Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Motosikletçiler cinayetinde büyük kuşku

Motovento
    REKLAM ALANI
    admin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Şanlıurfa’nın Halfeti ilçesinde Abdullah Türk ve Engin Öksüz’ün öldürülmesi ile ilgili cevapsız kalan sorular hakkında, Milliyet gazetesinden Belma Akçura'nın çarpıcı yazısını aşağıda okuyabilirsiniz.

--------------------

Bir muhabir bir olayın takibini nereye kadar yapar?

O halde soralım: Güneydoğu turuna motosikletleriyle çıkan Abdullah Türk ve Engin Öksüz’ün Şanlıurfa’nın Halfeti ilçesinde, metruk bir evde cesetlerinin bulunması ve katil zanlısı olarak gözaltına alınan Hasan Y’nin suçunu itiraf etmesi bir muhabirin artık haberin peşini bırakması demek midir?

Kendisi de motosiklet tutkunu olan okurumuz Ahmet Fırat haberin peşinin bırakılmasından rahatsız olduğunu belirterek soruyor: Peki, bunca zaman kamuoyunun kafasını karıştıran bu cinayetle ilgili haberlerdeki çelişkiler ne olacak?

Bir haber kendi içinde yığınla soruyu da beraber de getiriyorsa aslında o haber değildir.

Yazı işleri müdürümüz Menderes Özel motosiklet dünyasını iyi bilenlerden.Söz konusu olayın aydınlatılmış olduğu açıklanmasına ve operasyona ilişkin kapsamlı bir polis dosyasının medyaya servis edilmesine rağmen hâlâ birçok sorunun yanıtsız kaldığını belirterek okurumuza hak vermekle kalmıyor, söz konusu cinayetlere ilişkin çelişkileri de alt alta sıralıyor:

Dolayısıyla haberi yapan muhabirlerin şu sorulara da yanıt bulması ve haberi devam ettirmesi gerekmez mi?

Cevapsız kalan sorular

İki motosikletçinin cesetlerinin bulunduğu olay yerinde yapılan incelemede, yanlarındaki para, cüzdan, cep telefonu ve özel eşyasına dokunulmadığı belirtildi. Katil yakalandığında ise üzerinde motosikletçilere ait “yamaha” logolu tişört ve saatin bulunduğu açıklandı. Cinayetleri gerekçelendirme ve delil açısından son derece önemli olan bu durumun, bu iki farklı bilginin kaynağı nedir?

Türkiye’yi ayağa kaldıran cinayetlerle ilgili emniyetin bölgede geniş çaplı arama yaptığı bilgisi bu kadar yayılmışken, ‘katilin’ üzerinde saat ve tişörtün olması dikkatsizlikle açıklanacak bir şey midir?

Katil zanlısı ortaya çıkmadan önce Engin Öksüz’ün kaskında bir kamera olduğu ve bu kameranın da kayıp olduğu yazıldı. O halde cinayeti işlediğini söyleyen zanlıda bu kameranın bulunup bulunmadığı niçin sorgulanmadı?

Mobese ve görgü tanıklarının ifadeleri üzerine cinayetin işlendiği bölgeye doğru 3 motosikletle 4 kişinin gittiğini saptayan polis, gece saatlerinde ise aynı bölgeden daha sonra üzerinde 2 kişinin bulunduğu bir motosikletin döndüğünü saptamış ve iki kişinin robot resmini çizmemiş miydi? Peki, ne oldu da ikinci kişi birden yok oldu? Kimliği neden saptanmadı? Polisin robot resimleri nerede? Yakalanan şahıs bu robot resimlerdeki şahıs ise ikinci şahıs kimdir?

