Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Plakasız Araç Kullanmanın Cezası Değişti. İşte yeni cezalar.

Motovento
    REKLAM ALANI

İstiyorsa ceza 1 milyon olsun, yine plakasız gezenler, yine kural dışı araçlar olur. Toplumca işlerin savsaklandığı, "adam sende"ciliğin tavan yaptığı bir yerde, kural tanımayan ve bundan da çekinmeyen adam yapacağını yine yapar.

"Ayrıca motor düşmüş, bebeğe gitmiş çarpmış" gibi durumu acıklı hale sokarak kural tanımayan adamın aklını başına getirme denemesi de bence işe yaramaz. Toplum o noktayı geçti maalesef.

Tesadüf deyince, aklıma her gün geçtiğim Kabataş geliyor... Olacağı varsa olan, ve hiç bir şekilde kimsenin ceza almadığı durumlar çok.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    keremkrmn - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    05 Ninja 636 - 15 Xmax
    İyide denetleme yapılmadıktan sonra onmilyontüzbintele cezası olsa ne olur ki?
    ¡Por la sonrisa de mis padres que vale un millón!

hasmet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SD 1290R
    Alıntı zaferce adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Arkadas, yaslilari okumasi da hic zevkli degil. Aha dik yokusta yine derin nefes aldiracaklar diye misirimi da alip ekran basina geciyordum, sevgi kelebegine bagladilar. Daha az once yukarida "yok o oyle degil" diye baslayip, biri birine "azizim nerelerdeydin"le, vay "ellerinden operim"le devam edenler. Yakinda kravatsiz yazamayacagiz burada. Bi baslikta toplanmislar bi de. Dagilin beyler dagilin yaw. Cok sıkıcısınız. Alisik degiliz.
    Ustelik foruma da zararli. Sacmasapan ve kismen ofensif tartismalar acmali ki, insanlar tiklasin, forumun reklam gelirleri artsin, sonucunda da uyelere hizmet artsin, oyle degil mi ama? Yanlisi telafi etme adina izninizle uzerime duseni yapayim o zaman:

Paraniz yoksa motosiklete binmeyin arkadasim. Coluk cocuk doldu burasi da iyice. Yok benzine zam geldi, aman sigorta cok pahali. Plakasiz gezmenin zorlastigindan bahsetme neyin kafasidir yahu? Oh olsun. Delik egsoslariyla gecenin korunde sokak sokak gezip, coluk cocuk yasli hasta demeden insanlari uykusundan eden saygisiz apacilerin turu yok olsun da, herseye raziyiz. Bisiklet alin bisiklet. Bi de akbil, haydi yallah.

Ehm, zor olsa da uzerime duseni fazlasiyla yaptigimi umuyor, saygilar diliyorum efenim.

Motosikleti
    Yamaha İron Max
    2 hafta önce 2 kere 15 temmuz şehitler köprüsü girişinde trafik polisi tarafından durduruldum. Ruhsat ve ehliyete bakılmadi sadece plaka kontrolu yaptılar

kurubuz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBF1000FA
    Plakayı çamurla, kilitle kapatırsan ceza yok veya en fazla 92 lira. Plaka var ama bagaj da da olur yine 92 lira. Şimdilik radarlar sadece önden çektiği için gerek duymuyorum.İleride arkadan çeken kamera koyarlarsa kapatırım plakayı. Bu hükümet yandaşına para dağıtacak diye kendimi yoldurmam.
    fatih.met bunu beğendi.

Motosikleti
    SD 1290R
    Amerika'da yasa disi bir sey yapmadiginiz muddetce polisin sizi durdurma yetkisi yok. Plaka, ruhsat, belge, alkol kontrolu gibi bir durum soz konusu degil yani. Ehliyet tasimaniz yeterli. Aracla ilgili belgelere plakadan internet vasitasiyla ulasiyorlar zaten.

bikerboi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    23' Piaggio Beverly S 400
    Alıntı hasmet adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Amerika'da yasa disi bir sey yapmadiginiz muddetce polisin sizi durdurma yetkisi yok. Plaka, ruhsat, belge, alkol kontrolu gibi bir durum soz konusu degil yani. Ehliyet tasimaniz yeterli. Aracla ilgili belgelere plakadan internet vasitasiyla ulasiyorlar zaten.
    Bu kural eyaletten eyalete değişiyor heralde. Siz nerede yaşıyorsunuz? 2 Sene önce California'da 1 ay içinde iki kere gece alkol muayenesine girdim Westwood civarında ana cadde üzerinde

Okan Sinan Ocan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW K1200GT (Helga) BMW S1000XR M Sport
    Alıntı kurubuz adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Plakayı çamurla, kilitle kapatırsan ceza yok veya en fazla 92 lira. Plaka var ama bagaj da da olur yine 92 lira. Şimdilik radarlar sadece önden çektiği için gerek duymuyorum.İleride arkadan çeken kamera koyarlarsa kapatırım plakayı. Bu hükümet yandaşına para dağıtacak diye kendimi yoldurmam.
    Bence dikkatlice yeniden okumalısınız. Yeni düzenlemeye göre çamur yada kilit olayına girmeniz durumunda cezanız 412 tl ve araç bilgileri doğrulanıp plaka nizami şekilde okunur hale gelene kadar trafikten men .
    DAHA GİDİLECEK ÇOK YOL ,ÖĞRENECEK ÇOK ŞEY VAR

Motosikleti
    SD 1290R
    Alıntı bikerboi adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bu kural eyaletten eyalete değişiyor heralde. Siz nerede yaşıyorsunuz? 2 Sene önce California'da 1 ay içinde iki kere gece alkol muayenesine girdim Westwood civarında ana cadde üzerinde
    Hiç yakıştıramadım California'ya... North ve South East'te yaşadığım her yerde böyleydi. 15 küsür senedir bir kere bile kontrol amacıyla durdurulmadım. Ossun, lane splitting yasası hatırına affedelim CA'yı

Motosikleti
    falcon flash 100
    suçları önlemenin bir yolu cezayı artırıp vatandaşı korkutmaksa o zaman masum vatandaşda korkar acaba bilmeden bir suç işliyormuyum ocağıma inçir ağaçı dikerlermi diye ayrıca bu şekil uygulama memurları tembelliğe iter üç beş günde bir denetim yapar ibret olsun diye iki ceza keser vatandaşı sindirir. diğer yol ise denetim yapmaktır oda çalışma ister emek ister terlemek ister sonuç ta ikiside suçu önleme bakımından aynı etkiyi yapar. bizde malesef polisin görevi ceza yazmak zannediliyor. bakın İstanbul için söylüyorum akşam trafiğin kilitlendiği saatte kavşaklarda yolu açmak için uğraşan bir polis varmı. (bazen dolmabahçe sarayının orda oluyor oda paşa gönülleri isterse yada hökümet böyü ne yol açmak için anadolu yakasında oda yok) ayıptır ya akşamları ikişer saat belirli kavşaklarda vatandaşa yardımçı olun. sadece ceza kağıdı ile dolaşmayın.

erkanzdemir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    versys650
    Alıntı oocan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Sadece para cezası değil bu sefer. Aracın kimliği doğrulanıp plaka yerine doğru takılana kadar trafikten men edilecek. bence asıl caydırıcılık burada.
    İşte buyuzden caydırmayacağı kişiyi yine caydırmayacak,
    Zengin bir kişi aracının trafikten men olma durumunda yine gariban ile aynı masrafı yapıp aracını geri alacaksa uğraşır zaman kaybeder ama malını kendisine göre çul parasına geri alır.
    Benim düşüncem; Araçların kimlikleri üzerinde vebokunur durumda olmasıdır. (Trafikte radar vs. Bunları bahane kabul etmem. Yer cezayı öder geçerim.)

Örneğin benim formülümde cezalarda uygulama; Trafikten men alınmayan araçlar trafik şubeden ihale usulü satış.Ceza durumu ise trafikten çıkarma herkese aynı fakat ek olarak aracın belirlenen kasko bedelinin % 10 u kadar ek ceza uygulanmalı bu oran işlediği her aynı tip ceza için artmalı ve işledi cezanın önemine göre oranda artış azalış olmalı.
    Örneğin emniyet şeridi kullanmanın cezası araç kasko bedelinin % 50 si olmalı en az.
    Kırmızı ışıkta geçmenin cezası yine aynı
    Ben ödeyebilirmiyim bu cezaları çok zor o zaman ne yapacağım trafik kurallarını uygulamayı daha da dikkatli yapacağım.

MazhaRR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Ybr200 ESD->R25
    Valla kimse kusura bakmasın bana plaka diye verdikleri şey motorun deposundan bile geniş olduğu için hiç takamıcam efendim.

MotoNoob - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Spada Anton 200
    Geçende bahsettiğim gibi, eski çalınıp ertesi gün bulduğum Motosikletimin atılan Plakasını bir Motor üstünde gördüm, sağdan yavaş gidiyor ama 1 senedir o Plaka ile rahatça dolaşabilen Sürücü 1 kez olsun durdurulmamışsa, Polisler görevlerini yapmıyor. Ceza artmış, yeni yasa gelmiş... fıssss. Polis denetlemek istemiyorsa, fıssssssss yani....

bektanist - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    mz 301 2002- Mondial RX3i Evo 2015
    birşeyi iyi anlamak lazım kim plakasını kapatır motosikleti çalan kişimi yoksa motosikletin sahibimi ?
    herhangi bir aracı çalan kişi klonlanan plaka ile dolaşır plakasız dolaşmaz çevirmeye takılırım plaka olmadığı için durdurulurum dikkat çekerim yakalanırım korkusuyla asla plakasız dolaşmaz.
    motosiklet sahibi ise durduk yere eds den ceza yerim radara yakalanırım plakaya ceza kesilir eve ceza makbuzu yollanır diye belli güzergahta plakasını kapatır.
    burda bu yasanın tamamen araç sahiplerini ilgilendirdiği ortaya çıkıyor.
    trafik güvenliği ise tamamen fasa fiso eğer ciddi bir uygulama olsaydı yolu daraltarak bekleme veya park eden park yasağı olan yerlere park edenlere ciddi bir para cezası verilmesi gerekirdi. istanbul için konuşuyorum etrafta servis minübüslerinin heryeri parsellediğini görüyorum poliste görüyor ama işlem yapmıyor.
    trafik ışıkları cezalarıda yetersiz uygulama ise tamamen mobese kameralarına bırakılmış.
    uygulayıcılarımız ise keyfi vazifeler yapıyor mesele hani derler ya "yiyosa" sürekli park yasağı olan yere park etmiş kişilerin arasına sizde park edin idda ediyorum o park edenlerin aracı dururken sizin aracınız çekilir.

bu uygulama tamamen motosiklet sahiplerini kapsıyor. hırsızları değil.

bu resmide bilerek ekliyeyim anlıyana lahmacunlar sıcak ayran ise buz.

ZümeR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Me Te Doquz
    Şükredin ki böyle bir şeyi kanun diye çıkarmıyorlar..
    Binlerce para say estetik için sonra getir önüne yapıştır.

Mucit23 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Tracer 900 & KTM450EXC & BWS100
    Alıntı ZümeR adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Şükredin ki böyle bir şeyi kanun diye çıkarmıyorlar..
    Binlerce para say estetik için sonra getir önüne yapıştır.

http://www.wenomads.com/blog/wp-cont...ng_on_road.jpg
    http://www.garipbilgi.com/wp-content...t-surucu-7.jpg
    https://s-media-cache-ak0.pinimg.com...5337c2f3e6.jpg
    Aynen Öyle beterin beteri var derlerya. Durum onu açıklıyor.
    Ben zaten plakalı geziyorum. Yaşadığım memleket küçük, Plaka arkada olduğu için gezici radar dışında ceza yazabilen yok. 2-3 tane gezici radar var onları da tanımayan yok

Fakat önde plaka olsaydı adım başı ceza yerdim herhalde. Kımıldayamazdım.

Bu yaz karadeniz turu yapmıştık arkadaşlarla. Samsun Trabzon arası giderken(ortalama hızımız 140 civarı) şu ordu çevresindeki radarlara hepimiz girdik. Yanlarından geçince patlayan kırmızı ışığın ne olduğunu eve gelince biraz araştırmayla öğrendim. Tabi önde plaka olmadığı için hiçbirimize ceza gelmedi. Pek fazla itiraza gerek yok diye düşünüyorum.
    www.arectron.com

capozzz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Dragstar 1100 sport
    Okuyorum, okuyorum böyle ciddi ciddi plakasız gezmenin hak olduğunu iddia eden mi ararsın, sigortası pahalıymış yaptırmamış ama gezermiş bunu hak iddia eden, böyle gören mi ararsın? Ulan biz dangalak mıyız her şeyimiz tam, vergisini, sigortasını ödüyoruz, geçiş paramızı veriyoruz? Kimsiniz siz kardeşim? Bu neyin kafası be? Efendim boş yolda 110 la da gidemezmiş, radara girmesin diye plaka kapatmak hakkı beyefendinin. Bu kafadaki adamlara yetmez bu ceza, 1698 lira ne? En az 10.000 olması lazım, trafikten süresiz men edilmesi lazım. Avrupa'da şöyle böyle konuşursunuz, oralarda 1 tane kurala uymayın, kan çekerler adamdan. Plakasız gezmek hakkım diyor adam, radar yiyorum diyor, mantığa bak!

