Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Trafikte makas atanlara büyük ceza geliyor

Motovento
    REKLAM ALANI
    admin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

İçişleri Bakanı Soylu trafikte makas atanlarla ilgili açıklamasında "Tehlikeli araç kullananlar, makas atanlar konusunda Adalet Bakanımız, Bakanlığımız da çok hassas, gerekli kanuni düzenlemeler hazırlanmaktadır" dedi.

MAKAS ATANLARA CEZA YOLDA

Soylu, "Özellikle tehlikeli araç kullananlar, makas atanlar konusunda Adalet Bakanımız, Bakanlığımız da çok hassas, gerekli kanuni düzenlemeler hazırlanmaktadır." dedi.

Trafik kazalarının sektör temsilcileri, ilgili kurum ve kuruluşların ortak aklıyla ortaya koyacakları politikalar sayesinde azaltılabileceğine işaret eden Soylu, toplantının bu soruna katkıda bulunacağı düşüncesinde olduğunu sözlerine ekledi.

YÜZE YAZILAN CEZA ORANI YÜZDE 32'YE ULAŞTI

Politika belgesi kapsamında hayata geçirilen maket trafik ekipleri uygulamasıyla maketlerin konulduğu bölgelerdeki kazalarda yüzde 17,5 azalma olduğunu belirten Bakan Soylu, yaptığımız çalışmalarla yüze yazılan ceza oranını yüzde 19'dan yüzde 32'ye, plakaya yazılan ceza oranını da 81'den 68'e çekmeyi başardıklarını aktardı.

Soylu, cezaların yüze yazılmasının artmasıyla tebligat masraflarının 2016'da 110 milyon iken geçen yıl 83 milyona düştüğünü kaydetti.

Trafik kontrollerini artırdıklarına değinen Soylu, konuşmasına şöyle devam etti:

"2016'ya göre 2017 yılında trafik ekiplerimizce yapılan kontroller, toplamda yüzde 27,4 oranında arttı. Buna paralel olarak, meydana gelen kaza sayısında ve 100 bin kaza ve araç başına ölüm oranlarında azalışlar elde edildi. 100 bin araca düşen ölüm sayısında 2008 yılını 100 olarak kabul edersek 2017 sonunda ulaştığımız rakam 52'dir. 100 bin nüfus başına düşen ölüm sayısı ise 2008'i 100 olarak kabul edersek 2017 sonu itibarıyla 74'e gerilemiştir."

Soylu, trafik kazalarının sadece binde 5'inin otobüslerin karıştığı kazalar olduğunu, bu kazalarda hayatını kaybeden insanların sayısının ise tüm kazalarda hayatını kaybeden insanların yüzde 3,3'ünü oluşturduğunu bildirdi.

Otobüs kazalarının özellikle 02.00-08.00 saatlerinde meydana geldiğine vurgu yapan Soylu, kazaların başlıca sebeplerinin uykusuzluk ve yorgunluk olduğunu, bunu engellemek amacıyla özel denetimler yaptıklarını anlattı.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Motosikleti
    Yamaha MT-25
    Her sene çıkıyor bu tarz haberler. İnşallah bu sefer etkili bir şekilde çözümlenebilir. Bunu nasıl başaracakları da yazılsaydı çok daha iyi olurdu. "Bakanlık bu konuda çok hassas" Başta sayın bakanımız olmak üzere tüm görevlilere teşekkür ediyoruz ama bu hassasiyet nasıl eyleme geçecek?
    “Bir delil ile 40 alimi yendim; ama 40 delil ile bir cahili yenemedim.” Mevlana

araltı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    trafikte makas atan teker yapanları cezalandırsınlar bence! hatta sevdiklerini de cezalandırsınlar mesela en sevdiği kim annesi ya da karısı onları da cezalandırsınlar....

Taner YILMAZ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Sırasıyla: Hyo GT250R, YAMAHA R1, HONDA 1000 RR,
    Bu ceza kesme işi polislere kalırsa, makas atma işi devam eder.
    Watsapp hattı kursunlar. Gönderilen videoları delil kabul edip ceza kessinler.
    O zaman biter bu iş..
    Shrieker, drtayfun, OkNisT ve 1 diğerleri bunu beğendiler..

valeros46 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Darısı en kısa zamanda plakasızlara, sahte app plakalılara.

hokahey - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı araltı adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    trafikte makas atan teker yapanları cezalandırsınlar bence! hatta sevdiklerini de cezalandırsınlar mesela en sevdiği kim annesi ya da karısı onları da cezalandırsınlar....
    sevdiklerini cezalandırmak "hukukta suçun şahsiliği" ilkesine ters.

abartmayalım lütfen.

watercolours - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    speederbike
    Bu zaten suç. Zaten suç olan bir şeyi yeniden nasıl suç ilan edecekler? Denetim olmadıktan sonra. Kırmızı ışıkta bekliyorum, önümdeki araç boşluk bulduğu an yola atlayıp geçiyor, hemen yanımda da polis var. Polis ona ceza yazmıyor ki makasa yazsın. Tabii vatandaş, polisin gözü önünde kırmızıda geçmeye nasıl cesaret buluyor, anlamıyorum derken bir bakıyorum polis de boşluk bulunca kırmızıda geçiyor. E polis kırmızıda geçerse vatandaş hayde hayde geçer.
    drtayfun ve SuleymanE bunu beğendiler.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    WR 250 R
    Her gün kamerama takılıyorlar, şikayet etsem ceza yazılacak mı? hayır. Boş işler bunlar, görüntüyle şikayet sistemi gelecek o zaman akıllanır millet.

watercolours - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    speederbike
    Video değil de resimle mümkün. Ama o da bir şeyi kanıtlamaz. Makasçının kare kare fotoğrafını mı çekeceksiniz? Veya ışık ihlalinde foto koysanız adam diyecek ki ben ışığı geçtikten sonra kırmızı yandı vs. Yani video ihbar şart.

https://www.egm.gov.tr/sayfalar/ihbar.aspx

fatih.met - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Tvs Apache, Gsr600
    bu haberi gördümde aklıma geldi, arkadaşlar emniyet şeridi motosikletlere yasaklanmıştı peki son durum ne? emniyet şeridi kullananlar görüyorum ben yinede.

Alıntı fatih.met adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    bu haberi gördümde aklıma geldi, arkadaşlar emniyet şeridi motosikletlere yasaklanmıştı peki son durum ne? emniyet şeridi kullananlar görüyorum ben yinede.
    Emniyet şeridi hele hele istanbul'da motosikletlere(zaten yasak yasal olarak serbest değil ama göz yumuyor polis, hem trafik rahatlasın hem motosiklet tehlikeden uzak sürsün diye) girilmez ilan edilirse, bir çok kişi motosiklet kullanmaktan vazgeçer tahminim.(ben bile düşünmeye başlarım, işe git gel de özellikle trafik tamamen durduğu zaman motosikletin en ufak avantajı kalmaz çünkü benim için).
    Ha bu durum zaten illegal mi, evet illegal ama bildiğim kadarıyla polis bilhassa göz yumuyor motosikletlere İstanbul'da, hem trafikte hiç değilse onlar yürüsün, hem de güvenlikleri açısından diye biliyorum ben aldığım bilgilerden. Ama trafik açıkken ben kullanmıyorum kendi adıma.
    MSMorkan bunu beğendi.

Motosikleti
    Yamaha MT-25
    Alıntı watercolours adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Video değil de resimle mümkün. Ama o da bir şeyi kanıtlamaz. Makasçının kare kare fotoğrafını mı çekeceksiniz? Veya ışık ihlalinde foto koysanız adam diyecek ki ben ışığı geçtikten sonra kırmızı yandı vs. Yani video ihbar şart.

https://www.egm.gov.tr/sayfalar/ihbar.aspx

Bu belirtilen adres trafik suçlarını kapsamıyor malesef. Görevli memur zabtı veya beyanı olmadan işlem yapılamaz. Veya şikayetten öteye gidip adli olay olması lazım. Örneğin arabanıza birisi vurdu ve kaçtı. Onun fotoğrafı veya bilgileri varsa buradan şikayet olur. Yoksa emniyet şeridinden bariz bir şekilde giden adamı buraya bildirseniz, kanunen işlem yapılamaz.
    “Bir delil ile 40 alimi yendim; ama 40 delil ile bir cahili yenemedim.” Mevlana

Motosikleti
    Yamaha X-Max 250
    Alıntı Boldpilot adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Her gün kamerama takılıyorlar, şikayet etsem ceza yazılacak mı? hayır. Boş işler bunlar, görüntüyle şikayet sistemi gelecek o zaman akıllanır millet.
    Araç kameram var, geçen gün bir hatlı minibüs kırmızıda geçti, üşenmedim video kaydını çıkardım, internetten şikayet ettim, birim amiri cevap verdi yazılı olarak = O bölgede duraklama yasağı vardır, ekiplerimiz sürekli denetim yapmaktadır.
    Yaaa, işte böyle. (Anlayacağımı anladım ben tabii)

bassturbin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Xj6 Diversion F
    Motosikletler hariç dimi?Hadi birisi hayır desin lütfen!Uçağı yok canım ney (cem yılmaz)

SuleymanE - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Tracer 900 / Xpulse 200 4v
    Peki Zeki Müren de bizi görecek mi? Makas atana ağır cezaymış, peh peh peh. Hadi sorayım, makas atanı nasıl belirleyecekler peki? Video kayıtlı şikayetler umursanmıyor, trafikte denetim yapan polis desen zaten yok , nasıl olacak bu iş?

Hep derim, insanı düzelmeden trafiği düzelmez bu ülkenin. Önce halk eğitilecek, bilinçlenecek, sonra sistem de düzgün çalışacak ve cezalar eşit ve adil şekilde herkese uygulanacak ki topyekün bir düzelme olsun.

Daha geçenlerde çıktı haberlere, özel araca takılmış çakara ceza yazmak isteyen polisi, araçtaki godamanın şikayeti ile cezalandıran bu sistemle olmaz bu işler.

Motosikleti
    Dominar 400 UG
    Alıntı Cloud adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Emniyet şeridi hele hele istanbul'da motosikletlere(zaten yasak yasal olarak serbest değil ama göz yumuyor polis, hem trafik rahatlasın hem motosiklet tehlikeden uzak sürsün diye) girilmez ilan edilirse, bir çok kişi motosiklet kullanmaktan vazgeçer tahminim.(ben bile düşünmeye başlarım, işe git gel de özellikle trafik tamamen durduğu zaman motosikletin en ufak avantajı kalmaz çünkü benim için).
    Ha bu durum zaten illegal mi, evet illegal ama bildiğim kadarıyla polis bilhassa göz yumuyor motosikletlere İstanbul'da, hem trafikte hiç değilse onlar yürüsün, hem de güvenlikleri açısından diye biliyorum ben aldığım bilgilerden. Ama trafik açıkken ben kullanmıyorum kendi adıma.
    Dün motosikletli trafik polisi emniyet şeridinde öyle pusmuşki ben bile ağına düştüm kenara çekilip yol verdi ama arkadan çeken kameralar affetmiyor galiba

Alıntı MSMorkan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Dün motosikletli trafik polisi emniyet şeridinde öyle pusmuşki ben bile ağına düştüm kenara çekilip yol verdi ama arkadan çeken kameralar affetmiyor galiba
    Valla arkadan çeken kameralardan da ben 2 yıldır hiç ceza almadım. Bir muhabir arkadaşımdan aldığım bilgi emniyet nedeniyle polisin motosikletlere bilhassa müsamaha gösterdiği yönünde. Ben de bir kez polis beni durdurdu sanıp durduğumda, "sen ne durdun hemşerim, sen devam et" dedi bana.
    Tabii bizler de polis müsamahalı davranıyor diye su kaçırmayıp, trafik açıkken kullanmamalıyız emniyet şeridini. Tamam İstanbul'da hakikaten kaosa dönmüş trafik sıkışıklığında mecburen giriyoruz, ama abartmamak lazım. Öyle tipler var ki günün tamamını emniyet şeridinde sürerek geçiriyor, trafik açıkken ben hiç kullanmıyorum tamamen duruyorsa o zaman girdiğim oluyor.

Hele hele aşırı hızla araçların arasından görünmez adam gibi çıkıp girip makas atan hayatından vazgeçmişlere hayret ediyorum. Arkasında kız arkadaşıyla, eşiyle bunu yapanlar var, arkadaş kendini öldürmeye niyetlisin anladık da, bırak başkaları yaşasın.

ZümeR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Me Te Doquz
    Goldwing yada FJ1300 makinam oldu da makas mı attık birader..?
    Ufak makinayla kenara çekilmedin mi zaten üstüne çıkarlar, kenara çekilmişken önün boşsa geçip gidiyorsun işte,
    sonrada makas attı araya girdi diye ceza ne yapacağuk..?

EDS, ve radar dışında tarafikte yapılan uygulama var mı?
    Anca bir kanun vs çıkınca 2 gün göstermelik çevirme oluyor sonra aynen devam.

Eskiden hatırlıyorum da uygulama ve kontroller daha sıktı. Ve sadece radar üzerine kurulu değildi. Hatalı sollama, tehlikeli kullanım vs için daha çok uygulama yapılıyordu.

ama şimdi işler kolay, kur kameralı radarı, akşama görüntüleri izle cezaları yapıştır.

Öbür taraftan adam egzozuyla çevreyi kirletmiş mi, arabaya taktırdığı set le çevreyi gürültüden inletmiş mi, youtube da izlediği gereksiz şovmenlere özenip 300 yapıp- tekler yapıp-drift yapıp herkesin canını tehlikeye atmış mı, bunlar önemli değil.

ZümeR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Me Te Doquz
    Geçen gün Alanya ya gidiyorum 248 gibi radara girdim ulen bu radarmıydı acaba yoksa başka bir sivil araçmı diye görsel hafıza içerisinde arama analiz yaparken daha gazı bırakamadan ki saniyede (248km / 3,6 = 68,8) 70 mt ilerliyorum 6-7 saniye sonra radar çevirmesi amca arabadan indim çıktım diyene kadar zuzuuuww diye kukaların arasından 140-150 arası geçtim.

Adamlar ölmek için çevirme atmışlar.
    O kadar kısa mesafeye çevirmemi atılır ?

Neyse iş bitti dönüş yolundayım kafa bi milyon elim belimde day day en sağdan geliyorum.
    Baktım ileride radar. Radarı gören sağa yanaşıp frene basıyor üzerime çıkacak adamlar emniyet şeridine ittiler beni.
    Çevirmede herkese geç bana dur..
    Durduk.
    S.A. -Radara girmişin
    Hö..? Radar mı ? (Way a.q. sabah ki olayı anonsmu geçtiler acaba ? Plakayı nasıl okudu acaba ? diye 1 saniye içinde bin tane deli sorular belirdi kafamda yusuf yusuf)
    Abi 80 ile ne radarı..?
    Kenara çek, anons isteyelim
    Olur..
    Kenara çektim bekliyoruz, motora bakıyorlar senin plakada faul..
    Yok abi şoföler odasının verdiği plaka işim olmaz benim APP felan
    Diğer polis yok yok orjinal o sıkıntı yok.
    Diğeri olur mu plaka küçük
    Değil devrem, veriliyor bu..
    Anons geldi, emniyet şeridinden araç sağlama sürat 78 bıdı bıdı felan..
    Polis: -Radar değilmiş ama emniyet şeridi ihlali şimdi ne yapacaz ?
    Abi benim hız sabit 80 geliyorum ama radarı gören araçlar frene basıp yavaşlayınca geride kaldılar ve ben onları geçiyormuşum gibi bir izlenim oluştu aslında hızım sabit.
    Yani ben geçmedim ben sabit hızdayken onlar yavaşladı.. Kimsede bizi araç yerine koyup arkamızdan takip etmiyor, adam yanıma giriyor yanaşıyor, sağa itiyor beni..
    Birbirlerine baktılar, kararsızlık aşaması bunu farkedince hemen araya girdim.
    -Abi radar olayı yok ben yavaş yavaş gideyim size kolay gelsin.
    Ehliyetimi istercesine elimi uzattım, etki tepki prensibi oda uzattı ehliyeti hemen alıp
    Haydi selametle diyerek motoruma yürüdüm.
    Ben giyinip uzaklaşana kadar arkamdan baktılar..

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)