Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Motorculara tadilat projesi şart! Arka çanta tartışması devam ediyor.

Motovento
    REKLAM ALANI
    tuzsuzdeli - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha MT-07
    Motosiklet üzerinde gerçekten bir tadilat yapılmadığı müddetçe, böyle bir gereklilik yok.
    Dünyaya şahit olmanın yolu, maceranın kendisinden başka bir şey değildir. Çünkü dünyadaki en büyük mutluluk, bu dünyanın şahidi olmaktır.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    RAMİREZ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    KTM duke 125-- BMW F650 CS
    Parayı ödeyip ruhsata işlettiğim zaman, motorumun sözde değişen kütle-hacim olayı düzelecek heralde. Yan çantalarım daha fazla sıkıntı aslında. Ama yan çanta kullanan çok olmadığından buradan kayda değer bir para koparamayacağını anlayan zihniyet bunu kapsam dışı bırakmış heralde. Şimdilik söktüm evde duruyor. Sıkıntı yok. Sırt çantamla idare ederim bir süre ama gerçekten konuyla ilgili hiçbir fikri yok bu uygulamayı yapanların.

designserhat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha XJ6 N
    Bu hükümet kadar motorsiklet düşmanı bir hükümet gelmedi ya adamların mantık belli kimse binmesin motorsiklete neden Çünkü Ötv,kdv mtv benzini otoparkı fazla geçireyim mantığı bu şuraya bak ya tamam ş....... biri ortaya birşey atıyor eee tabi proje çizen de aç işine geliyor ve yasa çıkıyor kim bilir kimin yeğeni projeci abiler.Daha fazla yazmayacam ben işletmeyecem gerekirse maxi scooter alacam gene de işletmeyecem benim sorum şu 1. yakalandığımız zaman direkt bağlıyorlar mı 2.bir şansımız var mı?
    Ertugyigit ve hasansonmez bunu beğendiler.

acayüp - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    cawa
    Birde şu var . 1000 motor bu işlemi yaptırsa acaba bir tanesine bile yok seninki olmaz bu motor bu şekilde yürüme diyip farklı bir proje çizeceklermi.
    Yoksa parayı alıp rutin bürokratik işlemleri yürütüp geçiceklermi.
    Hatta motoru hiç görmek isteyeceklermi çok merak ediyorum

ehliyet alırken 50 tl karşılığında insana sağlık raporu alındığı bir memleket değilmi burası. Hastayı görmeden sağlam raporu veren doktor var , motoru görmeden onay veren mühendis olmazmı. Olur tabi. Ama olmaz olsun.

Her kuşu öptüler bir karga eksik kaldı.
    Trafikte tek sorun bu . Maşşalahımız var.
    Sadık1453 bunu beğendi.

farcob - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    honda cbf 150
    Muayeneye giren arkadaşlar var bi problem çıkmamış. Sanki paketçilerin çantaları için bu durum.

shooter1 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    tamam topcase yasak dediniz fakat bu ürünü niye ithat ediyorsunuz topcase gelirken domates mi yazıyor
    bir de merak ettiğim fabrika çıkışlı topcaseli motorlara ne diyecekler

safakk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    böylesine tepeden inme yaptırımların devlet tarafınca karşılanması gerekiyor...

sen önce memleketine topcase (arka çanta) ithal ediceksin. yıllarca insanlar ruhsata işletme zorunluluğu olmadan kullanacak. milyonlarca insan satın alacak. sonrada çıkıp ben bunun ruhsata işletilmesini istiyorum hadi bana 500tl bayıl! muz cumhuriyetimi kardeşim burası! o zaman en başında ithalata başlarken diyin bunu takacaksanız bilmem ne projeleri vs gerekiyor deyin bizde takacağımız zaman bir daha düşünelim.

Ama ben almışım takmışım ortada hiç bir şey yok. Sonra çıkıp ''e sen bunu işletmemişsin'' deme hakkına kimse sahip değil. Ha ille projelendirilmesi ve işletilmesi gerekiyorsa da bunu kullanıcılara ücretsiz yaparsın benim cebimden 5 kuruş çıkmaz tüm mali yükümlülük devlete ait olur o zaman eyvallah deriz. Ama şu haliyle yaptım olacak seve seve bana para bayılacaksınız yaklaşımı hiç hoş değil!

Ayrıca şöyle bir not da eklemek istiyorum takılan arka çantalar evet ağırlık merkezini ve aerodinamiği etkiliyor. Özellikle 125-150cc sınıfında 90+ hızlarda gidondaki boşalma hissedilebilir olabiliyor. Ayna konusunda da yine 125-150cc sınıfında bir miktar görüş açısı daralabiliyor ancak bu sorunda ayna yükseltme/uzatma aparatları ile giderilebiliyor. Tabii şu da var bunlar daha çok 125-250 sınıfında karşılaşılan sorunlar. Bir 1200gs gibi büyük motorlarda böyle sorunların hiçbirine rastlamadım henüz.

Yani olması gereken
    -devlet arka çantası olan motorları ilgili tadilat için çağırması
    -ağırlık merkezini tekrar dengelemek üzere ön tarafa gerekli ağırlığın bağlanması
    -görüş açısının düzelmesi için aynalara uzatma aparatı konulması
    -arka çantanın bağlanacağı demerin mukavemet hesapları yapılarak değişimi/yenilenmesi yada düzeltilmesi gerekir

VE HEPSİNDEN ÖNEMLİSİ TÜM BUNLARIN ÜCRETSİZ YAPILMASI GEREKİR.
    E-TEKİN bunu beğendi.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    Piaggio Xevo 250
    Yetkili birinin çıkıp adam gibi açıklama yapması ve konuyu açıklığa kavuşturması şart.
    1- Hangi kutulara proje çizilecek?
    2- Topcaseler kapsam dışı kalacak mı? en önemli nokta bu.
    3- Proje çizme yetkisi kimde ve ücreti neye göre belirleniyor? şu an anlaşılan tamamen keyfi olarak TSE ve TMMOdasının insafına kaldık.
    4- Uygunsuz taşınan kutulara da ücreti ödendiği takdirde izin verilecek mi?
    5- Yaptırmamanın cezası ne? hangi kanuna istinaden ceza kesilecek?
    6- Cezayı iptal eden mahkeme kararları varken neden böyle bir uygulama pat diye önümüze konup, motosiklet kullanıcılarını mağdur ediyor?

uygulama haklı kapsam hatalı. pizzacıların kocaman kocaman köşeli arka çantaları yayalara zarar verebiliyor şahit oldum. ama topcase'leri bu işin dışında tutmak icap eder. Ayrıca bir topcase yayayı yaralıyor kazaya sebebiyet veriyor da yan çanta mı vermiyor? bence tam tersi. üstelik aerodinamiyi de bozuyor yan çantalar.

Panther38 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    YAMAHA R25 MİDNİGHT BLACK
    Bende honda cb125e vardı çanta muhabbeti çıkınca sattım.
    Cbr125r aldım bundan sonrada çanta falan almam topcase ile pizzacıların büyük köşeli çantaları aynı muamele görmesi saçmalık depo çanta yada sırt çantası kullanmak lazım ne kadar iş görür orası tartışılır.

acayüp - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    cawa
    Asıl sıkıntı çanta takınca değilde çantaları önerilen ağırlık değerlerinin üzerinde doldurunca çıkıyor ortaya.
    Büyük motorlarda ciddi anlamda etkileniyorlar yüklü çantalardan . Yüksüzüde etkiliyor fakat tolore edilebilir derecede oluyor.
    Ben en son tam yüklü üç çantalı motosikletle yola çıkarken durumu biraz düzeltmek için ön yan koruma demirlerine sağlı sollu yangın söndürücü tüpü takımıştım. Ancak biraz toparlamıştı.
    Ağırlık merkezinin arkada toplanması üzerine birde motorun arkasının çökmesiyle , ön fren dokunduğun anda kilitleniyor.
    Ön tarafta ciddi bir hafifleme ve yol hakimyetinde azalma oluyor.
    Boş çantalar hız yükselince sorun yapmaya başlıyor düşük hızda daha az etkili neredeyse dikkat etmezsen farketmiyorsun bile.

Motosikleti
    TVS APACHE
    382 x 80 = 30560 tl ceza kesildi yazılacaktı, yanlış yazıldı herhalde.

ya arkadaş, neredeyse motorla aynı boyutta kutuyu motorun arkasına bağlayan bu işi ticari amaçla yapanlara bi düzenleme getirilsin de,
    kask mont ıvır zıvır için bi topcase imiz var ona göz diktiler.

bunun bi standardı olur, kişisel topcase ler bellidir zaten.

illa araba mı alalım. trafiğin anasını bellemek için. hayret bişey ya!

yan çantalarda sorun yokmuş, asıl yan çantalar sıkıntılı top case e göre...

