Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Sağlık Bakanlığı'ndan ehliyet için rapor açıklaması!!!

Motovento
    REKLAM ALANI
    Tundzhay - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Sağlık Bakanlığı ehliyet almak için gereken sağlık raporları ve ücretleri konusunda bir açıklama yaptı. Açıklamaya göre devlet hastanelerinde ‘tek hekim sağlık’ raporları 50 TL’ye ‘sağlık kurulu raporları’ ise 200 TL’ye alınacak.

Aile hekiminin muayenesi sonucu kişide uzmanlık gerektirecek bir sağlık probleminin tespit edilmesi durumunda, kişi söz konusu uzmanlık dallarının bulunduğu sağlık kuruluşlarına sevk edilecek. Bu aşamada sağlık kuruluşunun basamağına göre aşağıdaki ücret tarifesi uygulanacak.

Tek Hekim Sağlık Raporu

Devlet hastaneleri 50 TL

Üniversite hastaneleri ve Eğitim Araştırma Hastaneleri 75 TL

Sağlık Kurulu Raporu

Devlet hastaneleri, 200 TL

Üniversite hastaneleri ve Eğitim Araştırma Hastaneleri 300 TL.

Sağlık kurulu raporu, 5 ayrı branşta uzman hekimden oluşan kurul tarafından verilmekte. Bu rapor için yapılan tetkiklerin yanı sıra yapılacak ilave tetkiklerden de ek bir ücret talep edilmiyor.

Yine yönetmenliğe göre bazı durumlarda yapılması gereken zekâ testi konusunda da yanlış anlamalara neden olabilecek haberler yer almakta. Zekâ testinin, sürücü belgesi almak isteyen adayların hepsine uygulanması söz konusu olmayacak.

UZMANA SEVK EDİLEBİLİRLER

Ancak hekimlerimiz tarafından muayene sırasında; “ağır akıl hastalığı”, “demans”, “kişilik bozukluğu” ve “uyuşturucu madde bağımlılığı” gibi bir durumun tespit edilmesi halinde, psikiyatri muayenesi hariç raporu düzenlenerek kişi psikiyatri uzmanına sevk edilecek.

Bunun üzerine kişinin sevk edildiği psikiyatri uzmanının gerekli görmesi halinde zekâ testi yapılır. Bu testin sonucunun “79 ve altı” çıkması halinde kişinin sürücü belgesi alamayacağına karar verilmekte.

Dolaysıyla her sürücü adayına zekâ testi yapılmayacak. Yukarıda da belirtildiği gibi aile hekiminin sevk etmesi, psikiyatri uzmanının da uygun görmesi halinde zekâ testi yapılabilecek.

*Tek Hekim Raporu: Hastanelerde kurula girmeksizin bir hekim tarafından verilen raporudu

**Sağlık Kurulu Raporu: İleri tetkiklerin gerektiği durumlarda birden çok uzmanın oluşturduğu kurulun verdiği sağlık raporu.

Kaynak: Hürriyet

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    mrt20 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Kulağımızın arkası kalmıştı. Helal olsun.

Tundzhay - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Sağlık Bakanlığı, sürücü belgesi için istenilen 'sağlık raporuna' ilişkin yayınlanan haberlerde kamuoyunu yanlış bilgilendiren ifadelerin yer alması gerekçesiyle konuyla ilgili bir açıklama yaptı.

Açıklamada "Aile hekimlerine giden ve ileri bir sağlık sorunu olmadığı tespit edilen vatandaşlardan işlem karışlığında herhangi bir ücret talep edilmemektedir. Her sürücü adayına zeka testi yapılmayacaktır. Aile hekiminin sevk etmesi, psikiyatri uzmanının da uygun görmesi halinde zekâ testi yapılabilecektir" denildi.

"AİLE HEKİMLERİNE GİDEN VATANDAŞLARDAN HERHANGİ BİR ÜCRET TALEP EDİLMEMEKTEDİR"

Bakanlık tarafından yapılan yazılı açıklamada, herhangi bir sağlık problemi olmayan ve sağlık raporu aile hekimi tarafından düzenlenen kişilerden işlem karışlığında herhangi bir ücret talep edilmediği belirtilerek "Sürücü belgesi almak için aranan sağlık koşulları, 'Sürücü Adayları ve Sürücülerde Aranacak Sağlık Şartları İle Muayenelerine Dair Yönetmelik' ile belirlenmiştir. Söz konusu yönetmelikte yapılan değişiklik 29 Aralık 2015 tarihli Resmi Gazetede yayımlanmıştır. Buna göre sürücü adayının, sağlık raporu almak için aile hekimlerine ve Bakanlıkça ruhsatlı özel sağlık kuruluşlarındaki pratisyen hekimlere başvurması gerekmektedir. Kişinin herhangi bir sağlık problemi yoksa sağlık raporu aile hekimi tarafından düzenlenir. Aile hekimlerine giden ve ileri bir sağlık sorunu olmadığı tespit edilen vatandaşlardan bu işlem karışlığında herhangi bir ücret talep edilmemektedir" ifadeleri kullanıldı.

"SAĞLIK KURULUŞUNUN BASAMAĞINA GÖRE ÜCRET TARİFESİ UYGULANIR"

Sağlık muayenesi yapılmak üzere sağlık kuruluşlarına sevk edilenler için uygulanacak ücret tarifesiyse şöyle açıklandı: "Aile hekiminin muayenesi sonucu kişide uzmanlık gerektirecek bir sağlık probleminin tespit edilmesi durumunda, kişi söz konusu uzmanlık dallarının bulunduğu sağlık kuruluşlarına sevk edilir. Bu aşamada sağlık kuruluşunun basamağına göre aşağıdaki ücret tarifesi uygulanır. Tek Hekim Sağlık Raporu: (5 ayrı branşta uzman hekimden oluşan kurul) Devlet hastaneleri 50 TL, Üniversite hastaneleri ve eğitim Araştırma Hastaneleri 75 TL; Sağlık Kurulu Raporu Devlet hastaneleri, 200 TL; Üniversite hastaneleri ve Eğitim Araştırma Hastaneleri 300 TL"

"HER SÜRÜCÜ ADAYINA ZEKA TESTİ YAPILMAYACAK"

Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada şu bilgiler yer aldı: "Sağlık kurulu raporu, 5 ayrı branşta uzman hekimden oluşan kurul tarafından verilmektedir. Bu rapor için yapılan tetkiklerin yanı sıra yapılacak ilave tetkiklerden de ek bir ücret talep edilmemektedir. Yine yönetmenliğe göre bazı durumlarda yapılması gereken zekâ testi konusunda da yanlış anlamalara neden olabilecek haberler yer almaktadır. Zekâ testinin, sürücü belgesi almak isteyen adayların hepsine uygulanması söz konusu değildir. Ancak hekimlerimiz tarafından muayene sırasında; 'ağır akıl hastalığı', 'demans', 'kişilik bozukluğu' ve 'uyuşturucu madde bağımlılığı' gibi bir durumun tespit edilmesi halinde, psikiyatri muayenesi hariç raporu düzenlenerek kişi psikiyatri uzmanına sevk edilir. Bunun üzerine kişinin sevk edildiği psikiyatri uzmanının gerekli görmesi halinde zekâ testi yapılır. Bu testin sonucunun '79 ve altı' çıkması halinde kişinin sürücü belgesi alamayacağına karar verilmektedir. Dolaysıyla her sürücü adayına zekâ testi yapılmayacaktır. Yukarıda da belirtildiği gibi aile hekiminin sevk etmesi, psikiyatri uzmanının da uygun görmesi halinde zekâ testi yapılabilecektir"

Kaynak: http://www.gazetevatan.com/bakanlik-...913684-gundem/

aile hekimine gittim. sadece 1 adet biyometrik fotoğraf aldı. göz muayenesini yaptı. (şu uzakta birtane pano var ve üzerinde büyük küçük harfler ve rakamlar var,onları okutturdu sadece.)herhangi kronik hastalığım olup olmadığını sordu. hemen imzalayıp raporu verdi,para vermedim. emniyet te kabul etti zaten. şu anda ehliyetimin gelmesini bekliyorum.
    BLACK_ICE ve OnurTr bunu beğendiler.

Denizli İl Temsilcisi BLACK_ICE - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    yamaha YZF r125 2014
    Alıntı zapalka adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    aile hekimine gittim. sadece 1 adet biyometrik fotoğraf aldı. göz muayenesini yaptı. (şu uzakta birtane pano var ve üzerinde büyük küçük harfler ve rakamlar var,onları okutturdu sadece.)herhangi kronik hastalığım olup olmadığını sordu. hemen imzalayıp raporu verdi,para vermedim. emniyet te kabul etti zaten. şu anda ehliyetimin gelmesini bekliyorum.
    bende de aynısı oldu ama ehliyet değişimi için verilen kağıdın bu gün son günü 15 gün oldu hala tık yok yeni eliyetle ilgili hiç bir haber yok , bimere başvurdum ptt ye bide emniyete yönlendirdiler maili ptt bize birşey teslim edilmedi dedi . Valla iyimi yaptım kötümü yaptım bilmiyorum tek bildiğim şey ehliyetim yok :D
    zapalka, jimi_hendrix ve OnurTr bunu beğendiler.

aynı sorun bende ve var ve nette arattığımda şöyle birşey ile karşılaştım; yorumlarda yazıyor. herkeste aynı sıkıntı var ve bende pişman oldum başvurduğuma. bakalım ne zaman elimize geçecek,eski ehliyetmizden de olduk anasını satayım.

http://ehliyetsinavihazirlik.com/ind...sorgulama.html

jimi_hendrix - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yohhh
    Alıntı BLACK_ICE adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    bende de aynısı oldu ama ehliyet değişimi için verilen kağıdın bu gün son günü 15 gün oldu hala tık yok yeni eliyetle ilgili hiç bir haber yok , bimere başvurdum ptt ye bide emniyete yönlendirdiler maili ptt bize birşey teslim edilmedi dedi . Valla iyimi yaptım kötümü yaptım bilmiyorum tek bildiğim şey ehliyetim yok :D
    hocam aynı durumdayım şuan
    "ONE DAY YOU WILL WALK ALONE"

Motosikleti
    BMW F700GS-2014
    Bende raporu aile hekiminden aldım.Elime zamanında geçmeyecek diye şüphelenmeye başlamıştımki tam onbeşinci günde ehliyetim geldi.

