Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Yeni Ehliyetler Hakkında Merak Edilenler. M-A1-A2-A ile Hangi Motorlar Kullanabilecek

Motovento
    REKLAM ALANI
    M.balibey - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    eski ehliyetler ne olacak onlarıda yazsalarmış ya işten güçten millet nasıl gidip tekrardan uğraşacak bene 3 tane sürücü belgesi var mesela

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

yeni ehliyetler ne zaman tam anlamıyla baslicak

oncelikle kusura bakmazsanız benim bir maruzatım var.kasım 98 liyim. bu ay a1 ehliyet alabiliyorum galiba. a1 ehliyette 125 cc ye çıktığı için cbr 125 alabiliyorum galiba. sizce olurmu çünkü ben olayı tam anlıyamadım. affınıza sıgınarak şimdiden teşekkür ediyorum

Motosikleti
    Honda CBR 600F(2013)
    Alıntı sezerh adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    oncelikle kusura bakmazsanız benim bir maruzatım var.kasım 98 liyim. bu ay a1 ehliyet alabiliyorum galiba. a1 ehliyette 125 cc ye çıktığı için cbr 125 alabiliyorum galiba. sizce olurmu çünkü ben olayı tam anlıyamadım. affınıza sıgınarak şimdiden teşekkür ediyorum
    Bu yasa henüz yürürlüğe girmedi,bazılarına göre 1 ocak 2015 bazılarına görede 1 haziran 2015'de çıkacak diye söyleniyor muhtemelen 1 ocak 2015 ile girecekse ki sanmıyorum bu tarihte girer o yüzden şuanda a1 alırsın ama henüz yeni ehliyet yasa tasarısı yürürlüğe girmediği için şuanki a1 ile 50cc moped kullanabilirsin.

kimliğe 1 sene küçük yazdırılınca ve başımızda böyle devlet olunca böyle mağdur oluyoruz işte

Bende 98liyim bu yeni kanun çıkarsa A1 Ehliyet ile 150cc motoru kullanabilirmiyim gücü 7.8kw at 700min

---------- Mesajlar birleştirildi - 19:26 ---------- bir önceki mesaj zamanı 19:21 ----------

Alıntı [K]orkusuZ adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bu yasa henüz yürürlüğe girmedi,bazılarına göre 1 ocak 2015 bazılarına görede 1 haziran 2015'de çıkacak diye söyleniyor muhtemelen 1 ocak 2015 ile girecekse ki sanmıyorum bu tarihte girer o yüzden şuanda a1 alırsın ama henüz yeni ehliyet yasa tasarısı yürürlüğe girmediği için şuanki a1 ile 50cc moped kullanabilirsin.
    Bende 98liyim bu yeni kanun çıkarsa A1 Ehliyet ile 150cc motoru kullanabilirmiyim gücü 7.8kw at 700min

mogli - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Fazer1000 - F650 GS
    Alıntı COQ adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Güzel haber,
    Otomobil ehliyeti ile mopet türü araçlar kullanılabilecek.
    Hali hazırdaki sistemde zaten B sınıfı ehliyet 45 km/s hızı geçmeyen ya da 50 cc yi geçmeyen her türlü motosikleti ve tripotörü kullanabiliyor.

Burada dikkatimi çeken en güzel nokta yaya geçidine sonunda saygı gösterilecek olması.

Hali hazırda A2 ehliyeti olanlar A ile değiştirilecek. Tabi 20 yaş sınırını aşmış olmaları da gerekecektir.
    Motosiklet bir ULAŞIM aracı değil bir İSYAN aracıdır!
    Her şeyin Aslı Güzeldir!
    Ömürüm boyunca hatırlanacaksın aYe...

inş 1 ocakta bu sistem kabul edilir ve geçerliliği saglanır :D
    Furkan Tarık bunu beğendi.

C&T - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CbRr (Limited Edition;)
    herkese slmlar,

yani aslında kimin hangi cins motoru kullanabileceği görsel olarak ehliyetin arka bölümünde resimlerle belirtilmiş(tam net olmamakla)
    resimlere göre b sınıfı eliyeti olanın sadece araç kullanabileceği ek olarak 2 teker resmi olmaması sebebi ile 2 tekerli her türlü araç için başka br ehiyete ihtiyaç duyulduğu gözüküyor.
    ayrıca şuan çok revaçta olan elektirikli bisikletler ile küçücük çocuklar caddelere hatta e-5 yan yola çıkabiliyorlar bu segmenti ehliyet kapsamına almak güzel olmuş .
    Ehliyetin kabul edilmesi ve yürürlüğe girmesi kurslara verilecek yetki ile şekillenir diye düşünüyorum istedikleri kadar yasa çıkarsınlar, kurslar yeni tip ehliyetleri vermeye başlamadığı sürece düzen değişmeden devam edecek demektir yasa çıktı ama şuan kullanılan ehliyeti vermeye devam etmek saçmalık olur.
    tüm sürücüleri bi kaos bekliyor (şahsen benim babam tekrar ehliyet almak için ne başvuru yapar, nede yenileme sürecinde sağlık ocağına gider) )
    Devlet bu işten çok karlı çıkacak (yurt dışında araç kullanacaklarda tabi ki çok rahatlayacaktır )

Herkese iyi sürüşler..
    Saygılar.

peki bu m sınıfı ehliyete 50 veya 100cc lik scooterlar dahil olmuyordur değil mi ??