bir de olayın çıkışı enteresan. mc donadls a ceza kesiliyor(neden dolayı kafayı taktılarsa)
    mcdonalds açıklama istiyor neden ceza kesildi diye.
    onlar ilgili bakanlığa yıkıyor olayı. bakanlıktan biri dahice bi fikirle yasaklayalım diyor. aralarında biri yok ya! abartmayalım yasaklama olur mu diyor.
    o zaman bi mühendise proje çizdirsinler diyor.

ya arkadaş senin proje çizdirelim dediğin topcase ler zaten motorun dinamikleri göz önüne alınarak arge çalışmaları sonucu givi-kappa gibi firmalar tarafından üretiliyor.

neyin kafası bu...

bu ülkede her geçen gün yıpranıyoruz...
    aman sağlam kalmaya çalışın

birde bu işin bütçesi var. zaten kısıtlı bütçe ile bu sevdayı sürdürüyoruz. 500-600 tl para çok
    motorla türkiye turu yapılır bu paraya.

bir de burada bu olayı fazla yük yükleyince denge bozuluyor evet haklılar diyerek haklı bulanları anlamıyorum.
    üretici azami yük kapasitesini yazmış. onu geçmeyeceksin. geçersen bu senin sorumluluğun.

ona kalırsa motora da üç kişi binebiliyor. motoru komple yasaklayalım o zaman. üç kişi binme ihtimalinden yola çıkarak...
    E-TEKİN ve Apices bunu beğendiler.

asit_1 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Daelim S3 Adwance
    Çok ilginç ya valla billa

Motosikleti
    NC 750 X DCT
    Kardeşim kimsede demiyordu. Bu çantayı satan firmalar neden karışmıyor bu işe? Ben 500 tl ye çanta bakıcam. 500 tl daha proje parası adı altında para ödücem. Ya arkadaş ben o firmadan o çantayı almam. O parayıda ödemem. Bir çanta satmadı diye batmazlar. Ama destekçi olsalar kâr ederler.

Onuda geçtim her kimin bu işten kârı varsa bu çantalar götüne girsin.
    yunuserturk bunu beğendi.

https://www.change.org/tr/kampanyalar/t-c-emniyet-genel-m%C3%BCd%C3%BCrl%C3%BC%C4%9F%C3%BC-arka-%C3%A7antal%C4%B1-motosikletler-cezaland%C4%B1r%C4%B1lmas%C4%B1n

burada bi kampanya açılmış. muhatap emniyet mi olmalı yoksa ilgili bakanlık mı alınmalı tam düşünmedim ama kampanya kampanyadır.
    el atmakta fayda var.
    ben imzaladım...

destekleyin arkadaşlar...

ozrace - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    = Kawasaki KLE 500
    başka ülkede varmı bu saçma uygulama merak ettim doğrusu...

Motosikleti
    asya mılenyum 150 cc
    tayip buldu yine gelir kaynagını napsın fukara sata sata bişey bırakmadı sıra böyle incik boncukta
    2move ve hayvan bunu beğendiler.

motorcu48 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    İNAZUMA keyfiii :DD
    Ya sacmaliga bak arka cantaya herturlu siknti cikariliyor yan cantalara herhangibi bir proje olmucakmis.bir arka canta icin bu kadar masrafi kim verebilecek kaldiki cezasida cok cok agir.bir kask takmamanin cezasi caydiricidegilken bu ne ya ayip be size

Schizophren - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha X max 250
    ülkende sıfır motosiklet satışı yapan firmalara Türkiye devleti olarak bi resmi yazı gönderip, sattığınız her model için proje çizdirin ve şu lt. çantaya kadar kazaya sebebiyet vermez şeklinde bizimle ve kamuoyuyla paylaşın dersin. sonrada halkı bilgilendirip arkadaşlar vatandaşlar bak kullandığın motosiklet markasının açıkladığı çanta ebatından fazlasıyla seni yakalarsam cezayı keserim dersin.

yok tüvtürk'e gidicekmişsinde ruhsata işleticekmişsinde para tuzağı arkadaşlar bunlar devlet seni beni soymak için yapıyo. polis memuru otomobilde cam filmi 2 numaramı 3 numaramı diye anlıyabiliyoda, motosikletin üstündeki çanta kaç lt onumu anlıyamicak? kontrollerde eline liste verirsin honda cbf150 35 lt'den fazla olmicak atıyorum bakıp anlar ruhsatta yazmasına ne gerek var? ama yookk o zaman devletin kasasına para girmez dimi

millet yasadan haberdar olana kadar cezalardan kazanalım sonrada muayenedir projedir şudur budur ayrıca kazanalım senin yandaşların mercedese audiye yada türbanlı karıları jiplere binsin diye çalışıyo zaten bu millet.haram zıkkım olsun başkada bişey demiyorum

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler