Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Start-Stop sistemli Hero Splendor iSmart

Motovento
    REKLAM ALANI
    admin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Son zamanlarda yakıt tüketimi düşürmeye yarayan otomobiller için standart bir özellik olamaya başlayan start-stop (dur-kalk) sistemini motosikletlerde de kullanılmaya başlandı. Dur kalk sistemi trafik yoğunlunda ilerleyemediğiniz anlarda ve ışıklarda durduğunuzda motorunu durdurup yakıt tüketimini ve emisyonu yok eden çevreci bir sistem olarak ön plana çıkıyor.

Ülkemizde motosiklet sektörüne bu sene giren Hero markası idle-start-stop (ISS) adını verdiği dur kalk sistemine sahip Hero Splendor iSmart adlı modelini tanıttı.

Honda scooter modeli PCX'de Rölanti Durdurma Sistemi adı altında bu teknolojiyi kullanmaya başlamıştı. PCX'de motorun yakıt verimliliği yeni bir Start-Stop sisteminin ilave edilmesiyle daha da artırılmış. Start-Stop sistemi çalıştırıldığında, motor otomatik olarak rölantide geçen 3 saniye sonrasında çalışmayı durduruyor daha sonra gaza basıldığında tekrar çalışır ve yakıttan %5 tasarruf edildiği belirtiyor.

Dur-Kalk sisteminin diğer markalarlarda da kullanılıp kullanılmayacağını zaman gösterecek.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    alicebbar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    MT25+RKS Freccia
    Umarım tüm motosiklet üreticileri bu sistemi her motorda uygular.
    namk bunu beğendi.

Sinan Aksu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    DL1000-Nmax155
    Alıntı alicebbar adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Umarım tüm motosiklet üreticileri bu sistemi her motorda uygular.
    Umarım 3 kuruşluk sistemi 5 kuruş geçirmeden uygular.
    mterayes26 ve srknbdm bunu beğendiler.
    İç sesim dışardan duyulsa beni kurşuna dizersiniz..

jönysf - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    motosikletlerde pek işe yaramıyor ama aynı şeyi araçlar için söyleyemiyeceğim. Benim motosikletimde var di hiç kullanmazdım ama aracımda kullanıyorum.

Tundzhay - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Bu sistem mars motorunu aglatmiyor mu?

linkinpark20 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha XJ6
    İyide bu sistem zaten pcx'te var.

ronnytechno - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    TVS Apache 150 2013 Yeşil-Siyah
    Alıntı linkinpark20 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    İyide bu sistem zaten pcx'te var.
    Zaten pcx de var diye belirtilmiş:D
    Eğer kask takmıyosanız koruyacak bişeyiniz yok demektir!!!

M.balibey - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı Tundzhay adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    marş motoru şarj dinamosu ve akü daha güçlü fakat standart araçlardan daha az dayanıyor önemli olan turbonun olmaması motosikletler atmosferik olduğundan daha z sıkıntı çıkar fakat arabalarda turbonun anası ağlıyor

motorcu48 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    İNAZUMA keyfiii :DD
    pcx de neredeyse hiç bir işlevi yok nedeni 125 lik bir scooter zaten bunlar az yakıyor 150 lik le arasında fark yok .1000cc 600 cc motorlara koyarlarsa o zaman anlamlı bir değişiklik görülür.bunlar pazarlama politikası

ferdinandd - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda NC S
    Alıntı motorcu48 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    pcx de neredeyse hiç bir işlevi yok nedeni 125 lik bir scooter zaten bunlar az yakıyor 150 lik le arasında fark yok .1000cc 600 cc motorlara koyarlarsa o zaman anlamlı bir değişiklik görülür.bunlar pazarlama politikası
    Aslında öyle, Yalova migros ışıklardan feribota kadar tıkalı bir günü hatırlıyorum 1200 GS li 3 çantalı bir dayıcağız trafikte araba gibi bekliyordu feribota bindiğimde acaba dayı kaç araba boyu ilerlemiştir diye geçirmiştim içimden :/

Şimdi şöylede bi durum var, o tür dayıların motosikletine böyle bir teknoloji koysalar küfür sayar, birde bunun SportTouringlere koysan satışlar düşer gibime geliyor. Range Rovera koysalar bizim millet eski modelini arar gibime geliyor. Çevre falan değil kendi canı için takacağı kemeri hakaret kabul eden bi milletiz

Sayıca feci bir üstünlüğü var düşük cc lerin, ve düşük cc kullanıcılarının hemen hemen hepsi şehiriçinde kullanıyor, yüksek cc ler özellikle ciddi yakıt sarfedenler bi sahil dağ yayla ypıp dönüyor o da arada bir

%5 gibi bi kardan bahsedilmiş zaten PCX te de vardır okadar faydası heralde. He olmasada olur ama yukardada arkadaşın söylediği gibi bi geçirme politikası güdülmeden eklenecekse eklensin zarar gelmez gibisinden düşünüyorum bende
    Yaşasın MEKANIK, kahrolsun elektronik | Yaşasın METAL, kahrolsun plastik | Yaşasın TORK, kahrolsun beygir | ...

cihangir151 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Xmax 250 Ironmax
    anladığım kadarıyla marş motoru gibi ilk hareket parçaları sistemin çalışmasında ekstradan kullanılmıyor. Yanma odasında yakıt-hava karışımı sıkıştırıldığında gaz verdiğinizde ateşlenmek üzere krank üst ölü noktada durdurulup ateşleme kesiliyor. Gaz veriyorsunuz buji ateşliyor ve çalışmaya devam ediyor. Aslında çok basit bir sistem. Çok daha öncelerden beri özellikle 4 tekerli araçlarda uygulanması gerekirdi. Tek sıkıntısı sadece otomatik vitesin müsade ediyor oluşu olmalı.

Motosikleti
    Kawasaki VN 800
    Çok sağlam akü olmazsa 3 ayda 1 akü değişir . %5 gibi komık bır rakam mars motorunu kurtaracak mı ? ne kadar kalıtelı olursa olsun malzemesi . Çinli motor değilki 40 tl ye yenı mars motoru tak o komurlerın halı duman olur . yüzde 5 bugun en psikopat kurye günde 3 taşş çatlasın 4 lt yakıyor 25 gün = 1 ay diyelim , nerdeyse ayda 5 lt yani 25 tl birde benzın cok pahalı hee yılda 300 tl iktisada bak

---------- Mesajlar birleştirildi - 02:16 ---------- bir önceki mesaj zamanı 02:11 ----------

yanlıs anlamıssın hacı , pcx kullanan birisi olarak gaz verınce , çok az da olsa mars basıyor
    M.balibey bunu beğendi.
    TÜRK CHOPPER TÜRKİYE ESKİŞEHİR İL TEŞKİLATI - O ERRORDU DİSİPLİN OLDU

Motosikleti
    BMW F 750 GS
    Motosiklet için tamamen gereksiz, şov amaçlı uygulamalar. Zaten az yakıyor ve çevreyi az kirletiyor, motoru durdursan ne olur, durdurmasan ne olur ? Ayrıca motosikletler otomobiller gibi trafikte sıkışıp kalmıyorlar ki... Ben bir ışıkta bir kez dururum ama araçlar yeri geldiğinde 5 sefer yakalanıyorlar aynı ışığa...
    motorcu48 bunu beğendi.

çağın - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Otomobillerde TURBO destekli motorlarda bu sistemin yoğun trafikte kapatılması gerek. Sonuçları çok üzücü olabiliyor. Turboyu evinizin köşesinde süs niyetine kullanırsınız. Düz mantık yüksek hacimli güçlü motorsikletlerde de bu sistem yarardan çok zarara yol açar gibime geliyor. max. 600 cc hacimli motorlara kadar kullanılabilir bir sistem. O hacimlerde zaten az yakıyor diyebilirsiniz ancak 3lt yakan bir araç değerleri %10-%20 oranına düşmesi de kimseye zararı dokunmaz diye düşünüyorum.

Alıntı cihangir151 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    anladığım kadarıyla marş motoru gibi ilk hareket parçaları sistemin çalışmasında ekstradan kullanılmıyor. Yanma odasında yakıt-hava karışımı sıkıştırıldığında gaz verdiğinizde ateşlenmek üzere krank üst ölü noktada durdurulup ateşleme kesiliyor. Gaz veriyorsunuz buji ateşliyor ve çalışmaya devam ediyor. Aslında çok basit bir sistem. Çok daha öncelerden beri özellikle 4 tekerli araçlarda uygulanması gerekirdi. Tek sıkıntısı sadece otomatik vitesin müsade ediyor oluşu olmalı.
    Arkadasimda VW polo bluemotion 1.2 duz vites arabasi var. Onda da star stop sistemi var. İsiklarda durdugunda spot ediyor. Sonra gaza dokundugun anda calisiyor.
    cihangir151 bunu beğendi.

Motosikleti
    mondial 100 sfc snappy x
    Büyük motosikletlere koyulması mantıklı olmaz zaten çok yakan ışıklarda durduğunda yapacağın tasarruf 100 km de 1 litre bile olmaz trafikte.

Alıntı cihangir151 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Mühendis değilim. Sistemin nasıl çalıştığını bilmiyorum. Benzinli araçlarda dediğin geçerli olabilir fakat dizel motorlarda da start stop sistemi var. Onlarda nasıl stop ettikten sonra çalışıyor? İlla ki elektrik gücü marşı çalıştırıp o da ilk hareketi sağlıyor motora ki mazot sıkışma sonucu patlamaya başlıyor.
    Benzinli ile dizel motorlar arasında fark var mıdır bilmiyorum.
    Bir başkadır Balkanlar'da Türk olmak!

mete_han - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Melmeket Uşak/Manisa.2020 NC 750 X DCT/2015 CBF150
    start&stop kadar saçma sapan ve gereksiz bir tasarım daha görmedim...kullanmam kullananıda döverim...

BMW 3.20 yeni kasa dizel arac geliyor yanımıza kısa süreli beklemelerde arkadaşımız aracı stop bile etmiyor...Borusan Servisdeki arkadaşları demiş ki abi zaten az yakıyor rölantide çalışsın stop edip çalıştırdığına değmez...adam 5 dakka aracı çalışır vaziyette bırakıyor az yakıyor diye...tamam bu da saçma ama gerçek bu...

bu kahrolası start stop nedeniyle yeni kasa kangoo nun debriyaj baskı balata 3 kez değişti...eski işyerimde...saçma sapan anlamsız bir donanım ve mekanik...kullananada şaşıyorum...yahu arabanın AMK gazetesi yani be adam..kullanma şunu...motora gereksiz yük biniyor...

Alıntı mete_han adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    start&stop kadar saçma sapan ve gereksiz bir tasarım daha görmedim...kullanmam kullananıda döverim...

BMW 3.20 yeni kasa dizel arac geliyor yanımıza kısa süreli beklemelerde arkadaşımız aracı stop bile etmiyor...Borusan Servisdeki arkadaşları demiş ki abi zaten az yakıyor rölantide çalışsın stop edip çalıştırdığına değmez...adam 5 dakka aracı çalışır vaziyette bırakıyor az yakıyor diye...tamam bu da saçma ama gerçek bu...

bu kahrolası start stop nedeniyle yeni kasa kangoo nun debriyaj baskı balata 3 kez değişti...eski işyerimde...saçma sapan anlamsız bir donanım ve mekanik...kullananada şaşıyorum...yahu arabanın AMK gazetesi yani be adam..kullanma şunu...motora gereksiz yük biniyor...
    Start & Stop ile debriyaj balatasının ne alakası var?

Alıntı Tundzhay adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Pcx lerde marş motoru görevini şarj dinamosu yapıyor. Mekanik bir sistem değil o yüzden uzun ömürlü.

Bilmedigimden soruyorum. İlk fareketi mars vermiyorsa, sarj dinamosu nasil veriyor? Stop etmis bir motor elektrik uretmez ki? Denamo hareket etmedigi zaman elektrik uretmez bildigim kadariyla. Dinamonun aku gibi depolama yeri mi var?
    Bilmedigimden soruyorum. Aciklarmisin?
    Bir başkadır Balkanlar'da Türk olmak!

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)