Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
3. sayfa BirinciBirinci 123

Motosiklet Gürültüsü Öldürdü

Motovento
    REKLAM ALANI
    fatih.met - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Tvs Apache, Gsr600
    Alıntı savaskayan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    paniğe o kadar kolay kapılabilenin direksiyonda olması ilginç.
    ehliyet satıyorlar ülkemizde ee normaldir.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    RedCBR125 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    z-ones180 CBR125 CBR250 CBF150 YZFR125 YZFR25
    Onu bunu bilmem motosiklette egzos şart .

İlk egzos taktığım gün yoldaki arabaların beni farketme seviyesinin abartmadan söylüyorum minimum 2 katına çıktığını farkettim. Ben şok, ben iptal. Cidden aşırı şaşırmıştım bu denli farkedilince.
    Taktığım egzos da susturuculu orta seviyede ses veren bir egzos idi, rahatsiz edecek seviyede bir sese sahip değil idi.

O gün bu gündür her motorcuya egzos tavsiyesinde bulunurum. Lastik değişimi güvenliğimiz için ne kadar önemli ise egzos da o kadar önemlidir bunu bilir bunu söylerim.
    Egzos sesi olunca arabacılar arkasına sağına soluna bakıyorlar kontrol ediyorlar. Arabanın kör noktasında kaldığınız anda yani sizi görmedikleri anda size çarpma ihtimalleri olduğu anda sesten dolayı sizi farkedip arabayı üzerinize kırmasına bu egzos sesi engel olabiliyor.

Her motosikletliye b*kunu çıkartmayacak seviyede bir egzos tavsiye ederim. Mahalle arasında ve yerleşim yerlerinde düşük devirli kullanarak insanların rahatsız olmasını engelleyebiliriz.
    Trafikte senin soldan hızlanarak geldiğini görmeden lap diye üzerine kıran öküzlere egzos sesi ile ben geliyorum ben burdayım mesajını verirsiniz kendinizi farkettirirsiniz. O öküze yolu kontrol ettirir o egzos sesi, arabacıya "belki bir araba geliyordur bana çarpar." diye düşündürtür o egzos sesi.

Motosikleti
    Bajaj Avenger 150 Street
    yok artık Ali Sami.... Bu nedir arkadaş ya, görevlendirsinler bir özel tim bari de yolda gördükleri motosikletliyi vurup öldürsünler.

olmayacak şey değil. Geçtiğimiz hafta avrasya tünelinden karşıya geçtikten sonra nispeten sıkışık trafik 40-50km hızla gidiyorduk. Ben serviste şöförün yan koltuğunda oturuyorum. Yanımızdan bir racing makine geçti tam şöför hizasının orada birden ara gaz verdi yemin ediyorum ben korktum. Yani uzaktan sesi gelmeye başlıyor diye bişey yok. Gayet sessiz gelirken aracın dibine girip ara gaz ile kulak çınlatan gerizekalılar var.

Ben egsoza karşı değilim ama araçların yanında ara gaz verip kulak çınlatan. Gecenin bir yarısı mahalleleri inleterek gazlayan tiplere baya iyi sövüyorum. egsozu delik mobilet sesine nasıl herkes sövüyorsa karbon akrepovic eksozlu 1000cc lik racing makineyle ortalığı inletenlerede herkes o kadar sövüyor emin olun. Egsoz taktınız diye her fırsatta kulakları zonklatmanın bir manası yok. Benim arabadada komple egsoz var mahalle aralarından geçerken 3000 devire bile çıkmıyorum ki milleti rahatsız etmeyeyim.

---------- Mesajlar birleştirildi - 14:46 ---------- bir önceki mesaj zamanı 14:29 ----------

Alıntı serif abi adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Doppler etkisi nedir sen hiç duydun mu?

---------- Mesajlar birleştirildi - 15:11 ---------- bir önceki mesaj zamanı 14:57 ----------

Tabi herkes lise yi hakkı ile okuyup Dalga teorisini bilecek değil .

**Savaş uçakları yere yakın uçup radardan kaça bilirken Büyük uçaklar yere yakın uçtuklarında parçanır sebebi çıkardıkları dalganın kendilere çarpması

**Ses hızı çok uzun yıllar kırılamamıştır sebebi ses hızına yakın uçarsan,karada gidersen fark etmez çıkardıgın dalgaya çarparsın ve uzun süre maruz kalırsan bulundugun araç parçalanır, Motorda son hızlanırken 130-150-165-175-180-183-185-186-187- diye tek tek saymaya başlıyor yaaaa onu ses hızında yaparsan parçalanırsın ses hızını böyle tek tek degil bir anda geçmen lazım lazım zaten ses hızını geçen araç 1,3,1,2 mach çıkar yada ses hızı altında kalır 1,05 mach OLMAZ..

** Epeyce bir lise dersi anlattım şimdi bunlar anltılıyor mu bilmiyorum benim 20 kusur sene olmuş aklımda kalan bunlar ,birde dalgalar üstü üste binme teorisi artan şidet olayı var onu çizmeden anlatmak zor ama böyle ses çıkaran bir alet size yakın hızlarda sizi geçmiyor ise sizden daha hızlı bir şekilde sizi geçiyor ise ses dalgaları üst üste bine ve BÜYÜK PATLAMA efkti yapar tam sizi geçerken ve ses sonra azalır..

Ben bu tip egzos takanların belki kendileri zevk alıyor olabilir ama yaptıkları kul hakkına girmektir ana,bacı,eş olmak üzere geçtikleri araçlar tarafından yedi ceddine kadar bir hal hatır sorulduklarını bilsinler , burda hal hatır soran haklıdır
    konu buralara nasıl gelmiş anlamadı ama yolcu uçakları yere yakın uçtuklarında parçalanmazlar Ses hızını geçen yolcu uçaklarıda yıllar yıllar evvel yapıldı. Concorde, Tupolev Tu-144 gibi. Günümüze neden yok derseniz cevabı para para para. Ses hızının üzerine çıktığınızda verimlilik çok düşüyor, wave drag diyorlar buna yabancılar türkçesi ne bilmiyorum. Bir de kanat üzerindeki hava akımı kanadın şeklini takip edemiyor bunada boundary layer separation diyorlar. yani maliyetler çok artıyor. Savaş uçağında maliyet, karlılık gibi ekonomik kaygılar arka planla olduğundan önemli değil ama yolcu/kargo uçaklarında 1kg'ın hesabı yapılıyor. O yüzden bugün böyle bir uçağın üretimi yok.

Yapmayın arkadaşlar, tamam haberde abartı olabilir ama abart egsozu savunmak da doğru değil. Ben de uzun yıllardır hem motosiklet hem otomobil kullanıyorum ve abart egsuzlu araçlar bir anda insanı yerinden zıplatabiliyor bu çok normal. Hatta yaya olduğum zamanlarda bile abart egsozlu araçlara kızıyorum. Zaman zaman zorla uyutulabilmiş bir çocuğu bile ağlayarak uykusundan uyandırabiliyor bu sesler.
    Sözün özü bu tip sesler çevreye zarar veriyor, insanları rahatsız ediyor. Adam olun takmayın.

Alıntı nyk adlı üyeden alıntı Mesajı göster

---------- Mesajlar birleştirildi - 14:46 ---------- bir önceki mesaj zamanı 14:29 ----------

[/COLOR]

konu buralara nasıl gelmiş anlamadı ama yolcu uçakları yere yakın uçtuklarında parçalanmazlar Ses hızını geçen yolcu uçaklarıda yıllar yıllar evvel yapıldı. Concorde, Tupolev Tu-144 gibi. Günümüze neden yok derseniz cevabı para para para. Ses hızının üzerine çıktığınızda verimlilik çok düşüyor, wave drag diyorlar buna yabancılar türkçesi ne bilmiyorum. Bir de kanat üzerindeki hava akımı kanadın şeklini takip edemiyor bunada boundary layer separation diyorlar. yani maliyetler çok artıyor. Savaş uçağında maliyet, karlılık gibi ekonomik kaygılar arka planla olduğundan önemli değil ama yolcu/kargo uçaklarında 1kg'ın hesabı yapılıyor. O yüzden bugün böyle bir uçağın üretimi yok.
    Ben nerde yolcu uçagı dedim ? Göz ile okuyup akıl ile idrak ediniz. Küçük uçaklar radardan kaçmak için yere yakın uçuyorken büyük uçaklar bunu yapmıyor ,nedeni ise yerden yansıyan dalganın kanatlara verdigi zarar ...
    Anladık ufak tefek bir şeyler ögrenmişsiniz onu anlatmak istiyorsunuz ama alakasız konuları eşleştirmisiniz..
    Sizler adına hem seviniyorum hem üzülüyorum ÖSS çıkınca muhakeme kurma kalmadı ""ignorance is bliss""

Yazımın tamamı ses dalgası bile degil [U]dalga teoremi[/U] üzerine , ve yan yana geçerken yapacagı ses patlaması efektini bilimsel olarak anlattım , benzetimi [COLOR="#FF0000"]tusunami dalgaları ile anlata bilirdim[/COLOR] İlk dalgaların küçük gelip daha sonra ki dalgaların büyük geldiği ni, 2MT TUSUNAMİ dalgasının CONVEKS yapıda Bİr kıyıda nasıl 12MT lik su duvarı oluşturabileceğini de anlatırdım ..
    o zaman bazı ukalar çıkıp diyecekti yat mı aldın hayırlı olsun derlerdi..

Ama malasef ülkede cehalet çok yüksek ...

Benim yazımın tüm özeti azıcık okumuşlar için Ardaki sürat farkı sürat farkı ile araç aracı geçerken yansıyan ses dalgaları üst üste binerek SES PATLAMASI YAPTIGINI anlattım.
    Bİlen zaten biliyor anlatmaya gerek yok ,
    Bizim ülkenin cahiline de laf anlatamazsın onlar her şeyin en iyisini bilir en dogrusunu bilir konu hakkında bilgisi olsun olmasın hiç önemli değil analatacağı bir şey ve fikri vardır...Cahaletinde yetinmez kendi kıt aklı ile dalga geçtigini bile zaneder..
    Mucit23 bunu beğendi.
    İtlik mesai ili bir iştir , sabah erken kalkmak gerek.

If you try and fail, congratulations. Most people don't even try.

Valla neden bu kadar agresifleştiniz anlamadım ama söylediğiniz bir unsurun doğru olmadığını söylemek istemiştim sadece. Büyük uçaktan kastınız nedir bilmiyorum ama yolcu ve kargo uçakları büyük uçak sınıfına girse gerek. Bunlarda alçaktan uçunca zarar görmezler. Yüksekten uçmalarının temelde iki nedeni vardır. Birincisi para ikincisi ise güvenlik. Yükseğe çıktıkça yakıt tüketiminiz düşer ve arazi tehlikesi düşer. Yoksa alçaktan uçunca kanatların zarar görmesi gibi bi şey yok.

Neyse konu çok dağaldı ve hakaret seviyesine geldi. O yüzden daha fazla tartışmak istemiyorum ama insanlara ders verip hakaret etmeden önce biraz daha araştırmanızı öneririm.

alp_tunay - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    cbf1000-cygnus
    Al işte... Bu da motorcu..
    Şerefsiz saygısız..
    Can almak , yaralanmasına yol açmak...
    Bildiğin katil...
    Başka hiç bir izahı yok..

---------- Mesajlar birleştirildi - 19:35 ---------- bir önceki mesaj zamanı 19:30 ----------

Alıntı savaskayan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    paniğe o kadar kolay kapılabilenin direksiyonda olması ilginç.
    Nerde olcaktı anlamadım ?....
    Reflex denen olgu insanın içinde var...

