Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Trafikte bir dönem kapanıyor! Çakar ve siren bildirimi yoksa ceza var

Motovento
    REKLAM ALANI
    admin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Yeni alınan kararla birlikte çakar ve siren kullandığını emniyete bildirmeyen araçlar kontrol amaçlı da çevirebilecek.

İçişleri Bakanlığı’nca alınan karara göre, çakar ve siren kullandığını emniyete bildirmeyen ambulans, itfaiye, AKOM, polis araçları, koruma araçları gibi geçiş üstünlüğü olan araçlara da cezai işlem yapılacak.

Trafik polisleri, geçiş üstünlüğü olan araçları kontrol amaçlı da çevirebilecek. Çakar ve siren kullanan tüm araçların plakalarının yer aldığı liste ise Emniyet Genel Müdürlüğü Trafik Araştırma Merkezi Müdürlüğü’nde toplandı.

Kaynak: Haberturk
    mhmtesk, mehmetenis ve ceasars01 bunu beğendiler.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    oenaj - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Şimdi bir polis siren ve çakarı bildirmediği için diğer polise ceza yazacak öyle mi? Ülkemizde de ne işler ya bu,,,
    essegesse, 4till4 ve zabuzaretta bunu beğendiler.

okanius - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Triumph Tiger 850 Sport
    hayal dünyasında yaşamayın. aynen devam ederler

Mengu16 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bajaj 200NS, Mondial 210MX
    Çakarlı araba kendilerine yaklaşırken birkaç saniye içinde binlerce araçlık plaka listesini kontrol edip dur ihtarı mı verecekler ?

Jemand ve ...garip... bunu beğendiler.

sadraf - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Superlight200
    tüh olan yine bana oldu

IRau - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Xmax
    yandın cemo garaj

Motosikleti
    Mondial Rx3i evo
    Alıntı oenaj adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Şimdi bir polis siren ve çakarı bildirmediği için diğer polise ceza yazacak öyle mi? Ülkemizde de ne işler ya bu,,,
    Ceza yiyecek olan polis kendi sivil aracına taktıysa evet. Hatta bana göre bu ceza 80-100 tl. falanda değil can yakacak bir ceza olmalı. Hususi araçların kalkıp yol üstünlüğü için resmi araçların hakkı olan araçları kullanmaları (çakar siren megafon vs) polisin inandırıcılığını yitiriyor. Araştırma birimlerine bağlı sivil ekipler için araçlarının ızgara arkasına bağlanan çakarları yakıp herhangi bir şüpheliye ait araç takibi yaptığını düşünün. Sizde yolda ilerliyorsunuz ve bu araç arkanıza yanaşarak sizden yol istedi. Onun gerçekten polis mi olduğunu yada aracına çakar takan bir işgüzar mı olduğunu bilmemek sizi tereddüte düşürür ve polise olan güveninizi sarsar."Ulan acaba kekleniyormuyuz?" sorusu en nihayetinde polisi itibarsızlaştırır. İt uğursuz da mahkemede şöyle bir savunma yapabiliyor bu yüzden " efendim çakar ışık sistemi her yerde satılıyor benim hasımlarım var arkamdaki beni takip eden aracın polis olduğunu bilemezdim. Beni öldürmeye gelen hasımlarım sanıp can havliyle kaçtım." Bu durumda kalmak istemiyoruz. Acil buna bir çözüm bulunmalıdır. Öte yandan biz motosikletlilerin fark edilmek amacıyla motorlarımıza taktığımız beyaz çakar lambaların zaten renkleri itibarıyla herhangi bir resmi kurum yada aracı temsil eder yanı yok. Yani beyaz çakar için hukuki bir engel yok.

Ante - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Büyüyünce alacağım.
    Bizde her türlü yasa var aslında. Ama sorun o yasanın uygulanıp uygulanmadığını denetleyecek mekanizmada. O olmayınca istedikleri kadar yasa çıkarsınlar. Güya sms bildirimmleri için de yasa çıkardılar. Var mı bir azalma? Ya da duydunuz mu hiç ceza alan kurum. Sitesinden iki tane şikayetim vardı sırf ne olacağını görmek için açmmıştım. Nerdeyse bir yıldır inceleniyor konumunda.

Denetlemek de o kadar zor değil bu işi. Bir site yapsınlar yazalım plakayı siren/ışıldak hakkı var mı görelim. Yoksa tek bir tuşla şikayet et butonu ile bildirelim. Bu kadar zor mu bunu yapmak. Değil tabi ki ama dediğim gibi yapmazlar, yapamazlar.