TASKART - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Yzf r125
    Saçma saçma işler. Motosiklet ehliyeti verilirken o kadar saçma uygulamalardan geçirilerek ehliyet veriyorlar. Vatandaştan nasıl para koparabiliriz onun derdindeler.
    muslumoto bunu beğendi.

tekintekin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Suzuki BANDİT 650 S (Haydut)
    Selamlar bende on seneden bu yana ( H )SINIFI VARDI , (İŞİTME KAYBIMDAN DOLAYI) 2013 YILININ BELLİ AYINDA , KANUN DEĞİŞİKLİĞİ İLE MOTOSİKLET EHLİYETİ ALMAYA HAK KAZANDIM. KURS A DA KAYDIMI YAPTIRDIM , ARALIK İLK HAFTASINDA SADECE DİREKSİYONA GİRİP İŞALLAH HAYIRLISI İLE EHLİYETİMİ ( H + MOTOSİKLET )OLARAK DEĞİŞTİRECEĞİM ... Kazasız sürüşler dilerim...

VlknDnmz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    crf 250l>cbr250r>Tvs apache150>Wind hunter150
    Mükemmel bi uygulama bence.Olması gerektiği gibi.

Motosikleti
    cbx 750
    rant için yapılmış bir uygulama madem milleti düşünüyosun (ki zerre umurlarında değil) eski ehliyeti olanlara ücretsiz yenilet yada 10 sene dolunca para almadan yenisini ver
    ama ne yapsınlar başka gelir yok milleti sömürüyorlar gerçi bu durumdan hoşnut olanlarda var

Motosiklet Eğitmeni COQ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda
    Alıntı C&T adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    herkese slmlar,

yani aslında kimin hangi cins motoru kullanabileceği görsel olarak ehliyetin arka bölümünde resimlerle belirtilmiş(tam net olmamakla)
    resimlere göre b sınıfı eliyeti olanın sadece araç kullanabileceği ek olarak 2 teker resmi olmaması sebebi ile 2 tekerli her türlü araç için başka br ehiyete ihtiyaç duyulduğu gözüküyor.
    .
    Yanlış anlamışsınız.
    Ehliyetin arka yüzünde bütün araçların resimleri ve kod olarak karşılığı var.
    Fotoğrafa dikkat ederseniz araç resimlerinin bulunduğu kolonların yanında boş kolonlar var.
    Bu kolonlarda sahip olduğunuz ehliyet cinsinin karşılığına ehliyetinizin son kullanma tarihi yazacak.
    Kullanma yetkiniz olmayan araçların yanındaki kolonlara da çarpı(xxxxx) işareti konacak.
    Orada yanlış hatırlamıyorsam 3 kolon gördüm.
    Bu da demektir ki en az 3 dönem ehliyetinizi değiştirmeden süre uzatımına gidebileceksiniz.
    Yani mantıken böyle olması gerek.
    Tek endişem bu mantık denilen şeyden bizim yöneticilerde pek bulunmaması.

Motosikleti
    Artık Yok...
    şahsen benden gidip sıfırdan ehliyet kursuna girmemi isterlerse benim ne araba için ne motor için gram vaktim yok.. birde bunların sarf ve ıvır zıvır masraflarıda olucaktır o zaman para para para..

Güzel bir uygulama fakat uzun bir alışma süreci bizi bekliyor 16 yaşındaki insanların motorsikleti ve otomatik araçları 40+ dan daha iyi kullanacağı kesin ancak şimdi de kulağı duymayan amcalarla değil genç ve heyecanlı gençlerle trafikte sıkışacaksınız türkiye de ilk 5 yıl yadırhanacak bir durum fakat artık insanlar daha bilinçli olacak sıkıntılı olabilir biraz ancak sizden sabırlı olmanızı dilerim.

yigit35 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha mt25
    Merhaba ben 24 Mart 1999 doğumluyum 24 mart 2015 te a1 e yazılabilir miyim ?

lawyer_16 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Xmax
    yeni kanun yürürlüğe girerse yazılabilirsin

kroscu14 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Salcano SM-200-GY 2
    Alıntı lawyer_16 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    yeni kanun yürürlüğe girerse yazılabilirsin
    Bende 26 Mart 1998 doğumluyum 26 Martta ehliyete yazılırsam eğer hangi sınıf motorları kullanabilirim? Şu an kullandığım motor ruhsatta 12kw 200 cc bu motoru kullanabilirmiyim ?
    Alırsan HONDA pantolonda gider donda :D

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)