Kapat
Üye Girişi
Motovento
Motomax
Reklam Alanı

Plaka Yönetmeliği Değişti - 3 temmuz'dan itibaren Ağır Kusur Cezası Olacak!

  Motovento
  REKLAM ALANI
 1. #1

  Üyelik
  21 Kasım 2016
   
  Hızlı Geçiş Sistemi'nde (HGS) yanlış ceza yazılmasına da neden olan standart dışı plakalar, 3 Temmuz'dan itibaren "ağır kusur" kapsamında değerlendirilecek ve bu plakaları taşıyan araçlar muayeneden geçemeyecek. Araç sahipleri, söz konusu plakaların değişimi için öncelikle trafik şube müdürlüklerinden alacakları formu dolduracak, ardından il ve ilçelerdeki TŞOF ile kayıt tescil bürolarında 31 lira karşılığında değiştirebilecek.

  Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığına bağlı Karayolu Düzenleme Genel Müdürlüğünce yenilenen kusur tablosu yarın yürürlüğe girecek.
  Buna göre, HGS'de yanlış ceza verilmesine de yol açan, plakalarda rakamlar arasında vida bulunması, yazıların silik, bold, italik veya kapatma şeklinde olması "ağır kusur" kapsamında görülecek.

  Düzenlemeyle plakalardaki yazı ve rakamların, Karayolu Trafik Kanunu'nda belirtildiği gibi 11 santimetre genişliğinde, 52 santimetre uzunluğunda olması gerekecek. Bunun dışında plaka taşıyan araçlar, TÜVTÜRK tarafından yapılan araç muayenesinden geçemeyecek. Plakaların basım ve dağıtımı, Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu (TŞOF) ile bağlı odalarınca gerçekleştirilecek.

  PLAKALAR 31 LİRAYA DEĞİŞTİRİLECEK

  Yetkililer, merdiven altı yerlerde basılan plakaların standart dışı olduğunu, terör olayları, gasp, soygun gibi kötü işlerde de kullanıldığını belirterek bunları dağıtan ve aracına takanlara para cezası uygulandığını kaydetti. Araç sahipleri, söz konusu plakaların değişimi için öncelikle trafik şube müdürlüklerinden alacakları formu dolduracak, ardından il ve ilçelerdeki TŞOF ile kayıt tescil bürolarında 31 lira karşılığında değiştirebilecek.

  Kaynak: Hürriyet


  Motosiklet Online
  Motomax
 2. #2
  caglar48 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik
  08 Ekim 2015
  Şehir
  İstanbul
  Motosikleti
  BMW S1000R
  Motor plakası bu boyutta değil zaten bizi kapsayan bi uygulama oldugunu sanmıyorum

 3. #3

  Üyelik
  06 Eylül 2012
  Şehir
  İSTANBUL
  Motosikleti
  Benelli TnT 25
  Banene bundan sanki arabam var, motorsiklet sitesinde araba haberinin ne işi var.

 4. #4
  okanbagiscan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik
  08 Eylül 2016
  Şehir
  İstanbul Kartal
  Motosikleti
  Benelli TRK 502
  Niye motosikletlerin standart dışı plaka kullanmasına izinmi vereceklermiş.

 5. #5
  tyrung - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik
  18 Haziran 2014
  Motosikleti
  Monster 696, Vespa Primavera
  Mühürlenmiş belirtilen boyda plaka var. Fakat komik bir şekilde "7" rakamı farklı bir fontta. Antalya plakalı araçlarda dikkat ettim çoğu bu şekilde. Şimdi bu plakaya onay verdilerse benim suçum nedir? Hem 31TL vereceğim hem de bir ton iş.

  Diğer yandan motosikletlerdeki kural plakanın arka lastik sınırında olmasıdır. Kuyruk ucunda bile olsa kural dışı oluyor.

 6. #6

  Üyelik
  16 Ağustos 2014
  Polis isterse orijinal plakanıza dahi ceza yazabilir... Benim orijinal plakama APP diye ceza yazmak için durduklarında, çevirme noktasında geçişine izin verdikleri aracın plakası hem app , hem fransız , hem de kesikli idi. " Niye bu aracı durdurmadıklarını " sorduğumda ise hemen savunmaya geçtiler " sen bize işimizi mi öğretiyorsun" diye... 832 TL cezayı kitlediler o akşam. gittim yeniden plaka bastırdım. İtiraz ettim 1 ay dahi sürmeden ret kararı geldi mahkemeden. Gene her geçişimde plakama bakıyorlar...

  Bu ülkede öğretilen ile devletin adalet anlatışı arasında fark var.
  velizrsln bunu beğendi.

 7. #7
  erkanzdemir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik
  27 Mayıs 2007
  Şehir
  Ekmek Kocaeli / Memleket Eskişehir
  Motosikleti
  versys650
  PLAKALAR 31 LİRAYA DEĞİŞTİRİLECEK.
  Bune lan

 8. #8
  okican - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik
  25 Haziran 2010
  Şehir
  izmir
  Motosikleti
  -
  31 tl değil
  2 adet uzun plaka 40 tl
  9 tl de hizmet ücreti alıyorlar
  bugün değiştirdim :D

 9. #9

  Üyelik
  17 Nisan 2012
  özellikle jeplerde eski arabalarda hep görüyorum benim motorumun plakası kadar hatta önceki küçük plakam gibi olanlardan takanlar var yada plakayı şekil olsun diye tamponun bir köşesine takanlar ama ne fark eder arabayı durduran mı var biz takalım traktör plakasını


Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)