Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
2. sayfa BirinciBirinci 123 SonuncuSonuncu

Arka çantaların ruhsata işletilmesi zorunluluğu tartışması devam ediyor

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    Yamaha YBR ESD (2014)
    Resimdeki yan çanta yasak değilse ondan takalım bari.
    [IMG][/IMG]

Not: Resim alıntıdır.
    cennetkizi ve muvodo bunu beğendiler.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    shooter1 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı arko32 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Resimdeki yan çanta yasak değilse ondan takalım bari.
    http://<a href="http://hizliresim.co...2G.jpg</a></a>

Not: Resim alıntıdır.
    ptt nin motorları var arka tutacak demirini yanlara kaynatıp yapmışlar 2 tane 32 lt arkaya da 45 lt takmış çok kötü durmuyor yarın yakınından geçersem resmini çekip paylaşayım

Motosikleti
    MZ 251
    Milletin başka işi gücü kalmamış motosikletçilerle uğraşıyorlar bizleri trafiği işgal etmediğimiz için motosiklete teşvik etmeleri gerekirken akla gelmeyen yerden ceza yazmaya çalışıyorlar çok saçma işlerle zaman harcıyorlar
    cennetkizi ve OnurTr bunu beğendiler.

Apices - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Sym Wolf 250/Tvs Apache
    Alıntı orhanerdogan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Çantayı söküp kenara koyarsan motorunu bağlayamaz.
    Benim çanta zaten tek tuşla sökülebiliyor.Anlayışsız bir polise denk geldimi yine de ne yapacağı hiç belli olmaz.Yoksa bende aynısını düşünüyorum.Hatta söküp yan çanta gibi lastikle bağlamayı düşünmüştüm.

---------- Mesajlar birleştirildi - 20:22 ---------- bir önceki mesaj zamanı 20:18 ----------

Alıntı shooter1 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    ptt nin motorları var arka tutacak demirini yanlara kaynatıp yapmışlar 2 tane 32 lt arkaya da 45 lt takmış çok kötü durmuyor yarın yakınından geçersem resmini çekip paylaşayım
    Benim dikkatimi çekmişti.Hatta bu günde gördüm.Küçücük motorda bir sürü çanta var.Onlar ruhsata işletiyorlar mı acaba.
    Başınızı dik tutmak, okumak için eğmenize bağlıdır...

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    Piaggio Xevo 250
    Bu karar emsal niteliğinde bence. Çıktı alıp topcase'in içine koymak lazım.
    Aslında scooterlar bu çantayı ayak dibinde de taşıyabilir o da mı yasak? Sucuların 7 tane dolu 19lt lik damacanayı küçük scooterla taşıdığını gördüm, çantaya yasak diyen düzenleme buna bir şey demiyor mu?

orhanerdogan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Suzuki GSX650F
    Valla ben givi e41 yan çanta aldım iki tane yolda geliyor. Tabi cezadan korktuğum için değil uzun yol işine gireceğim için.
    Tatilden yeni döndüm. İki gündür sağa sola gidiyorum, arka çantamda var polis arkadaşlar ile inceden selamlaşıyoruz. İzmit için bir sıkıntı yok gibi duruyor aksi varsa bilelim?

RunemagicK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Mondial 150 ZAT, Burgman 400 ve SYM Maxsym 400
    Kusadasinda motorlu bir polise sordum. Çok sacma oldugunu soyledi. Konusma tarzindan ise kimseye ceza kesmeyecegini anladim. Inatla emir gelirse ise yapacagi birsey yok tabi.

scooboy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha xj6N 2013
    Alıntı RunemagicK adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Kusadasinda motorlu bir polise sordum. Çok sacma oldugunu soyledi. Konusma tarzindan ise kimseye ceza kesmeyecegini anladim. Inatla emir gelirse ise yapacagi birsey yok tabi.
    Sevgili kardeşim artık ayılalım bu kuruallar ve cezalar sadece megaşehir de yaşayan biz zavallaılar için.
    Türkiyenin dört bir vilayetinden burada üye var. Soruyorum İstanbul dışında bu konu ile ilgili bir şikayet varmı?
    thb, ozanghost, Deeplord ve 1 diğerleri bunu beğendiler..

