Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Egzoz emisyon ölçümü olmaması artık ağır kusur değil!

Motovento
    REKLAM ALANI

Ulaştırma ve Alt Yapı Bakanlığı, milyonlarca sürücüyü ilgilendiren yeni düzenlemeyle egzoz emisyon ölçümü olmamasını ağır kusur kapsamından çıkardı.

Ulaştırma ve Alt Yapı Bakanlığı, 16 Ocak 2019 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere araç muayeneleriyle ilgili yönetmeliklerde değişikliğe gitti. Egzoz emisyon ölçümünün yapılmamış olması eskiden ağır kusur olarak sayılıyorken, yeni dönemde 'hafif' kusur olarak sayılacak.

TÜVTÜRK tarafından alınan bilgiye göre, egzoz emisyon ölçümü yaptırmak isteyen sürücüler için fiyatlar 65 TL olarak belirtildi. Bununla birlikte kusurlar tablosunda da güncellemeye gidildi ve ağır kusur ve hafif kusur tabloları değiştirildi.

Yeni dönemde, önceki muayenelerde emisyon ölçümü olmadığı için ağır kusur nedeniyle muayene tekrarına kalan sürücüler de yeni uygulamadan faydalanabilecekler.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    The Dude - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    sym joymax
    sürekli çevrecilik vurgusu yapılan bir ortamda bu şekilde bir uygulamaya gitmek oldukça manidar olmuş.
    başat araba üreticilerine emisyon değerlerinden dolayı tarihi cezalar verilen ve soruşturmalar açılan bir dünyada bu şekilde bir karar olmamış.

ek: paralı poşet uygulamasının çevrecilikten ziyade gelir amacı ile yapıldığını savunanların tarafına +1 ekleyelim.
    yigozya, nokiaxxx ve Thesinner83 bunu beğendiler.
    can't be worried about that shit. life goes on man.

CrazyBullet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda RCV213, Yamaha YZR500
    Abartı ekzos lobisinin işleri bunlar.

bursagsli - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kanuni Seyhan (2012-2017), Sym Wolf 250
    Şaka gibi bir ülke olduk. Poşetler çevreyi kirletiyor diye paralı egzozun içini boşalt dolan çevreyi kirletme. Kara duman ata ata doğayı mahvederler

Motosikleti
    xmax 400 momo abs 2014 peugeot django 150
    Alıntı The Dude adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    sürekli çevrecilik vurgusu yapılan bir ortamda bu şekilde bir uygulamaya gitmek oldukça manidar olmuş.
    başat araba üreticilerine emisyon değerlerinden dolayı tarihi cezalar verilen ve soruşturmalar açılan bir dünyada bu şekilde bir karar olmamış.

ek: paralı poşet uygulamasının çevrecilikten ziyade gelir amacı ile yapıldığını savunanların tarafına +1 ekleyelim.
    Büyük resmi görmüyorsunuz Hocam. Esas maksat insanları yemleyip egsoz emisyon muaynesini yaptırmamak. Ceza yetkisi esas olarak çevre ve şehircilik bakanlığında. Fakat trafik polisini de ceza yazması konusunda zorlayıp sistemlerinde genel muayene gibi egsoz muayene si de görülecek. Ve 1200 küsür tl cezayı yapıştıracak. Esaa amaç bu kanımca.

watercolours - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    speederbike
    İyi şeyler de oluyor.

Samet Ağır - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    YAMAHA YZF 1000 thunderace ,NC 750 S
    Alıntı moonspell07 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Büyük resmi görmüyorsunuz Hocam. Esas maksat insanları yemleyip egsoz emisyon muaynesini yaptırmamak. Ceza yetkisi esas olarak çevre ve şehircilik bakanlığında. Fakat trafik polisini de ceza yazması konusunda zorlayıp sistemlerinde genel muayene gibi egsoz muayene si de görülecek. Ve 1200 küsür tl cezayı yapıştıracak. Esaa amaç bu kanımca.
    Aynı şeyi yazacaktım. 20 egzoz muayenesi parasını bir cezadan çıkaracaklar. Ekilen tohum 1 e 20 verecek anlayacağınız.
    Sakın egzoz muayenesiz arabalarla trafiğe çıkmayın,65 liradan kaçıp kar yaptım sanmayın,kaçan 1200 tl olacak...
    Biliyorsan konuş,ibret alsınlar...
    Bilmiyorsan sus ki,seni ADAM sansınlar...

Motosikleti
    Yamaha MT 125
    Tekrar ağır kusur olmuş

Ahmet Turan Peker - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    honda nc 750 x dct vstrom dl 650 xmax 250
    Alıntı Samet Ağır adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Aynı şeyi yazacaktım. 20 egzoz muayenesi parasını bir cezadan çıkaracaklar. Ekilen tohum 1 e 20 verecek anlayacağınız.
    Sakın egzoz muayenesiz arabalarla trafiğe çıkmayın,65 liradan kaçıp kar yaptım sanmayın,kaçan 1200 tl olacak...
    Bu nasıl bir hayal dünyası yav vallahi sesli güldüm alemsiniz var ya 😂😂😂

Motosikleti
    Alıntı Ahmet Turan Peker adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bu nasıl bir hayal dünyası yav vallahi sesli güldüm alemsiniz var ya ������
    Gerçekler acıdır abi. Biberde acıdır. O halde biber gerçektir... :-D
    Bu güldüğün ve hayal dünyası dediğin konuyu unutma da bir gün yine muhabnetini yaparız..
    Sence arabanın farlarının yanında kimsenin yanarken farkına varmadığı küçücük park lambası mı ağır kusur olmalı yoksa egzozundan envayi çeşit renkte duman çıkaran bir aracın motorunun verdiği zaramı?
    Kırmızı arabanın tavanının siyah karbon folyo ile kaplı olmasımı ağır kusur,yoksa çıkardığı dumandan dolayı arkasındaki aracın görüş mesafesini sıfıra düşüren araçmı?
    Bahsettiğim ilk kusurlar gerçek ve AĞIR KUSUR olarak nitelendirilmiş.
    Sanıyormuyuz ki poşetten para toplayanlar,yakında petlerin depozitolarını vatandaşa kitlemeye çalışanların vatandaşa tuzak kurmaları ,sadece muayenede hafif kusur yıllardır bunun cezası zaten vardı ,uygulanıyordu,son zamanlarda denetimler arttırıldı diyebilme ihtimalleri mi hayal dünyaaına ait?
    Biliyorsan konuş,ibret alsınlar...
    Bilmiyorsan sus ki,seni ADAM sansınlar...

Ahmet Turan Peker - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    honda nc 750 x dct vstrom dl 650 xmax 250
    Alıntı Samet Ağır adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Gerçekler acıdır abi. Biberde acıdır. O halde biber gerçektir... :-D
    Bu güldüğün ve hayal dünyası dediğin konuyu unutma da bir gün yine muhabnetini yaparız..
    Sence arabanın farlarının yanında kimsenin yanarken farkına varmadığı küçücük park lambası mı ağır kusur olmalı yoksa egzozundan envayi çeşit renkte duman çıkaran bir aracın motorunun verdiği zaramı?
    Kırmızı arabanın tavanının siyah karbon folyo ile kaplı olmasımı ağır kusur,yoksa çıkardığı dumandan dolayı arkasındaki aracın görüş mesafesini sıfıra düşüren araçmı?
    Bahsettiğim ilk kusurlar gerçek ve AĞIR KUSUR olarak nitelendirilmiş.
    Sanıyormuyuz ki poşetten para toplayanlar,yakında petlerin depozitolarını vatandaşa kitlemeye çalışanların vatandaşa tuzak kurmaları ,sadece muayenede hafif kusur yıllardır bunun cezası zaten vardı ,uygulanıyordu,son zamanlarda denetimler arttırıldı diyebilme ihtimalleri mi hayal dünyaaına ait?
    Yav uygulamanın hafif kusura dönüşmesini tabii ki elestirebilirsin. İlk uygulandığı zamanda milleti soyacaklar diye yaygara kopmadı mı. Ama bunu ceza kesmek için yapıyorlar demek biraz mizah kaçmış ..kabul et daaaaaa.

Ha işin diğer tarafına gelince egOs muayenesinden geçmeyen araba gördünüz mü. Yeminle ben daha denk gelmedim. Yağ yakan mavi duman atan araçlar bile maalesef egzoz pulu alıyor. TÜVTÜRK de geçmez ise dışarda yapılıyor...

