Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Motosiklet kadınlara özgürlük vâdediyor

Motovento
    REKLAM ALANI
    Seni unutmayacağız
    Nur içinde yat

TÜİK’e göre Türkiye’de motosiklet kullanım oranı yüzde 62 arttı ve kadın sürücü sayısı yükseldi. Üstelik kadın sürücülerin bazıları en şık kıyafetleri ve topuklu ayakkabılarıyla motora biniyor.

TÜİK verilerine göre Türkiye’de motosiklet kullanım oranı Avrupa ve Uzakdoğu’nun hala gerisinde olsa da son 10 yılda yüzde 62 artış gösterdi. Kadın sürücülerin sayısı da her geçen gün çoğalıyor. Bir de scooter denilen otomatik vitesli motorlara, rengarenk kaskları, topuklu ayakkabıları, etekleri ve iş kıyafetleriyle binen kadın sürücüler var. Onları trafikte gördüğünde şaşkınlıktan bakakalan da oluyor, hoşuna gittiği için camını açıp “Helal vallahi” diye bağıran da...

Avukat, sunucu, hemşire gibi farklı mesleklerden, feminen tarzından ödün vermeden motora binen yedi kadınla bir araya geldik. Kadın olarak motosiklet kullanmanın zorluklarından bahsederiz sanıyordum ki onlar aksine trafikte pozitif ayrımcılık gördüklerini anlattılar. Bir sürüş eğitmeninin altını çizdiği noktayı da bizimli paylaştılar: “Motor ve kask ne kadar albenili olursa, o kadar güvende olursunuz. Motosikleti intikal ve sıkıştırma kararı 15-20 saniyede veriliyor. Motora ve kaska dikkat çekerek tehlike süresini atlatabilirsiniz. Bir başka deyişle artniyetli biri motora şıkır şıkır binen bir kadın gördüğünde, şaşkınlıktan sıkıştırmaya vakit bulamıyor.”

Kim kimdir?

Ayşen Aksakal dijital iletişim ajansının kurucu ortağı. İki yıldır motora biniyor. 2014 model SYM Mio kullanıyor, fiyatı 7 bin lira civarında.

Songül Kaçmaz hemşire. Dört yıldır motora biniyor. 2016 model Yamaha Yzf R25 kullanıyor, fiyatı 16 bin lira.

Begüm Kaçmaz avukat. Beş yıldır motora biniyor. 2014 model Vespa LXV kullanıyor, fiyatı 14 bin lira.

Ezgi Çanaklı öğrenci. Altı aydır motora biniyor. 2016 model Yamaha, D’elight kullanıyor fiyatı 6 bin 850 lira.

Derya Taşbaşı TV sunucusu. 16 yıldır motora biniyor. 2004 model Vespa ET 4 kullanıyor, fiyatı 6 bin lira civarında.

Aslıhan Oflaz avukat. Yedi yıldır motora biniyor. Custom Vespa GTV kullanıyor, fiyatı 50 bin lira civarında.

Müge Derviş iletişimci ve pilates eğitmeni. Beş yıldır motora biniyor. Vespa GTS kullanıyor, fiyatı 17 bin lira.

“İki zor bir arada olunca dikkat çekiyor”

Songül Kaçmaz

Motora binerken korumalı şık kıyafetler giymeye özen gösteririm. Birçok kişi için topuklu giymek genelde zorken sanırım iki zoru bir arada yapmam trafiktekilerin dikkatini çekiyor ve şaşırtıyor.

Motorun en büyük avantajı trafikten kurtuluyorsunuz. Park sorunu ortadan kalkıyor, mesafeler kısalıyor, tam olarak rüzgarı hissederek yolculuk yapıyorsunuz.

Yeni başlayacaklara otomatik kullanacaklarsa düşük cc scooter almalarını, manuel kullanacaklara ise yine 125 cc bir motor almalarını öneririm. Ağırlık merkezi ortada olan motorları tercih etmeliler.

Bugüne kadar trafikte beni fark eden araçların geçmem için otomatik aynalarını kapatmasıyla çok karşılaştım fakat sürücü koltuğundan uzanıp aracın sağ aynasını manuel kapatanla hiç karşılaşmamıştım. Gerçekten büyük azimdi, kendisine de buradan teşekkürlerimi sunarım.

“Tarzımız yadırganmasın istiyorum”?

Derya Taşbaşı

Bir gün Milano’da Sabah okula gittiğim esnada köşeyi dönen bej saten elbiseli bir kadının Vespa üzerindeki duruşuna hayran kaldım. Kaskından çıkan saçlarının ve eteklerinin uçuşu, Vespa’nın kıvrak feminen tasarımıyla harika bir görüntü oluşturmuştu. Sanırım hep o kadın olmak istedim ve o sebeple ben de elbise ve topuklu ayakkabıyla yollara çıkmayı çok seviyorum.

