Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Üç boyutlu yazıcı ile kendine motosiklet üretti!

Motovento
    REKLAM ALANI
    hachiko - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Piaggio X9 500

Üç boyutlu yazıcı teknoloji durmaksızın gelişirken kullanıcılar teknolojinin sınırlarını zorluyor. Üç boyutlu yazıcıdan üretilen motosiklet gelişen teknolojinin boyutlarını ortaya çıkardı...

İlk örnekleri 1980'lerde ortaya çıkan üç boyutlu baskı teknolojisi, 2000'lerin ortalarına kadar popüler olamadı. Bunun sebebi üç boyutlu yazıcıların fiyatlarının çok pahalı ve boyutlarının da büyük olmasıydı. 2010 civarlarından itibaren ise evlerimize kadar giren bu ilginç aletlerle yapılanları gördükçe şaşkınlığa düşmemek elde değil.

Jonathan Brand, New York kökenli bir sanatçı. Hayali hep bir motorsiklet sahibi olmakmış ama bir şekilde bunu başaramamış. O da içinde kalacağına, Ultimaker model üç boyutlu yazıcı kullanarak kendine parça parça bir motorsiklet basmış. Tasarladığı ve bastığı motosiklet modeli ise 1972 yapımı bir klasik, bir Honda CB500.

Tüm basacağı parçaları 3D modelleme programı ile hazırladıktan sonra, baskı aşamasında 18 kilogram PLA plastik çubuk kullanmış. Her biri 1mm inceliğindeki tüm parçaların baskısı 24 saat sürmüş. Motorsiklet modelinin şeffaf gibi görünmesinin sebebi de parçaların bu kadar ince olmasından kaynaklanıyor. Eğer boyalı olsaydı gerçeğinden ayırt edilemeyecek keskinlikte tasarlanmış bu motorsikletin tekerleri bile dönüyor. Üç boyutlu yazıcılar ile neler yapılabileceğine harika bir örnek.

Kaynak : Sözcü

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    hasmet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SD 1290R
    Alıntı hachiko adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Jonathan Brand, New York kökenli bir sanatçı. Hayali hep bir motorsiklet sahibi olmakmış ama bir şekilde bunu başaramamış.
    ...
    Kaynak : Sözcü
    Gerçi Sözcü'den habercilik beklememek lazım ama $!& kadar aklı olan da mı yok müessesede arkadaş?

Herif'in Yale'dan master'ı var, dünyanın en pahalı şehirlerinden birinde yaşıyor, kullandığı printer in fiyatı $2500 ve adamda iki tane var, ve motosiklet sahibi olmayı bir türlü başaramamış he mi? En iyisi buraya başlık açsın da biz yardımcı olalım...

Veya Sözcü böyle yazıları basmadan önce mahallenin delisine okutsun bi... Kontrol maksatlı.

155 tane mi gazeteci içerdeydi? Allah aşkına salın bi kaç tanesini... Bu ne ya.
    transelo, espresso ve kovboy03 bunu beğendiler.

Motosikleti
    Honda Cb500f & SYM Joymax Z+
    Alıntı hasmet adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Herif'in Yale'dan master'ı var, dünyanın en pahalı şehirlerinden birinde yaşıyor, kullandığı printer in fiyatı $2500 ve adamda iki tane var, ve motosiklet sahibi olmayı bir türlü başaramamış he mi?
    Tek engel para mıdır?
    Belki annesi izin vermiyor
    erdems bunu beğendi.
    Benelli Tnt25 > Honda Cb500f + Sym Joymax Z+

Motosikleti
    SD 1290R
    Alıntı pea adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Tek engel para mıdır?
    Belki annesi izin vermiyor
    Onun icin dedim ya, "annemi nasil ikna ederim" basligi acsa severek yardimci olurduk burda... 3D printerlarla o kadar ugrasmaya ne hacet?
    Green Arrow bunu beğendi.

haber 2015 yılına aitmiş, enteresan.

Motosikleti
    R25
    Gerçi Sözcü'den habercilik beklememek lazım ama $!& kadar aklı olan da mı yok müessesede arkadaş?

Herif'in Yale'dan master'ı var, dünyanın en pahalı şehirlerinden birinde yaşıyor, kullandığı printer in fiyatı $2500 ve adamda iki tane var, ve motosiklet sahibi olmayı bir türlü başaramamış he mi? En iyisi buraya başlık açsın da biz yardımcı olalım...

Veya Sözcü böyle yazıları basmadan önce mahallenin delisine okutsun bi... Kontrol maksatlı.

Doğru diyorsun Sözcü yaramaz gazete, sabah okumak lazım A haber dinlemek lazım, yada TRT, nasıl olsa reisimizden başka bi haber yapmıyorlar, beynimiz yıkansın ki milletçe aptallaşalım.
    leyli, Seko, TanImsIz ve 2 diğerleri bunu beğendiler..

Motosikleti
    Gsx-R 1000(gixxer k9)

Sen çok yaşa. Bakış açısı budur be.

Green Arrow - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Moto Guzzi v7 850 Special + Kymco People S 200
    Onun icin dedim ya, "annemi nasil ikna ederim" basligi acsa severek yardimci olurduk burda... 3D printerlarla o kadar ugrasmaya ne hacet?
    Alemsin abi

Motosikleti
    BMW F 750 GS
    Ben de dünden beri bu başlığı "Üç boyutlu yazıcı kendi kendine motosiklet üretti" şeklinde okuyorum iyi mi ?

fatih.met - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Tvs Apache, Gsr600
    videoyu izledim ve zenginler bazen ne kadar boş işlerle uğraşıyor dedim önce ve sonrada ama zevkler tartışılmaz dedim kendi kendime.

bu arada motosiklet sadece süs için galiba çünkü her yeri plastik dimi? çalışmıyor yani.

adamın videoda soylediklerini bir kere dinleseydiniz, sözcünün başlıkta yazdığının aynısını kendi ağzıyla soylediğini öğrenirdiniz. maksatım sözcüyü savunmak değil. sadece birilerini karalamak için gözden düşürmek için bu kadar çok uğraşmayın istiyorum. şu an soyledikleriniz çok yersiz oluyor çünkü. dinlememişsiniz ve haberciliğe gazeteciliğe soylemediğinizi bırakmadınız. yok zenginmiş yok bilmem kaç dolarmış makinası. adamın motora sahip olamama sebebi bambaşka. ön yargılı olmayın. anlamadan dinlemeden karar vermeyin, yargılamayın.

okanbagiscan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Benelli TRK 502
    Adam bunu ya hobi olsun diye basmıştır yada bu işten para kazanıyorsa reklam olması için.Bence ikinci seçenek daha ağırlıklı gibi.Hobi olsa 2 yazıcısı olmazdı.Geçen ben bir numune yazdırıp yurt dışına yolladım.5bin liraya yazdılar.Yazıcı olduktan sonra o motosikleti yazdırmak çok maliyetli bir şey değil.Modellemesi zor olsa gerek.

Motosikleti
    SD 1290R
    Alıntı anoris adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    adamın videoda soylediklerini bir kere dinleseydiniz, sözcünün başlıkta yazdığının aynısını kendi ağzıyla soylediğini öğrenirdiniz. maksatım sözcüyü savunmak değil. sadece birilerini karalamak için gözden düşürmek için bu kadar çok uğraşmayın istiyorum. şu an soyledikleriniz çok yersiz oluyor çünkü. dinlememişsiniz ve haberciliğe gazeteciliğe soylemediğinizi bırakmadınız. yok zenginmiş yok bilmem kaç dolarmış makinası. adamın motora sahip olamama sebebi bambaşka. ön yargılı olmayın. anlamadan dinlemeden karar vermeyin, yargılamayın.
    Acikcasi yazdiktan sonra farkettim ama silmek te istemedim. Bir de ince bir ayrinti belki ama "basaramamis" yanlis bir ifade. Cunku gayret etmis ama becerememis degil. Istemis, ama hayatta deger verdigi diger oncelikler oldugu icin tercih etmemis.

Net ifade soyle:

"I've always wanted to own a motorcycle, but kind of life circumstances have always got in the way."

espresso - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha x max 250 ABS
    24 saatte nasıl yapmış hepsini onu anlamadım ben de.
    Bizim işyerinde ürettiğimiz prototip bir cihazın kutusunu 3d yazıcı ile üretmek yaklaşık 8 saat sürüyordu. 10cm kenarı olan yaklaşık küp şeklinde bir kutuyu üretmek 8 saat sürüyorsa bu detayda ve büyüklükte bir şey çok daha uzun sürmesi lazım gibi.

---------- Mesajlar birleştirildi - 20:47 ---------- bir önceki mesaj zamanı 20:45 ----------

Ama bu 3d printer cihazları çok güzel şeyler.
    çocuklar biraz büyüsün eve alma niyetim var. lego yerine bununla oynarlar.
    10-12 yaşında çocukları olanlar eve almayı bir düşünsün derim. bir laptop fiyatına alınabiliyorlar artık.

Motosikleti
    SD 1290R
    Alıntı espresso adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    24 saatte nasıl yapmış hepsini onu anlamadım ben de.
    Bizim işyerinde ürettiğimiz prototip bir cihazın kutusunu 3d yazıcı ile üretmek yaklaşık 8 saat sürüyordu. 10cm kenarı olan yaklaşık küp şeklinde bir kutuyu üretmek 8 saat sürüyorsa bu detayda ve büyüklükte bir şey çok daha uzun sürmesi lazım gibi.

---------- Mesajlar birleştirildi - 20:47 ---------- bir önceki mesaj zamanı 20:45 ----------

Ama bu 3d printer cihazları çok güzel şeyler.
    çocuklar biraz büyüsün eve alma niyetim var. lego yerine bununla oynarlar.
    10-12 yaşında çocukları olanlar eve almayı bir düşünsün derim. bir laptop fiyatına alınabiliyorlar artık.
    "Bazı parçaları üretmek 24 saat sürdü" dediğini hatırlıyorum. Mesela sadece sele bile bilmemkaç parça.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)