Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 123 SonuncuSonuncu

Fahiş zorunlu trafik sigortası davalık oldu

Motovento
    REKLAM ALANI
    EthanHunt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2015 Honda Cbf 150

Araç sahibi vatandaşların büyük tepkisine neden olan, yüksek oranlı zorunlu trafik sigortası zammı davalık oldu. Ankara Tüketici Mahkemesi’ne başvuran bir vatandaş, geçen yıl 304 TL olarak ödediği Zorunlu Trafik Sigortası bedelinin 2016’da 704.79 TL’ye çıkarıldığını, bu artışın “haksız ve hukuka aykırı” olduğunu belirterek, zammın iptalini istedi. Ankara Nöbetçi Tüketici Mahkemesi’nde açılan davanın tarafı Önder Gökçekaya adına dilekçe veren avukatları Mehmet Ali Canlı ve Neziha Çorumlu, davalı sigorta şirketinin yaptığı zammın iptalini ve 2015 yılında müvekkilinden alınan 304.00 TL ile 2016’da ödediği 704.79 TL arasındaki farkın iade edilmesini talep etti.

"ENFLASYON ORANINDA ARTIRILMALI"

Dava dilekçesinde, zorunlu trafik sigortası bedeline yapılan zammın önceki yılın iki katından daha fazla olduğuna dikkat çekilerek, şu ifadelere yer verildi: “Sırf zorunlu trafik sigortası olduğu için tüketicilere bu şekilde miktarla sigorta prim ücreti çıkarılmıştır. Tüketici müvekkilin zorunlu olarak ödeme yapmak zorunda olduğu fahiş prim miktarının olması gereken miktarı, en fazla enflasyon göz önüne alınarak belirlenmelidir. Enflasyon oranı dahi yüzde 10 olmasına rağmen bu miktar dahi göz önüne alınmamıştır.”

NEYE GÖRE PRİM ARTIRILDI?

Dilekçede, kasko sigorta bedelinin dahi zorunlu trafik sigorta bedelinin altında olduğu belirtilerek, tüketiciden fazla alınan 400 TL’lik bedelin iade edilmesi istendi. Mahkemenin şikâyetçi Önder Gökçekaya adlı tüketici lehine karar vermesi halinde, emsal niteliğinde olacak bu kararla milyonlarca araç sahibi mahkemenin yolunu tutacak.

Kaynak: Habertürk
    Shrieker, Berkec., just4techno ve 1 diğerleri bunu beğendiler..

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    erkanzdemir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    versys650
    Alıntı EthanHunt adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    http://finans.mynet.com/haber/detay/ekonomi/fahis-zorunlu-trafik-sigortasi-davalik-oldu/113619
    Hayırlısı olsun bakalım.
    Geçen yıl 102 tl olan motosiklet sigortasını bu yıl 391 tl %10 indirimli(hasarsızlık)ödedim.
    Arabanın ki geçen yıl 380 tl ödemiştim bu yıl 900 tl öderiz gibi geliyor (%10 hasarsızlık ondada var) Sevinmeli miyim hasarsızım diye.
    Emsal olur kazanılırsa mahkeme iyi olur vatandaş kazanır.
    Bende mahkemeye vermek gerekir felan demiştim kazanırız demiştim ama Altımızdan malum üçgen bez parçasını da alacaklarından korkumuza hiç böyle zorunlu desteklenenen işlere karşı çıkamıyoruz.
    İnsanlar gruplaşıp (Örgütlenerek) bazı konulara karşı geldiğinde devlet düşmanı damgası yemekten baş kaldıramıyoruz.
    Araç sayısı göz önüne alınırsa büyük bir kitledir Araç sahipleri.
    El7is, S6453 ve computeus bunu beğendiler.

overprotec - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Hadi bakalım inşallah düzeltirler

GP500-1st - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Hukumetin zurunlu olan bi yaptırımda tavan fiyat uygulamasını kaldırmasıyla azıtan sigorta şirketleri vatandaşın rıskını emmesi.

Diğer bir deyimle haksız, haram kazanç... yasalar değiştirilerek yapılan soygun

Bakalım bunu desteklemeye ve göz yumaya devammı edilecek?

Daha önce söylemiştim, 1 veya 2 sezon milleti çarpıp paraları cukkalıyıp, sonra olaylar davalık olup düzelene kadar ne kadar cebi dolduracaklar diye

sigorta sirketlerinin de yüzde 70-80'ı yabancı sermayeler. Kimi kimi soydurduklarına da dikkat etmek lazım
    sdirer, Morphin, Thracian ve 6 diğerleri bunu beğendiler..

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    SD 1290R
    Dün motorsiklete sigorta aldım. 1305cc KTM superduke 1290 R. Senelik zorunlu trafik sigortası $75 tuttu. Eminim Türkiye'de kaza riski daha fazladır, ama küçük bir motorsiklet cana ve mala ne kadar zarar verebilir ki? Genelde zarar görür. E zorunlu trafik sigortası da kasko değil. İlginç.

Motosikleti
    2015 Honda Cbf 150
    Adamların yaptıkları fırsatçılık. Nasıl olsa devlet denetlemiyor hatta fiyat belirlemeyi bize bıraktı diye milleti dolandırıyorlar. Eğer bu mahkeme tüketici lehine sonuçlanırsa fazla ödeyenler bile zorunlu kazıklandık diye paralarını geri alırlar.
    erensipahi bunu beğendi.

berkerk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    bajaj ns 200/bmw r nine T
    haberin altında 4bin liralık otomobile 1250 tl sigorta yazıyor da ben motosiklet gruplarının birinde, ybr için 10bin liralık sigorta teklifi edildiğini gördüm.

Motosikleti
    2015 Honda Cbf 150
    Alıntı berkerk adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    haberin altında 4bin liralık otomobile 1250 tl sigorta yazıyor da ben motosiklet gruplarının birinde, ybr için 10bin liralık sigorta teklifi edildiğini gördüm.
    Motor sigortası yapmamak için fazla fiyat veriyorlarmış, başka bir sigortacı öyle söylemişti.
    muhammetcon bunu beğendi.

davanın pek hukuksal dayanağı yok gibi. sigorta ücreti belirleme kriterleri enflasyon vs değil çünkü. kişinin yaşı, riskleri vs vs bir çok etken var. bence olumlu birşey çıkmaz bundan.
    qezgin bunu beğendi.

shooter1 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    En kısa surede sonuçlanır insallah 89 model arabaya 370 lira odedik 40 gün sonra motosikletin zamanı geliyor

Thracian - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Aslında bütün araç sürücüleri anlaşıcak bir yıl boyunca sigorta yaptırmayacaklar araçlarını kullanmayacaklar.O zaman görürüm hem devletçiğimizi hem sigorta şirketçiklerini.Gerçi 3 kişinin organize şekilde bilet kuyruğuna bile giremediği ülkede milyonların katılacağı bu tarz eylemler hayal.
    Shrieker, Mengu16, cbr1907 ve 2 diğerleri bunu beğendiler..

Yıllardır zarar ediyoruz diye ağlayıp duruyorlar ama piyasada sayısını bile bilmediğim kadar sigorta firması var. Zarar ediyorsan firmayı kapatır gidersin bu kadar firma halen iflas etmeden kalabiliyorsa demek ki ortada zarar falan yok. Milleti yiyorlar.
    aquarist4, GP500-1st, Shrieker ve 5 diğerleri bunu beğendiler..

fedos - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Umarım Hakiminde aracı vardır .
    Bizden yana karar verir

Motosikleti
    Kanuni Seyhan 250C
    Insallah davati kazanir ve emsal karar olarak diger davalarda yer bulur 300 tl sigorta cikiyor motora zaten ederi ne kdr lan bunun

El7is - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Sattım. Yenisini arıyorum.
    78 model arabaya 600 tl ödedik. Satsan 1000 tl etmez.

osmanico - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    TVS Apache RTR 150
    3 bin liralık motoruma allianz 7000 lira teklif vermişti. 295 liraya demir sigortaya yaptırdım 2 ay önce.

Geçen sene de tüm sigorta şirketleri ile görüşmüş olmama rağmen, 8 aylık bir gecikme vardı. Ailemin hastane masraflarını karşılarken baya borca girmiştim. Benzin koyacak Parayı zor buluyordum. Düzlüğe çıkınca 750 liraya yaptırmıştım. Gecikme sürprimi olarak %60 yazıyordu. Yani geçen sene 750 liranın %60 gecikme cezasıydı.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    SD 1290R
    Trafik sigortasının sizin aracınızın değeriyle alakası yok biliyorsunuz değil mi? Risk faktörüyle ilgilisi var. Mesela yaşlı bir şahsa ait iki yaşında bir S serisi Mercedes mi, yoksa yirmi yaşında bir gence ait eski ucuz bir Şahin mi daha çok kazaya karışmaya meyillidir? 600cc spor motorsiklet, kurye için kullanılan scooter, hep yüksek risk faktörüne sahip. Scooter 5 para etmeyenilir ama aralardan gitmeye çalışırken yan aynasını götürdüğü BMW'nin yükümlülüğü sigortaya kalıyor.
    Dağcı bunu beğendi.

n_tuncak - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Ducati 1000 Multistrada
    Mayıs'ta Sigorta sürem doluyor umarım Devlet Halkın tepkisiyle orantılı olarak buna bir el koyar ve fiyatlar geri çekilir...Siyasilerin milyonluk makam arabaları ile her türlü özel işlerini hatta eşlerini kuaförlere taşıttığını biliyoruz.Biraz vijdanları sızlasın.Sözüm hükümete değil bize hizmet etmek için gelip bizi kendilerine hizmet ettiren sömüren Tüm Vekil ve Bakanlara...
    jawas bunu beğendi.

LynXMaSTeR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CBR 650F
    herkes cebinden çıkan paranın çok olmasından yakınıyor ama sigorta şirketleri açısından durumlar ne vaziyette biliyor muyuz?
    acaba bu fahiş miktarlarda devlet ne kadar kesinti yapıyor, sigortacıya bu paranın ne kadarı kalıyor vs..
    olay sadece fiyat şişirmesinden ibaret değil gibi geliyor bana.

fedos - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Bu adalet nasıl çalışıyor aklım almıyor benim .Hiç uzağa girmeden :3 liralık mala,5 liralık sigorta mı olur ?

REKLAM ALANI
1. sayfa 123 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)