Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 123 ... SonuncuSonuncu

Yeni Ehliyetler Hakkında Merak Edilenler. M-A1-A2-A ile Hangi Motorlar Kullanabilecek

Motovento
    REKLAM ALANI
    admin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Ekim ayında Emniyet Genel Müdürlüğü Trafik Hizmetleri Başkanlığı'nın Antalya'da sürücü kurslarının katıldığı "Güvenli Trafik Ortamı ve Sürücü Kurslarının Rolü" adlı seminerde yeni ehliyetlar hakkında bilgiler paylaşıldı.

Sürücü belgelerinde son durum aşağıdaki gibidir.

Hukuki Süreç

10 Mayıs 2012 de “Karayolu Trafiği Konvansiyonu ile bu konvansiyonu tamamlayıcı Avrupa Anlaşmasına katılmamızın uygun bulunduğuna dair kanun çıkarılmıştır. *
    22.01.2013 de Birleşmiş Milletler tarafından Karayolu Trafiği Konvansiyonuna katılmamız onaylanmıştır.
    23.01.2014 tarihinde itibaren katılım gerçekleşmiştir.

Ülkemiz sürücü belgelerinin, şekil ve içerik olarak Karayolu Trafiği Konvansiyonu ve Avrupa Birliği müktesebatında yer alan,

- Sürücü belgelerine uygun şekilde değiştirilmesi,
    - Sürücü belgelerinin süreli olarak verilmesi ve
    - Süresi sonunda sürücülerin sağlık kontrolünden geçirilmesi hedeflenmiştir.*

* 6495 sayılı Kanun ve 02.08.2013 tarih ve 28726 sayılı RG

Ön Yüzündeki Bilgiler;

1. Soyadı,
    2. Adı, diğer adları,
    3. Doğum tarihi ve yeri,
    4. (a) Veriliş tarihi;
    4. (b) Geçerlilik tarihi,
    4. (c) Belgeyi veren makamın adı,
    4 .(d) TC kimlik numarası,
    5. Belge numarası,
    6. Belge sahibinin fotoğrafı,
    7. Belge sahibinin imzası,
    9. Sürücü belgesi sınıfı bilgileri yer almaktadır,

Arka Yüzündeki Bilgiler;

10. Sürücü belgesi sınıfına ilişkin veriliş tarihi,
    11. Sürücü belgesi sınıfına ilişkin geçerlilik tarihi,
    12. Kodlanmış bir şekilde her bir taşıt kategorisine ilişkin ilave bilgiler veya kısıtlamalar,
    13. Kan grubu,
    14.Ticari araç sürücüleri için yonga alanı (çip takılabilecek alan) bilgileri yer almaktadır

Yeni Ehliyetlerin Fayfası

Konvansiyona katılımımız ile birlikte Avrupa Birliği’ne üye devletler dâhil konvansiyona taraf 80 ülkeye gidecek olan veya bu ülkelerde yaşayan vatandaşlarımız, yeni tip sürücü belgemiz ile “Uluslararası Sürücü Belgesi” almaksızın araç kullanabileceklerdir.

Sürücü belgeleri süreli olarak verileceğinden, sürücü belgesinin süresi sonunda sürücülerin sağlık kontrolünden geçirilmesi sağlanacaktır.

Yeni Sürücü Belgesi Sınıfları

Eski: A1 – A2
    Yeni: M-A1-A2-A

M: iki, üç ve dört tekerlekli motorlu bisikletleri (moped) kullanacaklara verilir.

A1: Silindir hacmi 125 santimetreküpü, gücü 11 kilovatı ve gücünün ağırlığına oranı 0,1’i geçmeyen, sepetli veya sepetsiz iki tekerlekli motosikletler ile gücü 15 kilovatı geçmeyen üç tekerlekli motosikletleri kullanacaklara verilir.

A2: Gücü 35 kilovatı ve gücünün ağırlığına oranı 0,2’yi geçmeyen, sepetli veya sepetsiz iki tekerlekli motosikletler ile gücü 15 kilovatı geçmeyen üç tekerlekli motosikletleri kullanacaklara verilir.

A: Sepetli veya sepetsiz iki tekerlekli motosikletler ile gücü 15 kilovatı geçen üç tekerlekli motosikletleri kullanacaklara verilir.

Araç Sürme Yetkisi

B1 sınıfı sürücü belgesi ile M,
    F sınıfı sürücü belgesi ile M,
    G sınıfı sürücü belgesi ile M,
    A1 sınıfı sürücü belgesi ile M,
    A2 sınıfı sürücü belgesi ile M ve A1,
    A sınıfı sürücü belgesi ile M, A1 ve A2,
    B sınıfı sürücü belgesi ile M, B1 ve F,
    BE sınıfı sürücü belgesi ile M, B, B1 ve F,
    C sınıfı sürücü belgesi ile M, B, B1, C1 ve F,
    CE sınıfı sürücü belgesi ile M, B, BE, B1, C, C1, C1E, F; CE sınıfı ile birlikte D sınıfı sürücü belgesine de sahip olduğu takdirde ayrıca DE, D1 ve D1E,
    C1 sınıfı sürücü belgesi ile M, B, B1 ve F,
    C1E sınıfı sürücü belgesi ile M, B, BE, B1, C1 ve F,
    D sınıfı sürücü belgesi ile M, B, B1, D1 ve F,
    DE sınıfı sürücü belgesi ile M, B, BE, B1, D, D1, D1E, F; DE sınıfı ile birlikte C sınıfı sürücü belgesine de sahip olduğu takdirde ayrıca CE, C1 ve C1E,
    D1 sınıfı sürücü belgesi ile M, B, B1 ve F,
    D1E sınıfı sürücü belgesi ile M, B, BE, B1, D1 ve F,

Yaş Şartı

Deneyim Şartı

A sınıfı sürücü belgesi alacakların en az iki yıllık A2 sınıfı,

Belgelerin Yenilenme Süreleri ve Şartları

M, A1, A2, A, B1, B, BE, F ve G sınıfı sürücü belgeleri 10 yıl,

C1, C1E, C, CE, D1, D1E, D ve DE sınıfı sürücü belgeleri ise 5 yıl geçerli olacaktır.

Belgelerin süresi sonunda yenilenmesi sırasında sağlık raporu aldırılacaktır.

Bu şekilde değiştirilen sürücü belgelerinden harç alınmayacaktır.

Geçerlilik süresi dolan sürücü belgesiyle araç kullananların belgesi geri alınacak ve idari para cezası uygulanacaktır.

Aday Sürücülük Uygulaması

ilk defa sürücü belgesi alanlar ile herhangi bir sebeple sürücü belgesi iptal edilmiş olup da yeniden sürücü belgesi alanlar, belgenin alındığı tarihten itibaren iki yıl süreyle aday sürücü olarak kabul edilecektir.

Aday sürücülük süresi içerisinde (2 yıl) ;

Üç kez kırmızı ışık ihlali yapılması,

Alkollü olarak araç kullanılması nedeniyle sürücü belgesinin geçici olarak geri alınması,

Hız limitlerinin üç kez ihlal edilmesi,

Sağa ve sola dönüşlerde, yaya ve okul geçitlerinde ve kurallara uygun olarak karşıya geçen yayalara yol verilmemesi nedeniyle üç kez trafik cezası alınması,

Emniyet kemeri takmama nedeniyle üç kez trafik cezası alınması,

75 ceza puanının doldurulması,

Araç cinsine bakılmaksızın 0,20 promilin üzerinde alkollü olarak araç kullanıldığının tespit edilmesi,
    durumlarında sürücü belgesi trafik görevlilerince iptal edilecektir.

Belgesi iptal edilen aday sürücülerin tekrar sürücü belgesi alabilmeleri için; sürücü kurslarına devam etmeleri ve yapılan sınavlarda başarılı olarak yeniden motorlu taşıt sürücüsü sertifikası almaları gerekmektedir.

Bu kişilerin sürücü kurslarında eğitime başlayabilmeleri için, psiko-teknik ve psikiyatri uzmanı raporu almaları zorunludur.

Eski tip sürücü belgelerinin değiştirme işlemlerine, İçişleri Bakanlığınca belirlenecek tarihten itibaren başlanacak ve beş yıl içerisinde tamamlanacaktır.

Belgelerin değişimine 2015 yılı içerisinde başlanılması planlanmaktadır.

Yeni Ehliyetler Hakkında Resim Gazete Yayını

http://www.resmigazete.gov.tr/eskile...20150417-3.htm
    mehmetenis ve Clause bunu beğendiler.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    54RR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    --12 R1 Crossplane
    Biz şu an A2 ile bütün motosikletleri kullanabiliyoruz, bu uygulama başladıktan sonra tekrar ehliyet mi almamız gerekecek yoksa A2 yi A olarak değiştirecekler mi?
    agrasiwe bunu beğendi.

yns_cbn - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    HONDA CBR 250R, Lifan PONY
    Umarım A'ya değişir. Yoksa bir daha uğraş dur artık
    M.balibey bunu beğendi.

Motosiklet Eğitmeni COQ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda
    Güzel haber,
    Otomobil ehliyeti ile mopet türü araçlar kullanılabilecek.

cluuberzone - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kısmetse olacak inşallah
    en güzel yanı da uluslarası sertifika olması

ne o yurtdışına çıkmak için turing den işlem yapılan dönemler.
    işkenceydi resmen

Beynim sulandı, 8 yıldır B+A2'im var, yeni duruma göre baaa ne verilecek?

Herşeye rağmen muayene şartı güzel oldu, adam fosil olmuş, görme/işitme duyuları harab olmuş, halen motorlu araç kullanıyor, düşüncesi dahi korkutucu, umarım muayene işini savsaklamazlar

EN ÖNEMLİSİ ŞU RUHSAT'DA ELEKTRONİK ÇİPE ADAPTE EDİLSE İDİ BAL KAYMAK OLURDU

hsk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    DAELİM S2 250 SUZUKİ AN 125 HK MONDİAL MASH
    Bizim şimdiki B + A2
    BE+A mı olacak yani BEA

mustang256 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Pulsar
    Keşke B alana M yerine A1 verselerdi. Moped bildiğim kadarıyla 50 cc ve altı pek kullanılmayan kısır bi kısım, en azından bi 100 veya 125 cc kullanım hakları olsaydı insanları teşvik etmek, heveslendirmek ve yöneltmek adına daha makul bi ortam olurdu. Ufak hacimli motorlara özenip, imkanı olupta ehliyetsizlikten ötürü alamayan, vazgeçen çok insan var.
    4Vale ve cbr1907 bunu beğendiler.

Mersin İl Temsilcisi yürekçe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Bende sığar iki cihan, ben bu cihana sığmazam
    Motosikleti
    Cân ile hem cahan, dehr ile hem zaman
    anlaşıldı... A alıcaz ama bunun şartları nedir?
    kim ve nasıl verecek?

Dash_1905 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Mondial 200kt
    Biz şu anda A2 ile kullanıyoruz. Yeni yasa çıkınca biz de mi A alacağız ? Yeni ehliyet almak isteyenler yaşı tutuyorsa istediğini alabilecek mi? Yoksa M veya A1 den başlayıpmı ilerleyecek

Adventure58 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    haojue 135S
    Eski alınmışlar aynen devam eder değiştirilemez. Yeni alacaklar için geçerli bunlar,

Hee Bizdeki A2 yi A yaparlar mı bilemem sistem üzerinden çünki en üst motor ehliyeti.
    Kontrol edemediğin güç,güç değildir. ...Ya ALLAH Ya MUHAMMET Ya ALİ... Engin TEPE Yaş:26 Sivas/Hafik

şimdi 150 cc motor kullanmak için A2 mi almamız gerekecek A mı ?

arkadaşlar bende 150-z one var 150cc Max. Güç
    7.8kW at 700min diye geçiyo yaşım şuan 16 eski kanuna göre 2015 nisanda 17 yaşıma girip ehliyetimi alabiliyodum fakat şimdi bu kanun çıktığı an a1 alabilirim ama motorum için geçerli olur mu cevaplarınız için şimdiden sağolun

Çorum İl Temsilcisi Furkan Tarık - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Mondial 125 MH Drift
    Siz yokken buralar hep tarlaydı.

