Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 123 SonuncuSonuncu

Bütün araçlar çiple takip edilecek. Her araca takılacak.

Motovento
    REKLAM ALANI
    admin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Araçlar için çipli takip sisteminin detayları belli oldu. HGS-OGS tipi 2-3 TL’lik etiketlerle takip edilecek aracın hangi istasyondan yakıt aldığı belirlenip, kaçak akaryakıtın önüne geçilecek. Terör eyleminde kullanılan araçların yeri de tespit edilecek.

Kaçak akaryakıt ve terörle mücadele için Maliye Bakanlığı ile Emniyet Genel Müdürlüğü’nün uzun süredir gündeminde olan araçlara kimlik birimi (çip) uygulamasının detayları belli oldu. Trafiğe tescilli taşıtlara plaka numaralarını da içeren çip olarak Otomatik Geçiş Sistemi (OGS) ve Hızlı Geçiş Sistemi’nde (HGS) kullanılan kart ve etiketlerin takılması planlanıyor. Böylece maliyeti 10-15 TL olan çip yerine cam yapıştırılan 2-3 TL’lik etiketler hem daha ekonomik olacak hem de daha kolay uygulanacak.

DİĞER ÜLKELERDE DE VAR

Çalışmaya göre taşıtların camına yapıştırılacak etiket aracılığıyla araçların takibi rahatlıkla yapılabilecek. Akaryakıt pompaları da bu etiketleri okuyabilecek. Bu sayede hem satılan akaryakıtlar anlık olarak izlenebilecek hem de hangi aracın hangi istasyondan yakıt aldığı sistemde anlık olarak görülebilecek. Bu sayede hem Kaçak akaryakıt ve vergi kaçakçılığı ile daha etkin mücadele edilecek hem de terör olaylarının önüne geçilmesi daha kolay hale gelecek.

Çalışma hakkında değerlendirmede bulunan bir yetkili, “Uzun süredir çip takılmasına yönelik bir görüş hakimdi. Azerbaycan gibi birkaç ülkede daha uygulanıyor bu sistem. Son yapılan görüşmelerde dünya genelinde daha fazla uygulanan ve maliyeti daha düşük olan kart katılması daha çok ön planda tutuluyor. Buna yönelik çalışmalarda hız kazanmış durumda” dedi

SİSTEME MÜDAHALE OLMAYACAK

Çip sistemi tamamen otomatik olarak çalışacak. Sisteme el yordamıyla giriş olmayacağı için sistemin bozulması mümkün olmayacak. Aranan bir aracın plakası sisteme girildiğinde en son hangi akaryakıt istasyonundan yakıt aldığı görülebilecek ve terör eylemine karışan bir aracın bu sayede takibi kolaylaşacak. Öte yandan alış-satış bilgileri yeni nesil ödeme kaydedici cihazlar üzerinden GİB Bilgi İşlem Merkezi’ne on-line olarak ulaştırılacak.

Kaynak: Star
    mehmetenis bunu beğendi.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Motosikleti
    RS 660, Tuareg 660
    Heh bravo. Her bir vatandaş nasıl takip edilir.
    espresso, TIGERSHARK, eren3736 ve 3 diğerleri bunu beğendiler..

Ülkemizin çipli sistemden anladığı cama kağıt yapıştırtmak
    Cama yapıştıracağın etiket hem görüntüyü çirkinleştirecek. Hem güneşin altında solacak, yıpranacak, zamanında değiştirmezsen üstüne cezayı da kitleyecekler.
    espresso bunu beğendi.

Moderatör Levent - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    R 1200 GS Adventure
    İsterseniz gece yarısı saat 04.00 'de 160 ile otobanda gittiğimi tespit edip radar cezası da kesebilirsiniz, hani böylelikle kalkınmış oluruz ;) Yakında bize de takarlar cipi, ayda kac kez ..... tespit edilir fln. Olacaklar malum..
    kdiner, espresso, Osm@n ve 4 diğerleri bunu beğendiler..

Motosikleti
    honda shadow vt 750 c
    bundan rahatsız olması gerekenler hırsızlar vergi kaçakçıları teröristler,beni bozmaz yani.
    huduni bunu beğendi.

MotorKafa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBF 1000 FA
    Alıntı murat81 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    bundan rahatsız olması gerekenler hırsızlar vergi kaçakçıları teröristler,beni bozmaz yani.
    Özel hayatın gizliliği denen bir şey var. Daha önce duymadıysan haberin olsun dedim.

---------- Mesajlar birleştirildi - 10:18 ---------- bir önceki mesaj zamanı 10:16 ----------

Ayrıca günümüzde 75 milyon kişinin kimlik bilgilerini çaldıran bir hükumet söz konusuyken, böyle bir sistem bizi her türlü göze getirir
    espresso, TIGERSHARK, Mengu16 ve 3 diğerleri bunu beğendiler..
    Motosikletli Kaplumbağa...

motoloji - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    tvs apache 2009
    Keşke bu sayede herkesin kullanımına göre vergi uygulansa , az kullanana az, çok kullanana çok vergi yani malum zenginde fakirde aynı vergiyi veriyor.

Motosikleti
    RS 660, Tuareg 660
    Alıntı murat81 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Heh, ben de "korkacak sakınacak neyiniz var" tayfası nerede kaldı diyordum.
    espresso, TIGERSHARK ve zabuzaretta bunu beğendiler.

murat 60 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    honda crf 250l rally
    hayırrdır beyler niye bukadar korktunuz paniklediniz bi sıkıntınızmı var kullandıgın cep telefonu bile seni tanıyo ezberliyo cep telefonundan da seni bulabılıyor bundan rahatsız olmuyorsunuzda niye atıp tutuyosunuz

yollarda hız kuralı diye birşey var kurallara uymazsan cezasınıda ödersin bu sadece türkiyede değil dünyanın heryerinde var
    fabialife bunu beğendi.

Bahar89 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha MT-07
    Alıntı murat 60 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    hayırrdır beyler niye bukadar korktunuz paniklediniz bi sıkıntınızmı var kullandıgın cep telefonu bile seni tanıyo ezberliyo cep telefonundan da seni bulabılıyor bundan rahatsız olmuyorsunuzda niye atıp tutuyosunuz

yollarda hız kuralı diye birşey var kurallara uymazsan cezasınıda ödersin bu sadece türkiyede değil dünyanın heryerinde var

Beyler kısmını üzerime almıyorum, fakat kimsenin paniklediği veya korktuğu yok. Cep telefonundan size ulaşılabiliyor olması başka bir şey, rent'a car firmasının araçlarını izlediği gibi takip ediliyor olmanız bambaşka. Şimdi ben size bu aradaki farkı anlatmakla zaman kaybetmeyeceğim elbette. Maalef ülkenin %50 gibi bir problemi var.
    dodooo, espresso, sdt ve 1 diğerleri bunu beğendiler..

Motosikleti
    RS 660, Tuareg 660
    Alnına chip yapıştırıp 7/24 izleneceksin deseler kabul edecekler var. Şahanesiniz başka bişey demiyorum.
    Evinde niye perde var bilader hayırrrdır neyyden çekniyorsun?? Yoksa evde terörik mi yapıyorsun vergi mi kaçırıyorsun???
    Osm@n, espresso, svastika94 ve 4 diğerleri bunu beğendiler..

murat 60 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    honda crf 250l rally
    elimde telefonum da var evimde pc de var aracımda ogs de var istedikleri zaman herşekilde zaten ulaşılabilrim nedesek boş ....
    evin önünden aracın çalındığındada bulunabılmesı açısından makul bence.
    huduni bunu beğendi.

Motosikleti
    Cebefe
    2-3 TL'lik HGS etiketiyle anlık yer tespiti yapılamaz. Sadece aracın uğradığı istasyonlardan geçmişte nerelerde olduğu izlenebilir. Buradaki mevzu trafikteki tüm araçlara nasıl etiket satarız konusudur. Birileri yine kaynak yaratmış bence.
    Osm@n, Erhan Tosun, svastika94 ve 5 diğerleri bunu beğendiler..

MotorKafa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBF 1000 FA
    Alıntı killingroad adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Heh, ben de "korkacak sakınacak neyiniz var" tayfası nerede kaldı diyordum.
    "Özel hayatın gizliliği" diye bir şey duydun mu hiç?
    Motosikletli Kaplumbağa...

Motosikleti
    Honda CBR 250R
    Yemin ederim bu ülkenin vatandaşı olmaktan utanıyorum artık.insanları soymaktan ve insanlar soyulmaktan zevk alıyor.
    banno1957 bunu beğendi.

kaanklky - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW R1100GS
    Alıntı Bay Balta adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    2-3 TL'lik HGS etiketiyle anlık yer tespiti yapılamaz. Sadece aracın uğradığı istasyonlardan geçmişte nerelerde olduğu izlenebilir. Buradaki mevzu trafikteki tüm araçlara nasıl etiket satarız konusudur. Birileri yine kaynak yaratmış bence.
    Aynen hocam, beyler 'gizleyecek neyiniz var neden korktunuz' kafasinda degilim ama neredeyse her benzin alisimizda plaka sisteme dusuyor zaten, bunu ha gorevli arkadas elle yazmis ha pasif devreden plakayi okumus aralarinda bir fark yok ki. Anlik olarak izleyecek bir sey degil bu.

KumanBayram - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda Fizy 125 --> Pulsar 200 NS
    Alıntı Bay Balta adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Haklısın hocam 2 3 TL bir etiket ve anlık yer takibi saçma geliyor

erreguay - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Cep telefonlarının ve en son akıllı tv (evet salondaki televizyon) bunların hepsinin ortam sesini dinliyip size uygun reklam verebilmek için analiz edildiğini ve öyle reklam verildiğini unutmayınız.
    Bu tip teknolojileri kullananlar(ben dahil) özel hayatla ilgili bir özgürlüğümüzün olmadığını kabullenip o şekilde bu teknolojileri kullanmalılar.

Çipli arabalara gelince

Eğer adam kırmızıda geçip bana çarpıp kaçar ve bu adam çip sayesinde bulunuyosa güzel
    Ama tek derleri bi km saati takıp 'hımm 30 la gitmesi gereken yerde 60 la gitti yazın 600 lira' demekse o zaman yanlış.
    huduni bunu beğendi.

Oo, büyük birader. Alırım bi' dal.
    espresso ve crxforever bunu beğendiler.

bektanist - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    mz 301 2002- Mondial RX3i Evo 2015
    Çok yerinde bir uygulama...

REKLAM ALANI
1. sayfa 123 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)