Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 123 SonuncuSonuncu

Motosikletlere yönelik sıkı denetim talimatı verildi

Motovento
    REKLAM ALANI
    admin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

İçişleri Bakanlığı tarafından, tescil belgesiz veya sürücü belgesiz trafiğe çıkan ya da standartlara aykırı modifiye edilen motosikletlere yönelik sıkı denetim talimatı verildi. Emniyet Genel Müdürlüğü'nden yapılan açıklamaya göre, tescilsiz araçlar veya tescil edilmesine rağmen standartlara uygun olmayan taşıtların yakalanması halinde 199 Türk Lirası idari para cezası verilerek, taşıt trafikten men edilecek.

Emniyetten yapılan yazılı açıklamada, elektrikli ve motorlu bisiklet ve motosikletlere ilişkin "Yüksek hareket kabiliyeti ile dar ve kalabalık alanlarda trafik yoğunluğunda etkilenmeden hareket edebilen elektrikli/motorlu bisiklet ve motosikletlerin; kapkaç, hırsızlık, gasp ve terör suçlarında kullanıldığı, 2015 yılında meydana gelen trafik kazalarının % 18'ine karıştıkları, servis freni, lastikleri ve ışık donanımı başta olmak üzere, teknik şartlara uygun olmadıkları, sürücülerin ve yolcuların koruma başlığı ve gözlüğü kullanmadığından kazaların ölümle sonuçlandığı, modifiye edilmiş egzozlar ile harici müzik ve benzeri ses sistemleri ile diğer sürücü ve yayaların rahatsız olmasına sebebiyet verdikleri, bazı taşıtların ise çalıntı olduğu, belirlenmiştir" denildi.

Emniyet Genel Müdürlüğü'nün konuya ilişkin açıklamasında şu ifadelere yer verildi: "Yapılan araştırmalara göre; 2012 yılından günümüze kadar ÖTV'si ödenen 187.986 elektrikli motosiklet veya motorlu bisikletten sadece yüzde 3'ünün (6.049'unun) tescil edildiği, yüzde 97'sinin (181.937'sinin) ise tescilsiz olduğu, sürücü belgesiz olarak kullanıldıkları, tescil edilmeyen ve plakası bulunmayan taşıtların trafik kazalarında sürücülerinin tespitinde zorluk yaşandığı anlaşılmıştır. Karayolları Trafik Yönetmeliğinin 3/d-1 maddesi gereğince; motor üzerindeki etiketi 0.25 Kw'dan daha yüksek bir değer gösteren, anma gücü/güç çıkışı 0.25 kw'den ve 25 km/saatten daha fazla hıza ulaşabilen veya motor/elektrik gücü ile çalışan pedalsız her türlü aracın tescil edilmesi zorunludur. Yasal düzenlemeye rağmen, bazı araçlara bayiler tarafından satış esnasında uygunluk belgesi verilmediği, bazılarının ise yasal yoldan ülkeye girişi yapılmadığı ya da merdiven altı olarak tabir edilen yöntemlerle montaj edildiğinden trafik tescilinin yapılmadığı, tescil edilmemiş olan bu taşıtların sigortası da bulunmadığından karıştıkları kazalarda, zarar görenlerin maddi ve manevi tazmin taleplerinin sigorta şirketlerince karşılanmadığı ve tescilsiz olduklarından fren testi, ışık far donanımı ve lastiklerinin durumu muayeneye yetkili kuruluşlarca denetlenemediğinden birçok kazanın doğrudan veya dolaylı etkeni oldukları tespit edilmiştir.

İçişleri Bakanlığımız tarafından; özellikle tescil edilmesi zorunluluğuna rağmen, tescil belgesiz veya sürücü belgesiz olarak trafiğe çıkan ya da standartlara aykırı modifiye edilen elektrikli/motorlu bisiklet ve motosikletlere yönelik olarak sıkı denetim talimatı verilmiştir. Tescilsiz araçlar ve tescil edilmesine rağmen standartlara uygun olmayan bu taşıtların yakalanması halinde Karayolları Trafik Kanunun 20/1-e maddesi gereğince 199 TL idari para cezası verilerek taşıt trafikten men edilecektir. Tescilsiz taşıt sahiplerinin mağduriyet yaşamaması için, araçlara ait uygunluk belgelerinin on yıl, faturaların ise beş yıl süreyle bayiler/imalatçılar/distribütörlerin arşivinde bulunması zorunluluğundan yararlanıp aracı satın aldıkları bayilerden bu belgeleri temin ederek taşıtlarını tescil ettirmeleri, uygun sürücü belgesi ile kullanmaları, taşıtlarını standartlara uygun hale getirmeleri ve diğer kullanma şartlarına uymaları önem arz etmektedir."
    aonal, bektanist, mesut hoca ve 2 diğerleri bunu beğendiler..

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    mete_han - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Melmeket Uşak/Manisa.2020 NC 750 X DCT/2015 CBF150
    Yneibosnada Emniyetin önünde motosikletli bomba patlatılmasaydı acaba bu denetim olacakmıydı...yine yumurta .öte dayanınca sistem harekete geçiyor...
    *Heka, braveguy ve kurubuz bunu beğendiler.

IRau - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Xmax
    şimdi plakasını katlıyan motorcular düşünsün
    mehmetenis, mesut hoca ve espresso bunu beğendiler.

Motosikleti
    Alıntı IRau adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    şimdi plakasını katlıyan motorcular düşünsün
    ben bir kaç harf kapatırdım şimdi na bile cesaret edemiyorum..polis çocuğuyum dedim mi eskiden tamam devam et derlerdi trafikci dostlar..şimdi sana yakışıyomu bizi zorda bırakıyosun diye cezayla birlikte bir fırça ve nasihat işitiyorum...

40 yaşından sonra fırça yemek zoruma gidiyor artık..öceleri abi ayağı yapardım şimdi kes cezamı gardaş diyorum..
    Gerçekler acıdır/Metehandro acıtır//Pinokyo/BMX/Star103/Cobra105/Dt125/İnnova125/Lıberty200/Ybr125/CBF150/PCX/Activa/Inazuma/NC700S/750S/750 X/750SDCT
    (1992/2020) Köftestar&Pandastar&Banstar

Motosikleti
    Xmax
    Alıntı mete_han adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    ben bir kaç harf kapatırdım şimdi na bile cesaret edemiyorum..polis çocuğuyum dedim mi eskiden tamam devam et derlerdi trafikci dostlar..şimdi sana yakışıyomu bizi zorda bırakıyosun diye cezayla birlikte bir fırça ve nasihat işitiyorum...

40 yaşından sonra fırça yemek zoruma gidiyor artık..öceleri abi ayağı yapardım şimdi kes cezamı gardaş diyorum..
    abi 20-24 yaşında polis durdurunca zoruna gider gerçekten

caparol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Arkadas nedir bu motorlarin cektigi eziyet.tamam plakasiz motorlari ceksinler okuz gibi bagirtilan motirlari ceksinler anlarimda,otoparklara alinmayan motor nedemek yaw.gecen gun kartal adliyeye gittim otoparka almadilar disariya parkettirdiler.dedim neden almiyorsunuz bomba tehlikesi var falan diyip zirvaladi guvenlikler,bi kac otoparkta daha buna benzer sacmalik yasadim.bende soruyorum bu cücük kadar motorun neresine kac kilo bomba koyulabilir herseyi meydanda gormuyormusun arabalar daha cok bomba tasiyabilir diyorum,onlarda bagajina altina icine bakiyoruz felan diyorlar.dedim ya torpidoda 2 kilo plastik patlayici varsa veya koltuk kilifinin altinda 8-10 kilo tnt varsa oralara bakiyormusunuz diyorum.bi cevap veremiyorlar.kardesim suraya birak git uzatma diyorlar.s.ke s.ke oyle yapiyorum el mecbur....
    essegesse bunu beğendi.

Motosikleti
    abi 20-24 yaşında polis durdurunca zoruna gider gerçekten
    aynen...bak bişey dicem inanmıcan..şimdi ben Seyrantepede oturuyorum..Polis Lojmanları karşısında...3-4 ay önce bi terör olayı oldu...Yunusların Transporter ekip aracları vardır...onlar çekmişler ana cadde kenarına arama tarama yapıyolar..27 yıldr oturduğum yerde ve Lojmanlardada oturduk falan..kask yok markete çıkmışım..ayağımda terlik..akşam saati..sağa çek dedi..yunusun yaş 20 den fazla değil..yeni mezun belli...ehliyet ruhsat sordu..Seyrantepede ilk defa çevirmeye girmişim hayatda olmayacak bişey...ganga ev bir alt sokakta falan diyorum...ne gangası dedi..devrem diyorum ya bak ben buralıyım polis çocuğuyum falan yok adam ikna olmadı yanımda cep telefonu vs de yok sadece kredi kartı var...

aga dedim bak pederin sicilini söyleyim dedi..sicil söyledim..53 binli sicil..babam 1970 lerde başladı mesleğe...ama ecel terleri döktüm..tc verdim sisteme baktı polise mukavemet hakaret asayişi huzuru bozma mala ızrar darp kayıtlarım çıktı...bu ne dedi..aga dedim oluyo bazen bilirsin polis çocukları normal değildir..arama gözaltı uyarısı olur gbt kontrolünde ...aramam yoksa sal beni dedim yorma..abi git benim asabımı bozma dedi roketledim..yani bir nevi s.ktir git tarzı bişey dedi... taam ganga dedim... ben roket..
    Gerçekler acıdır/Metehandro acıtır//Pinokyo/BMX/Star103/Cobra105/Dt125/İnnova125/Lıberty200/Ybr125/CBF150/PCX/Activa/Inazuma/NC700S/750S/750 X/750SDCT

Motosikleti
    Xmax
    aynen...bak bişey dicem inanmıcan..şimdi ben Seyrantepede oturuyorum..Polis Lojmanları karşısında...3-4 ay önce bi terör olayı oldu...Yunusların Transporter ekip aracları vardır...onlar çekmişler ana cadde kenarına arama tarama yapıyolar..27 yıldr oturduğum yerde ve Lojmanlardada oturduk falan..kask yok markete çıkmışım..ayağımda terlik..akşam saati..sağa çek dedi..yunusun yaş 20 den fazla değil..yeni mezun belli...ehliyet ruhsat sordu..Seyrantepede ilk defa çevirmeye girmişim hayatda olmayacak bişey...ganga ev bir alt sokakta falan diyorum...ne gangası dedi..devrem diyorum ya bak ben buralıyım polis çocuğuyum falan yok adam ikna olmadı yanımda cep telefonu vs de yok sadece kredi kartı var...

aga dedim bak pederin sicilini söyleyim dedi..sicil söyledim..53 binli sicil..babam 1970 lerde başladı mesleğe...ama ecel terleri döktüm..tc verdim sisteme baktı polise mukavemet hakaret asayişi huzuru bozma mala ızrar darp kayıtlarım çıktı...bu ne dedi..aga dedim oluyo bazen bilirsin polis çocukları normal değildir..arama gözaltı uyarısı olur gbt kontrolünde ...aramam yoksa sal beni dedim yorma..abi git benim asabımı bozma dedi roketledim..yani bir nevi s.ktir git tarzı bişey dedi... taam ganga dedim... ben roket..
    abi dikkat etmek lazım ortalik karışık zaten

bu arada bişey dicem kuryelik işini öneriyo musun yapılır mı yani
    2500-3000 maaş var diyolar

Motosikleti
    abi dikkat etmek lazım ortalik karışık zaten

bu arada bişey dicem kuryelik işini öneriyo musun yapılır mı yani
    2500-3000 maaş var diyolar
    kendi motorunla takılacağın için 2500-3000 galiba..motorunda çok aşınma ve yıpranma olur..kış geldi..senbilirsin..şartlar ağır yani..kazası belası var..hasta olman kaçınılmaz..sağlığını kaybedebilirsin..ev geçindirmiyosna kira derdin yoksa çoluk çocuğun yoksa girme derim..işmi yok..şok markette bimde reyon kasa elemanı ol ondan iyidir ..

Motosikleti
    Xmax
    kendi motorunla takılacağın için 2500-3000 galiba..motorunda çok aşınma ve yıpranma olur..kış geldi..senbilirsin..şartlar ağır yani..kazası belası var..hasta olman kaçınılmaz..sağlığını kaybedebilirsin..ev geçindirmiyosna kira derdin yoksa çoluk çocuğun yoksa girme derim..işmi yok..şok markette bimde reyon kasa elemanı ol ondan iyidir ..
    abi seninki hangi kurye lider ? tem?

mesut hoca - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha XT660 r-honda CBF - SUZUKİ GW 250 İNazuma
    denetim iyidir, .ötüne güvenmeyen mantar avına çıkmaz, kasksız,ehliyetsiz, hız yapanlar,plakasız ruhsatsız ,sigortasız ,kişiler düşünsün !
    vader ve altora bunu beğendiler.
    - HAYAT GEZİNCE GÜZEL -

Motosikleti
    Bajaj Pulsar 200 NS 2016
    ak koyun kara koyun çıksın bakalım o plakasını katlayanlar yakalanır umaraım egzoz bir nepze olsun ölçüm yapılıp ses konusunda ona göre değerlendirmeli ben anadolu yakasında hiç uygulama görmedim bu arada.

Motosikleti
    BMW F 750 GS
    Sabah sabah beni çok sevindiren bir haber oldu. Bana göre 199 TL ceza az, daha fazla olmalı ve motoru kapatma işi kesinlikle hiç kimseye acımadan uygulanmalı. Etrafta maymun gibi dolaşan apaçi görmekten bıktım usandım.
    espresso bunu beğendi.

Geçen cuma bağdat caddesinin girişinde çeviriyorlardı

fkambay - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    cb125e-mt 03 -cbr 250-ybr125-pcx125
    adamlar motosiklet çalıo plakayaı cıkarıp gidiyo istasyomda benzin alıyoda gezio bir sürü plakasız motor geziyo trafikte plakasız motorların hepsine el konulsun eminkim % 90 ı çalıntıdır
    espresso bunu beğendi.

Motosikleti
    HONDA CBR 600
    Plakasını katlıyanlardan bırı benım ve devam edıcem neden mi otoyolda arabala aynı fıyatı odedıgım ıcın koprulerde arabayla aynı fıyatı odedıgım ıcın dogru bırsey yapmıyorum evet ama bunu gerektırıyor sistem polıs durdurursada ceza neyse keserse keser yapcak bırsey yok onuda elım mahkum oderım
    fatih.met bunu beğendi.

Motosikleti
    Yamaha D'eligt
    Bu motora modifiye yapıp güvenliksiz etrafta milletin huzurunu kaçıran gürültü yapan kural ihlali yapan kişiler yüzünden hanımı motor almaya ikna edemiyorum. Korkuyor tehlikeli falan diye.
    espresso ve cbr1907 bunu beğendiler.

Son günlerde sanki motosiklete karşı cephe alınmış gibi haber yapıyorlar. Kuryecilerin, paket serviscilerin hızlı motor kullanmaları haber yapıldı ama kısıtlı zamanlarında teslim edilemeyen siparişler yüzünden işten çıkartıldıkları gündeme getirilmedi. Motosiklet kazalarında bile suçlunun karşı tarafda olduğu dillendirilmeyip motosikletin ne kadar tehlikeli bir araç olduğu mesajları verildi. Motosiklet park alanları olmadığı için kaldırıma konan ve 1 metrekare alan kaplayan motosikletler göze batırıldı da batırıldı.
    Bizim ülkemizden bir halt olmaz. Muğla'da yaşıyorum diye kendimi şanslı görüyordum ama burası da bozmaya başladı. Araçlarımızı en çok park ettiğimiz ücretsiz alanların bir kısmına park yasağı getirilirken kalanları (Ana yol-en işlek alanlar-) ücretliye çevrilip hukuka aykırı olarak gelir elde edilmeye başlandı.
    essegesse bunu beğendi.

Memory42 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Ninja 300 , CBR 650F, Rc 390
    Bir çoğu gerekli denetlemelerdi yapılması bizim içinde faydalı olacaktır. Takıldığım yer Metehan abinin çevirme sonrası ne ile Roketlediğidir ?

weirdo1 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda pcx125
    Egzozculara özellikle ceza kesilsin. Çok kafa şişiriyorlar.
    Geçen muayenede 900lük eski scrambler denk geldi, egzoz değil mübarek sanki 2. dünya savaşında kullanılan otomatik tüfek takmış. Muayeneden geçemedi tabi.
    espresso bunu beğendi.

REKLAM ALANI
1. sayfa 123 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)