Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Araç Ruhsatlarını Artık Noter Verecek

Motovento
    REKLAM ALANI
    admin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Gemlik 2. Noteri Ferhat Ertekin, ’Emniyet Genel Müdürlüğünce yapılan araç tescil ve sicil işlemlerinin 2018 yılının Şubat ayından itibaren noterlikler eliyle yapılacağını söyledi.

Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından yürütülen araç tescil ve sicil işlemlerinin noterlere devrinin önünün açıldığını kaydeden Ferhat Ertekin, Türkiye Noterler Birliğinin emniyet birimleriyle konuya yönelik teknik hazırlık yaptığını bildirdi. Ertekin, noterlerin zaten ikinci el araç satış ve devir işlemlerini gerçekleştirdiklerine işaret ederek, mevcut uygulamada tescil işleminin emniyet birimlerince yapıldığını ve tescil belgesinin (araç ruhsatı) emniyetçe verildiğini hatırlattı.

Artık noterlerin de tescil şubesi gibi çalışacağının altını çizen Ertekin, "Ruhsat olarak adlandırılan aracın sahiplik işlemini 2018’den itibaren biz yapacağız, yani ruhsatı artık biz vereceğiz. Ruhsat gönderimi daha önce bir ayı bulurken, uygulamanın noterlere geçmesiyle satış sözleşmesinin yapıldığı anda verilir hale gelecek. Halkın yararına bir uygulama. Bütün araçların sicil kayıtları da noterliklerde tutulacak. Tescil işleminde sadece satış ve devir yok, aynı zamanda diğer tescil işlemleri de yapılacak. Vatandaş noterlere giderek araç ruhsatını alabilecek. Ülkede bin 950’ye yakın noter var. Bütün noterler bu işle görevli olacak. Yani bin 950 tescil bürosu hizmet verecek. Noterlerde 7 bine yakın çalışan var. Bu işlemlerin başlamasıyla kamu hizmetinde önemli bir yükü almış olacağız" diye konuştu. Ertekin, düzenlemeyle yıllık 10 milyon araç tescil işleminin noterlere geçeceğini, böylece emniyetin iş yükünün de azalacağını ifade etti.

Araç bayileri artık notere gelecek

Uygulamanın 2018’den itibaren kademeli olarak devreye girmesini beklediklerini ifade eden Ertekin, plaka değişikliği olmayan araçlarda ruhsatın araç sahibine hemen verilmeye başlanabileceğini bildirdi. Ertekin , sıfır araçların bayiler tarafından yapılan tescilini de artık noterliklerin gerçekleştireceğinin altını çizerek, bayilerin artık Emniyet yerine noterliklere geleceğini, güvenliğe ilişkin araçların tescil işlemlerinin ise yine Emniyet birimlerince yürütüleceğini kaydetti.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    ahmetakgun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Mondial MH Drift MİNÖR
    Ruhsatın direk verilme olayı çok güzel oldu
    ama birde şu var , noterler sıra beklemekten çekilmez hale gelir , Araç tescili , Plaka işleri , Alım satım herkes tek noktadan bitircek işini

Motosikleti
    Pulsar 150NS>CBR125R>PULSAR RS200>CBF150>CB125F
    sigorta yapılmadan nasıl verecekler ruhsatı

gerivites - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    D400
    Alıntı Süleymantnz adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    sigorta yapılmadan nasıl verecekler ruhsatı
    çok güzel bir noktaya parmak bastınız. herşey meçhul. bir de ne zaman başlayacakmış bu uygulama. Herhangi bir tarih belirtmemişler. Başladı mı acaba

edit: http://portal.tnb.org.tr/Artes/Sayfalar/AnaSayfa.aspx

bugün başlamış
    instagram.com/gerivites
    youtube.com/user/nimbus8222

chopperrider - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda Goldwing GL1800...
    Alıntı gerivites adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    çok güzel bir noktaya parmak bastınız. herşey meçhul. bir de ne zaman başlayacakmış bu uygulama. Herhangi bir tarih belirtmemişler. Başladı mı acaba
    ben bugün satış yaptım.
    Sigorta aramıyor noter direk ruhsatı basıp imzalayıp veriyor.
    Uygulama harika bugün itibariyle başladı.
    Biraz acemilik çekiyor katipler ama bir kaç güne oturur.
    Ayrıca noterde sıra olacak diye birşey yok, zaten satış için notere gidiliyordu, geçici ruhsat basmak yerine asıl ruhsatı basıp veriyorlar değişen birşey olmuyor.
    Plaka değiştirecekler için de plakayı söküp notere teslim ediyorsunuz ancak yeni plakayı basım için noter mi yönlendiriyor cemiyete bilmiyorum biz plaka değiştirmeden satış yaptık çünkü.
    fedos bunu beğendi.
    .....ve sordu torununa yaşlı kızılderili büyücüsü : sen hiç orta sehpalı supersport gördün mü.....

gerivites - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    D400
    Alıntı chopperrider adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    ben bugün satış yaptım.
    Sigorta aramıyor noter direk ruhsatı basıp imzalayıp veriyor.
    Uygulama harika bugün itibariyle başladı.
    Biraz acemilik çekiyor katipler ama bir kaç güne oturur.
    Ayrıca noterde sıra olacak diye birşey yok, zaten satış için notere gidiliyordu, geçici ruhsat basmak yerine asıl ruhsatı basıp veriyorlar değişen birşey olmuyor.
    Plaka değiştirecekler için de plakayı söküp notere teslim ediyorsunuz ancak yeni plakayı basım için noter mi yönlendiriyor cemiyete bilmiyorum biz plaka değiştirmeden satış yaptık çünkü.
    Millet ruhsatı almak için mecbur sigorta yaptırıyordu. Sigorta işine düzenleme getirmezlerde çoğu kişi sigortasız dolaşır. Kaza yapınca da uğraş dur.
    instagram.com/gerivites
    youtube.com/user/nimbus8222

SuleymanE - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Tracer 900 / Xpulse 200 4v
    Hayret, uzun bir aradan sonra ilk defa vatandaşın işini kolaylaştırmaya yönelik bir uygulama yapıldı, valla bravo.

Ben beğendim, zaten alım satım hallolmuş, aynı anda ruhsatın da verilmesi şahane.

Ekarademir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    KTM 640 Adventure
    Geçen ayın 15'inde motorun satışını aldım. Hala emniyete gitmedim. Acaba benim ruhsat işi ne olacak. Bugda kalmayayımda.

Tamam da bunu neden Gemliğin noterlerinden biri duyuruyor. Emniyet genel müdürlüğü, iç işleri bakanlığı filan değil de Gemlik noteri... Hadi diyelim ki noterlerden biri duyuracak, neden Gemlik? Hadi diyelim ki bu karar Gemlik'te alınıyor, neden ikinci noter? Yani birincisi varken...
    Guven bunu beğendi.

Motosikleti
    xmax 400 momo abs 2014 peugeot django 150
    3 ocak 'ta satış alıp 5nde sigorta yaptirdik bekle Allah bekle ruhsat filan basıp göndermemişler. Galiba nede olsa notere geçti gidip süresi dolunca noterden alsın demiş olabilir trafik tescil şubesi.Ruhsat adrese gelmedi gidip birde noterde sıra bekle işin yoksa......ulan verim 15 tl ayağıma gonderin işte hayret bisi .

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    WR 250 R
    Arkadaşlar ben 25 gün önce satış almıştım , sigortayı dün yaptırdım ruhsatımı emniyetten mi noterden mi alıcam bilgisi olan var mı ? 😕

Motosikleti
    xmax 400 momo abs 2014 peugeot django 150
    Alıntı Boldpilot adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Arkadaşlar ben 25 gün önce satış almıştım , sigortayı dün yaptırdım ruhsatımı emniyetten mi noterden mi alıcam bilgisi olan var mı ? 😕
    Ben yarin obur gun öğrenirim yazarım buraya fırsat bulursam yarın gideceğim

mustick - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBR250R
    Yerinde bir uygulama. Masa başında oturan yaklaşık 3000 trafik polisi sahalara inecek. Personel yetersizliğinden dolayı denetleme zaafiyeti de ortadan kalkmış olacak.
    bursalıali bunu beğendi.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    WR 250 R
    Alıntı moonspell07 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ben yarin obur gun öğrenirim yazarım buraya fırsat bulursam yarın gideceğim
    Bende pazar günü gezi yapacağım , yarın almam lazım bakalım hangimiz önce gidersek yazalım ☺

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)