Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Motosiklet Fuarında Örnek Hareket !

Motovento
    REKLAM ALANI
    Seni unutmayacağız
    Nur içinde yat

Başkent Üniversitesi İstanbul Hastanesi ile Türkiye Motosiklet Platformu, organ bağışı konusunda farkındalık yaratmak için harekete geçti...

İstanbul Fuar Merkezi'nde açılan Motosiklet ve Bisiklet Fuarı'nda ziyaretçilere, organ bağışı çağrısı yapıldı.

Dünyanın önde gelen markalarının son modelleriyle buluşmak için fuara gelen ziyaretçiler, burada Başkent Üniversitesi İstanbul Hastanesi'nin standıyla da karşılaştı.

Zira, Türkiye Motosiklet Platformu ile Başkent Üniversitesi İstanbul Hastanesi birlikteliğiyle, organ bağışı konusunda farkındalık oluşturmak amaçlandı.

Fuarı ziyarete gelenlere, organ bağışının önemi anlatıldı; İsteyenler de, bağış yaptı.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Organ bağışının en çok yapıldığı ülkeler ile en az yapıldığı ülkeler karşılaştırılmış. Birbirine çok benzer kültüre sahip ülkelerde bile birinde % 15 diğerinde % 90 gibi farklılıklar görülmüş. Farklılığın ne olduğuna bakılınca anlaşılmış ki varsayılan seçenek birbirinden farklı. Organ bağışının % 80 - % 90'larda gezdiği ülkelerde her vatandaş otomatik organ bağışçısı kabul ediliyor. Eğer istemiyorsa ayrıca bir form doldurup organlarını bağışlamak istemediğini bildirmesi gerekiyor. Bizdeki gibi organ bağışçısı olmak için ayrıca form doldurulması gereken ülkelerde bu oranlar hep çok düşük. Dolayısıyla yapılması gereken şey belli: Organ bağışı yapmak isteyen değil, istemeyen bunu bildirecek. (Hani bir ara bütün herkesi sansürlü -ay pardon güvenli- internete geçirip istemeyen form doldursun demeye niyetlenilmişti ya onun gibi). Hadi bunu yapmayı canınız istemedi, bari ehliyet filan alırken herkese bir formla aynı soruyu sor: Organlarınızı bağışlamak istiyor musunuz Evet veya hayır diye işaretlemek zorunlu olsun. O da organ bağışı oranlarını çok yukarılara çeker.

Bu haberdeki gibi insanların, kurumların emekleri elbette çok değerli ama sistem tasarımını daha akıllıca yapmak hem daha kolay hem çok daha etkili.

Bir de geçenlerde aklımdan geçti, motosiklet kullanıcıları olarak sürekli ölmekteyiz. Ama haberlerde ben hiç "Motorcu öldü ama şu kişilere hayat verdi." gibi bir haber gördüğümü hatırlamıyorum. Motorcularda organ bağışı oranı genel toplumdakinden bile daha az olabilir mi?

Motosikleti
    Gsx-R 1000(gixxer k9)
    Alıntı zaferce adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Organ bağışının en çok yapıldığı ülkeler ile en az yapıldığı ülkeler karşılaştırılmış. Birbirine çok benzer kültüre sahip ülkelerde bile birinde % 15 diğerinde % 90 gibi farklılıklar görülmüş. Farklılığın ne olduğuna bakılınca anlaşılmış ki varsayılan seçenek birbirinden farklı. Organ bağışının % 80 - % 90'larda gezdiği ülkelerde her vatandaş otomatik organ bağışçısı kabul ediliyor. Eğer istemiyorsa ayrıca bir form doldurup organlarını bağışlamak istemediğini bildirmesi gerekiyor. Bizdeki gibi organ bağışçısı olmak için ayrıca form doldurulması gereken ülkelerde bu oranlar hep çok düşük. Dolayısıyla yapılması gereken şey belli: Organ bağışı yapmak isteyen değil, istemeyen bunu bildirecek. (Hani bir ara bütün herkesi sansürlü -ay pardon güvenli- internete geçirip istemeyen form doldursun demeye niyetlenilmişti ya onun gibi). Hadi bunu yapmayı canınız istemedi, bari ehliyet filan alırken herkese bir formla aynı soruyu sor: Organlarınızı bağışlamak istiyor musunuz Evet veya hayır diye işaretlemek zorunlu olsun. O da organ bağışı oranlarını çok yukarılara çeker.

Bu haberdeki gibi insanların, kurumların emekleri elbette çok değerli ama sistem tasarımını daha akıllıca yapmak hem daha kolay hem çok daha etkili.