Polis çevirecekmiş. Güldürmeyin adamı. Siyah ışıldaklı lüks bir araba geçecek de polis onu çevirecek ha.
    blue4XL ve essegesse bunu beğendiler.

Mengu16 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bajaj 200NS, Mondial 210MX
    Facebook'daki Reaction olayı foruma gelmeli, bu habere gülmek istiyorum.
    efendy06 bunu beğendi.

Motosikleti
    Honda CBR 250R
    Hep çıkarılan ama hiç uygulanmayan kanunlar Vol5121215132

Alıntı okanius adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    hayal dünyasında yaşamayın. aynen devam ederler
    Bende çok fazla ipleneceğini sanmıyorum

darpgen - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBF150
    Pek geçerli olacağını sanmıyorum . sonuçta balık baştan kokar.
    Hayatı seviyor musun? Öyleyse zamanı çarçur etme, çünkü hayat ondan ibarettir. Benjamin franklin

Motosikleti
    Yamaha YBR 125
    İt iti ısırır mı hiç.

Osm@n - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    KTM DUKE 250 - 2016
    Terör olaylarına karşı önlem olarak kaymakam, belediye başkanı vb. gibi zevatın makam araçlarının resmi plakaları, protokol ziyaretleri haricinde sivil plakalar ile değiştirildi ki takip ve tarassut edilmesi zorlaşsın. Fakat bu zevat (bu kelime ga hecesiyle başlatılarak okunabilir) trafikte rahat yol alsın diye sivil plakalı araçlarına çakar lamba taktırdı. 25-30 metreden plakası ayırt edilemezken 250-300 metreden gelen aracın içinde büyükbaş birisinin olduğu belli oluyor. Kimse durdurmuyor, trafiği daraltmıyor. Güvenlik mükemmel. Daha sonra da yol oldu herkes takmaya başladı.
    Kısaca yapılan iş olmayan bir sorunun yeni bir sorunla çözümüdür maalesef.

AWESQME - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2013 Honda CRF 250 L
    Ben crf kullamıyorum ve stop um f1 çakarlı. Yani frene basınca çakarlı yanıyor. Benim ne yapmam lazım?

Motosikleti
    Forza 250
    Alıntı Osm@n adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Terör olaylarına karşı önlem olarak kaymakam, belediye başkanı vb. gibi zevatın makam araçlarının resmi plakaları, protokol ziyaretleri haricinde sivil plakalar ile değiştirildi ki takip ve tarassut edilmesi zorlaşsın. Fakat bu zevat (bu kelime ga hecesiyle başlatılarak okunabilir) trafikte rahat yol alsın diye sivil plakalı araçlarına çakar lamba taktırdı. 25-30 metreden plakası ayırt edilemezken 250-300 metreden gelen aracın içinde büyükbaş birisinin olduğu belli oluyor. Kimse durdurmuyor, trafiği daraltmıyor. Güvenlik mükemmel. Daha sonra da yol oldu herkes takmaya başladı.
    Kısaca yapılan iş olmayan bir sorunun yeni bir sorunla çözümüdür maalesef.
    Bu sorunun çözümü çakarlı arabalara özel bir plaka vermekten geçer, farklı bir renk ya da fon rengi kullanılabilir, yanı sıra hgs sistemi gibi RFID etiketini de bastınızmı bu çakarlı arabalara hangisi gerçekten resmi araç hangisi keyfi takmış anlaşılır. Kontrol noktalarında duran polislerin aracı durdurmasına bile gerek yok RFID okuyucu ile okuturlar uzaktan. Sistemde tanımlı değilse plakaya yazarlar cezayı. Bu söylediklerim ütopya değil yapılabilir, önemli olan yapmak istesinler...

Hocam senin f1 stoplar sana geçiş üstünlüğü sağlamazki.
    Burda bahsedilen çakar ön panjurdaki mavi kırmızı resmi araçlarda kullanılması gereken çakarlar.

boşversenize yaa tek çare unplaka

Motosikleti
    Yamaha MT-25
    İt ürür kervan yürür,
    Yav he he,
    Afgurmasınlar.

Başka diyecek birşey bulamıyorum.

Bir de vatandaşlar da çakarlara karşı biraz tepkisiz olmalı. PAzar günü adam emniyet şeridinden gark gaaark viiuuuvv diye gidiyor. Pazar günü ne görevi. Milletin parasıyla alınan araçlar, millete karşı kullanılıyor.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)