Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 123 SonuncuSonuncu

OGS gişeleri tamamen kaldırılıyor - Cihaz parası yanıyor

Motovento
    REKLAM ALANI
    İHTİYAR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SUZUKI GS-500 E

Köprü ve otoyollardaki trafiği azaltmak için şubat ayında KGS gişelerini HGS'ye (Hızlı Geçiş Sistemi) çeviren Ulaştırma Bakanlığı, şimdi de OGS gişelerini 6 ay içerisinde HGS'ye çevirerek tüm gişeleri kaldıracak. Tüketiciler ise tek hakim olacak HGS'ye geçişte OGS için ödedikleri depozitoyu alabilecek ancak cihaz bedellerini geri alamayacak.

KÖPRÜ ve otoyalların artık tek hakimi Hızlı Geçiş Sistemi (HGS) olacak. 6 ay içerisinde otoyol ve köprülerdeki tüm gişeler kaldırılacak. Böylece Kartlı Geçiş Sistemi'nden (KGS) sonra Otomatik Geçiş Sistemi (OGS) de tarih olacak. Ancak Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım'ın geçtiğimiz günlerde yaptığı "OGS'si olana bedelsiz HGS vereceğiz, bunları da eve teslim edeceğiz" açıklamasından sonra OGS'lerin ne olacağı merak konusu oldu. Konu ile ilgili açıklama yapan PTT Genel Müdürü Osman Tural, vatandaş için daha kolay olduğundan dolayı OGS'lerin HGS'ye çevrileceğini söyledi. Yaklaşık 3 milyon OGS'nin yerini HGS'lerin alacağı bilgisini veren Tural, "Sistem 6 ay içinde tamamlanacak. Zaman içinde tüm gişeler kaldırılacak. Havadan okuma sistemi var. Bu sayede geçen araçlar sınıflarına göre okunabilecek ve ona göre ücretlendirilecek. Şu anda 2.1 milyon HGS kullanıcısı var" diye konuştu.

Depozito karmaşası

OGS cihazı satın alırken cihaz bedeli ve depozito parası ödeyen vatandaşları ise bir sürpriz bekliyor. HGS'ye geçişte ödedikleri depozito ücretini geri alabilecek olan tüketiciler, ödedikleri cihaz bedellerini geri alamayacak. OGS sisteminin sağlayıcıları olan bankalar da, "OGS cihazını satın alanlar eğer depozito ödedilerse bunu geri alabilecek. Ancak cihazları geri alma şansımız yok. O yüzden cihaz bedellerini ödemek söz konusu değil" diyor. Bir başka banka yetkilisi ise "Hiçbir şekilde ne depozito ne de cihaz bedeli geri ödenmiyor" yorumunu yapıyor.

PTT Genel Müdürü Tural ise, "Bankalar bu ücretleri depozito olarak değil cihaz bedeli olarak aldı. 3 yıllık garanti süresi dolan cihazların bedeli geri ödenmiyor."

Farkları neler

OGS
    · Otoyol ve köprülerden duraklamadan, yüzde 20 indirimli geçiş imkanı sağlıyor.
    · Ancak alması zahmetli ve pahalı.
    · 40-60 lira bedelle alınıyor.
    · Kredi kartı hesabıyla ilişkilendirmek veya banka hesabında sürekli para bulundurmak gerekiyor.

HGS
    · Satın almak OGS'ye göre daha kolay.
    · Tüketici için en önemli fark ise fiyat.
    · HGS'ler 5 lira veya 15 liraya alınabiliyor.
    · PTT şubelerinden, ya da bankalardan HGS'lere ulaşılabiliyor.
    · Bazı bankalar müşterilerine HGS'yi bedava veriyor.

