Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 123 SonuncuSonuncu

Türkiye'de Motosiklet Satış Oranları Güncel Liste..

Motovento
    REKLAM ALANI
    hachiko - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Piaggio X9 500

Türkiye’nin içinden geçtiği dönemin en sorunlu kısımlarından birini motorlu taşıtlar oluşturmaya başladı. İhracatta rekor sınırlarında gezinen sektör, iç pazarda özellikle otomobil ve hafif ticari araç satılarında zorlu bir döneme girdi. Haziran’da başlayan yüzde 30’ların üzerindeki daralma, temmuzda da devam etti. Ağustosta 10 günlük bayram tatilinin de etkisiyle fazla heyecanlı görünmüyor sektör.

Buna karşın motosiklet satışları az da olsa canlı gidiyor. Bu canlılıkta 50 cc’den küçük motosikletlerin payı çok büyük. Vergiler ancak bize bu küçük motosikletlere binme şansı veriyor ne yazık ki. Belki de böylesi daha iyi halkın can güvenliği açısından.

Vergi sisteminin dayattığı bu tabloda önemli markalar ne yapıyor, hangi ilde motosiklet satışları nasıl seyrediyor, haberimizde bulabileceksiniz.

Cumhurbaşkanlığı’na bağlı TÜİK (Türkiye İstatistik Kurumu) kaynaklı haberimizde geçen yılla karşılaştırmalı satış rakamlarını, hangi cc sınıfında ne kadar motosiklet satıldığını da bulabileceksiniz.

Trafiğe kaydı yapılan motosiklet sayısı haziran ayında yüzde 3.7 artış gösterdi. Bu yılın Haziran ayında 17.093 adet yeni motosiklet tescili yapıldı. Geçen yılın Haziran ayında 16.479 adet araç tescili yapılmıştı. Motosiklet tescillerinde 2018 Ocak-Haziran döneminde ise geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 21,6 gibi ciddi bir artış oldu.

Motosiklet sektörü otomotivdeki büyük daralmanın dında kalmayı başardığını gösterdi. Motosiklet satışlarındaki artışın 50 cc’den küçük ve elektrikli scooter satışından geldiği görülüyor.

Haziran ayında 64.341 adet taşıtın trafiğe kaydı yapıldı. Haziran ayında trafiğe kaydı yapılan toplam 64 bin 341 taşıt içinde otomobil yüzde 52,9 ile ilk sırada yer aldı. Bunu sırasıyla yüzde 26,6 ile motosiklet, yüzde 11,4 ile kamyonet, yüzde 5,3 ile traktör takip etti.

Trafiğe kayıtlı araç sayısı Haziran ayı sonu itibarıyla 22 milyon 679 bin 584 adete ulaşmış oldu.

Haziran ayı sonu itibarıyla trafiğe kayıtlı toplam 22 milyon 679 bin 584 adet taşıtın yüzde 13,9’unu motosikletler oluşturdu.

Motor hacmi yani “CC” bazında motosiklet tescil adetlerinde geçen yılın Ocak-Haziran ayına göre 101-125 cc aralığı 17.509 adet araçla yüzde 20,5 oran ile en yüksek payı aldı.

İkinci sırayı 15.018 adet ve yüzde 17,5 ile 126-250 cc aralığı…

Üçüncü sırayı ise 14.392 adetle yüzde 16,8 ile 51-100 cc aralığı aldı.

Trafik tescil adetlerinin yerli ve ithal olarak dağılımına baktığımızda ise bu yılın ilk 6 ayında satılan motosikletlerin yüzde 55.4 kısmını oluşturan 47.462 adeti ithal modeller oluşturduğu görülüyor.

Yerli motosiklet satışları ise bu dönemde 38.156 adet olurken, pazardan yüzde 44,6 pay almış oldu.

2018 yılı Ocak-Haziran döneminde Tescili yapılan motosiklet adetlerinin markalara göre dağılımına baktığımızda ise bu dönemde trafiğe kaydı yapılan 85.618 adet motosikletin; yüzde 19’u Kuba, yüzde 16’sı Honda, yüzde 15’i Mondial, yüzde 6’sı Yuki, yüzde 6’sı Yamaha, diğer markalar yüzde 10’nu ve yüzde 20’sinin ise diğer açıklanmayan/bilinmeyen markalardan oluştuğu görülüyor. Bu dönemde Honda motosiklet satı=larında yüzde 10’luk, Yamaha’da ise yüzde 45’lik düşüş dikkat çekiyor. Yine KTM model motosiklet satışlarında yaşanan yüzde 46’lık azalma önemli. Daralma Kawasaki, Motoguzi, Kymco, Triumph, Kanuni gibi markalar için de can sıkıcı boyutta.

İller bazında araç devir rakamları da belli oldu. Bu yılın ilk yarısında İstanbul en çok motosiklet devri yapıyan kent olmaya devem etti.

Türkiye motosiklet satışlarında yerli ve ithallerin payı da belli oldu.

Gorky225 ve W.W. bunu beğendiler.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Moderatör Lucas - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Bir gün herkes 50cc'li olacak
    Ben oldum, çok zevkli sizde gelin.

Birkan07 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yzf R-125 / Honda Today 50 / Ninja 250r / Xmax 250
    Nüfus ile orantı yapınca sanırım en yüksek oran bizde çıkar. Nazar değmesin dolu dolu heryer )

uzay gemisi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    09
    Fiyatlar çılgınlar gibi yükseliyor ama kimse bu aletleri almaktan vazgeçmiyor.
    Hergun daha plakası çıkmamış pcx görüyorum 2018 model..
    Geçen gün Yamaha bayisinde parça fiyatı sorarken babasıyla gelen bir kiza 50cc neo4s sattılar
    Paraya biz mi kıyamıyoruz anlamıyorum ki

Metehan07-70 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosiklet satışları her güçen güm düşüyor, mobiletten bile sayılmayan aletleri satış rakamlarına dahil edince artmış gibi duruyor.
    Bir de anlamadığım (kabul etmediğim) husus (son tablo); bizim yerli motosiklet markamız mı var?
    F54 bunu beğendi.

frankestayn1 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Pulsar 200 NS
    Satışlar 50 cc de falan artıyor buda çok normal kuryeler vs yada kafeler pizzacılar gibi yerler alıyor.

Gerçekten artış nasıl olur 125 cc ve yukarısında 600 cc de falan artış olursa dersin evet artış var

ayetlervaray - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Superlight 200
    yavaş yavaş taylanda hindistana dönüyoruz galiba.
    oxus bunu beğendi.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    R25
    ilk göçen kawasaki olucak belli oldu.ducati triumph bile kawasakiden fazla motor satmış.

acestor - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    reklamlar...
    dolar artışı, satışta düşmeler vs. genel tabloya bakacak olursak 1-2 yıl içinde pazardan çekilen markalar görücez sanırım.

hokahey - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    motor iyidir ya. trafik sorunu yaratmaz, park sorunu yaratmaz, ekonomiktir. varsın 50 cc. olsun, sorun değil.

oldcockroach - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2014 HONDA CBR 125R
    Alıntı Lucas adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Kanser olacağıma paramdan olurum :D

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Biz motosiklete değil üstündeki adama bakarız.50cc akarrr..... :D

demirkan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SYM JOYMAX 250i
    Bu tabloya göre;
    keyif için alanlar ve ihtiyaç için alanlar olarak 2 bölmek lazım.

Keyif almak isteyenler japon
    ihtiyaç olarak alanlar çin tercih ediyor gibi görünüyor...

@Metehan07-70 Mondial yerli diye biliyorum.

kadango - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Fazer 8 - MT-07
    Bu artışta motosiklete ilgi duyan kisi sayinin artmasi ve genç nesil buyuk paya sahip. Ayrica motosiklet arabaya gore daha ulasilabilir oldugundan nicel olarak fiyat artisi butceyi bir araba kadar zora sokmuyor.

LynXMaSTeR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CBR 650F
    ne aldın hocam, ben de düşünüyorum açıkçası
    https://bit.ly/30jiOxE

Metela - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Tracer 900 2019
    artık motorların da sonunda sıfırları atacağız, o günler çok yakın, mesela 500cc yerin 50cc, 650cc yerine 65 cc, 1000cc yerine 100cc oldu olacak, rakamlar bunu gösteriyor, baktım şöylede yıl 2012 euro 2.2 versys650 12000x2.2=26400 TL şimdi 12000x6=72000 TL, bu motorları rahatlıkla alabilen halen alırken fiyatlardan korkmayan zaten senin benim cebimden çaldıkları için bu kadar rahatlar, geriye kalanlar da zaten cc düşürmekle ya da tabanvaya geçmekte.
    Dodin bunu beğendi.

Moderatör Lucas - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı LynXMaSTeR adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    ne aldın hocam, ben de düşünüyorum açıkçası
    Yuki snoopy aldım hocam. Memnunum da kendilerinden. Düzeyli bir ilişkimiz var
    Legends may sLeep.. But they never diE..!

hachiko - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Piaggio X9 500
    Yuki snoopy aldım hocam. Memnunum da kendilerinden. Düzeyli bir ilişkimiz var

40tan sonra redline'a giriyor hocam makina..
    Riptalon, RoofRoof, Dodin ve 1 diğerleri bunu beğendiler..
    100 tlye 1300 km yol giden Volta vs5im

Motosikleti
    1970 Triumph Tr6
    :D 2012'de ek gümrük yoktu fiyatı 9750€ idi

REKLAM ALANI
1. sayfa 123 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)