Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 123 SonuncuSonuncu

Son Dakika: MTV'ye 'motor gücü' tanımı geliyor..

Motovento
    REKLAM ALANI
    hachiko - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Piaggio X9 500

Maliye Bakanı Naci Ağbal, Motorlu Taşıtlar Vergisi Kanunu'na "motor gücü" tanımını koyarak, vergileme ölçütleri arasına motor gücünü de eklediklerini belirterek, "Kanunda, böyle bir tanım ve elektrikli araçlarda da motor silindir hacmi olmadığı için bu vergiyi alma konusunda boşluk var. Hem kanundaki boşluğu düzenliyoruz hem de elektrikli araçlardan, muadili olan araçların vergisinin dörtte biri oranında vergi alınmasını öngörüyoruz." dedi..

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda, Vergi Kanunları ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde (KHK) Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Tasarısı'nın görüşmelerine devam ediliyor.

MTV'YE MOTOR GÜCÜ TANIMI EKLENİYOR

Maliye Bakanı Ağbal, tasarının, Motorlu Taşıtlar Vergisi Kanunu'na, 'motor gücü' tanımının eklenmesini ve elektrikli araçlardan muadillerinin yüzde 25'i oranında vergi alınmasını öngören maddeleriyle ilgili açıklamalarda bulundu.

Motorlu Taşıtlar Vergisi Kanunu'nda motor silindir hacmine bağlı bir vergileme sistemi olduğunu, tasarıyla, kanuna "motor gücü" tanımı eklediklerini belirten Ağbal, şöyle konuştu:

"Bu tanımı eklemekle, vergileme ölçütleri arasına motor gücünü de ekliyoruz. Kanunda, böyle bir tanım ve elektrikli araçlarda da motor silindir hacmi olmadığı için, motorlu taşıtlar vergisi alma ile ilgili bir boşluk var. Böylece hem kanundaki bu boşluğu düzenliyoruz hem de elektrikli araçlar bakımından teşvik edici, destekleyici şekilde, muadili olan araçların motorlu taşıtlar vergisinin dörtte biri oranında motorlu taşıtlar vergisi alınmasını öngörüyoruz.

Bu düzenleme, Türkiye'de elektrikli araçların satışına, üretimine destek veren yeni bir düzenleme. Bundan önce de Özel Tüketim Vergisi Kanunu'nda, elektrikli ve hibrit araçların ülkede üretimini ve satışını desteklemek amacıyla, Özel Tüketim Vergisi oranlarını diğer muadil olan araçlardan çok daha düşük belirlemiştik. Aynı yaklaşımı Motorlu Taşıtlar Vergisi'nde de sürdürüyoruz. Eğer muadil olan aracın Motorlu Taşıtlar Vergisi 2 bin lira ise elektrikli araç için 500 lira vergi alınacak."

Ağbal, elektrikli araçlardan hiç vergi alınmaması yönünde talepler olduğunu ifade ederek, "Biz bu vergide yüzde 75 oranında indirim yapmak suretiyle önemli bir teşviği vermiş oluyoruz." dedi.

"452 TANE ELEKTRİKLİ OTOMOBİL VAR"

Türkiye'de 452 elektrikli otomobil olduğunu söyleyen Ağbal, "Elektrikli otobüs veya kamyon için böyle bir sorun yok. Çünkü bu araçların vergilendirilmesinde motor silindir hacmi vergileme ölçütü değil. Onlar için vergileme ölçütü istiap haddi, koltuk sayısı. Biz kanundaki boşluğu doldurmuş oluyoruz." diye konuştu.

Naci Ağbal, şunları kaydetti:

"Sektörün şu konuda talebi var; bence üzerinde çalışmamız lazım. Araçlarda, motor silindir hacminin yanına motor gücünü de vergileme ölçütü olarak koymakta fayda var. Çünkü, burada esas olan, motor silindir hacmi teknolojinin geldiği nokta itibariyle, vergide ödeme gücü ilkesini çok kavramıyor.

Türkiye'de satılan araçların, sanıyorum yüzde 96'sı 1.600 cc araçlar. Neden? Çünkü bizim vergileme sistemimiz, ithal edilen araçlar da dahil olmak üzere hep Türkiye'ye 1.600 cc araç gelmesine teşvik ediyor. Çünkü, motor silindir hacmi arttıkça vergileme artıyor. Onun için birçok firma 1.600 cc motora sahip ama beygir gücü çok daha yüksek araçları piyasaya sokarak rekabette avantaj elde etmeye çalışıyor."

Kaynak: Memurlar.net

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Motosikleti
    İNTEGRA gitti şuan 50cc (150cc)arora vesta scooter
    aşağıdaki yorumumu yukarıdaki yazan haberi okumadan tahminen yapıyorum ,yanlışım varsa yüzüme tükürün

( kesinlikle vatandaşın lehine olan bişey yoktur,muhakkak devlet ek gelir getirecek bişeylerin peşindedir)
    Shrieker, aquarist4, Lucas ve 6 diğerleri bunu beğendiler..

hokahey - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Türkiye'de satılan araçların, sanıyorum yüzde 96'sı 1.600 cc araçlar. Neden? Çünkü bizim vergileme sistemimiz, ithal edilen araçlar da dahil olmak üzere hep Türkiye'ye 1.600 cc araç gelmesine teşvik ediyor. Çünkü, motor silindir hacmi arttıkça vergileme artıyor. Onun için birçok firma 1.600 cc motora sahip ama beygir gücü çok daha yüksek araçları piyasaya sokarak rekabette avantaj elde etmeye çalışıyor."

yani sayın bakan diyor ki: o kadar mühendislik, arge, inovasyon, düşünce gücü kasıp 1600 cc'ye hayvan gibi beygir ve tork ekliyor çakallar; ama biz yer miyiz lan, yer mi anadolu çocuğu bu tür çakallıkları. artık vergileme sistemi beygir ve tork gücü üzerinden olacak, o kaadddaarrrr!!!

dağılın şimdi!!!!

Shrieker - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    var bi şeyler
    Şair burada biraz da şuradan öpecem diyor kısaca.
    aquarist4 bunu beğendi.

Motosikleti
    xmax 400 momo abs 2014 peugeot django 150
    Kulak arkası, damacana ,egzos borusu ,parmak arası.Yakında kıçımıza sensör takıp salınıma göre emisyon vergisi alır bunlar. Huloggggg
    _chaotic_ ve aquarist4 bunu beğendiler.

jimi_hendrix - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yohhh
    2.000 cc atmosferik akar... Hep mazdanın oyunları bunlar.
    "ONE DAY YOU WILL WALK ALONE"

sailor33 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    VFR 800 (INTERCEPTOR)
    Kulak arkası falan bitti. Adamlar kıl köklerine yürümeye başladı
    sparrow07 bunu beğendi.

hasmet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SD 1290R
    Birim hacime yüksek güç üreten turbo araçlar, yani piyasadaki güncel araçların çoğu, yedi ayvayı.

Çok şaşırmamak lazım. Vergiden yırtmak mümkün değil. Yeterli sayıda insan vergiden sıyırdığı zaman yeni düzenleme gelir. Sonuçta o para bir şekilde gelecek, başka yolu yok. Zenginler olması gerektiği gibi vergi vermediğin göre, bir şekilde vatandaştan çıkacak...

Herkes bisiklet kullansa emin olun pedal vergisi gelir.
    Kızıl pars, valeros46, fedos ve 1 diğerleri bunu beğendiler..

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    WR 250 R
    İnşaallah ingilizce bilmiyorlardır , Master of torque nin anlamını öğrenirlerse 369.5 olur 1369.5 😀

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    xmax_250 ABS 2015 + Sepetli 52 litre
    Alıntı Boldpilot adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    İnşaallah ingilizce bilmiyorlardır , Master of torque nin anlamını öğrenirlerse 369.5 olur 1369.5 ��
    özellikle yazıcam bimere ben alamıyorum nasıl olsa
    berk_cglr bunu beğendi.