06Serhat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Suzuki Gsxr 600 K4
    Kardeşim hürriyet olayları çarpıtıyor. Aile hakkında hekimlerinden alınan sağlık raporu tamamen ücretsizdir. O paragrafta cümleyi yutmuşlar.

Draconian - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bajaj Boxer
    Hortumu bize bağlamışlar.
    jimi_hendrix bunu beğendi.

metinkilic - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Suzuki Bandit 650 S ABS
    Ben aile hekimine gittim. Göz tansiyonu, işitme testi için hiç bir aile hekiminde cihaz olmadığından gelenleri hastaneye sevk ediyorlarmış. Hatta kendisi bile gidip bir özel hastaneden rapor almış. Şimdi sağlık bakanlığına mı inanalım, bizim doktorun söylediğine mi. En iyisi beklemek. Nasıl olsa sistemi düzeltirler.

eminemre - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    X Max 250 Ironmax
    Ortada bir gerçek var ki, bir çok aile hekimi ilgili raporu verebiliyorken, bir kısmı ise vermiyor.

Kimse enayi değil, önceden araştırarak işlem yapmakta fayda var.
    Piaggio Carnaby 200
    Yamaha XMax 250 Ironmax

Motosikleti
    yamaha YZF r125 2014
    Valla şimdi e-pasaporttaki gibi e devlet üzerinden hangi adımda olduğunu görebilsek sıkıntı yokda karşıda hiçbir muhattap olmaması kötü birşey . Şimdi evrağı inceledim 15 gün gerçerliliği var diyor sonunda yıldız var aşağı baktım yada ehliyet eline ulaşıncaya kadar diyor , türkiye burası geçerlilik süresi olan belgeyi ana biz yetiştiremezsek geçerli olsun demişler . Bakalım polis durdurup ehliyet isterse ne olcak

aynı sorun bende ve var ve nette arattığımda şöyle birşey ile karşılaştım; yorumlarda yazıyor. herkeste aynı sıkıntı var ve bende pişman oldum başvurduğuma. bakalım ne zaman elimize geçecek,eski ehliyetmizden de olduk anasını satayım.

http://ehliyetsinavihazirlik.com/ind...sorgulama.html
    ehliyet başvurumundan sonra 15 gün geçti ve bugün son gün. az önce ehliyetimin ptt ye teslim edildiğine dair bir sms aldım. bakalım ptt kaç günde teslim edecek.
    BLACK_ICE bunu beğendi.

Motosikleti
    yamaha YZF r125 2014
    ehliyet başvurumundan sonra 15 gün geçti ve bugün son gün. az önce ehliyetimin ptt ye teslim edildiğine dair bir sms aldım. bakalım ptt kaç günde teslim edecek.
    sabırsızlıkla bende bekliyorum ama halen daha tık yok
    zapalka bunu beğendi.

shooter1 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    2020 ye kadar yeni ehliyetleri çıkartabiliyor muyuz?

Arkadaslar bugun aile hekimime basvurdum.Rapor istiyorum dedim.Yeni ehliyet alacaklara rapor verdigini ehliyet degistirmek amaciyla gelenlere rapor vermedigini soyledi.Renk korlugu testi ve uzaktan harfleri okuttu.Fotograf gerekiyormus.Fotografi buldum ve raporumu aldim.0₺ toplam masraf ve 2 yil gecerliligi var

Alıntı BLACK_ICE adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    sabırsızlıkla bende bekliyorum ama halen daha tık yok
    dün yola çıkan ehliyetim bu sabah elime ulaştı. darısı sizin başınıza

mustafa_325 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Pulsar RS 200 - Thriumph TİGER 800
    Geçen sene B sınıfı ehliyet alırken aile hekiminden sağlık raporunu ücretsiz almıştım. 2 hafta önce B sertifikasıyla A2 ehliyet almak için kursa gittiğimde önceki raporda B yazdığı için üzerinde A2 yazan yeni rapor istediler. Yine aile hekimine gittim. Yeni bakanlık kararından dolayı rapor vermedi. Birsürü test gerekiyormuş, devlet hastanesine sevk yazdı. Devlet hastanesine gittim 200 lira istediler Bende özel bir hastaneye gittim. 35 liraya daha önce aile hekiminden aldığım raporun aynısını verdiler. Kursda bunu kabul etti.

Buradaki asıl saçmalık tek hekim raporunu aile hekimi verince kabul edilmiyor ama özel hastane verince kabul oluyor. Rapor aynı, muayene aynı(uzaktan harfleri okuma)

Ehliyet alıyoruzya damat gibiyiz amk. gelen geçen para tırtıklıyor

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)