Katilin motosikletçileri öldürmeden bir gün önce ağabeyini vurarak yaraladığını, işlediği bu cinayetlerden sonra gidip jandarmaya “Abimi vurdum diyerek” teslim olduğu bilgisi ne kadar gerçektir ve hangi gerekçeyle tutuklanmamıştır? Ağabeyinin gerek bu olayla ilgili gerekse yaralanmasıyla ilgili ifadesi alınmış mıdır? Ağabeyi ile niçin hiç konuşulmamıştır?

İddialar iyi araştırılmalı

Olay yerinde yapılan inceleme sonrası Adana Adli Tıp Kurumu’nda yapılan otopside, Türk’ün başından ve göğsünden, Öksüz’ün ise ensesinden bir kurşunla vurularak öldürüldüğü belirlendi diye yazıldı. Cinayetleri işlediğini söyleyen Hasan Y.’nin ifadesine göre ise Türk’ü başından vurduğunu, kaçmaya çalışan Öksüz’ü de arkasından ateş edip öldürdüğünü, emin olmak için Öksüz’ün yanına giderek bir el daha ateş ettiğini söylüyor.

Hangisi doğru buruda isimler mi karıştırılıyor?

Bir muhabirin soruları çoğaltması mümkündür. Mesela motosikletçilerin kasklarında TR Enduro işareti ve Türk bayrağı vardı. Bu bayrakla gezmeleri bulundukları çevrede rahatsızlık ve tepkiye neden olmuş olabilir mi? diye de sorulmalıydı.

Polis, adliye muhabirlerinin, “zaman” sorunu nedeniyle çoğu kez sadece emniyet bilgileriyle hareket ettiği bir gerçek. Haliyle resmi ve tek kaynaktan yapılan haberler sonuçları itibariyle bu mesleğin her zaman en riskli alanını oluşturuyor. Dolayısıyla gazetecilerin iddiaları kamuoyu ile paylaşırken bilgiyi çeşitli kaynaklardan araştırması gerekir.

Bir muhabirin gerçek başarısı; güncel bir haberi, özel bir habere dönüştürecek derinlikte bilgiye ulaştığında ortaya çıkıyor.

Kısacası söz konusu cinayetlere ilişkin habere devam...

Kaynak: Milliyet / OMBUDSMAN Belma Akçura
    Shrieker, kaanklky, Benli ve 7 diğerleri bunu beğendiler..

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Shrieker - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    var bi şeyler
    Diğer başlıkta yazılan endişelerimiz derlenmiş. Yakalanan zanlıda mantığa aykırı bir sürü nokta var...
    ESGEL ve boudberg bunu beğendiler.

Sadık1453 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Bence bu soruların çok basit ve ikna edici cevapları olabilir.

Benim tek bir cevaba ihtiyacım var bunların dışında.

Abisini vurduğunu söyleyip Jandarmaya teslim ettiği silah, nasıl oluyor da daha sonra polis baskınında evde bulunuyor?

Bir ay önce Jandarma tarafından el konulan silah nasıl bu adamın evinde tekrar bulunuyor, biri çıkıp bu sorunun mantıklı bir cevabını verirse konu kapanabilir. Ancak bu sorunun cevabını çok merak ediyorum.

"KAZASIZ SÜRÜŞLER"
    efizikci, halilom, SUN ve 4 diğerleri bunu beğendiler..

Motosikleti
    CBR 250R
    İşte hep kuşkulu olan durumlar yaşanıyor kimbilir olayın perde arkasında ne var. Benim aklıma yatmayan arkadaş katil aranıyor diye bütün haber kanallarında geziyor ama katil adamın tşörtü ve saatini takıyor. Adam bu kadar salak olsa onları öldürme planı nasıl bu kadar kolay işledi diye büyük soru işareti var kafamda?
    ESGEL ve Shrieker bunu beğendiler.

Zuzuuw - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    dedektifçilik oynamayın, polisten daha iyi mi bileceksiniz ?

Adam katil benim demiş ve teslim olmuş.
    zihnigonen bunu beğendi.

Sadık1453 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı Zuzuuw adlı üyeden alıntı Mesajı göster

Kimse dedektifçilik oynamıyor ki.!

İnsanlar sadece akıllarına takılan soruların cevaplarını arıyor.

Üstelik ailenin de içi rahat değilken, bu iş sıcaklığını yitirmemeli. Üzerinde durulmalı ki varsa bir eksiklik giderilmeli. Yakalanan gerçek katilse bu soruların cevapları ilgili kurumlar tarafından verilmeli. Yok değil ise bekleyip görmek lazım.

"KAZASIZ SÜRÜŞLER"

---------- Mesajlar birleştirildi - 18:06 ---------- bir önceki mesaj zamanı 18:01 ----------

Alıntı Zuzuuw adlı üyeden alıntı Mesajı göster

Üstelik ailenin de içi rahat değilken, bu iş sıcaklığını yitirmemeli. Üzerinde durulmalı ki varsa bir eksiklik giderilmeli. Yakalanan gerçek katilse bu soruların cevapları ilgili kurumlar tarafından verilmeli. Yok değil ise bekleyip görmek lazım.

"KAZASIZ SÜRÜŞLER"
    ESGEL bunu beğendi.

erkanzdemir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    versys650
    http://www.motosiklet.net/forum/moto...andilar-6.html

Daha önce açılan konunun takibinde problem neydi ki bu konu başka bir başlık açılarak devam ettiriliyor.
    Zaten işlenen bir konusu vardı.
    Zaten diğer konuda bu konudaki her türlü araştırmacı gazeteci soruları defalarca sorulmuştu.(Nedir yani?)
    Emniyete soru mu soruluyor, Yeni konu açılmış bizi sorguluyorlar sorulara cevap bekliyorlar diyecek mi Emniyet teşkilatı.(Bende açayım mı bir konu şimdi.Eğer okuyorlarsa herkes bir konu açsın soruları sıralasın tekrar tekrar aynı şeyler farklı konularda işlendiğinde oluyorsa Hadi el atalım da olsun.
    Zuzuuw bunu beğendi.

Zuzuuw - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı Sadık1453 adlı üyeden alıntı Mesajı göster

"KAZASIZ SÜRÜŞLER"

---------- Mesajlar birleştirildi - 18:06 ---------- bir önceki mesaj zamanı 18:01 ----------

"KAZASIZ SÜRÜŞLER"
    >> ironi nedir ? <<
    Shrieker bunu beğendi.

mehmetenis - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda NC 750X-2014
    Tahminlerim doğru çıkıyor,kask kamerası bir görüntü çekti,cinayet tamamen onun için işlendi..
    ESGEL bunu beğendi.

Motosikleti
    CRF 250 L
    Dümen olduğu belli tabi olayın failleri ortaya çıkarılamayacak şahıslar olabilir örgüt gibi çünkü örgüt olsa infial yaratabilir, bitane adam bulmuşlar itiraf ettirmişler bir iki garip delil sonra adamın piskolojisi bozuk raporlu falan filan iki sene mahkeme bi sende yatar sonra deli diye salarlar türkiye klasiği.
    ESGEL ve mehmetenis bunu beğendiler.

hayat2teker - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    YBR 250
    Alıntı Pessimistyle adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Gazetemi açmış okurken Belma Akçura'nın köşe yazısına denk geldim, dikkatlice kafa yorarak okudum ve hakikaten birşeylerin döndüğü ilk izlenim olarak hafızamda yer edindi. Yani ben uluslararası ilişkiler öğrencisiyim, alanım siyaset. Siyasette dönen/dönebilecek işler, sözde devletin geleceği ve rafahı adı altında kan donduran olaylarla doludur. İnanılmaz olaylar ahmak bir emirle olabilmektedir. 2 motosikletçinin hayatı kurulan bu düzende, samanlıktaki ot kadar değer bulur. Ve eğer başıma birşey gelmeyecekse benim vardığım kanaat; Olay pkknın işidir ve sözümona çözüm süreci zırvalıklarında yankı uyandırması tehlikesinden dolayı 'katil' bir piyon bulunup, halkın/medyanın önüne atmışlardır diye düşünmekteyim. Motosikletle alakalı bir tshir, bide ölenin kol saati.. devam... Çocuk s.ker gibi afedersiniz.
    Bi kere ağzı açlıktan kokan, para için cinayet işleyen adam öldürdüğü adamın kolundaki saati mahallesindeki komşularına hava atmak için alıpta koluna takmaz. Eğer takıyorsa %70 lere varan psikolojik raporu olması gerekirdi, kanımca. Böyle bir raporda yok ortada, olsa ona göre yargılanırdı.
    Bence çocukca ve aniden/düşünülmeden planlanmış bir senaryonun içersin de yok olup gidecek bu cinayetler, aslı astarı öğrenilmeden..

http://i.hizliresim.com/PvdVz6.jpg
    Ben de bu olayın ardında pkk olabileceğini düşünüyorum.
    Ya da mehmetenis'in dediği gibi kameralar onların istemediği bir şeyi çekti. Belki de polisin bile istemediği bir şey... Olamaz mı olabilir, burası Türkiye...
    Kimse "dedektifçilik oynamayın" demesin, bu kadar çelişki varken olayı polisin sunduğu gibi kabul etmek imkansız.
    Umarım sağlam, korkusuz birileri vardır ve bu olayın iç yüzünü ortaya çıkarabilirler.
    mehmetenis, Asil.KurT ve ESGEL bunu beğendiler.

Motosikleti
    CBR 250R
    Alıntı hayat2teker adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ben de bu olayın ardında pkk olabileceğini düşünüyorum.
    Ya da mehmetenis'in dediği gibi kameralar onların istemediği bir şeyi çekti. Belki de polisin bile istemediği bir şey... Olamaz mı olabilir, burası Türkiye...
    Kimse "dedektifçilik oynamayın" demesin, bu kadar çelişki varken olayı polisin sunduğu gibi kabul etmek imkansız.
    Umarım sağlam, korkusuz birileri vardır ve bu olayın iç yüzünü ortaya çıkarabilirler.
    Bende de böyle bir görüş hakim. Herkes ayaklanacak diye böyle birşeye gidilmiş olabilir. Bu kadar hata üst üste.Olayın üstünü örtmek için plan yapılmış ama o kadar kötü plan olarak duruyor ki neresine koysanız heryer çelişki dolu....
    mehmetenis, ESGEL ve cennetkizi bunu beğendiler.

biyeybaraküs - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2017 HONDA CBR 1000 RR SP
    sizin inanamadığınız şey bu arkadaşların pisi pisine mantıklı bir gerekçe yokken öldürülmesi zaten mantıklı hangi insan birini öldürür diğer konuda bir arkadaş söylemişti bir tek sigara için bile insan öldürülüyor ayrıca cinayetle ilgili herhangi bir evrak (otopsi ,olay yeri yerleri raporu , balistik inceleme,parmak izi vs bilen varmı)gören varmı yok konuştuğumuz herşey havada kalır

Yazı işleri müdürümüz Menderes Özel motosiklet dünyasını iyi bilenlerden.Söz konusu olayın aydınlatılmış olduğu açıklanmasına ve operasyona ilişkin kapsamlı bir polis dosyasının medyaya servis edilmesine rağmen hâlâ birçok sorunun yanıtsız kaldığını belirterek okurumuza hak vermekle kalmıyor, söz konusu cinayetlere ilişkin çelişkileri de alt alta sıralıyor:

şu kapsamlı dosyayı bende görmek isterim ne tesadüfki belgesel aboneliğimi yeniledim kaç gündür DİSCOVERY ID izliyorum
    ESGEL bunu beğendi.

hayat2teker - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    YBR 250
    Alıntı biyeybaraküs adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    sizin inanamadığınız şey bu arkadaşların pisi pisine mantıklı bir gerekçe yokken öldürülmesi zaten mantıklı hangi insan birini öldürür diğer konuda bir arkadaş söylemişti bir tek sigara için bile insan öldürülüyor ayrıca cinayetle ilgili herhangi bir evrak (otopsi ,olay yeri yerleri raporu , balistik inceleme,parmak izi vs bilen varmı)gören varmı yok konuştuğumuz herşey havada kalır
    Yanlış anladınız, gerekçe aramıyoruz ki?

Cinayetle ilgili basına ve halka sunulan "sus payı" niteliğindeki bilgilerin tutarsızlığına ve yetersizliğine dikkat çekmek istiyoruz
    ESGEL bunu beğendi.

Pessimistyle - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki kle 500
    bahsettiğim güncel gelişme ve haberdir.

---------- Mesajlar birleştirildi - 04:24 ---------- bir önceki mesaj zamanı 00:42 ----------

Güncel.
    Motorlar BMW GS Yamaha t-shirtli sürücüsü? Bunu sadece motor camiasında olanlar bilir. Hali vakti yerinde, parası pulu olan adam başka markanın tişörtünü giyip bmwye binmez.

---------- Mesajlar birleştirildi - 04:27 ---------- bir önceki mesaj zamanı 04:24 ----------

Güncel.
    Mobese kayıtlarında olay yerinden üzerinde iki kişinin bulunduğu bir motorla zanlıların çıktığı tespit edilmişken, katil yakalındı ama yanındaki yok?
    Neden?
    Savcılık bunu ihmal edemez.
    Türk ceza kanunlarınca bir cinayete doğrudan tanık olan kimse, cinayeti işleyen kişi yakalansa dahi ifadesine başvurulur. Hakim dinler.
    mehmetenis bunu beğendi.

Yamaha tshirt olayda vefat edenlerden birine ait değil(bazı kaynaklarda tsirtte ait yazıyordu,tv'de sadece saat olarak geçildi).Sadece saat Abdullah Türk'e ait diye biliyorum ben.
    Birde bu katilde motosiklet kullanıyor bu adamda yamaha tshirt olması normal bence.
    Bence cinayetin sebebi kıskançlık.Kendi diyor motosikletlerini gördüm,kameralarını gördüm hoşuma gitti diye.Boşu boşuna gitti 2 can.İnşallah en ağır cezayı alır.
    ----------
    Ya herkes mobesede 2 kişi görüldüğüne takılmış.Polis bilerek yanlış bilgi sızdırabilir.Şimdi düşünün katil evde haberleri takip ediyor, haberlerde 2 kişi gözüktü diyor.Katil bundan sonra daha rahat davranır.
    -----------------

cagdas08 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    enduro peşinde.
    Katil bu adam olmayabilir.Emniyetin yemini at avını al yöntemi.Birçok olayda operasyonun hassasiyeti açısından bu yöntemi kullanabiliyorlar.Açıklama yapmak isterdim ama doğru olmayabilir.Bazı arkadaşlar örgüt olayı falan yazmışlar zannetmiyorum.inşallah da öyle değildir yoksa kızılca kıyamet kopar.Her ne olursa olsun iki tane insan hayatından oldu boşyere allah mekanlarını cennet etsin.Bu ülkede adım atmak tehlike kardeşim bir ara bir gelin verdı Pippa bacca kadın dünyayı dolaşıyor bişey yok türkiye de öldürülüyor.
    ESGEL bunu beğendi.

ESGEL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    benim yok oğlumun ki Jinlun 250S
    niye özel ekip kurulmuyor,belki müge anlı aydınlatır bu konuyu.....
    Sadık1453 bunu beğendi.

MkD - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    92 301 98 vstar
    bu hep aklımda

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)