Motosikleti
    Daelim S3 Advance 250
    Ankara da yok

farcob - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    honda cbf 150
    Çok büyütüldü bu konu. Bu sadece paketçiler için var benim kanaatimce. Gerzeğin teki bu ayrıntıyı yazmadı karara 2 senedir tartışıp duruyoruz. Hani delinin biri kuyuya taş atarmış, 40 akıllı çıkartmaya çalışırmış.

oktay33 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW 1600 GTL
    Adana ve Mersin trafik polisleri ile konuştum, bu uygulama sadece yemek vb servis işi yapan,aşırı ebat dışı arka çantalar için olduğunu, motordaki topcase'in normal ebatlar içinde olduğunu,ceza yazılmıyacağını söyledi.
    ola ki ters bir memura denk geldinis, tatlı dil ilr her şey çözülür..

orhanerdogan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Suzuki GSX650F
    Cuma-cumartesi topcase im ve ben istanbulda cirit attık polis arkadaşlar ile selamlaştık herhangi bir sıkıntı olmadı.

E-TEKİN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    KTM Duke200
    Şu ana kadar bursa merkezde de bir sorun yok.

Seni unutmayacağız
    Nur içinde yat

Vatandaşın biri Bimer'e sormuş konuyu. Gelen cevap şu şekilde;
    07.08.2014 tarihli başvurunuz incelenmiştir.
    81 İl Valiliğine, ilgili Bakanlıklar, TSE ve sivil toplum kuruluşlarına gönderilen 01.07.2014 tarih ve 89456 sayılı talimatla;
    -Arka şasesi üzerinde taşıma kutusu yapıldığına dair TSE onaylı tadilat projesi ibraz edilen durumlarda, motosikletlerin bilgisayar ve tescil belgesi kayıtlarına taşıma kutusuna ilişkin şerh eklenmesi gerektiği,
    -Orijinal olan taşıma kutuların için uygunluk belgesinin ibrazı halinde tescil belgelerine kayıt konulacağı,
    -Üzerinde taşıma kutusu bulunan ancak bu durumu belge ve bilgisayar kayıtlarına işletmeyenlere cezai işlem uygulanması gerektiği,
    -Motosikletlerin yan tarafında bulunan çantaların belge ve bilgisayar kayıtlarına işlenmeyeceği açıklanmıştır.
    Motosiklet taşıma kutusuyla ilgili uygulama Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ve TSE'nin görüşleri gereğince yukarıda belirtilen şekilde yapılmaktadır.
    Ayrıca, motosikletlerle ilgili yapılan bu düzenlemede hususi amaçlı çalışanlarla ticari amaçla çalışanlar arasında bir ayrım yapılması mümkün değildir. İyi günler dileriz.
    -----------------------------------------------------
    Trafik Uygulama ve Denetleme Daire Baskanligi
    Gelen cevapta iki önemli husus var;
    1- Arka şasesi üzerinde taşıma kutusu yapıldığına dair TSE onaylı tadilat projesi ibraz edilen durumlarda, motosikletlerin bilgisayar ve tescil belgesi kayıtlarına taşıma kutusuna ilişkin şerh eklenmesi gerektiği.

Hemen hemen hepimiz topcase takarken şaseye herhangi bir modifikasyon,şaseye zarar verecek bir müdahelede bulunmuyoruz. Sadece arka çanta demirini birkaç vida ile şaseye sabitliyoruz. Burada herhangi bir tadilat ya da proje olarak değerlendirilebilecek bir nokta yok bence.

2-Motosikletlerle ilgili yapılan bu düzenlemede hususi amaçlı çalışanlarla ticari amaçla çalışanlar arasında bir ayrım yapılması mümkün değildir.

Buradaki hususi ya da ticari amaçla çalışmak ibaresinin motosikletiyle ekmeğini kazananlar için olduğu açık ve net. O halde motosikletini ulaşım aracı olarak kullanan,arada bir geziye çıkan bir kullanıcı için bu yaptırım geçersiz olacaktır.

Bu iki noktadan gerekli merciilere itiraz edilmeli. Delinin birinin kuyuya attığı taş yüzünden insanları mağdur etmeye kimsenin hakkı yok.

Motosikleti
    V-Strom 650
    Alıntı Uğur Ak adlı üyeden alıntı Mesajı göster

2-Motosikletlerle ilgili yapılan bu düzenlemede hususi amaçlı çalışanlarla ticari amaçla çalışanlar arasında bir ayrım yapılması mümkün değildir.

Buradaki hususi ya da ticari amaçla çalışmak ibaresinin motosikletiyle ekmeğini kazananlar için olduğu açık ve net. O halde motosikletini ulaşım aracı olarak kullanan,arada bir geziye çıkan bir kullanıcı için bu yaptırım geçersiz olacaktır.
    hususiden kasıtları motosikletini ulaşım aracı olarak kullananlar değil mi ? ruhsatlarda kullanım amacı ya "hususi" yazar, ya da "ticari".
    yani gelen cevaptan benim anladığım şu : "ister pizza motoru olsun ister gezinti motoru, taşıma kutusu ruhsata işli değilse ceza keseceğiz".. yanılıyor muyum ?

Seni unutmayacağız
    Nur içinde yat

Alıntı byanmaz adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    hususiden kasıtları motosikletini ulaşım aracı olarak kullananlar değil mi ? ruhsatlarda kullanım amacı ya "hususi" yazar, ya da "ticari".
    yani gelen cevaptan benim anladığım şu : "ister pizza motoru olsun ister gezinti motoru, taşıma kutusu ruhsata işli değilse ceza keseceğiz".. yanılıyor muyum ?
    "Çalışanlarla" ibaresi benim dikkatimi çekti. Çalışmadığımız yani ticari maksatla motosikleti kullanmadığımız için bu yaptırıma muhatap olmayız diye düşündüm.

Benim merak ettiğim şey; Yurdışından türkiye yada yurtiçi gezmeye gelen motorculara bu kural nasıl uygulanacak? bu tip seyahat yapan motorcular bir otomobile sığacak kadar eşyayı motosiklete yüklüyorlar. Cezayı kestikten sonra birde motorumu bağlayacaklar.

Motosikleti
    V-Strom 650
    Alıntı Uğur Ak adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    "Çalışanlarla" ibaresi benim dikkatimi çekti. Çalışmadığımız yani ticari maksatla motosikleti kullanmadığımız için bu yaptırıma muhatap olmayız diye düşündüm.
    dikkatsizlikten kaynaklanan bir yazım değilse haklı olabilirsiniz, sizin yorumladığınız gibi olmasını umalım: )

Motosikleti
    SYM GTS250 i EVO
    proje cizdirip yaptıran var mıdır tam prosedur nasıl oldu tamda çanta alıcaktım :(

ahmetunuver - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Modenas GT135
    Alıntı darnglove adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    proje cizdirip yaptıran var mıdır tam prosedur nasıl oldu tamda çanta alıcaktım :(
    Bir arkadaşımız Türk Standartları Enstitüsü'ne (TSE) vatandaş olarak sormuş ve aşağıdaki cevabı almış..
    Durum gayet açık, Emniyet Genel Müdürlüğü bize sormuş fakat VERDİĞİMİZ CEVABI YANLIŞ ANLAMIŞLAR deniyor,
    Eğer tekrar resmi olarak sorarlarsa bu şekilde açıkça anlatırız diyorlar,
    Benca en sonunda bu belirsizlik düzeltilir..Ancak güzel ülkemde hatanın veya eksikliğin kabul edilip derhal düzeltilmesi, ERDEM olarak değil de ONUR KIRICI olarak algılandığı için, biraz zaman alıyor..
    Zaten bazı arkadaşlar trafik yetkililerine sorduklarında çok çeşitli cevaplar almışlar..
    Fakat çoğu, aklıselim sahibi polis bu uygulamanın eksikliğinin hatta yanlışlığının farkında çok şükür...

http://i.hizliresim.com/lBJ9Vb.jpg
    cenkito bunu beğendi.

REKLAM ALANI
2. sayfa BirinciBirinci 123 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler