Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 123 ... SonuncuSonuncu

Plakasız Araç Kullanmanın Cezası Değişti. İşte yeni cezalar.

Motovento
    REKLAM ALANI
    Okan Sinan Ocan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW K1200GT (Helga) BMW S1000XR M Sport

676 Sayılı Olağanüstü Hal Kapsamında Bazı Tedbirler Alınması Hakkında Kanun Hükmünde Kararname Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Belge ve plakaların araçlar üzerinde bulundurulması zorunluluğu ile ilgili olarak Trafik Kanununda önemli değişiklikler yapıldı. Tescilli plakayı araca takmayanlara ceza verilecek. İşte yeni cezalar.

Olağanüstü hal kapsamında bazı düzenlemeler yapılması hakkında kanun hükmünde kararname.

Karar Sayısı: KHK/676

Olağanüstü hal kapsamında bazı düzenlemeler yapılması; Anayasanın 121 inci maddesi ile 25/10/1983 tarihli ve 2935 sayılı Olağanüstü Hal Kanununun 4 üncü maddesine göre, Cumhurbaşkanının başkanlığında toplanan Bakanlar Kurulu’nca 3/10/2016 tarihinde kararlaştırılmıştır.

MADDE 20- 13/10/1983 tarihli ve 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanununun 23 üncü maddesi aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

MADDE 23- Araç tescil belgesi ve tescil plakasının, araç üzerinde uygun durumda bulundurulması zorunludur.
    Araç tescil belgesini araçta bulundurmayan veya tescil plakasını monte edilmesi gereken yerin dışında farklı bir yere takan sürücülere 92 Türk Lirası idari para cezası verilir. Araç bilgileri doğrulanıncaya ve plaka uygun yere takılıncaya kadar araç trafikten men edilir.

Yönetmelikte belirtilen nitelik veya ölçülere aykırı plaka takan, öngörülen sayıda plaka takmayan ya da farklı okunmasına veya okunamamasına neden olacak şekilde plakasında değişiklik yapan araç sahibine 412 Türk Lirası idari para cezası verilir, plakanın uygun duruma getirilmesi için 7 gün süre tanınır. Bu süre sonunda tescil plakalarını uygun duruma getirmeyenler hakkında 844 Türk Lirası idari para cezası verilir ve tescil plakası uygun duruma getirilinceye kadar araç trafikten men edilir.

Tescilli aracı plakasız kullanan sürücüye 1.698 Türk Lirası idari para cezası verilir ve tescil plakası takılıncaya kadar araç trafikten men edilir.

Başka bir araca tescilli veya sahte plakayı takan veya kullananlara 5.000 Türk Lirası idari para cezası verilir ve araç trafikten men edilir. Ayrıca bu kişiler Türk Ceza Kanununun 204 üncü maddesi hükmüne göre cezalandırılır.”

MADDE 21- 2918 sayılı Kanunun 131 inci maddesine aşağıdaki fıkra eklenmiştir.

“Basılı kâğıtlar ve tescil plakalarının yetkilendirilenler dışında basımını veya dağıtımını yapanlara 10.000 Türk Lirası idari para cezası verilir. Ayrıca bu kişiler Türk Ceza Kanununun 204 üncü maddesi hükmüne göre cezalandırılır.”

Arkadaşlar plakalar konusunda yeni düzenlemeler söz konusu.

Lütfen özen gösterelim. Plaka konusunda çok daha sıkı uygulamaya başlanacak böylece motosiklet hırsızlıklarında düşüş olacağını umuyorum.

İlgili resmi gazetenin plakalar ile ilgili düzenlemesi yukarıda.
    Pisman bunu beğendi.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    fatih.met - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Tvs Apache, Gsr600
    insanları güzellikle teşvik etmek yerine ve insanlara kolaylık sağlamak yerine ellerine sopa almışlar hadi bakalım yiyorsa yap hesabı olmuş. biraz tecrübe ve çok hızlı bir motor ile bu sorun belki aşılabilir. aşılabilir mi?

amma paragöz oldu bu devlet artık. kamyonlan para yığıcam devletin kasasına

whitedeamon - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    MTT Y2K
    Hayırlı olsun bencede hırsızlıklarda plakasız motorların denetlenmemesi büyük rol oynuyordu bu uygulama belki bir nebze olsa yardımcı olabilir

Bırakıcaz böyle giderse motoru

Jemand - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    MT-10 SP
    5bin km dir plakasız geziyorum. düşündürdü.

