Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Motosiklet Aksesuar Fiyatları Uçtu.Döviz ve Vergi Artışı Aksesuar Fiyatlarına Yansıdı

Motovento
    REKLAM ALANI
    admin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Motosiklet aksesuarları fiyatları döviz kurlarındaki artış ve ithal ürünlere getirilen ek vergiler yüzünden yükseldi.

Motosiklet aksesuarlarının tamamına yakını yurt dışından döviz ile ithal edilmekte ve artan döviz kurlarından dolayı fiyatlar iyice artmış durumda. Bu döviz artışına ilave olarak da yılbaşından itibaren arasında kask ve tekstil ürünlerinin de bulunduğu bir çok ürüne ek vergi adı altında %20 ile 30 arasında değişen oranlarda ek maliyet yükü geldi. Bazı motosiklet aksesuar satıcıları vergi ve döviz artışından önce stoklarındaki ürünleri zamsız satmaya devam etse de yeni ithal edilen ürünlerin fiyatları ateş pahası.

Motosiklet sezonunun açılışı olarak kabul edilen 2017 Motosiklet Fuarında sergilenen aksesuar fiyatlarının bu artışlardan etkilenmesi bekleniyor.

Kasklara %20 diğer giyim aksesuarlarında %30 ek vergi uygulanacak. Ürünlerin menşeli dikkate alınacak.

Bakanlar Kurulu Kararı ile yürürlüğe konulan "İthalat Rejimi Kararı" ile belirlenen ülkelerden ithal edilen maddelerin ithalatında ilave gümrük vergisi alınacaktır.

1,2,3,4 numaralı ülkelerden ithal edilen ürünlere ek vergi getirilmemesine karşın 5,6,7,8,9 numaralı ülkelerden ithal edilen ürünlere ek gümrük vergisi uygulanmaya başlandı.

1 : AB Üyesi Ülkeler, EFTA Üyesi Ülkeler, İsrail, Makedonya, Bosna-Hersek, Fas, Batı Şeria Ve Gazze Şeridi, Tunus, Mısır, Gürcistan, Arnavutluk, Ürdün, Şili, Sırbistan, Karadağ, Kosova, Moldova;
    2 : Güney Kore;
    3 : Morityus;
    4: Malezya;

5 : Genelleştirilmiş Tercihler Sisteminden Yararlanacak Ülkeler Grubu;
    6 : En Az Gelişmiş Ülkeler;
    7 : Özel Teşvik Düzenlemelerinden Yararlanacak Ülkeler;
    8 : Gelişme Yolundaki Ülkeler;
    9 : Diğer Ülkeler.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    watercolours - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    speederbike
    EFTA ülkeleri neymiş diye baktım. 4 ülkeymiş: İzlanda, Norveç, İsviçre, Lichenstein.
    Listede ABD yok, sanırım diğer ülkeler sınıfına giriyor.

Jemand - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    MT-10 SP
    durum aynen şöyle;
    Uğur Gündüz ve mhmtesk bunu beğendiler.

Motosikleti
    benelli tnt 250
    bedava parasına geliyor aksesuarlar. tedarikçi firma geçiriyor. neyin ne olduğunu tedarikçi firmadakiler çok iyi bilir yurt dışından malın gelin faturalarını gösterseler şok olursunuz shoe kask 1090 tlye geliyor Türkiye'ye tedarikçi firmaya geliyor 3250 tl'ye motorcu dükkanında satılıyor.

neyin ne olduğunu biliyoruz nasıl olsa aksesuar ve kask alacaklar diye aracı firmalar ne varsa motosiklet sürücülerine kaktırıyor.

Motosikleti
    cıks
    artık ekipmanın kalanını yurtdışından getirtirim :S
    halimiz itten beter, keyfimiz paşada yok

kuesier - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda Cbr 125R
    Allahtan aldım her şeyi. Simdi aldigim seylete bakıyorum yuzde 30 artmış

kursaa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    R125-Mt-09-CBR650R
    Hep dedim yine diyorum bunlar daha iyi günlerimiz.
    Quad87 bunu beğendi.

Lazasker - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CRF 250 Rally
    Alıntı kuesier adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Allahtan aldım her şeyi. Simdi aldigim seylete bakıyorum yuzde 30 artmış
    Aynen öyle, ucuz atlattım ben de. Gerçi önceki yıllara göre fazla ödedik yine ama buna da şükür.

Rezillik yemin ediyorum üçüncü dünya ülkesine döneceğiz iyice...

MrMud - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Husqvarna TE250
    Alıntı Lazasker adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Aynen öyle, ucuz atlattım ben de. Gerçi önceki yıllara göre fazla ödedik yine ama buna da şükür.

Rezillik yemin ediyorum üçüncü dünya ülkesine döneceğiz iyice...
    Üçüncü ?
    Çok iyimsersin bakıyorumda.
    +299 Gitmek cesaret ister, Enduro yapmak yetenek.
    Cesaret aptalda da var, ama yetenek herkeste yok...
    -MrMud

osiosborn - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ekipman dizeceklerin Eğer schengen vizeniz yoksa Rusya'ya gidebilirsiniz. Pegasusla 300-400TL uçak parası verirsiniz. 2 gün Moskova'yı gezersiniz. İhtiyaçlarınızı alıp dönersiniz. Daha ucuza gelir. Ben sadece kask aldım. 450TL'ye. Türkiye'de 2000TL'ye satılıyordu.

Avrupa'ya, İngiltere'ye veya ABD'ye gitme şansı olanlar; kasımın son haftası yani Black Friday'e denk getirirlerse bedava denilecek fiyatlara alabilirler.

Motosikleti
    RS 660, Tuareg 660
    Şu an Türkiye'de eski stoktan satış varken alacağınızı alın, kaçırmayın.
    Euro da uçtu gitti, Avrupa'dan almak da "şu an" mantıklı değil. Bir süre sonra yine olacak tabi.

Bu haberi ikinci görüşüm ve inanmıyor değilim ama bu olayın diğer hangi ürünleri kapsadığını, resmi yazısını vs. bulamıyorum.

http://birlesikgumrukleme.com.tr/duy...ygulanmasi-hk/

bunun gibi bir link yok mudur yahu. Tek tek kalem kalem yazan, belirten. Çünkü bu sırf motor değil gibi, diğer ürünleri de ilgilendiriyor gibi.

Diğeri ne olacak nedir çok meraktayım.

Motosikleti
    benelli tnt 250
    Alıntı Ohzman adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bu haberi ikinci görüşüm ve inanmıyor değilim ama bu olayın diğer hangi ürünleri kapsadığını, resmi yazısını vs. bulamıyorum.

http://birlesikgumrukleme.com.tr/duy...ygulanmasi-hk/

bunun gibi bir link yok mudur yahu. Tek tek kalem kalem yazan, belirten. Çünkü bu sırf motor değil gibi, diğer ürünleri de ilgilendiriyor gibi.

Diğeri ne olacak nedir çok meraktayım.
    ekonomi bakanlığı desen rusyadaki motosiklet sektörüne el atmış...
    http://www.turbotuning.gen.tr/ekonomi-bakanliginin-sasirtan-rusya-haberi.html

ne günlere kaldık Allah'ım...

singlegunman - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    MT07 MOTOCAGE
    Durum iyice kötüye gidiyor. Bugün asgari ücrete tâbii bir vatandaş adam gibi bi kask almak istese 2-2.5 ay yemeden içmeden kaska para gömmesi gerekiyor. Yaşam standardı iyiden iyiye dibe vuruyor.
    Özgürlüğün iki tekerleği vardır ve kapısı OLMAZ.

S3cond - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda
    Kıbrıs Rusya Gürcistan vb. ülkelere hem tatil hem alış veriş yapmak daha uygun fiyata geliyor.

1000 tl lik kaskı 3 bin TL'ye satan uyanık esnaf düşünsün. Su veren itfaiyenin hortumunu diyorum.beter olsun esnaf.
    Jemand bunu beğendi.

Motosikleti
    Benelli TNT 250
    Motosikleti alırsak aksesuarı düşünürüz diyecek duruma geldik :( vergi dolar ve sigorta'dan dolayı üretici bile kazanamıyor nereye gittiğimizde belli değil.

Exzina - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Transalp 650
    Avrupa'da bazı mağzalarda Global Blue logosu oluyor. Bu mağzalardan alış veriş yaptıktan sonra vergi iadesi formu doldurmalarını isteyebiliyoruz. Daha havalimanında bu form ile tax free ofisine başvurduğumuzda ödediğimiz verginin bir kısmını iade alabiliyoruz. Acaba Barcelona ve Roma gibi şehirlerde Global Blue anlaşması olan motosiklet giyim mağzaları var mı? Hiç motosiklet kıyafeti için vergi iadesi alan oldu mu?

watercolours - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    speederbike
    O vergi iade çok matah bir şey değil. Verginin bir kısmını geri alıyorsunuz. Ama sonuçta, o ürünleri tüm vergileriyle bile alsanız Türkiye'den ucuza geliyor.

Motosikleti
    Tmax 530
    Ben de sansli olanlardanim, gecen yil cogu ekipmani aldim.
    Ancak bota ihtiyacim var, fuardan ucuza halletme sansim olur mu yoksa fuarda ki fiyatlar da artik yeni zamlardan etkilenecek midir?

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)