Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 123 ... SonuncuSonuncu

EK VERGİ İLE MOTOSİKLET SEKTÖRÜ DİBE VURACAK. MOTED

Motovento
    REKLAM ALANI
    admin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

28 Temmuz 2017 Tarihli ve 30137 Sayılı Resmî Gazetede 2017/10476 İthalat Rejimi Kararına Ek Karar olarak yayınlanarak yürürlüğe girmiştir.

Bu kararla Avrupa dışından ithal edilecek tüm motosikletlere %20 ek vergi getirilmiştir. Bunun yanında çeşitli yedek parça gurubuna %10 ile 20 arasında ve Bisiklet ve Elektrikli Motosikletlerde % 20 oranında ek vergi getirilmiştir.

Firmaların getirilen %20 ek verginin ne kadarını ürünlerine maliyet olarak yansıtacağını bilmesek te pazardaki küçülmenin en az %20 oranda olacağını tahmin etmekteyiz.

Yerli üretimi teşvik ve istihdam amaçlı olduğunu düşündüğümüz bu yeni düzenlemenin 2005 – 2015 yıları arasında uygulanan örnek koruma önlemlerinde olduğu gibi istihdam ya da üretimi artıracak bir katkı sağlamayacağını tahmin etmekteyiz.

Kaliteli ürünlere olan tercihin ucuz ürünlere doğru kayacağı düşünülse de toplam pazarın küçülecek olması istenilen verimliliğe katkı Sağlamayacaktır. Getirilen yeni ek vergiye bakıldığında sanki yerli üretim için hiç bir koruma yokmuş gibi izlenim yaratmış olabilir. Oysaki zaten %6 ila 8 arasında hatta birde gözetimle bu oranın % 10 nun üzerine çıkması yeni ek verginin gelmesi ile bu oran toplamda %40 gibi bir ithalat vergisi ile şok bir durum yaratmıştır.

Pazarın içerisinde bulunduğu inişli çıkışlı güvensizlik ortamına bir yeni olumsuz kararın daha eklenmesi uluslararası markaların ülkemize var olan yatırım yapma düşüncesini de tamamen hedefleri arasından çıkarmasına neden olmuştur.

Otomobilin satış dağılımlarına bakıldığında, motosiklet pazarının tam tersine bir trent mevcut.

Satışların 2014 yılından beri devamlı artan bir çizgide devam etiği görülmektedir. Düşük gelirli olan vatandaşlarımızın alabildiği motosiklette ise vergi ve diğer sabit giderler arttıkça pazarın devamlı küçülmesi bundan sonraki dönemde de beklentilerimiz arasındadır.

İlk bakışta Yerli üretime getirilmiş bir avantaj gibi gözükse de bu uygulamanın aslında bir fayda getirmeyeceği, ucuz yerli ürünlerinde ödediği vergi ve diğer sabit giderlerin yüksek olması pazarın önündeki en büyük engeldir.

Ülkemizde Uluslararası markaların bulunduğu firmaların dünyada yıllık motosiklet üretimi yaklaşık 20 milyon adettir.
    Pazarın büyümesinin getireceği güven ortamı ile ve büyümenin istikrarlı bir şekilde devam etmesi gerçekleşmeden bu markaların ülkemizde yatırım yapma gibi bir düşüncesi asla oluşamaz.

Mevcut olan diğer vergiler ve getirilen bu ek verginin ve pazarda büyük bir gerileme yaşatacağını yapacağımız yeni bir çalışma ile ilgili bakanlıklara en kısa sürede sunacağız.

Motosiklet Endüstrisi Derneği
    Bülent KILIÇER
    Yönetim Kurulu Başkanı
    bankimuun bunu beğendi.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Romedon - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki Ninja ZX-636,Bajaj PULSAR 200 RS
    Almayın. 0 Motor almayın.eğer alınmazsa firmalar baskı yapıp bunları düşürebilir. Gidin 2. el temiz bakın.
    erenedip bunu beğendi.

Ne kadar taviz verirsek o kadar üzerimize gelirler. taviz tavizi doğurur. Bencede ek vergiler kalkmadan hiç kimse sıfır motosiklet almamalı. Alırsanız bu uygulamayı hak ediyorsunuz demektir.
    erenedip bunu beğendi.

Thracian - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Tarih kitaplarında yıkılan devletlerin çöküş dönemlerini anlatmak için hep klişe bir laf kullanılır;"Halk ağır vergiler altında eziliyordu." Nedense o geldi birden aklıma.
    Kızıl pars, orh, espresso ve 16 diğerleri bunu beğendiler..

Serk21 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    KTM DUKE 390
    Alıntı Romedon adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Almayın. 0 Motor almayın.eğer alınmazsa firmalar baskı yapıp bunları düşürebilir. Gidin 2. el temiz bakın.
    2. el termizler sıfırdan daha pahalı. Bu yüzden insanlar gidip sıfır km hemde karta vade farksız 9 a böldürüp bide yanında eldiven vs hediye ile motosiklet alıyorlar. TR de akla uygun hiçbirşey yok
    tanjuzafer bunu beğendi.
    Karadeniz - Giresun.

fz6_fazer - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ybr 125 esd
    osiosborn, tanjuzafer, mchi ve 1 diğerleri bunu beğendiler..

scorpions_59 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    racer 200_discovery150_cbf 150_cbr 250_
    Sıfır almamak mantıklı ama
    Kullanıcılar zaten sıfırdan fazla fiyat istiyor plaka çıkarttım, topcase taktım vs.

Adamlar resmen sömürüyor bizi yıllardır.
    Hayırlısı olsun diyeceğim ama bunlardan hayırlı bir iş çıkmaz.
    YOK HAYIR.
    tanjuzafer bunu beğendi.

bursagsli - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kanuni Seyhan (2012-2017), Sym Wolf 250
    Bu ülkede ki vatandaşın 0 km araba ve motora binme hakkı demek ki yokmuş. Her ay para cebine girmeden vergi kesiliyorsa diyecek birşey bulamıyorum
    tanjuzafer bunu beğendi.

K121L - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ben bir öğrenci olarak sektörü 3-4 yıldan beri takip ediyorum.250cc motosiklet 3-4 sene öncesinde 10-12 arasında iken çok yakın zamanda 20-22 arasında olacak.
    Bu fiyatlar ile sektörde zaten hiç gelişme beklemenize gerek yok.Bunun için grafiklere ihtiyacımız yok durum belli.
    Gelişecek sektör de belli motosiklet tamiratı oda geçici olarak canlanır.

Motosikleti
    Benelli trk 502 & tvs neo x3i
    Alıntı Thracian adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Tarih kitaplarında yıkılan devletlerin çöküş dönemlerini anlatmak için hep klişe bir laf kullanılır;"Halk ağır vergiler altında eziliyordu." Nedense o geldi birden aklıma.
    Her toplum layık oldugu şekilde yönetilir
    Bu günler eskisinden kötü gelecekten iyi günler.

Ötv kdv birde bunlarin verginin vergisi yetmedi simdide ek vergi girdi millete.

Ee nasılsa bu zihniyet motosiklete pek binmez seytan icadi derler.
    fz6_fazer, orh, Thracian ve 5 diğerleri bunu beğendiler..

Kızıl pars - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bisiklet
    Hemen hükümeti eleştirmeyin canım, biz de yerli motosiklete bineriz.
    Mesela şey var...

---------- Mesajlar birleştirildi - 19:14 ---------- bir önceki mesaj zamanı 19:12 ----------

Ayrıca at bizim milli bineceğimizdir.
    Ata binelim.

Atta ötv var mı acaba?
    Lucas, -Black-, BuRocK05 ve 2 diğerleri bunu beğendiler..
    Hamdım, piştim, hala hamım.

fatih.met - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Tvs Apache, Gsr600
    Alıntı sezer aykaç adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Her toplum layık oldugu şekilde yönetilir
    çok hoşuma gitti bu söz. bize az bile yani at gözlüklü kişiler adına biz diyorum. gelecekte bizi iyi günlerin beklediğini bende zannetmiyorum.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    50 cc alcam seneye(Şaka değil)

mehmet tufan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BURGMAN
    biz bunları hep söyledik. hep söylüyoruz. kurunun yanında biz de yanıcaz biliyoruz.
    bize bunu reva görenlerin çoluğundan çocuğundan çıksın inşallah.
    tommygun bunu beğendi.

Jemand - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    MT-10 SP
    şu ara açılan her başlığa uyuyor bu caps.

Akhunturk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Tarih 16 Ağustos 2017

"Mevcut olan diğer vergiler ve getirilen bu ek verginin ve pazarda büyük bir gerileme yaşatacağını yapacağımız yeni bir çalışma ile ilgili bakanlıklara en kısa sürede sunacağız."

Motosiklet Endüstrisi Derneği
    Bülent KILIÇER
    Yönetim Kurulu Başkanı

Amcam hala bilmemneyi bilmemneyi bakanlığa sunacağız diyor

Kardeşim sen demiyor muydun ? Şu şu çalışmaları yaptık vs... Motosiklet satışlarında piyasanın yüzü gülüyor.. %10 artış bekleniyor!!! Hayat toz pembe... Daha 2 ay olmadı yahuu...

Tarih 08 Haziran 2017 kaynak: Sabah Gazetesi Haber Başlığı : Motosiklet Piyasasında %10 Artış Bekleniyor!
    Kılıçer; "zorunlu trafik sigortası maliyetlerinin düşürülmesi, ithalatta uygulanan fonların kaldırılması, vergilerde indirim, otoyol ve köprü geçişlerinde motosiklete özel tanımlama, karayollarının iyileştirilmesi gibi çalışmaların motosiklet pazarına önemli katkılar sağladığına işaret ederek, MOTED olarak bu konularda yoğun çaba harcadıklarını kaydetti"
    http://www.motosiklet.net/forum/moto...ekleniyor.html

Tarih 13 Haziran 2017 kaynak: CNNTURK Haber Başlığı : Motosiklet Piyasasında yüzler gülüyor!
    MOTED (Motosiklet Endüstrisi Derneği) Başkanı Bülent Kılıçerkamu kurumları ve ilgili kuruluşlar ile sürdürdükleri çalışmaların motobiklet pazarına önemli katkıda bulunduğunu belirterek şöyle devam etti:

“Zorunlu Trafik Sigortası maliyetlerinin geri çekilmesi, İthalatta uygulanan fonların kaldırılması, İstatistiki verilerin sektör tarafın daha kullanışlı hale getirilmesi, ÖTV, KDV ve diğer vergilerde indirim konusunda çalışmalarımız başarılı oldu. Ayrıca otoyol ve köprü geçişlerinde motosiklete özel tanımlanma, karayollarında iyileştirmeler ve trafikteki statüsünün yeniden değerlendirilmesikonusunda da görüşmelerimiz olumlu sonuçlanıyor.
    Motosiklet kullanımının son iki yılda düşüş göstermesinin en önemli nedenlerinden birinin Zorunlu Trafik Sigorta ücretlerininHazine Müsteşarlığı Sigortacılık Genel Müdürlüğü ile özveriyle yapılan çalışmalar olduğuna dikkat çeken Kılıçer, “2017 nisanda başlayan tavan fiyat uygulaması ile sektörün önündeki büyük bir engel başarıyla aşıldı. Diğer yandan 2. el ürünleri motosiklet bayilerinden alınması halinde ödenen yüzde 18 KDV ürün maliyetini gereksiz yere yükseltiyor. 2.el ürünlerde şirketler için ödenen yüzde 18 KDV’nin 1’e düşürülmesi için Gelirler İdaresi Başkanlığına müracaatta bulunduk. Bakanlık tarafından gelen cevapta KDV oranlarının düşürülme talebimizin yapılacak mevzuat çalışmalarında değerlendirilmek üzere not edildiği tarafımıza bildirilmiş ve görüşmelerimiz devam etmekte”dedi."

http://www.motosiklet.net/forum/gunc...r-guluyor.html

Bu konuşan beyefendinin daha 2 ay öncesindeki tüm tahminleri, anlattıkları hikaye oldu.

Şimdi soru şu ; Aşağıdakilerden hangisi doğru?
    A)Bu abimiz ve kurumu hiçbir doğru öngörüde bulunamıyor ve yaptıkları anlattıkları hiçbir işe yaramıyor.
    B) Türkiye'deki tüm Sendikalar stk lar vs. gibi bunlarda birileri tarafından güdümlü gaz alma makinesi.
    Quad87, miginfly ve erkanzdemir bunu beğendiler.

tommygun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki Er6F 2008
    Geçen sene ilk motorumu almaya karar verdiğimde 4000-4500 TL ekipman hariç bütçeyle 2. el patates olmuş cbf mi ybr mi derken sıfır Rks 150 S almıştım. Ben "acaba o mu bu mu" derken eşim bana "şu an almazsan daha alamazsın" dediğinde gülmüştüm, model yükseltmek istediğimde sıfır Pulsar 8400 TL.idi. Dedim ki "En kötü çinli bile 10.000 km sorunsuz götürür, sonrasına bakarız" 1 sene geçti motor oldu 8000 km, RKS 150 S oldu 6500 TL, Pulsar oldu 11.000 küsür. Velhasıl kelam eşimi dinlemeyip bekleyerek motor almasaydım, araba ve ev kredimden ötürü motor alamıyordum. Naçizhane tavsiyem imkanı olan beklemesin istediği motoru alsın, sonra zamdı, güncellemeydi, kur artışıydı, gümrük vergisiydi babalara gelmesin..
    computeus ve tanjuzafer bunu beğendiler.

ryangt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Entry 1 :"0 motor almayalım da fiyatlar düşsün "

Entry 2: "Kardeşim bu ne böyle yeaa 2.el r25 için 0 parası istiyolar bunların bir tarafı kalkmış gider 0 alırım o paraya"

Entry 3 : "2.ele o kadar para vercegine git sifir al "

Entry 4 : "serefsiz yamaha honda suzuki kawasaki hep zamn yapıolar yeaaa"

Entry 5 : bkz1
    zekeriyaimam, erenedip, maktama ve 4 diğerleri bunu beğendiler..

Alıntı Akhunturk adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    A)Bu abimiz ve kurumu hiçbir doğru öngörüde bulunamıyor ve yaptıkları anlattıkları hiçbir işe yaramıyor.
    B) Türkiye'deki tüm Sendikalar stk lar vs. gibi bunlarda birileri tarafından güdümlü gaz alma makinesi.
    Neden hikaye oldu? Ek vergi sürpriz bir şekilde geldi. ÖTV de bu şekilde gelmişti de, rica üzerine motosiklet fuarının bitmesini beklemişlerdi o sene. Motosiklet satışları patlamıştı o fuarda.

Siz hiç bir sektöre danışmadan "ben yaptım oldu" derseniz, bir-iki dayanırlar, işin içinden çıkmaya çalışırlar, baktılar ki olmuyor, sonunda çeker giderler.

MOTED, ithalatçı firmaların temsilcilerinden oluşan ve siyaseten pek de bir etkisi olmayan sivil bir kuruldur. Bugüne kadar gaz aldığı falan da görülmemiştir. Bu dönemki başkanı Bülent Kılıçer, Honda'nın pazarlama müdürüdür.

Motosikleti
    HondaCRF250Ralli
    herkes samimi olsa oyle bir yola gelirler ki... hangi konuda birlik var ki bu konuda olsun :( ben şahsen 1-2 aydır ısrarla almıyorum sıfır motosiklet lafta kalmasa bu durum herkes için...MOTED kim kardeşim bu milletin sağı solu belli olmaz alaşağı eder adamı..kimse burnu havada gezinmesin, dünyanın an pahalı benzinini mazotunu , kaynağının yanı başında bu millet kullanıyor vsvsvsvsvs...yeter artık dedimi bu millet kaçacak delik arar siyasetçisi, politikacısı, bürokratı , o zat da müdürse kendine müdür milletin çokta umrunda ya..

REKLAM ALANI
1. sayfa 123 ... SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)