IRau - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Xmax
    Alıntı Uçan Kar adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bırakıcaz böyle giderse motoru
    biz enayi gibi plakalı gezip köprü otoyol parası verirken sen kaçıyodun

şimdi sen düşün çok yerinde olmuş
    essegesse, nazar48, RAMİREZ ve 3 diğerleri bunu beğendiler..

Motosikleti
    MT-10 SP
    Alıntı IRau adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    biz enayi gibi plakalı gezip köprü otoyol parası verirken sen kaçıyodun

şimdi sen düşün çok yerinde olmuş
    mesele köprü, otoyol parası değil. mesele radar.
    caglar48 ve M.Cankurt bunu beğendiler.

Motosikleti
    Alıntı Jemand adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    mesele köprü, otoyol parası değil. mesele radar.
    Kurallara uymak gibi bir seçenek de var. Birde buradan bak istersen.

Plakası nizami motorlarımla yılda 50.000 km civarında yol yapıyorum .Hiç radar cezasından korkmadım.
    Osm@n, ahmetunuver ve espresso bunu beğendiler.
    DAHA GİDİLECEK ÇOK YOL ,ÖĞRENECEK ÇOK ŞEY VAR

feti_can - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Tracer 700
    Yanlis anlamadiysam plakan yaninda ama duzgunce takilmadiysan 92 lira.

Motosikleti
    MT-10 SP
    Alıntı oocan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Kurallara uymak gibi bir seçenek de var. Birde buradan bak istersen.

Plakası nizami motorlarımla yılda 50.000 km civarında yol yapıyorum .Hiç radar cezasından korkmadım.
    sıkıntı öyle uçuk hızlar yaparken radardan kaçmak değil, sıkıntı bölünmüş yollarda bazı yerlerde hız limitinin birden 80 e 50 ye düşüp küt diye ceza yemek. örnek vereyim bilecik eskişehir yolu. ayrıca 110 la da uzun uzun gidemiyorum yol boşken, kusura bakmayın.

Bozuk saatin bile günde iki kere doğru zamanı gösterdiği söylenir. İlki sigaraydı. Bu ise, işte o ikincisi olmuş.

Para cezası artınca olumlu bir gelişme mi olmuş oluyor?
    E yüz bin lira yapalım en düşük cezayı o zaman. Ne güzel herkes uyar kurallara.

Memlekette herkes asgari ücretle geçinmiyor. Cezayı para üzerinden uygulayıp zengin, fakir demeden bir tutarsanız elin zengin oğlu 28 kez ceza yedikten sonra gider polis memurunun canını alır. "Kemer takmamıştı, kabahat onda." der.
    2000 lirayı garsona bahşiş bırakan adamlar biliyorum ben.

Motosikleti
    Alıntı gungenir adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Para cezası artınca olumlu bir gelişme mi olmuş oluyor?
    E yüz bin lira yapalım en düşük cezayı o zaman. Ne güzel herkes uyar kurallara.

Memlekette herkes asgari ücretle geçinmiyor. Cezayı para üzerinden uygulayıp zengin, fakir demeden bir tutarsanız elin zengin oğlu 28 kez ceza yedikten sonra gider polis memurunun canını alır. "Kemer takmamıştı, kabahat onda." der.
    2000 lirayı garsona bahşiş bırakan adamlar biliyorum ben.
    Sadece para cezası değil bu sefer. Aracın kimliği doğrulanıp plaka yerine doğru takılana kadar trafikten men edilecek. bence asıl caydırıcılık burada.
    Ultraviolet ve ahmetunuver bunu beğendiler.
    DAHA GİDİLECEK ÇOK YOL ,ÖĞRENECEK ÇOK ŞEY VAR

Mamba09 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Ducati Scrambler & Suzuki Vanvan
    güzel bir uygulama olmuş. geçen sene otobandan geçerken plakayı kapatmak gibi şeyler yapardım ama 3-5 lira için böyle şeylerin doğru olmadığını anladım ve yapmıyorum.

plaka neden takmazsın yada neden gizlersin ki? 3-5 lira otobana para vermemek için mi? radara girmemek için mi?
    e motorcu arkadaş sen kurallara uymuyorsun, o adamın parayla geçtiği yerden sen ücretsiz geçiyorsun sonra saygı istiyorsun. doğru değil. kimse senin hırsız mı yada ne olduğunu bilemez. şimdi empati kurmak için şöyle düşünün, motorlunun biri ailenizden birine çarptı. sonra kaçtı gitti. ne plaka var ne bişey. nasıl hoş mu?

radardan falan kaçmayada kalkmayın, ohal var. ateş edebilirler ve kim vurduya gitmiş olursunuz.

ha "otobana arabayla aynı parayı ödemek istemiyorum" gibi fikirlere katılıyorum ama bunun protestosunu böyle yapmak doğru değil.
    ahmetunuver bunu beğendi.

Mengu16 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bajaj 200NS, Mondial 210MX
    http://www.diken.com.tr/bagdat-cadde...ahliye-edildi/
    KHK'ler ile yapılan düzenlemelere bir de böyle bakmak lazım
    computeus bunu beğendi.

okanbagiscan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Benelli TRK 502
    Anladığım kadarıyla APP plakalar ve bazı motorlarda görüyorum daha ufak plakalarda düzenleme yapılmış.Birde bazı arabalarda görüyorum plakalık ışıklarını boydan boya power led döşüyorlar plaka o aşırı aydınlatmadan hiç okunmuyor buda ceza kapsamında sanırım.

pilotajına güvenenine işlemez 92 lira 92 milyar da olsa fark etmez at bi çorba parası varken en fazla ruhsatın bi yaprağına Fatma Aliye Topuz ekleriz olmadı Itri kimse kimseyi kandırmasın şehir içinde her yolda her yere 50 ile gitsek Ankara da iş yerinden ev 10 gün sürer aynı şekilde tatile giderken de burdan muğlaya hız sınırlarında gidersem sıkıntıdan ölürüm sıkıntıdan öleceğime aşırı hızdan ölürüm Ö.A 47 yaşında sıkıntıdan yaşamına son verdi yerine Ö.A 47 yaşında hız tutkusu sonu oldu yazsınlar zaten trafikte kendimden başka kimsenin canını kolay kolay telkiye atmam atamam bize bişey yapmaz rahat olun.
    Mengu16, Jemand, Aquaium ve 1 diğerleri bunu beğendiler..

Motosikleti
    MT-10 SP
    Alıntı ölü adam adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    pilotajına güvenenine işlemez 92 lira 92 milyar da olsa fark etmez at bi çorba parası varken en fazla ruhsatın bi yaprağına Fatma Aliye Topuz ekleriz olmadı Itri kimse kimseyi kandırmasın şehir içinde her yolda her yere 50 ile gitsek Ankara da iş yerinden ev 10 gün sürer aynı şekilde tatile giderken de burdan muğlaya hız sınırlarında gidersem sıkıntıdan ölürüm sıkıntıdan öleceğime aşırı hızdan ölürüm Ö.A 47 yaşında sıkıntıdan yaşamına son verdi yerine Ö.A 47 yaşında hız tutkusu sonu oldu yazsınlar zaten trafikte kendimden başka kimsenin canını kolay kolay telkiye atmam atamam bize bişey yapmaz rahat olun.
    işte aradığım kafa.
    ölü adam, Aquaium ve darkoffate bunu beğendiler.

bektanist - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    mz 301 2002- Mondial RX3i Evo 2015
    vay be hırsızlar çoğalınca masumlar suçlanır olmuş.

bizim milleti bir fıkra adı geçen mahallenin sütçüsüne benzetirdim haksızda değilmişim.
    Jemand bunu beğendi.

watercolours - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    speederbike
    İyi olmuş iyi.

REKLAM ALANI
1. sayfa 123 ... SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)