Bir de geçenlerde aklımdan geçti, motosiklet kullanıcıları olarak sürekli ölmekteyiz. Ama haberlerde ben hiç "Motorcu öldü ama şu kişilere hayat verdi." gibi bir haber gördüğümü hatırlamıyorum. Motorcularda organ bağışı oranı genel toplumdakinden bile daha az olabilir mi?
    Ben bu organ nakil olayını çok araştırmıştım zamanında.
    Öyle basit bir olay değil galiba ölen kişinin hastane ortamında bulunması gerekiyor diye biliyorum.
    Motorcularda ölümler genelde olay yerinde olduğu için haliyle bağış gerçekleşmiyor olabilir..

Madem hastane ortamında vefat etmesi gerekiyor ehliyette neden organ nakli yazıyor?

Galiba biz bu konuda çok gerilerdeyiz.
    Hatta gerininde gerisindeyiz.

zekeriyaimam - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    simson
    Kask takmamayı tavsiye etmeleri gerekmiyor mu ? Direk beyin ölümü gerçekleşsin diye...
    600lüklere amarikada donor bike derlerdi : ))

RunemagicK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Mondial 150 ZAT, Burgman 400 ve SYM Maxsym 400
    Motorcularda potansiyel görmüşler demek. Zaten ölüm ihtimaliniz fazla, kafaya darbelerde gidiyosunuz zaten, iç organlar sağlam kalıyor, tam aranılan kişisiniz diyorlar
    Metehan07-70, 4ERC ve nickname05 bunu beğendiler.

Nikkfurie - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW R1200GS / Piaggio Medley / Peugeot Tweet
    Sizin form doldurup bağışlıyorum demeniz yeterli değil, ailenizinde onay vermesi gerekiyor diye biliyorum..

Grhn - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Demir At
    Bende organ bağışçısıyım. Sizlere de tavsiye edebilirim ancak. iki kişilik uzman ekip beyin ölününün gerçekleştiğine onay verirse organ alma süreci başlıyor.

Alıntı Alonedark93 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ben bu organ nakil olayını çok araştırmıştım zamanında.
    Öyle basit bir olay değil galiba ölen kişinin hastane ortamında bulunması gerekiyor diye biliyorum.
    Motorcularda ölümler genelde olay yerinde olduğu için haliyle bağış gerçekleşmiyor olabilir..

Madem hastane ortamında vefat etmesi gerekiyor ehliyette neden organ nakli yazıyor?

Galiba biz bu konuda çok gerilerdeyiz.
    Hatta gerininde gerisindeyiz.
    Bağışçının bağışlanan organlarından uygun olanlar kullanılıyor. Dünyada ve Türkiye'de bütün organlar kullanılamıyor malesef

Alıntı Nikkfurie adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Sizin form doldurup bağışlıyorum demeniz yeterli değil, ailenizinde onay vermesi gerekiyor diye biliyorum..
    İlk bağışlarken iki şahit gerekiyor ve sizden irtibata geçilecek kişi bilgisi isteniliyor. Bizim mevzuatımızda bağışçı dahi olsan son aşamada yasal varislerin onayı alınmak zorunda.

Moderatör Levent - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    R 1200 GS Adventure
    Etinden sütünden olmuş bu konu.. Bu arada bende organ bağışlanmasından yanayım, fakat bu işi kötüye kullananlar olduğu konusu da gündemde şu sıralar.. Yaşayacak insana müdahale edilmediği durumlar oluyor şeklinde spekülatif yorumlar var.
    nickname05 bunu beğendi.

kursaa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    R125-Mt-09-CBR650R
    Herkese selamlar saygılar,

Ben de bir sağlık personeliyim bir dönem organ bağışı masasında çalıştım organ bağışı yapılabilmesi için hastanın beyin ölümü gerçekleşmiş olması gerekmektedir trafik kazası,vurulma vs gibi olay yerinde hayatını kaybedenlerin organları ne yazıkki nakledilemiyor, çok merak edip gelenler oluyordu fakat insanların genel korkuları dini açıdan günah mı ve yarın bir gün hastahaneye yoğun bakıma düştüğümde ölmesem de organ bağışı yaptığım için fişimi çekerler mi gibi çok uçuk hayalleri ve korkuları var insanların, diyanet bakanlığının bu konuyla alakalı yayınladığı bir sürü yazı var ve bir insana hayat vermenin sevabına hiç girmiyorum bile bunun yanında organ bağışı yaptığınızda size küçük bir kart veriliyor bunu kimliğiniz gibi hep yanınızda taşımanız gerekiyor eğer bağış yapıp bir gün vazgeçerseniz kartı kırıp atmanız bağışın yapılamamasını sağlar.