Benim yakarışlarım temsilii

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    Piaggio Xevo 250
    Motor gücüne göre A2 ile 250cc ye kadar kullanılabiliyor. Bunlarda değişikliğe gerek yok ama 250 cc üzeri kullananlar yeniden almaları gerekecek gibi. Belki sınava yeniden girmeleri gerekmez. Ama masraf çıkacağı belli.

Sımdı yenı A1 ehlıyetıyle 150cc motor kullanılıcakmı

Motosikleti
    Artık Yok...
    bu işin rayına sokulması çok zor.. 2008 den beri bu yeni ehliyetler çıkıcak ama her şeyi muamma.. Benim korkum kaş yapalım derken göz çıkartmazlar inşallah .. bu sefer eski ehliyeti olanlarda kaçak ehliyetsiz sürmeye başlar ise şayet bu gerçekden can sıkıcı olur.. sadece vatandaş için değil devlet içinde ...

kroscu14 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Salcano SM-200-GY 2
    Abilerim benim yaşım şu an 16. 2015 martta 17 olacağım ehliyet için başvuracaktım.Büyük ihtimalle o zamana kadar bu yasa çıkar. Benim kullandığım motor 200cc 12kw güç ağırlık oranı ise 0.10kw/kg. Bu şekilde A1 alabiliyor muyum yoksa 18 yaşı bekleyip A2 mi almam gerekiyor ?

ufukk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    kymco venox
    yani şu anki a2 ehliyetimle 33,7 kw motor gücüne sahip honda shadow 750 kullanabilirim gibi görünüyor, fakat "gücünün ağırlığına oranı 0,2 yi geçmeyen" diye belirtilmiş kısımda ağırlık hesabının bir formülü var mı?
    sonuçta a2 ehliyeti alırken bütün motosikletleri kullanabilir diye aldık, adam yıllarca 1000 cc kullanmış bu adama sen bunu kullanamazsın demek abesle iştigal,bunun tek açıklaması benim paraya ihtiyacım var, yeni bir ehliyet sınıfı uydurdum.
    EnizHan ve kahveisteyen bunu beğendiler.

Motosikleti
    Artık Yok...
    Alıntı ufukk adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    yani şu anki a2 ehliyetimle 33,7 kw motor gücüne sahip honda shadow 750 kullanabilirim gibi görünüyor, fakat "gücünün ağırlığına oranı 0,2 yi geçmeyen" diye belirtilmiş kısımda ağırlık hesabının bir formülü var mı?
    sonuçta a2 ehliyeti alırken bütün motosikletleri kullanabilir diye aldık, adam yıllarca 1000 cc kullanmış bu adama sen bunu kullanamazsın demek abesle iştigal,bunun tek açıklaması benim paraya ihtiyacım var, yeni bir ehliyet sınıfı uydurdum.
    benimde bahsettiğim o .. ben motor ehliyetimi bile iş güç hayat koşuşturmacasından ötürü 5 sene geç aldım neticede ehliyet kursu ve almak belli bir vakit ve zaman istiyor ... eğer böyle bir şey çıkartırlarsa git gene sıfırdan kaydol yeniden koştur et sınava gir yeni ehliyet al yani her şeye sıfırdan bir daha başla benim ona hiç ama hiç vaktim yok.. zaten o işin altındada bir art niyet ararım.. geçen motor ehliyetimi bile işden ayrılmışdım 3-4 ay boşdaydım o ara değerlensin işe girdikden sonra bir daha vakit bulamam diye başvurup almışdım.. eminimki benim gibi bir sürü motor sürücüsü vardır aynı konumda olan..
    Kaldıki öyle bir şey olsa niye ben bir daha kurs parası evrak parası o parası bu parası bir sürü para veriyim..

ondan yukarki yazımda dedim kaş yaparken göz çıkartmazlar inşallah diye..

REKLAM ALANI
1. sayfa 123 ... SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)