Türkiyenin En Büyük Motosiklet Aksesuarları Sitesi
Kapat
Üye Girişi
Motoruma.com
RKS City Blade

ABS’nin ötesindeki teknolojik inovasyonlar. ABS 10

  Mondial E-xtreme Max 150
  Trendy 50
  Motosiklet Online
 1. #1
  admin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik
  12 Nisan 2003
   
  Bosch’un motosikletlere yönelik yeni ABS 10 ürünü Kawasaki ve Suzuki ile üretime geçiyor.

  – Motosiklet ABS’si pek çok ülkede standart hale gelirken, Bosch, mevcut ABS 9’a oranla yaklaşık yüzde 30 daha hafif ve yüzde 45
  daha küçük olan yeni ABS 10 ürününü pazara sunuyor.

  – Motosiklet ABS’si dünyanın birçok ülkesinde zorunlu hale geliyor.

  Bosch’un motosikletlere yönelik ABS 10 ürününün EICMA 2016’da tanıtılmasının ardından, Kawasaki Versys-X 300 ABS, dünyanın bu sisteme sahip ilk üretim modeli olarak tüm dünyada satışa sunuldu.. Ayrıca yeni sistem, 2018 model Suzuki GSX-S125’te de yer alacak.

  Mevcut ABS 9’a oranla yaklaşık yüzde 30 daha hafif ve yüzde 45 daha küçük olan ABS 10, önceki versiyonun tüm yüksek seviye standart özelliklerine ve fonksiyonlarına sahip bulunuyor. Bu durum sistemi, özellikle gelişmekte olan pazarlarda çok popüler olan küçük iki tekerlekli araçlara uygun hale getiriyor.

  Tüm iki tekerlekli araçların yüzde 90’ı Asya’da üretiliyor
  2021 yılı itibarıyla bugünkü üretim adedinin üçte bir fazlasıyla yılda 160 milyon iki tekerlekli aracın üretileceği öngörülüyor. Bu araçların yaklaşık yüzde 90’ı ise Çin, Hindistan ve Güneydoğu Asya’da üretilecek.

  Endonezya ve Tayland’ta her yıl 21.000 ölümlü motosiklet kazası gerçekleşiyor.
  Bosch kaza araştırması, her iki tekerlekli araçta ABS bulunması halinde bu kazaların yaklaşık dörtte birinin önlenebileceğini gösteriyor. Kilitlenme karşıtı frenleme sistemi, daha hızlı reaksiyon göstermelerine ve daha sıkı fren yapmalarına izin vererek sürücülere daha fazla güven sağlıyor. ABS, acil frenleme sırasında tekerleklerin kilitlenmesini önlüyor ve böylece sürücülerin ayakta kalmasına yar-dımcı olarak motosikletin dengesini koruyor.

  Motosiklet ABS’si pek çok ülkede standart hale geliyor
  Dünya genelinde giderek daha fazla sayıda ülke, motosiklet ABS’sini zorunlu kılıyor. Avrupa Birliği’nde motosikletlerde ABS’nin standart ekipman olması konusunda düzenleme kabul edildi ve bu düzenleme 125 cc’nin üzerinde motor hacmine sahip yeni tescil edilen tüm araçlar için 2017 yılının başından itibaren uygulanacak.

  Benzer bir yasa 2018 yılından itibaren Japonya ve Hindistan’da, 2019 yılından itibaren de Tayvan’da yürürlüğe girecek. Brezilya ise 2016 ve 2019 yılları arasında yürürlüğe girecek olan yasayla 300 cc’nin üzerinde motor hacmine sahip tüm mevcut araç çeşitleri için ABS’yi zorunlu kılmayı planlıyor. Motosiklet ABS’si aynı zamanda Amerika Birleşik Devletleri, Avustralya ve Ekvador’un da gündeminde yer alıyor.

  ABS’nin ötesindeki teknolojik inovasyonlar
  Bosch, 1995 yılından beri iki milyondan fazla motosiklet ABS’si üretti. 2013 yılında Bosch, dünyanın iki tekerlekli araçlara yönelik ilk ‘hepsi bir arada’ güvenlik sistemi olan motosiklet denge kontrolü sistemini (MSC) geliştirdi. İki tekerlekli aracın yatma açısı gibi parametreleri takip eden sistem, mevcut sürüş durumuna uygun hale getirmek için aniden elektronik fren ve hızlanma müdahalelerini ayarlayabiliyor. Bu özellik, bir virajda fren yaparken motosikletin yan yatmasını veya kendisini düzeltmesini önlüyor. Ancak iki tekerlekli araçlara yönelik güvenlik sistemlerinin geliştirilmesi bununla sınırlı kalmıyor. Bosch, kör nokta algılama sistemi (SVA) ile dünyanın iki tekerlekli araçlara yönelik ilk sürücü destek sistemini sunuyor. Kör nokta algılama sistemi ultrasonik sensörler kullanarak kör noktaları tespit ediyor ve şerit değiştirme sırasında sürücülerin çarpışmadan kaçmasına yardımcı oluyor.

  Kaynak: Motoaktuel.com
  Murat Ustaoğlu, huduni ve ramcixx bunu beğendiler.


  MotoAVM Motosiklet Aksesuarları Satış Sitesi
  Yamaha Motosiklet Kampanyası
  Motomax
 2. #2
  watercolours - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik
  15 Kasım 2005
  Şehir
  Coruscant
  Motosikleti
  speederbike
  İnovasyon?

 3. #3
  ramcixx - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik
  19 Eylül 2012
  Şehir
  Isparta
  Motosikleti
  cbr250 - cbf1000_07
  Dünyanın bir çok ülkesinin içinde bizde olalım artık ne olur???

  ---------- Mesajlar birleştirildi - 12:34 ---------- bir önceki mesaj zamanı 12:32 ----------

  Alıntı watercolours adlı üyeden alıntı Mesajı göster
  İnovasyon?
  Yenilik, Gelişim, Farklılık, Sıradışı. Olması gerekenden çok daha iyi.Bir nevi AR-GE sonucu.
  - - Booooobbbb... buuuuuuuuu - -

 4. #4

  Üyelik
  01 Temmuz 2006
  Şehir
  Ankara
  Motosikleti
  Yamaha MT 07 Matt Grey
  Boşuna uğraşmışlar, bu foruma gelip sorsalardı, ABS nin ne kadar gereksiz bir sistem olduğunu anlarlardı. ABS 'yi geliştirmek için harcayacakları parayı açık egzoza harcasalardı, bizim vatandaşımızı daha çok memnun ederlerdi.
  mostro, bursalıali ve Monty bunu beğendiler.

 5. #5

  Üyelik
  31 Ocak 2010
  Şehir
  İstanbul
  Motosikleti
  Nissan Juke + Honda PCX
  Honda CBF 150 ABS tadından yenmez keşke bir an önce geçiş başlasa.

 6. #6
  hasmet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik
  05 Kasım 2015
  Şehir
  Amerika
  Motosikleti
  SD 1290R
  Alıntı watercolours adlı üyeden alıntı Mesajı göster
  İnovasyon?
  Alıntı CemoKa adlı üyeden alıntı Mesajı göster
  Boşuna uğraşmışlar, bu foruma gelip sorsalardı, ABS nin ne kadar gereksiz bir sistem olduğunu anlarlardı. ABS 'yi geliştirmek için harcayacakları parayı açık egzoza harcasalardı, bizim vatandaşımızı daha çok memnun ederlerdi.
  Kesinlikle. Bosch'ta inovasyon'un i'si olsa radar ve köprü sensörlü otomatik katlanan plakalık yaparlardı. ABS'nin kime ne faydası olmuş şimdiye kadar...
  bursalıali bunu beğendi.


  Bajaj Dominar 400
  Benelli BN-251 Reklam Filmi

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)