Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Plaka Yönetmeliği Değişti - 3 temmuz'dan itibaren Ağır Kusur Cezası Olacak!

Motovento
    REKLAM ALANI

Hızlı Geçiş Sistemi'nde (HGS) yanlış ceza yazılmasına da neden olan standart dışı plakalar, 3 Temmuz'dan itibaren "ağır kusur" kapsamında değerlendirilecek ve bu plakaları taşıyan araçlar muayeneden geçemeyecek. Araç sahipleri, söz konusu plakaların değişimi için öncelikle trafik şube müdürlüklerinden alacakları formu dolduracak, ardından il ve ilçelerdeki TŞOF ile kayıt tescil bürolarında 31 lira karşılığında değiştirebilecek.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığına bağlı Karayolu Düzenleme Genel Müdürlüğünce yenilenen kusur tablosu yarın yürürlüğe girecek.
    Buna göre, HGS'de yanlış ceza verilmesine de yol açan, plakalarda rakamlar arasında vida bulunması, yazıların silik, bold, italik veya kapatma şeklinde olması "ağır kusur" kapsamında görülecek.

Düzenlemeyle plakalardaki yazı ve rakamların, Karayolu Trafik Kanunu'nda belirtildiği gibi 11 santimetre genişliğinde, 52 santimetre uzunluğunda olması gerekecek. Bunun dışında plaka taşıyan araçlar, TÜVTÜRK tarafından yapılan araç muayenesinden geçemeyecek. Plakaların basım ve dağıtımı, Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu (TŞOF) ile bağlı odalarınca gerçekleştirilecek.

PLAKALAR 31 LİRAYA DEĞİŞTİRİLECEK

Yetkililer, merdiven altı yerlerde basılan plakaların standart dışı olduğunu, terör olayları, gasp, soygun gibi kötü işlerde de kullanıldığını belirterek bunları dağıtan ve aracına takanlara para cezası uygulandığını kaydetti. Araç sahipleri, söz konusu plakaların değişimi için öncelikle trafik şube müdürlüklerinden alacakları formu dolduracak, ardından il ve ilçelerdeki TŞOF ile kayıt tescil bürolarında 31 lira karşılığında değiştirebilecek.

Kaynak: Hürriyet

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    caglar48 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW S1000R
    Motor plakası bu boyutta değil zaten bizi kapsayan bi uygulama oldugunu sanmıyorum

Motosikleti
    Benelli TnT 25
    Banene bundan sanki arabam var, motorsiklet sitesinde araba haberinin ne işi var.

okanbagiscan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Benelli TRK 502
    Niye motosikletlerin standart dışı plaka kullanmasına izinmi vereceklermiş.

tyrung - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Monster 696, Vespa Primavera
    Mühürlenmiş belirtilen boyda plaka var. Fakat komik bir şekilde "7" rakamı farklı bir fontta. Antalya plakalı araçlarda dikkat ettim çoğu bu şekilde. Şimdi bu plakaya onay verdilerse benim suçum nedir? Hem 31TL vereceğim hem de bir ton iş.

Diğer yandan motosikletlerdeki kural plakanın arka lastik sınırında olmasıdır. Kuyruk ucunda bile olsa kural dışı oluyor.

Polis isterse orijinal plakanıza dahi ceza yazabilir... Benim orijinal plakama APP diye ceza yazmak için durduklarında, çevirme noktasında geçişine izin verdikleri aracın plakası hem app , hem fransız , hem de kesikli idi. " Niye bu aracı durdurmadıklarını " sorduğumda ise hemen savunmaya geçtiler " sen bize işimizi mi öğretiyorsun" diye... 832 TL cezayı kitlediler o akşam. gittim yeniden plaka bastırdım. İtiraz ettim 1 ay dahi sürmeden ret kararı geldi mahkemeden. Gene her geçişimde plakama bakıyorlar...

Bu ülkede öğretilen ile devletin adalet anlatışı arasında fark var.
    velizrsln bunu beğendi.

erkanzdemir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    versys650
    PLAKALAR 31 LİRAYA DEĞİŞTİRİLECEK.
    Bune lan

okican - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Lambretta V200 Special ABS
    31 tl değil
    2 adet uzun plaka 40 tl
    9 tl de hizmet ücreti alıyorlar
    bugün değiştirdim :D

özellikle jeplerde eski arabalarda hep görüyorum benim motorumun plakası kadar hatta önceki küçük plakam gibi olanlardan takanlar var yada plakayı şekil olsun diye tamponun bir köşesine takanlar ama ne fark eder arabayı durduran mı var biz takalım traktör plakasını

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)