Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Motosiklet ehliyeti için kursa başvurdu, 'Kullanmayı öğren gel' dediler

Motovento
    REKLAM ALANI
    admin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Antalya'da motosiklet ehliyeti almak isteyen 27 yaşındaki Osman Kaftıoğlu, sürücü kurslarının 'Önce motosiklet kullanmayı öğren, sonra kursa gel' cümlesiyle şaşkına döndü.
    Antalya'da özel bir şirkette yönetici olarak çalışan Osman Kaftıoğlu, trafikte daha rahat edebilmek için motosiklet ehliyeti almaya karar verdi. Motosiklet kullanmayı bilmeyen Kaftıoğlu, özel bir sürücü kursuna başvurdu. Sürücü kursu yetkilileri, Kaftıoğlu'na motosiklet kullanmayı bilip bilmediğini sordu. Kaftıoğlu, öğrenmek için başvurduğunu söylemesi üzerine kurs yetkilisi, yeterli ekipmanlarının yanı sıra zamanları olmadığını belirterek Kaftıoğlu'nu geri çevirdi.

Motosiklet ehliyeti için başka kursları da arayan Osman Kaftıoğlu, aynı cevapla karşılaştı. Sürücü kursu yetkililerinin 'Önce motosiklet kullanmayı öğren, sonra kursa gel' cümlesini hayretle karşılayan Kaftıoğlu, öğretilmeyen eğitimin parasının alınmak istemesini ahlaksızlık olarak değerlendirdi.

Kaynak: Sabah
    espresso ve Mustaphalanx bunu beğendiler.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Ben de bu haberi ne zaman açacaksınız diye bekliyordum :D (ben açmaya üşendim)
    İlk okuduğumda ne güldüydüm yaa... Şaka gibiyiz otomatik kapı çarpsın ki.

okanbagiscan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Benelli TRK 502
    Bence arkadaşa iyilik etmişler.Bana da aynı şeyi söylediler.Ben garipsemedim.
    kdiner bunu beğendi.

Motosikleti
    Moto Guzzi Griso (2007) HD Sportster XL (1997)
    İyi de hiç kullanmayı bilmeyen birisine bende olsam bende öğretmem. yahut ayrı bir fiyat veririm. Sonuç olarak 2-3 derste öğrenilecek bir şey değil.

pnongrata - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    KTM Adventure 390
    Bu şekil angut ehliyet kursu tonla maalesef

fatihy1977 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki z 250 sl
    Resmî ve özel kuruluşlarca ilgililere belirli bir konuda bilgi, beceri ve davranış kazandırmak amacıyla düzenlenen derslere dayanan ve belli bir süresi olan eğitim etkinliği. TDK kurs kelimesinin karşılığı.başka söze gerek yok.
    Quad87 ve jimi_hendrix bunu beğendiler.

mustafa_325 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Pulsar RS 200 - Thriumph TİGER 800
    MEB önce ehliyet almak isteyen herkese sürücü kursuna gitme zorunluluğu getirdi.

Sonra MEB sürücü kurslarına taban fiyatı getirdi. Yani 900 liradan aşağıya öğrenci kayıt etmeleri yasak.

Fakat ne garipki aynı MEB sürücü kurslarına motosiklet kullanmayı öğretme zorunluluğu getirmedi.

Yani ehliyet almak isteyenler kursa gitmek zorunda. Sürücü kursları 900 lira para almak zorunda ama bunun karşılığında motosiklet kullanmayı öğretmek zorunda değil.

Hayat ne tuhaf...
    GezeGeze, halilom, kahveisteyen ve 5 diğerleri bunu beğendiler..

watercolours - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    speederbike
    Motosiklet kullanmayı biliyorsan kursa ne gerek var zaten. Motosiklet kullanabilen arkadaşlara bu kurslar éArkadaşım, sen zaten biliyorsun, bizim yükümüzü %90 azalttın, sana %90 indirim yapıyoruz" diyor mu? Yok. O zaman? Öğretmek zorundalar.
    atreyu, fatihy1977 ve jimi_hendrix bunu beğendiler.

atillatopal9 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Suzuki V-Strom DL650
    iyide aynısı bana da oldu. b ehliyeti alıyordum 4 yıl önce. kampanya varmış 100 lira farkla b+a2 alabiliyormuşum.
    bende tamam dedim. ancak motorsiklet kullanmayı kendiniz öğreneceksiniz dedi. kursları yokmuş sadece sınava sokuylarmış. bende arkadaşımın cbf ini 2 haftada perte çıkararak öğrenmiştim (:

Motosikleti
    Yeşil Kubazaki CR1
    Ehliyet sınavında sınav hocası beni kenara çekerken "Senin motosikletin yok muydu?" demişti.

"Motosikleti, ehliyeti aldıktan sonra almayı düşünüyordum" demiştim.

Kurs da "benim sana motosiklet kullanmayı öğretme zorunluluğum yok" demişti...

Bir sonraki hafta yapılacak sınava internetten bulduğum özel motosiklet hocasından 2 gün ders alıp sınavı geçecek kadar pratik kazanarak girip geçmiştim...

Sürücü kursları, ülkemizde, maalesef, evrak takip işinden başka bir sorumluluk görmüyor kendisinde; dosya hazırlamanın ötesinde... Maalesef, varsa bir kaç iyiler istisna... (Kötüler istisna olacağına)...

Nerden baksan tutarsızlık, nerden baksan ahmakça (Yusuf Hayaloğlu şiirinden).
    Metehan07-70 bunu beğendi.

Sınava kurssuz girememek cok sacma, burda kopuyor isler bence
    ufukt bunu beğendi.

MrMud - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Husqvarna TE250
    Alıntı Ocanner35 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Sınava kurssuz girememek cok sacma, burda kopuyor isler bence
    Keşke bu dediğiniz şey bi olabilse, o zaman kursların suratındaki ifadeye Viski açmazsam namertim...
    +299 Gitmek cesaret ister, Enduro yapmak yetenek.
    Cesaret aptalda da var, ama yetenek herkeste yok...
    -MrMud

mustick - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBR250R
    Sürücü kursunda motosiklet eğiticisi bir arkadaşım var. Hayatında bisiklete dahi binmemiş kişilere motosiklet kullanmayı öğreterek ilk sınavda ehliyet aldırıyor.
    Yer:Kdz. Ereğli

Motosikleti
    Yamaha D'eligt
    Önce bisiklet sürmeyi öğren dese bir nebze anlardım da bu biraz garip olmuş 😂
    serdar23_Bilgem bunu beğendi.

TIGERSHARK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ben 2004 de ilk başvurduğumda hiç bir kursun eğitimi yoktu hepsi kendin hallet gel ehliyeti al diyorlardı sonra bir motor tamircisi ile anlaşıp öğrenmiştim

watercolours - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    speederbike
    Anlaşılan pek çok kişini başına gelmiş bu durumda. Peki bu sorunu (Kursların motosiklet sürmeyi öğretme zorunluluğu olmaması) yetkili mercilere ilettiniz mi hiç? Mesela BİMER'e falan. BİMER sadece şikayet için kullanılmıyor, öneri görüş de bildirebiliyorsunuz ve herkes camia içinde bunu eleştireceğine yetkili makamlara şikayette bulunsa eminim şimdiye kadar bir çözüm gelirdi.

cemrehano - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Tracer700 & Street Triple RS
    Hatırlıyorum da ehliyet alacakken çevremdeki tüm ehliyet kursları motosiklet kullanmayı bilmiyorsan ehliyet vermiyoruz biz sadece sınava sokuyoruz demişti. Avrupa yakasında oturmama rağmen kadıköyde bir kursa yazıldım. Eğitim veren arkadaş motorla yokuşta asla durulmaması gerektiğini söylemişti. Trafik ışığı olsa bile bir şekilde devam edilecek, yokuşta durulmayacakmış. Sanıyorum bu öğretiyi asla unutmayacağım
    TIGERSHARK bunu beğendi.

F54 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    crf 1000L + dio
    başka yerde yaşayamam

serdar23_Bilgem - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW R 1200 GS Adventure
    Sürücü kursları verecekleri teorik ve uygulama eğitimleri için ücret alırlar. Motosikletin pratik eğitimini veremeyen kursların a1,a2,a sınıfı sertifika lisanslarını Milli Eğitim Müdürlüğünden iptal ettirmeleri en doğrusu olur.

Vermediğin eğitimin parasını almayacaksın, bırakacaksın bu eğitimi hakkıyla veren alacak.

Bisiklet kullanabiliyor musun diye sorması makul olurdu. Bisiklet kullanamayana motosiklet öğretemezsiniz çünkü. Sürücü kursu gerekirse eğitimine bisiklet ile başlar, ücretini de ona göre talep eder.

levend84 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ......
    aynen biraderim haklısın bende 2009'da A2 aldim.daha önce 14 yaşındayken 1 kere mobilet sürmüştüm kursta cbf 150 vardi hocayla sağolsun 5-6 gün sürekli dolaştık şehir içinde sınavdan 100aldım hey gidi günler.

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)