Bunun yanında bazı durumlarda organ bağışı yaptığınızda dahi ailenize bu durum soruluyor eğer bağış yaptıysanız veya yapmayı düşünüyorsanız ailenizle bu konuyu paylaşmanızı öneririm.
    Bağışlayın organlarınızı biz toprak altına girdikten sonra o organlar çürüyüp gideceğine börtü böcekler yiyeceğine küçücük çocuğa belki de hayat olur.

Not: Beyin ölümü gerçekleştikten sonra hastanın tekrar bilincinin açılması normal yaşamına devam etmesi imkansızdır sadece makineye bağlı bir süre daha yaşarsınız.

tomass - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha SR500, Vespa Sprint 150S
    Organ bağışının ülkemizdeki oranı oldukça düşük.
    Bağış yapılabilmesi için kişinin kendisinin ve birinci dereceden yakınlarının onayının olması gerekiyor.
    Eğer organları bağışlanacak kişi beyin ölümü gerçekleşmiş bir kişiyse ve bu hale gelmeden önce organ nakli için herhangi bir girişimi yoksa dahi ailesi isterse organları bağışlanabilir.
    Organ bağışı için hastanın bağışlanacak organlarının herhangi bir hasara uğramamış olması ve hastada BEYİN ÖLÜMÜ'nün gerçekleşmesi gerekir.
    Beyin ölümü kararı verebilmek için ; ülkemizde pek çok diğer ülkedeki gibi 4 uzman hekim ayrı ayrı hastayı değerlendir.
    Bu 4 hekimlik heyet, Bir anestezi uzmanı, bir kardiyolog, bir beyin cerrahı ve bir de nörologdan oluşur.
    Beyin ölümü gerçekleşmiş bir hastanın tekrar eski haline gelmesi veya düzelmesi gibi bir durum söz konusu olamaz.
    Organ nakli sonrası bir insanın sağlığına tekrar kavuşması paha biçilemez bir durum.
    Hele ki nakil yapılmadığında ölecek bir hasta için..

nickname05 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2 teker (ne bulursam)
    Birşeyler yazmak istedim bu "ÖRNEK HAREKET" ile ilgili....

Yapılan gerçekten örnek bir hareket, ancaaaaak... Bu örnek hareketi bu yıl içerisinde otomotiv sektöründe de yapılmış yapılacak fuarlarda sergileyecekler mi ya da sergilemişler mi?
    Yada nerelerde aynı çalışmayı yapmışlar. Acaba biz motosiklet kullanıcılarına bakış açıları mı farklı. Hani kovboy filmlerinde tabutçu vardır ya düello öncesinde tabut ölçüsü alan, o geldi aklıma. Yada şu ölmek üzere olan afrikalı çocuğun üzerinde uçan akbaba ve o fotoğrafı çeken fotoğrafçı.
    Demem o ki; fırsatı ganimet bilip orada bulunma sebebiniz bizim ölüme en yakın olan insanlar olduğumuzu düşünmeniz mi? Öyleyse aklımıza şunu getirelim, toplum olarak amansız hastalıkla mücadele eden hastalarımıza ölmek üzere olduğunu söyleyemeyiz bizler. Düşene bir tekme de biz vurmayız.
    Yani öncelikle organ bağışına karşı olmadığımı bildirirken, yapılmış olan çalışmanın internet marifetiyle sanal ortamda da yapılabileceğini söylemek isterim ya da motosiklet klüplerimizle iletişim kurmanız halinde klüp başkanlarımızın yapacağı organizasyonlarla da toplu bağışlar tertip edilebilir.
    Bu anlatımlarımı şu şekilde desteklemek isterim. Herhangi bir firmanın standında bu çalışmayı gerçekleştirmek istediğinizi söyleseydiniz, o firma bunu kabul eder miydi? Buna izin vermeleri halinde kullanıcılarına ölüm vaad ettikleri kanısı uyanır korkusuna kapılır bunu kabul etmezlerdi bence.
    Yanii, ne dediniz bu etkinlikle. Donör olarak görüyoruz sizleri, tazecik organlarınıza talibiz.
    Her halukarda yer seçimi yanlış diye düşünsem de yaptığınız iş için emeğinize sağlık diyor, teşekkür ediyorum.

Motosikleti
    Yamaha YBR 125 ESD 2016 / Honda CB250R 2022
    Merhaba arkadaşlar
    Buda benden olsun
    https://gazipasamanset.com.tr/haber/tum_organlarini_bagisladi-8566.html

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)