Ne zaman trafikte bir kadın motor sürücüsü görsem inanılmaz mutlu oluyorum. Birbirimize tebessüm ediyoruz.

Gün içinde birçok yere uğruyorum ve şıklığımdan vazgeçmek istemiyorum. Kısa mesafeler gittiğim sürece topuklu ayakkabı ve normal ceket giyiyorum. Zaten insanları bu duruma alıştırmak istiyorum. Tarzımız yadırganmamalı.

“Kendi aramızda selamlaşıyoruz”

Aslıhan Oflaz

Sabahları köprü yolunda takım elbiseyle işine giden kadınları görüyorum ve selamlaşıyoruz.

Yıllardır her gün işe gidip gelirken motor kullanan biri olarak, kontrollü ve sakin kullandığınız sürece hiçbir tehlikesi olmadığını rahatlıkla söyleyebilirim.

Motor kullanırken hiç trafik haritasına bakmak zorunda kalmadım ve varacağım yere söz verdiğim saatte, keyifle yolculuk yaparak ulaştım.

“Motor kullanmak şık giyinmeye engel değil”?

Müge Derviş

Toplantı ya da önemli bir davete gideceksem her kadın gibi ben de şık olmak isterim. Motor kullanmak buna engel değil.

Trafikte çok tatlı tepkiler alıyorum. ‘Harikasın’ diye camı açıp, bağıran mı istersiniz; arka pencereden bana el sallayan minik çocuklar mı...

Artık arabaya bindiğim zaman içim sıkılıyor. Motor kullanırken kırmızı ışık dışında pek durmuyorum. Trafikten kaçtığım gibi bir de üzerine vakitten tasarruf ediyorum.

Çok ekonomik olduğunu söyleyebilirim. 35 lirayla 200 kilometreden fazla yol yapabiliyorum. Bunca yıldır hiçbir zaman park derdim olmadığı gibi parka ücret de ödemedim. Vergisi de oldukça düşük.

Günde en az bir doz motosiklet üzerinde hissedilen o rüzgarı öneriyorum.

“Cep yakmayan ulaşım”

Ezgi Çanaklı

Motosiklet demek özgürlük demek. Bu yaz atladım motoruma ve tek başıma Şile’ye gittim! Orada bir kamping alanında iki gün kaldım, Ağva’da daha önce gitmediğim koylara gittim. O kadar ekonomik ki gerçekten cep yakmıyor.

Begüm Kaçmaz

İlk motor aldığım zaman erkek arkadaşlarım beni motorun rengi konusunda dahi uyardı. Ben giyimimden taviz vermedim ve söylenenlerin aksine trafikte her zaman rahat ettim.

Yolda iltifatlar alıyorum. Stilettoyla kullandığım zamanlar şaşkın bakışlar olmuyor değil. Sonra “Helal olsun” diyorlar.

Vespa kullanmamın sebeplerinden biri de tarzımı bütünleyici bir duruşunun olması.

Motor kullanmak, özellikle şehirde yaşayan kadınların arkalara itilmiş o özgürlük hissini en saf haliyle yaşamayı vâdediyor.

“Hayranlıkla bakarken yanlışlıkla çarptı”?

Ayşen Aksakal

Yolda inanılmaz destek oluyor araçlar. Cam açıksa “Helal vallahi” diyen de oluyor, eliyle camdan “geç geç” yapıp yol veren de. Yolda iki kadının motor üzerinde denk gelmesi motive edici. Kask altından birbimize gülümsüyoruz.

Bir defa, ışıklarda dururken bir araç arkadan hafifçe değdi motora. Ayağımda topuklu ayakkabılar vardı, üzerimde de çiçekli bir elbise. Arkama döndüm. Aracın sahibi orta yaş üzeri bir İstanbul beyefendisiydi, yanıma geldi.

“Hanımefendi bir kadının bu şekilde motor kullanmasına şaşırdım, gözlerimi alamadım. Valla medeniyet ne güzel şey filan diye düşünürken dalmışım. İnanır mısınız size bakarken size çarptım çok özür dilerim” dedi. Kızamadım bile.

Kaynak: Milliyet
    killingroad, cbr1100 xx, fkambay ve 3 diğerleri bunu beğendiler..

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Stunt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    çok var sığmıyor :)
    yani çiçekli elbise ve topuklu ayakkabı ile r25 mi sürüyormuş bayan, zor olmalı

The Dude - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    sym joymax
    hiç sanmıyorum.
    belki konu altına daha uzun bir şeyler yazarım.

Motosikleti
    Yamaha Ybr125 >> Bajaj Pulsar 200NS
    Aslında mantıklı ben mesela etek giyip motor sürsem ciddi şaşkınlık yaratırım trafikte .
    Ek : Bu sürüş eğitmenlerinin abazalık katsayısını oldukça yüksek görüyorum bende bunun altını çizeyim.

Alıntı mgora adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Aslında mantıklı ben mesela etek giyip motor sürsem ciddi şaşkınlık yaratırım trafikte .
    Ek : Bu sürüş eğitmenlerinin abazalık katsayısını oldukça yüksek görüyorum bende bu da benim kişisel görüşüm.
    Gözlerin denemeyi düşündüğünü söylüyor

F54 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    crf 1000L + dio
    Dizler yirtik blue jeans
    Topuklu uci sivri çizme
    Rayban gözlük
    Ya git işine üstüne devrilse kaldiramazsin
    Motosiklet ciddi bir iştir öyle sağını solunu boya badana yaparak olmaz bu işler.

Motosikleti
    Alıntı F54 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Dizler yirtik blue jeans
    Topuklu uci sivri çizme
    Rayban gözlük
    Ya git işine üstüne devrilse kaldiramazsin
    Motosiklet ciddi bir iştir öyle sağını solunu boya badana yaparak olmaz bu işler.
    Bu kadar cinsiyetçi olmayın, ayrıca o motor devrilse kaldırmaya bizim milletimiz seferber olur
    killingroad ve fedora bunu beğendiler.
    Feel the way

TarıkTekin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda NC750D Integra
    Yazık bee
    fotoğrafta arkada gözüken kızı dışlamasalardı,birinin arkasında artçı olaydı keşke
    GezeGeze bunu beğendi.

Moderatör Lucas - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosiklet bize de özgürlük vaad ediyor.
    Önemli olan kadınların bizlere ne vaad ettikleri.
    Hep trip hep trip.
    Dağılabilirsiniz
    *Heka, Grakul, AttilaXtreme ve 6 diğerleri bunu beğendiler..

whitedeamon - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    MTT Y2K
    İleride bu hanımcıkların cg'ci versiyonu çıkar.Adasdas eşofman jilet izleri yırtıklı kot çakma prada topuklu pazardan 10 liraya alınmış.wuhooww sonra seyreyleyin trafik is coming.

Motosiklet Eğitmeni COQ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda
    Umarım İstanbul çakalı değil gerçekten İstanbul beyefendisidir o çarpan arkadaş.
    Yoksa gerçek pek öyle olmuyor.
    "Sizi bu kıyafetle motosiklet üstünde görünce acaba etek açılırda medeniyetini yakından görebilirmiyim diye düşünürken dalmışım"
    Cümlesi daha gerçekçi olur gibi.
    Stunt bunu beğendi.

Motosikleti
    Alıntı COQ adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Umarım İstanbul çakalı değil gerçekten İstanbul beyefendisidir o çarpan arkadaş.
    Yoksa gerçek pek öyle olmuyor.
    "Sizi bu kıyafetle motosiklet üstünde görünce acaba etek açılırda medeniyetini yakından görebilirmiyim diye düşünürken dalmışım"
    Cümlesi daha gerçekçi olur gibi.
    muhabbete girmek için bilerek vurmuş bile olabilir
    Feel the way

fatih.met - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Tvs Apache, Gsr600
    iyi görünüyorlar soldan ikinci ve sağdan üçüncü ekstra dikkatimi çekti, dünyanın öbür ucuna giderim o ikisiyle (yani motor gezisinde falan)

Motosikleti
    Daelim S3 Advance 250
    Helal beee, takdire şayan bayanlar

Potenza - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bmw S1000 RR HP4 & Aprilia Sr150 2T
    üsttekilerin pozlara bak...Aya ilk ayak basan Türk kadınları sanki..Hey Allah'ım
    Ne 1000lik ss ve 1200gs li bayanlar tanıyorum ne burda ismi geçer ne başka yerde..Avrupa ya gideni mi dersin yoksa pistte tur atanı mı...
    4Vaqrant bunu beğendi.

rebirth - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    bunları geç de, ybr'li bi hatun görsem direkt evlenmek isterdim heralde.
    bretoncu, çitacı falan bana gelmez de ybr'li görsem aha budur derim.

Motosikleti
    Benelli Tnt 250
    En Son fotoğrafta Sutunların arkasından bakan arkadaş burada mı?? :D

mrt20 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    o değilde orda bi vespa var ve fiyatı 50 bin öylemi.
    Gerçekten zevkler farklıymış.

Metehan07-70 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Kadınların motosiklet sürmesinde hiç bir ilginç taraf bulmuyorum, gayet doğal bir şeyde, biz burada günde en az 10 tane ''motorda önce ekipman al'' muhabbeti yaparken, etek ve topuklu ayakkabı ile motora binmek çok abes kaçar.

Motosikleti
    gt250r
    Hangisi 50bin krem rengi olan mı? Yazık valla heryeri custom olsa ne olur.

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)