erkanzdemir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    versys650
    Dilimizi eşşek arısı s.ks.n
    Adamlar yapmış 1.6 motor ama 165 hp
    Bastınmı gidiyor 180 hp
    Al şimdi vergi girdimi girer anlayamazsın bastımı alır bakan dediğin böyle öneriyle gelecek yoksa devlet üretmeyi geliştirmeyi öneren bakanı ne yapsın.
    Taze poro lazım devlete.
    Ekip biçmek zaman alır.
    Gerek yok senin benim cebimde çıkar nasılsa biraz poro yeme içme sen.
    Bu arada ağzını yaya yaya poro poro dedikleri para bilginiz olsun bakanlara başka birşey vermeyin doğduğunuza pişman oldunuz. Öldüğünüzede pişman edecekleri günler yakın.
    Neden mi Yakında yeni bir vergi icat edecekler ben söylemesemde edecekler çünkü bu vergi işinin kompedanları adamlar.
    Evet verginin adı gömün amk. Devlet ölülerin gömülüp gömülmeyeceği konusunda son sözü söyleyecek ölürsem gömün vergisini ödemeyen ile ödeyen bir olurmu çıldırdınızmı siz.
    Şimdi ödemeye başla ölünce ortada kalma.
    Devlet ölüyü ortada bırakacak değil ya kardeşim onunda cin fikiri var. Pişmanlık, iyi niyetlilik uzlaşması olduda yakininiz ölüm vergisini ödemedimi yakini olarak siz %50 miktarını peşin yada % 70 miktarını taksitle ödeme sözünüze sizin ölüm verginizde %10 anında indirim diye kampanyalar ile mutlu ölümler.

Yok artık okadar olmaz diyecekler var aranızda bakın bir pantolonunuzun altında don duruyormu?

solmyr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    bir burası kaldı:

_chaotic_, Dash_1905 ve M.balibey bunu beğendiler.
    motogünlüğüm: youtube.com/c/Bereñârı

ARçİL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    yamaha crypton/Honda cbf150

Bu video izlemeyin. Fiyatları duyunca sigortalarınız atar karışmam. Ben izledim ayarım kaçtı.

hasmet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SD 1290R
    Alıntı ARçİL adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    https://www.youtube.com/watch?v=kslmo2HLng0
    Bu video izlemeyin. Fiyatları duyunca sigortalarınız atar karışmam. Ben izledim ayarım kaçtı.
    Yeni motosiklet fiyatlari neyse de, ikinci eller fena asil...

Bulundugum yerde 1100cc Honda Sabre cruiser'i $1500'a satiyo adam. Arka lastik bitmis, degismesi lazim, onun disinda sorun yok yazmis... Garajda yer olsa alip koyacam. "Yagmurun altinda kalsa n'olur, fiyata baksana" diye de geciyor aklimdan...

İnsanları çok yoruyorlar kalan vaktimizdd ne düşünebiliyoruz ne de eğlenebiliyoruz. İnsan rahat olduğu zaman üretir geliştirir aç olduğu zaman değil..
    mLh ve Kızıl pars bunu beğendiler.

Eşeği koysan anırmayı unutur.

Motosikleti
    Yamaha Ybr125 >> Bajaj Pulsar 200NS
    Bu araba işinde iyi vergi var.Unutmadan itibardan tasarruf olmazsa birileri ödeyecek , devam.

mrt20 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Kanundaki boşluğu dolduruyoruz demiş bakan.
    Bundan iyi tabir görmedim ben.
    Valla çok iyi boşluk dolduruyorlar helal olsun.
    Fırt fırt

osiosborn - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Tüm dünya elektrikli araçlara destek verirken, vergi almazken; Türkiye gibi dünyanın yeni süper gücünün elektrikli araçlardan nasıl vergi alırım da insanları benzinli araçlara yonlendiririm. Bununla hem çevre kirliliği hem petrol ithalatı gibi eşsiz sonuçlarına erişirim diye düşünmesi manidar olmasa gerek.
    Shrieker ve Akias bunu beğendiler.

hasangazili - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bajaj Pulsar RS 200
    Olur onuda yapında hiç benzinli araba satılmasın, dizel dumanından herkes kanser olsun aferin size

REKLAM ALANI
1. sayfa 123 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)