bektanist - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    mz 301 2002- Mondial RX3i Evo 2015
    Alıntı capozzz adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Okuyorum, okuyorum böyle ciddi ciddi plakasız gezmenin hak olduğunu iddia eden mi ararsın, sigortası pahalıymış yaptırmamış ama gezermiş bunu hak iddia eden, böyle gören mi ararsın? Ulan biz dangalak mıyız her şeyimiz tam, vergisini, sigortasını ödüyoruz, geçiş paramızı veriyoruz? Kimsiniz siz kardeşim? Bu neyin kafası be? Efendim boş yolda 110 la da gidemezmiş, radara girmesin diye plaka kapatmak hakkı beyefendinin. Bu kafadaki adamlara yetmez bu ceza, 1698 lira ne? En az 10.000 olması lazım, trafikten süresiz men edilmesi lazım. Avrupa'da şöyle böyle konuşursunuz, oralarda 1 tane kurala uymayın, kan çekerler adamdan. Plakasız gezmek hakkım diyor adam, radar yiyorum diyor, mantığa bak!
    kimmiyiz 30 lira 50 lira öderken zorunlu trafik sigortasına 500 lira 1500 lira ödemeye mahkum edilenleriz. kimmiyiz 90 km/h yoldan 50 km/h hıza düşen yoldan ceza yiyenleriz. kimmiyiz üstün zekalı milletin şehir içinde alternatif yol göstermeksizin gişelerle paraları gasp edilenleriz. kimmiyiz hız limitinin 70 olduğu yerde 90 la 100 giden araçlar tarafından taciz edilenleriz.
    yarın öbür gün 500 lira 1000 lira olan zorun trafik sigortan 3000 lira 5000 lira olduğunda bizle beraber sende kim olduğunu hatırlarsın.

şunuda not olarak yazayım sigortam vergim hgs herşeyim tam ama bunları ödiyemeyen kişilerle aynı görüşteyim.
    fazil, kurubuz, ölü adam ve 2 diğerleri bunu beğendiler..
    körlerin arasında tek gözlü adam kendini kral sanır

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Alıntı fatih.met adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    insanları güzellikle teşvik etmek yerine ve insanlara kolaylık sağlamak yerine ellerine sopa almışlar hadi bakalım yiyorsa yap hesabı olmuş. biraz tecrübe ve çok hızlı bir motor ile bu sorun belki aşılabilir. aşılabilir mi?

amma paragöz oldu bu devlet artık. kamyonlan para yığıcam devletin kasasına
    Sanki güzellikten çok anliyoruz, hersey ortada plakasiz gezenler,katlayanlar, katlanir plakalik takanlar. Burada alelen teshir edenler, dingonun ahiri degil burasi, Türkiye Cumhuruyeti, Hükümetimiz çok yerinde bir karar vermistir. Yolda gordugum plakasiz yada kapali motosikletleri sikayet ediyordum, simdi daha fazla ozenli sikayet edicem. Sitede gorduklerimide ekran goruntusu ile alelen sikayet edicem. Moderatorlerde de ip adreslerini alip daha kolay cozume ulasiriz.
    capozzz ve fatih.met bunu beğendiler.

capozzz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Dragstar 1100 sport
    kimmiyiz 30 lira 50 lira öderken zorunlu trafik sigortasına 500 lira 1500 lira ödemeye mahkum edilenleriz. kimmiyiz 90 km/h yoldan 50 km/h hıza düşen yoldan ceza yiyenleriz. kimmiyiz üstün zekalı milletin şehir içinde alternatif yol göstermeksizin gişelerle paraları gasp edilenleriz. kimmiyiz hız limitinin 70 olduğu yerde 90 la 100 giden araçlar tarafından taciz edilenleriz.
    yarın öbür gün 500 lira 1000 lira olan zorun trafik sigortan 3000 lira 5000 lira olduğunda bizle beraber sende kim olduğunu hatırlarsın.
    Bu ülkede motorlu araç sahibi olmak lükstür. Biz araç üretmiyoruz, bizden petrol de çıkmıyor. Nasıl ki Avrupalı kendi ülkesinde üretimi olmadığı için marketten dilim ile karpuz almak zorunda ise bizde de üretmediğimiz, bizde olmayan ürüne dayalı her şey pahalı olmak zorunda. Araç sahibi olmak lüks tüketimdir bunu herkes kafasına koysun. Bu lüks tüketimi karşılayacak gelirin yoksa, buradaki yükümlülüğünü karşılayamıyorsan toplu taşıma denen şey var.

Diğer taraftan, bu tarz ücretlere ödemelere itirazı olan var ise, kalkıp ben plaka takmıyorum, yoksa radar yiyorum bu benim hakkım DİYEMEZ. 2005 yılından beri motor kullanıyorum, 1 tane radar cezam var, gittim ödedim. Kask cezası yiye yiye kask takmayı öğrendim. Hiçbirinde aa bu benim hakkımdı demedim, çünkü değil. İtirazın her neye ise mevcut kanuna uymamak senin hakkın değil. Tüm yükümlülüklerini yerine getirirsin, ondan sonra dersin ki bak buraları böyle böyle bunun değişmesi lazım, ona mücadele edersin. Kalkıp ben takmıyorum, benim hakkım diyemezsin.

Yarın öbür gün plaka takmayan adam gelir senin ailene zarar verir, o zaman da ben seni görürüm.
    Shamy bunu beğendi.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)