Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

İzmir'de hız limitleri değişti. İşte yeni hız sınırları.

Motovento
    REKLAM ALANI
    admin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Yerleşim yerleri içerisindeki ana yollarda hız sınırının 90 kilometreye çıkmasına yönelik düzenleme İzmir’de de hayata geçirildi. Ulaşım Koordinasyon Merkezi’nin kararıyla, limit artırım şartlarına uygunluk gösteren Ankara Caddesi, Altınyol ile Anadolu Caddesi’nde limit 70 kilometreden 90 kilometreye çıktı.

Ancak emniyet yetkilileri sürücüleri uyardı, limit artırımının ardından 91 kilometre hıza bile tolerans gösterilmeyip, ceza yazılacak.

Geçen mart ayında, Emniyet Genel Müdürlüğü Trafik Uygulama ve Denetleme Dairesi Başkanı Hamza Altıntaş’ın, "Otomobiller için sınır 50 artı 20 kilometreydi. Ancak bu sınır trafiğin akışını bozuyordu. Diğer ülkelerde gerekli tedbirlerin alındığı ana yollarda hızın arttırılabileceğini gördük. Bu nedenle hız sınırı her bir araç için 50 artı 32 kilometre daha arttırılabilir hükmünü koyduk", açıklamasının ardından illerde hız limitleriyle ilgili yeni düzenlemeler yapıldı. Bu kararla birlikte İzmir’de de Ulaşım Koordinasyon Merkezi, Karayolları Bölge Müdürlüğü ile Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü’nün olumlu görüş bildirmesi üzerine şehir içinde yeni hız limiti düzenlemesi için çalışma başlatıldı.

ÜÇ CADDE İÇİN LİMİT ARTTIRILDI

Ulaşım Koordinasyon Merkezi, limit arttırımı için ilk olarak kentteki, ana yolların genişlikleri, yayalar için alt ve üst geçitlerin yanı sıra yoldaki geçişler için engelleyici önlemlerin alınıp alınmadığı ile yoğunluk durumlarını belirledi. Ardından da, bu ana yollar tek tek bu kriterlere göre değerlendirilmeye alındı. Çalışmalar sonrasında, hız limitinin arttırılması için gerekli olan şartların, kentte, bornova - Alsancak arasındaki Ankara Caddesi, Karşıyaka - Alsancak arasındaki Altınyol ve çiğli ile Karşıyaka arasındaki Anadolu Caddesi’nde bulunduğu tespit edildi. Buna göre de, bu yollardaki hız limiti 82 kilometreye çıktı. Ancak yüzde 10 oranında da opsiyon tanındığı için limit bu yollarda 70 kilometreden, 90 kilometreye çıkmış odu. İzmir’deki diğer önemli ana yollar, Yeşildere Caddesi, Yeşillik Caddesi ile Mustafa Kemal Sahil Bulvarı’nda ise, özellikle yaya güvenliği kriterlerine uygun olmadığı için hız limiti arttırılmadı.

DENETİMLERDE TOLERANS OLMAYACAK

Yeni düzenleme sonrasında trafiğin artık daha hızlı akmasını beklediklerini dile getiren emniyet yetkilileri, özellikle 90 kilometreye çıkan yollarda artık daha sıkı denetemlerde bulunacaklarını, buralardaki denetimlerde sürücülere 91 kilometre hızla gitmeleri durumunda bile aşırı hızla gittikleri gerekçesiyle ceza yazılacağını, bu konuda törelans gösterilmeyeceğini sürücülerini bunda dikkatli davranmaları gerektiği dile getirildi.

Kaynak: Milliyet

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    tr_select - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    uǝq ɯıɯɐpɐ sɹǝt
    Cem, alper yandı

alp_tunay - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    cbf1000-cygnus
    Sanki o caddelerde 100 km den yavaş giden var da

okican - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Lambretta V200 Special ABS
    ankara asfaltındaki tabelaları değiştirmişler.
    eskiden 70 yazardı şimdi 82 yazıyor.

Ankara caddesi sol şerit 140 akıyor oglen

shooter1 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    cadde adlarını bilmem ama çevre yolunda sağ şeritte 92 km ile gidiyordum arkadan sellektör yapıyorlardı

skystar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CB 125 E
    Dalga geçiyorlar herhalde ankara cad. olsun altınyol yeşildere caddeleri olsun sol şerit 120 den aşağı düşmüyor...
    Altınyol neysede yeşildere ve ankara caddesi çok sakat hele benim gibi ufak cc motoru olanlar için.

Ne diyelim İzmir'liler olarak hakkımızda hayırlısı...

biyeybaraküs - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2017 HONDA CBR 1000 RR SP
    o yollarda sol tarafı geçtim sağda doksanla gitte gör bakayın neler oluyor ben önüm boş sa sol şeritte 110 dan aşağı düşmüyorum yoksa lüx arabalar acayip sıkıştırıyor

Tsubasa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Demir At
    plakasız gezin demek istemiyorumda.

radar cezası ödemek de koyuyor arkadaş ya...

kemboo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ybr>wolf>mt-07>xmax>inazuma>tenere660
    83 le ceza yedim o yolda. ama gel gör 90 ı geçmedin mi şerit değiştiremiyorsun o ne olacak muamma

telike - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    KTM 450 EXC-F
    Hergün bornova gaziemir motorla gidip geliyorum
    uyarmak isterim
    1- yeşildere caddesinde 120 değil 100e çıkmak imkansız hele ki sol şeritte. Hiç akmayan şerit sol şerittir. sağdan 70 80 ideal hızdır. Kimi zaman 90 üzerine çıktım boş vakitlerde o da. 120 ile hele ki arabayla gidebilen babayiğit varsa elinden öperim
    2- bu hız limitleri motosikletler için de geçerli mi?
    3- plakasız gezmeyin tabiki 93 ile 356 lira ceza yedim eğer 90 üst limit olduysa gayet de geçerli.
    Saygılar

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler