Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Bir tasarım ikonunun klasikler arasına giren unutulmaz parçası: 1961 Honda Super Cup

Motovento
    REKLAM ALANI
    hachiko - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Piaggio X9 500

Özel tasarım motosiklet projelerinin en özel örneklerinden olan FireFly, motosiklete ilgi duyan herkesin bir kere dahi olsa deneyimlemek isteyeceği bir model.

Yaptıkları özel tasarımlarla motosiklet dünyasında bir imza haline gelen ve kısa sürede kendi içerisinde giyim, aksesuar ve restoran gibi farklı kollarda meraklılarıyla buluşan Deus ekibi, motosiklete ilgili duyan herkes tarafından kolayca hatırlanabilir. Özel tasarım motosiklet projelerinde 56 yıllık bir kültürü geride bırakan marka günümüzde üretici ayırmaksızın her marka ve segmentte motosiklet üzerine geliştirmeye yapmaya devam ediyor. Kendi içerisinde başlı başlına bir sistem kuran Deus, her markada olduğu gibi çıkış noktasında bu kadar bilinir değildi. Zaman ilerledikçe gerçekleştirilen projelerle değerine değer katan Matthew Roberts ve ekibinin ürettiği ilk projeyse bugün klasikler arasında yer alıyor. 1961 yılında yapılan bu geliştirmeyle iki tekerlek üzerindeki ilk icraatlarını ortaya koyan Deus ekibi işareti anlayan herkese aslında daha ilk projelerinden gelecek için mesajını vermiş.

50cc‘lik bir motorun kullanıldığı ve döneminde “bu zamana kadar üretmiş en önemli motosikletler” listesine girmeyi başarmış Honda Super Cab üzerine yapılan geliştirme aynı zamanda “FireFly” adıyla da biliniyor. Fabrika çıkış motosikletin gövdesinden başlayarak yorumlamaya başlayan Deus ekibi, minimalizm felsefesinin sınırlarını zorluyor. Kırmızı deri koltukla küçük bir dokunuşun yapıldığı gövdenin felsefesindeyse yarış organizasyonlarının izlerini görüyoruz. Hafif alaşım jantlarıyla da bu izlerini devam ettiren FireFly, kullanıcı deneyimi olarak dünya üzerindeki en özel motosikletlerden birisi olarak karşımızda duruyor.

Kaynak : Log

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    MrMud - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Husqvarna TE250
    kullanıcı deneyimi olarak dünya üzerindeki en özel motosikletlerden birisi olarak karşımızda duruyor.
    Kime göre neye göre ? :/

Abi iğrenç bir şey ya.
    Racinglerden bile bu kadar tiksinmemiştim.
    Bir kere daha enduro sürdüğüm için şükrettim, teşekkürler hachiko.

Eski_kasa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha MT-03 660 / tvs apache 150
    Bu motoru tasarlayanın çocukluğuna bi inmek lazım. ( siz ne anlarsınız tasarımdan dieyerekten 1-2 entel zaat-ı muhterem fularlarını boyunlarına dolayarak yavaşça konuya damlar )

gogozh - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Oturuş pozisyonu daha doğrusu yatış pozisyonu beni benden aldı .

Bazı tasarımcılarla baya baya oturup içmek istiyorum sorardım onlara ' aga sizin derdiniz amaciniz nedir ' diye

hokahey - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    iyi ki devam ettirmemişler.

mrt20 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    ula şu meşhur deus bumuymuş
    ahmetyildiz bunu beğendi.

Mersin İl Temsilcisi yürekçe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Bende sığar iki cihan, ben bu cihana sığmazam
    Motosikleti
    Cân ile hem cahan, dehr ile hem zaman
    mobylette bionik bundan kat kat yakisikli.keresteden yapilmis gibi

Motosikleti
    Aprilia RSV 1000
    İnsanların bakış açıları görüşleri nekadar farklı olabiliyor.

(duyar is coming) Sevmeyin zorunda değilsiniz, ama her renge ve bakışa saygınız olsun hayata daha iyi bir gözle bakarsınız
    oxus ve erenedip bunu beğendiler.

Motosikleti
    Hyosung GV650

adam tirbüşon tasarlayacakmış bu çıkmış

Fotoğrafa bakınca belim ağrıdı.

erenedip - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    mondial znu 125
    geldim. ne anlarsın tasarımdan demeyeceğim ama azcık mantık kullanmanızı, bol bol okuyup sanat tarihi, akımları, tasarım akımları vs hakkında genel bilgi edinmenizi öneririm. yıl 2017, ülkemizin abartısız %90 ı falan tasarım dilinden evrelerinden çok uzak. Ben de yıllardır bu işi yaptığım için bunu söylemeye hak gördüm diyebiliriz. 2017 yılında yaşayan ve sanat akımıyla pek alakası olmayan biri olarak, 1960 ta tasarlanmış bir aleti acımasızca eleştiriyorsunuz. tekrar ediyorum "1960" . şimdi bu tasarımın neden böyle olduğunu altında biraz yazılmış ancak detayları için araştırma yapılabilir. başlayacağınız kısım "Art Nouveau". buradan itibaren ilerlemenizi öneririm.
    Alıntı Eski_kasa adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bu motoru tasarlayanın çocukluğuna bi inmek lazım. ( siz ne anlarsınız tasarımdan dieyerekten 1-2 entel zaat-ı muhterem fularlarını boyunlarına dolayarak yavaşça konuya damlar )
    zekeriyaimam, halilom ve Sinan Er bunu beğendiler.

Sercan_07 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Cbr 250r--13
    Zevkler tartışılmaz diyip beğenmediğini gömen bir milletiz.

Motosikleti
    Yamaha X-Max 250
    Tasarım dediğin şey 1- İnsanların hayatını kolaylaştırır 2- Kullandığı nesneleri zevkle kullanmasını sağlar 3- Mümkünse aynı zamanda estetik olur.
    Bu nesne bu dediklerimden hangisini karşılıyor ? Hiç birini. O yüzden öyle üretildiği gibi kalmış, tarih olmuş, çıkış yaptığı Honda ise hala güncel. Demek ki neymiş ?

uzay gemisi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    09
    Benim çok hoşuma gitti eşsiz bir tasarıma sahip ama çoğunluk olarak beğenilmemiş zevkler ve renkler diyelim
    halilom bunu beğendi.

erenedip - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    mondial znu 125
    tasarımla alakalı bilginiz nedir? 1960 ların tasarımı ile alakalı bilginiz nedir? 1960 lardaki motosiklet tasarımları ile alakalı bilginiz nedir? 1960 larda motosiklet tasarımlarının fonksiyonalist ve modern tasarımdan etkilendiği kısımları nelerdir? daha çok soru sorarım. "Tasarım dediğin şey" kısmı ve "estetik algı" birçok parametreyle oluşur. Etkileşimi çok fazladır. bu motor eleştirilebilir. O günün örnekleriyle yan yana koyularak eleştirilebilir. Ve tasarımcının ne yapmak istediği sorgulanarak eleştirilebilir. ama berbattır, saçma, vs sadece bizi komik duruma düşürüyor. neyse amacım polemik değil. Sizi aşağılamak için söylemiyorum inanın. ancak bu tarz yaklaşımlar çok yanlış. Özellikle bilmediğimiz konularda çok keskin yorumlar yapıyoruz bunu söylemek isterim.
    Alıntı drtayfun adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Tasarım dediğin şey 1- İnsanların hayatını kolaylaştırır 2- Kullandığı nesneleri zevkle kullanmasını sağlar 3- Mümkünse aynı zamanda estetik olur.
    Bu nesne bu dediklerimden hangisini karşılıyor ? Hiç birini. O yüzden öyle üretildiği gibi kalmış, tarih olmuş, çıkış yaptığı Honda ise hala güncel. Demek ki neymiş ?

Alıntı uzay gemisi adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Benim çok hoşuma gitti eşsiz bir tasarıma sahip ama çoğunluk olarak beğenilmemiş zevkler ve renkler diyelim
    Valla benimde çok hoşuma gitti, sadece düşündüğüm şey acaba uzun süreli kullanımda bel ağrıtir mi? Ve de amortisörler işini iyi yapıyor mu

BAIIHAN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CB1000R
    Muhtemelen zamanda geriye gidip üretim teknolojilerine sadık kalarak mevcut tasarımı kendilerince yorumlamış, biz olsak nasıl yapardık? sorusuna cevap birşeyler üretmişler.

Tasarım gelişen ve öncesi doğrultusunda ilerleyen birşey. Tasarım sadece sokaktaki adam beğensin diye değil, tasarımcıların kendi aralarındaki mesleki rekabet yada deneysel çalışmaları amacıyla veya niş pazarlarda müşteri aramak gibi amaçlarla da yapılıyor olabilir.

Çocukluğu bu motorun üzerinde geçmiş maddi durumu iyi bir ihtiyar için yapılmış olduğu takdirde çok anlamlı ve iyi bir tasarım olabilir. Kendi doğası içerisinde düşünmek gerekiyor. Haftasonu Şile'de gazlayacak adamın zevki olmadığı zaten çok belli. Kötü olmuş etrafındaki keskin yorumlar da dolayısıyla saçmalık.
    erenedip bunu beğendi.

hknzrdm - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda NT700V Deauville
    Bir şeyi sevip sevmemek özgürlüktür, ama sevmediğiniz bir şeyi eleştirmek için, hele de çocukluğuna inmek lazım gibi gereksiz iddialarda bulunabilmek için, o konuda fazlasıyla bilgi sahibi olmanız gerekir.

Tepki gösteren arkadaşlar haklı, zira sevmemek, cahilce saygısızlık kusma özgürlüğünü vermiyor. O dönemin efsane motosikletlerine hiç baktınız mı? Yoksa motosiklet ile ilgili vizyonunuz showroomda görüp, paranızın yettiğini alarak öğrendiğiniz, BMW ile Mobylette arasında mı kaldı? Bununla yüzleşiyorsunuz farkında olmadan.

Şahsen bedava verseler binmeyeceğim bir motosiklet, ama sonuçta dönemin klasiklerine başarılı bir gönderme. Dünya üzerinde zamanında 85 milyona yakın sattığı söylenmekte. Özellikle Japonyada Honda markasını yarışlarda başarıyla temsil etmiş.

Bir kaç örnek ekleyeyim eski dönemlerden.

erenedip ve halilom bunu beğendiler.
    Analogue at birth, digital by design. The fat on my body is the designer and the brain is trying to be the coder.

Alıntı erenedip adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    tasarımla alakalı bilginiz nedir? 1960 ların tasarımı ile alakalı bilginiz nedir? 1960 lardaki motosiklet tasarımları ile alakalı bilginiz nedir? 1960 larda motosiklet tasarımlarının fonksiyonalist ve modern tasarımdan etkilendiği kısımları nelerdir? daha çok soru sorarım. "Tasarım dediğin şey" kısmı ve "estetik algı" birçok parametreyle oluşur. Etkileşimi çok fazladır. bu motor eleştirilebilir. O günün örnekleriyle yan yana koyularak eleştirilebilir. Ve tasarımcının ne yapmak istediği sorgulanarak eleştirilebilir. ama berbattır, saçma, vs sadece bizi komik duruma düşürüyor. neyse amacım polemik değil. Sizi aşağılamak için söylemiyorum inanın. ancak bu tarz yaklaşımlar çok yanlış. Özellikle bilmediğimiz konularda çok keskin yorumlar yapıyoruz bunu söylemek isterim.
    bak bu da 1955 model kim laf edebilir tasarımı kötü diye..Dönemin çagdaş tasarımı

Aşagılamak için söylemiyorum demişsin ama ...

Ben mimarsinan güzek sanatdan mezun olmuş TR de ki en namlı elemanlar tasarımcılar ile çalışıyorum kaprisleri vs. aman aman hiç çekilir eleman değiller, evladım olsa sevilmez denecek cinsteler..

Prensip olarak başkasının işine karışmam ama yanlışlık ile tarasımlarına nadiren müdahale etmişliğim olmuştur, üç tane yanlıştan iki tanesini müşteri yanlış olanı seçti.. kıçım sanatçıları ne oldu deyince cevap yok senin gibi diyeyim yanlış anlama sana hakaret ve aşagılamak için demiyorum..

Güzel tasarım çaga zamana meydan okur misal ykardaki ki resim de ki merso gibi..
    Misal ayasofya , misal sultan ahmet , misal selimiye ,..

Benim için sanat toplum için yapılırsa bir anlamı var yoksa hiç bir anlamı yok..

Ama bu tasarımcı arkadaşların anasıda danasıda sanat sanat için yapılır diyor neden? sebebi çok basit "" yaptıgın bir moka benzememiş la bu bunun kimene ne faydası var deyince"" ukala ukala sen ne anlarsın ki biz bilirizi küçük dagları biz yarattık biz süperiz senin gibi böcükler anlamaz demek için

İbrahim tatlı sesi sevmem ,müzükten de anlamam ama sesine kim kötü diye bilir misal...Yani lisanslı sanatçı olmanıza gerek yok(neşat ertaş,mahsuni,)bunun gibi yüzlerce insan sayılabilir..

ayrıca ben o motorun tasarımı begendim..

Şu da yok degil estetik zevki olan insan vardır olmayan vardır, bu bir allah tarafından verilmiş yetenektir kulanırsın daha geliştirirsin..O na lafım yok ama sen anlamazsın diyemezsin kimseye..
    drtayfun bunu beğendi.
    İtlik mesai ili bir iştir , sabah erken kalkmak gerek.

If you try and fail, congratulations. Most people don't even try.

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)