Bu şekilde yorum yapmanız daha ilginç...
    serif abi bunu beğendi.
    T Ü R K İ Y E. . . .T Ü R K L E R İ N D İ R

N E ... M U T L U... T Ü R K Ü M... D İ Y E N E

hasmet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SD 1290R
    Alıntı leyli adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ben önünde olduğum halde beni farketmeyip bana çarpan bir araç oldu. Kimse öyle bir durumda kalsın istemeyiz tabii ki, ama ben bu sesli egsoz kullananların çoğunun korunma amaçlı değil de dikkat çekme, kendini gösterme amaçlı taktıklarını düşünüyorum.
    Ben aşırı sesli egsoz kullananların büyük çoğunluğunun, etrafın dikkatini çekmeye çalışan silik tipler, vurdumduymaz saygısızlar olduğunu düşünüyor, ve acaip itici buluyorum.

Şahsen yolda arabayla giderken gürültülerinden paniğe kapılıp üzerlerine kırabilirim direksiyonu... yanlışlıkla tabi. Bilerek kesinlikle yapmam. Moralim bozuk olmadıkça. Tabi aşırı gürültü de moral bozabilir. Ehm.

Velhasıl aşırı gürültüleri dikkatimi çeker, o kesin. Ama zannettikleri gibi daha güvenli yapmayabilir bu onları.

Serk21 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    KTM DUKE 390
    Çok ince bir çizgi var egzoz konusunda. tamamen sessiz egzoz hızlı motosikletlerde ölümcüldür. Ben sürekli aynalarımı kontrol ettiğim ve aracımda kör nokta uyarı sistemi olduğu halde orjinal egzozlu motorları fark etmekte güçlük çekiyorum. Malum memleket yolları patates tarlası olduğu için son dakikada fark edilen çukurdan kaçmak yada kedi-köpekten kaçayım derken o an sizi sağınızdan geçen bir motorcuya çarpmanız an meselesi. Bu yüzden belli bir güce sahip, hızlanması ve frenlemesi iyi olan motosikletlerde egzoz olması şart.

Fakat 100-125 cc, yırtsan 150km yi zor gören motosikletlere bomboş boru takıp milletin eşikten beşiğe küfretmesine sebep olmanında anlamı yok.

Ben 125cc motosikletime Türkiyede ilk ve tek komple krom egzoz sistemi yaptırdım. Mükemmel tok ve rahatsız etmeyen sesi, vardı.. ama Duke 390 a sadece tüp olarak tiger taktım, ses okadar şiddetliydi ki hemen söküp tüpü sattım. Bu ayarı bilmek - farkında olmak işte önemli olan.

Motosikleti
    SYM Joymax 250i, Bajaj Pulsal 150NS
    Yorumlara bakıyorum da bazıları sanırım vicdanını kaybetmiş.
    Bize taş çarpınca hemen kıyamet koparıyoruz ama...
    Ben aktif olarak motosiklet süren biri olduğum halde +600 cc abartı egzoslu biri yanımdan geçince irkiliyorum...

BerkB. - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Thunderace YZF1000R
    Soruşturmanın neticesine bakılmalı zira direksiyon başında şahısın sağlık sorunu yaşaması muhtemel gibi görünüyor.

Metehan07-70 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ya o değil de ben bişey soracağım; abart-abartı egsoz ne yahu? Benim bildiğim bir İtalyan Abarth markası var ama? Hani özellikle Fiat a destek veren.

kerem999 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ne istersen var
    biraz mekanada bakilirsa kafalar saglammiydi diye düşünüyorum motor sesinden korktun ani fren yaptın arabayi nasil devirdin kaç km ile gidiyodu bu dayi böyle birşey yapti bu ford 100 le giderken fren kitlesen devrilmez

pokeharun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2006 ybr sattı 2006 cbr 600 f sattı,yeni arıyor:)
    Alıntı hasmet adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ben aşırı sesli egsoz kullananların büyük çoğunluğunun, etrafın dikkatini çekmeye çalışan silik tipler, vurdumduymaz saygısızlar olduğunu düşünüyor, ve acaip itici buluyorum.

Şahsen yolda arabayla giderken gürültülerinden paniğe kapılıp üzerlerine kırabilirim direksiyonu... yanlışlıkla tabi. Bilerek kesinlikle yapmam. Moralim bozuk olmadıkça. Tabi aşırı gürültü de moral bozabilir. Ehm.

Velhasıl aşırı gürültüleri dikkatimi çeker, o kesin. Ama zannettikleri gibi daha güvenli yapmayabilir bu onları.
    Motosiklet severlerin olduğu sitede motosiklet üzerine sürüp zarar vermeyi düşünen zihniyet üstelik komikmiş gibi lanse etmeler falan allah size vicdan versin birgün birisi de sizi yanlışlıkla ezer. Ne kadar rahatsız ederse etsin bir insanın üstüne sürüp katil olmayı düşünecek kadar katı kalpli olmamalısınız!

ByYlmzZz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bir Süre Yok
    oldum olası şu egzos seslerinden nefret ediyorum aldığım motosikletim ses çıkarıyor diye egzostu stock egzosta çevirdim.beni duymayan ya da sürüşünden şüphe duyduğum tüm şöförleri korna ile uyarıyorum.yeryüzünde tek biz yaşamıyoruz duyarlı olmak gerek.

Motosikleti
    Bajaj Discover 125st
    ses hızı 300m/sn. motosiklet sesten hızlı değilse ki mümkün değil bahse konu ses yavaş yavaş artarak şöföre gelecek. korna gibi birden çıkan bir ses değil. çok değil bişey yazmadan 30 saniye düşünelim o anı hayal edelim.

Palakadir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Piaggio X10 350 Executive
    Bu konuda bende yıllardır yuksek desibel ses üreten egzozlara karşı idim . Lakin son 2-3 yıldır yolda telefonu ile oyun oynayan araç sürücüleriden başlayarak katliam derecesinde kazalara sebep olan araç sürücüsünde ki artış sonrası bende motosikletime egzoz aldım ve kullanıyorum .

Buna itiraz eden arkadaşlar önce arada ki farkı gözlemleyip daha sonra itiraz etsinler .

Bu arada 300-500 liraya ne üdüğü belli olmayan tırpötür sesi çıkartan egzoz olayına bende karşıyım . 125 cc motora kendini de taksan o ses çıkmaz güzel kardeşim ne kendini yor nede milleti !!!
    Son ağaç kesildiğinde, son nehir kirlendiğinde,son balık avlandığında; beyaz adam paranın yenmeyen bir şey olduğunu anlayacak

Motosikleti
    MT-07
    Bizzat motorcu arkadaşım şahit oldu ve kendide düştü, normal seyirde ilerlerken önde bir araç var ve arkadan açık egzoz 4 silindir motor son sürat , hem motorcu arkadaşı hemde o aracı geçiyor, araç ses etkisiyle panik yapıp kontrolü kaybediyor refüje çarpıp takla atıyor , bütün bunlar motorcu arkadaşın önünde oluyor ve motorcu arkadaş ta panik frenle motoru yatırıyor.
    Sıfır empati kurma yeteneği ile değerlendirme yapmayın, pencere açık araçta son sürat 4 silindir bir motor yanınızdan geçince patlama etkisi yaratır hele karşıdan geliyorsa çarptım bile sanar, araba 100 ile gitse motor 250 ile gitse 350 km sürat ile geçiyormuş gibi bir patlama olur.

Egzoz egodur , piyasada bir sürü egzoz var 2. El niye ? Sadece motor üstünde para etmiyor diyemi ? Hayır adam eksi yönlerine şahit oluyorda ondan , ben egomu tatmşn edecem diye 50 haneli sitedeki insanları hergün rahatsız edemem!

Motosikleti
    HONDA CBR 600
    eksozlu motor kullanıyorum guzel yanlarıda var kotu yanlarıda var madem herkes sıkayetcı ozaman ulkede ve dunyada bu performans eksozların satılması yasaklanmalı fabrıalkarın bır suru ınsanın ısınden etmek gerekıyor .karsı cıktıgım tek nokta 2 sılındır tek sılındır motorlara eksoz takılıyorlar helede soccotera karsıyım valla onunların gurultusunun yanında benımkısı daha sessız kalıyor bazen

REKLAM ALANI
3. sayfa BirinciBirinci 123

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)