Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Kask İthalatına Yasak Geldi. Yeni genelge yayınlandı.

Motovento
    REKLAM ALANI
    admin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Yayınlanan "Motorlu Araç Parçalarının İthalat Denetimi Tebliği Taslağı" ile birlikte kask ithalatına sınırlamalar getirildi.

Ürün güvenliği ve teknik düzenlemeye uygunluğunun denetimine ilişkin usul ve esaslarda düzenlemeler yapıldı.

Taslak yazısında "Risk analizi sonucunda fiili denetime yönlendirilen riskli ürünlerin ithalat denetimleri ilgili teknik düzenlemeye uygun olarak TSE tarafından yapılır" ibaresi yer alıyor.

İthal edilen ürünlerde E işareti: Araçların aksam, sistem ve ayrı teknik ünitelerinin Avrupa Birliği Yönetmeliklerine/Regülsyonlarına uygun tip onay belgeli olduğunu gösteren işareti ve fiziki muayene laboratuvar testinden geçirilme şartları getirildi.

Uygulamadan motosiklet kaskları dışında bazı yedek parça ve aksearlar da etkilenecek.

ECER22 Avrupa standartlarında olmayan kasklar ithal edilemeyecek. Ayrıca DOT standardı yani Amerika standardı da geçerli olmayacak.
    Bu düzenleme ile şu an ülkemizde satılan bir çok kask markası artık ithal edilemeyecek duruma geliyor.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    MahmutBiner - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    1200Z Super Ténéré
    Nihayet merdiven altı kask satışlarının durdurulması güzel olacak .. Bu sayede sway gibi hiç bir belgesi olmadan uyanık tüccar tarafından çinde yaptırılıp türkiyeye satılan kasklar raflardan kalkmış olur. Umarım yürürlüğe girer.
    frankestayn1 bunu beğendi.

hachiko - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Piaggio X9 500
    İyi de bu tip kaskları polis de halka dağıtıyor ne olacak..
    MahmutBiner, frankestayn1 ve sparrow07 bunu beğendiler.
    100 tlye 1300 km yol giden Volta vs5im

Motosikleti
    2016 HONDA NC750X DCT-2016 YAMAHA N MAX
    sasirtici bir gelisme ulkemiz icin
    MahmutBiner bunu beğendi.

Motosikleti
    1200Z Super Ténéré
    Alıntı hachiko adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    İyi de bu tip kaskları polis de halka dağıtıyor ne olacak..
    Dağıtacak başka kask bulsunlar artık kendilerine muhtemelen gümrük içeri sokmayacak.

ryangt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    bir sonraki adım: bireysel ithalata sınırlama

biyeybaraküs - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2017 HONDA CBR 1000 RR SP
    zekeriyaimam bunu beğendi.
    www.youtube.com/c/biyeybaraküs "Motora binmeye karar verecek kadar cesur ve aptal, üzerinde ölmeyecek kadar korkak ve akıllı olacaksın" alıntıdır AttilaXtreme den

Motosikleti
    Mh Drift 125>Rx3i Evo Abs
    Alıntı biyeybaraküs adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Tüm testlerden 5 yıldız güneşte kararan vizör çizilmez buğ yapmaz hiç bişi olmaz ��
    Bitmeyen tutkudur,özgürlüktür,her piston vuruşunda yürekte artan Aşk'tır motosiklet...

The Dude - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    sym joymax
    ürünün tse'ne tabi olması demek ek ücret demek,
    yani ithalat ücreti bir çeşit vergi ile artacak.
    yani kask fiyatları artacak.

yani zam gelecek.
    sparrow07 bunu beğendi.

Motosikleti
    1200Z Super Ténéré
    Alıntı The Dude adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    ürünün tse'ne tabi olması demek ek ücret demek,
    yani ithalat ücreti bir çeşit vergi ile artacak.
    yani kask fiyatları artacak.

yani zam gelecek.
    Zaten ithalatı yapılan her ürün tse standartlarına uyumluydu. Burada söylenen şey antin kuntin wiwi gibi free m gibi su tabancası kalitesindeki ürünlerin gümrükten geçemeyerek satışının yasaklanması olduğunu anladım ben. 2 sene önce kasklara extra vergilendirme zaten yapılmış durumda hali hazırda ne satıcılar kask satabiliyor ne millet kask alıyor daha bunun üzerine zam olmaz diye düşünüyorum. Yakındır türk markalarını daha yoğun vitrinlerde görmek..

RedCBR125 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    z-ones180 CBR125 CBR250 CBF150 YZFR125 YZFR25
    Alıntı biyeybaraküs adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Polissavar testinden geçmiş bir kask. Tek geçtiği test.
    İzmir-Karşıyaka

fatih.met - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Tvs Apache, Gsr600
    şu gözler şu kirpikler bir içim su, temsili resim koyarken niye hep kadınları koyuyorsunuz? ben bunda bir kasıt arıyorum. erkek yok mu erkek?

baka baka doymaz gözümüz, bari göz görmesinde gönül katlansın. çok güzel gözleri var, o narin burnu, yeşil gözler. çok güzel.

The Dude - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    sym joymax
    Alıntı MahmutBiner adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Zaten ithalatı yapılan her ürün tse standartlarına uyumluydu. Burada söylenen şey antin kuntin wiwi gibi free m gibi su tabancası kalitesindeki ürünlerin gümrükten geçemeyerek satışının yasaklanması olduğunu anladım ben. 2 sene önce kasklara extra vergilendirme zaten yapılmış durumda hali hazırda ne satıcılar kask satabiliyor ne millet kask alıyor daha bunun üzerine zam olmaz diye düşünüyorum. Yakındır türk markalarını daha yoğun vitrinlerde görmek..
    tam olarak bu şekilde değil sanırım,
    zira yakın zamanda kullandığım yan sanayi hava filtresinin fiyatı arttı,
    ürün tse incelemesine alınmış,
    önceden de aynı ürün geliyordu ve tse uygunluğu (sanırım) kağıt üzerinde bildiriliyordu,
    bu değişiklik ürün başına 7-8 lira fark yarattı,
    27 liradan 35 - 40 liraya çıktı, (35 olmasının sebebi ise tanıdık yerden nakit alıyor olmak)
    kasklarda da aynı durum olacak gibi,
    gümrükçü tanıdıklar var denk gelir ise sorarım,
    ve fakat yakın zaman içerisinde kask fiyatlarında değişiklik olur ise daha net anlarız.

Hamza Toruk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    DORUKOĞLU
    Arkadaşlar öncelikle şunu söylemek istiyorum bu ülkemiz adına alınan gerçekten güzel bir karar neden m i? ,
    Artık ülkeye nötr kutu dediğimiz markası belli olmayan uyduruk ürünler gelmeyecek tüccarlar ıcın zarar kullanıcı için avantajlı ne üdü belirsiz ürün yok artık .....
    2. bir konu Tse gerçekten test ettiriyor uymayana onay vermıyor bu şekilde kullanıcı dostu ürünler piyasada kalıyor ...

3.dez avantaj fiyatlar yükselecek ..

---------- Mesajlar birleştirildi - 14:13 ---------- bir önceki mesaj zamanı 14:09 ----------

Arkadaşlar öncelikle şunu söylemek istiyorum bu ülkemiz adına alınan gerçekten güzel bir karar neden m i? ,
    Artık ülkeye nötr kutu dediğimiz markası belli olmayan uyduruk ürünler gelmeyecek tüccarlar ıcın zarar kullanıcı için avantajlı ne üdü belirsiz ürün yok artık .....
    2. bir konu Tse gerçekten test ettiriyor uymayana onay vermıyor bu şekilde kullanıcı dostu ürünler piyasada kalıyor ...

3.dez avantaj fiyatlar yükselecek ..

---------- Mesajlar birleştirildi - 14:15 ---------- bir önceki mesaj zamanı 14:13 ----------

Alıntı The Dude adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    tam olarak bu şekilde değil sanırım,
    zira yakın zamanda kullandığım yan sanayi hava filtresinin fiyatı arttı,
    ürün tse incelemesine alınmış,
    önceden de aynı ürün geliyordu ve tse uygunluğu (sanırım) kağıt üzerinde bildiriliyordu,
    bu değişiklik ürün başına 7-8 lira fark yarattı,
    27 liradan 35 - 40 liraya çıktı, (35 olmasının sebebi ise tanıdık yerden nakit alıyor olmak)
    kasklarda da aynı durum olacak gibi,
    gümrükçü tanıdıklar var denk gelir ise sorarım,
    ve fakat yakın zaman içerisinde kask fiyatlarında değişiklik olur ise daha net anlarız.
    Eskiden yılda 1-2 kere TSE den arkadaslar gelıyordu ve test makınasında testını yapıyorduk ( bı kac urun secılıp rast gele ) eğer standart değerlerde olursa onay verip gidiyorlardı şimdi gebze de test ettiriyorlar tek tek ve bunun bır malıyetı var ...
    https://www.youtube.com/watch?v=T0jbH_Vu_eA&t=1s

watercolours - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    speederbike
    Bu yasağın mantığı doğru, uygulaması yanlış. Mesela ben gittim Çin'e, şahsım için dandik kask aldım, bagajıma attım, gümrükten de geçti. Veya gümrükte farkedildi ama ben vazo olarak kullanacağımı söyledim (Vazo olarak kullanmama engel bir şey yok). Hakikaten de vazo olarak kulladnım. Günlerden bir gün kask olarak kullanmaya karar verdim. Buna engel bir şey yok.
    Bu yasak şöyle konulmalıydı. Avrupa uygunluk belgesi olmayan kaskların motosikletlerde kullanım amacıyla ithalatı, satışı ve trafikte kullanılması yasaklanmalıdır. Yanlış bilmiyorsam Avrupa'ya sadece DOT sertifikası olan kaskı sokabilirsiniz, ama trafikte kullanamazsınız.

fatih.met - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Tvs Apache, Gsr600
    Alıntı watercolours adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bu yasağın mantığı doğru, uygulaması yanlış. Mesela ben gittim Çin'e, şahsım için dandik kask aldım, bagajıma attım, gümrükten de geçti. Veya gümrükte farkedildi ama ben vazo olarak kullanacağımı söyledim (Vazo olarak kullanmama engel bir şey yok). Hakikaten de vazo olarak kulladnım. Günlerden bir gün kask olarak kullanmaya karar verdim. Buna engel bir şey yok.
    Bu yasak şöyle konulmalıydı. Avrupa uygunluk belgesi olmayan kaskların motosikletlerde kullanım amacıyla ithalatı, satışı ve trafikte kullanılması yasaklanmalıdır. Yanlış bilmiyorsam Avrupa'ya sadece DOT sertifikası olan kaskı sokabilirsiniz, ama trafikte kullanamazsınız.
    o zaman yoğurt kovası kullanmanın da bir sakıncası yok. güneş gözlüğü + 1 litre dost yoğurt kovası tamamdır.
    _chaotic_ bunu beğendi.

Green Arrow - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Moto Guzzi v7 850 Special + Kymco People S 200
    Arkadaşlar kask ithalatı yapan, bu işin detaylarını ve içyüzünü bilen birisi olarak bu habere oldukça sevindim. 100 liraya-200 liraya satılan kaskların alındığı rakamları görseniz o kaskın koruma ihtimalinin olmadığını, teninize temas eden malzemenin ne gibi zararlı maddeler barındırabileceği gibi konulara hiç girmeyeceğim. Canını ve sağlığını seven bir insan 200 dolar ve üzeri kask almadığı sürece gerekli güvenlik ve konfora sahip değildir. Korumanın yanında camın verdiği görüş kalitesi, havalandırma ve konfor sürüş için çok önemlidir.

Avrupa ECE, Amerika DOT ve SNELL kabul ediyor. Gelişmiş bir avrupa ülkesinde sadece DOT veya SNELL olan bir kask kullanılamaz, ECE aranıyor, ABD'de de aynı şekilde DOT veya SNELL isteniyor. SNELL'den geçmiş bir kask bütün sertifikaları rahatlıkla alabiliyor dünya üzerinde, o derece güvenilir bir kurum.

Ülkemizde durum şöyle, kaskı gümrüğe getirdiniz ECE belgesi var mı diye soruyor, TAREKS işlemine tabi tutulup görsel bir denetimle geçiştiriliyordu. Birçok firma paint ortamında ECE belgesi vs yaparak ülkeye malını sokuyordu ancak anladığım kadarıyla artık, resmi belge ile işleme alınacak veya teste tabi tutulacak ürünler. Burada kullanıcıya da çok iş düşüyor, kanun çıksa da kaçak yollarla getirecek bir sürü firma ve kötü niyetli insan olacak.
    oialdemir bunu beğendi.

bassturbin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Xj6 Diversion F
    Wiwi kaskları +4 hp verir.

tomass - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha SR500, Vespa Sprint 150S
    Millete kask takmayı öğretemedik.
    Şimdi pahalı diyip hiç takmazlar

watercolours - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    speederbike
    Alıntı fatih.met adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    o zaman yoğurt kovası kullanmanın da bir sakıncası yok. güneş gözlüğü + 1 litre dost yoğurt kovası tamamdır.
    Kullanmanın sakıncası yok diye bir ifadem yok. Dikkat ederseniz, motosiklet üstünde kullanımını yasaklarsınız, motosiklet mağazalarında satışını yasaklarsınız.
    Dandik kasklar, getirirlerse hediyelik eşyacılarda satılır, onlar da getirmez. Ve dandik kasklar doğal seleksiyonla elenir. Bu yasağın şu sıkıntısı var cidden. Diyelim airbrush yapacaksınız, denemek için ucuz kask lazım. Veya denemek değil de yapıp sergilemek istiyorsunuz. Nereden bulacaksınız dandik kaskı? İşte böyle durumlar için en azından hediyelik eşya satan yerlerde satılabilmeli, veya bireysel ithalatına engel olunmamalı.
    Trafikte de polisler sürücüden kasktaki CE logosunu göstermesini ister, gösteremezse ceza yazar. Mesela bakın, ithalat engellendi şimdi ama yurt içindeki mevcut uyduruk kaskları kullanmak hala yasal.
    May the Force be with McLaren Mercedes

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)