Bak işte bunu sonuna kadar elestirin

Motosikleti
    En son ben geçemedim.yeni aldığım arabamın katalizörünü sökmüşler. Muayene bana 1000 liradan fazlaya patladı.
    Çok araba değiştirdim çok ezgoz muayenesi yaptırdım. Son 3-5 senede benim önümde en az 8-10 araba gördüm geçmeyen. 2000 li yılların başında her aracı geçiriyorlardı,yalandan dolandan uyduruk bir ayar yaparak tamam geçti diyip birde ayar ücreti alıyorlardı.
    Neyse sevgili abim. Millet artık yoğurdu üfleyerek bile yemiyor. Öküzün altında buzağı arıyor ve genelde de buluyorlar.. :-D

babaçi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Comet
    Alıntı Ahmet Turan Peker adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Yav uygulamanın hafif kusura dönüşmesini tabii ki elestirebilirsin. İlk uygulandığı zamanda milleti soyacaklar diye yaygara kopmadı mı. Ama bunu ceza kesmek için yapıyorlar demek biraz mizah kaçmış ..kabul et daaaaaa.

Ha işin diğer tarafına gelince egOs muayenesinden geçmeyen araba gördünüz mü. Yeminle ben daha denk gelmedim. Yağ yakan mavi duman atan araçlar bile maalesef egzoz pulu alıyor. TÜVTÜRK de geçmez ise dışarda yapılıyor...

Bak işte bunu sonuna kadar elestirin
    2018 den beri zor alır o mavi duman atanlar..yeni uygulamada araç kameralar eşliğinde muayene ediliyor en ufak bir değer bozukluğuna karışmıyorlar.o egsoz pulunu almak için geçen sene 600 lira masraf ettim,3 tane servis gezdim bir allahın kuluda çözüm bulamadı.en sonunda ejektörün birinin işeme yaptığını fark ettik ve çözdük.

iki aydır çok sıkı uygulama yapılıyor en ufak bir eksikliğinize af yok eyvallah tamam da

muayeneden kalan iş arkadaşım her problemi giderdi tekrar randevüsünü aldı ve bir gün önce 235 lira muayenesizlikten ceza kestiler,randevümüz yarın diyoruz..bana ne çekiciyle götür kardeşim diye cevap verdiler..

kesinlikle bu uygulama bana da tuzak gibi geliyor
    Ne irfandır veren ahlâka yükseklik nede vicdandır, Fazilet hissi insanlarda, Allah korkusundandır

arndiol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    çönkü pöşöt çövröyö körlötöyör

diyen tayfa bunu savunur mu merak ettim.

acıkcası yapılanların mantıgını anlamıyorum; vardır arkasında bir çıkarları diyip geçiyorum.

Motosikleti
    KTM DUKE 250 - 2016
    Devlet "binmeyeceği" eşeğin önüne ot koymaz. Vardır bi bildikleri.

Ekarademir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    KTM 640 Adventure
    Alıntı Osm@n adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Devlet "binmeyeceği" eşeğin önüne ot koymaz. Vardır bi bildikleri.
    Eksoz muayenesi yaptırmamanın cezası ayrılmıştı zaten. Polis muayene cezası yazdıktan sonra mektupla yüklü miktarda ceza geliyordu. Normal muayene 200 iken onun cezası 2000 diye biliyorum. Şimdi daha çok kişiye ceza yazacaklar yani.

hokahey - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    eksoz muayenesinin olmaması neden ağır kusurdan çıkarıldı, önce bunun sebebini öğrenmek lazım.

ülkemizde çoğu insan değil eksoz muayenesini, normal araç muayenesini bile unutup gecikmeli olarak gidiyor tuvtürk'e.

eksoz muayenesi hayli hayli unutulur ve buradan ciddi miktarda para cezası yazılır diye düşünüyorum.

eyyorlamam bu kadar. hayırlı işler.

Motosikleti
    MT-07
    Böyle olsa ne yazar. Kendi gözlerimle şahit oldum. Adamlar egzoz muayenesinden geçmeyecek araçları geçiriyorlar özel muayene yapan yerlerde. Çevreyi kirleten mi dersin, yolda sis atanlar mı? Polisinde hiç sıkıştırdığını görmedim daha...

Deryali - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha MT-09
    Sadece 3 günlüğüne yapılmış bir uygulama. Sistemleri arızalanmış herkesi geçirmişler.
    Artık tekrar ağır kusur sayılıyor.
    Saçmalıklar ülkesi.

Motosikleti
    xmax 250 abs
    motorsiklette egsoz muayenesi var mıdır?

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)