5 SORUDA HGS'YE GEÇİŞ

HGS'yi nasıl alırım?
    · HGS kartına PTT şubelerinde 5 lira karşılığında ulaşılabiliyor. HGS kart ve etiketleri aracınızın plakasına kayıtlı olarak veriliyor. Bu nedenle HGS almak için ruhsat ve kimlikle başvurulması gerekiyor. HGS kartını ruhsat sahibinin alması gerekiyor. HGS etiketlerine bankalar aracılığıyla da ulaşılabiliyor. HGS dolumları PTT olan her yerden, benzin istasyonlarından ve konaklama tesislerinden yapılabiliyor.

HGS'ye nasıl geçiş yaparım?
    · HGS'ye geçiş yapabilmek için öncelikle bankanızla görüşmeniz gerekiyor.
    Bu işi yapabilmek için bankalar dilekçe ile başvuru yapmanızı istiyor. Bankadan bankaya değişen uygulamalara göre OGS cihazınızı satın alırken ödediğiniz depozitoyu geri alabilirken, cihaz ücretini almanız mümkün değil.
    Bazı bankalar ise hiçbir ücretin geri ödenemeyeceği bilgisini veriyor.

HGS'nin avantajı neler?
    · HGS'nin getirilmesindeki
    en önemli neden özellikle köprü trafiğindeki kargaşayı biraz olsun rahatlatmak.
    Bunun dışında geçiş ücretlerinde OGS'ye göre bir avantajı yok. Ancak HGS'ye daha uygun şekilde ulaşmak mümkün. Cihaz ücreti OGS kadar pahalı değil ve bir çok noktadan dolum yapılabiliyor.
    Banka hesabı olmak zorunlu değil.

Kaçak geçiş nasıl engellenir?
    · HGS hesabında geçiş ücretini karşılayacak kredi bulundurulması zorunlu. HGS hesabında geçiş için yeterli bakiye bulunmadığı durumda sıfır bakiyenin altındaki hesaplar 7 gün içerisinde yeterli tutar hesaba yatırılmadığı takdirde PTT tarafından iptal edilerek tebligat işlemleri yapılıyor. Yeterli bakiye olmadan yapılacak geçişler, 7 gün içinde hesaba yükleme yapılmaması durumunda 11 kat cezalı oluyor.

Arabamı sattım HGS'mi ne yapmalıyım?
    · Ürününüzü PTT merkez ve işyerlerinden iptal ettirerek yeni ürün alabilirsiniz, eski ürün içindeki bakiyeyi gerekli kontroller gerçekleştirildikten 7 gün sonra yeni ürününüze aktarabilirsiniz. Yeni ürün almak istemiyorsanız iptal ettirdiğiniz ürününüz içindeki bakiyeyi 1 ay sonra PTT Merkezlerinden alabilirsiniz.

OGS satan bankalar

· Ziraat Bankası
    · Vakıfbank
    · İş Bankası
    · Denizbank
    · Garanti Bankası

Kaynak: HÜRRİYET
    Haydi hükümeti yıkalım yerine AVM yapalım.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    ormankebabi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki ER-6n
    Tam OGS alıp rahat edeceğim derken, yine aynı soru... NEREYE YAPIŞTIRILIR BU ŞEY???
    eray_uluyazı bunu beğendi.

alp_tunay - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    cbf1000-cygnus
    Alnımızın ortasına yapıştıracaklar ...
    babaçi, piyanist_irf ve eray_uluyazı bunu beğendiler.
    T Ü R K İ Y E. . . .T Ü R K L E R İ N D İ R

N E ... M U T L U... T Ü R K Ü M... D İ Y E N E

navier - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki Versys 650
    Arabam için şerit şeklinde olan HGS'den almıştım. Dikiz aynası civarlarına yapıştırılıyor. Geçen hafta da motosiklet için aldım; eski KGS gibi kart şeklinde. Geçerken havaya tutup okutuyorsun. Tehlikeli oluyor tabi. Montun koluna ya da başka bir yere şeffaf kaplamalı bir kısım yapıp geçerken öyle okutmayı düşünüyorum.
    İstemez vaadetmeyin cenneti bize, dünya cennet olacak ellerimizle, alınterimizle.

hyce - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Hyosung GV250
    Ruhsatın içindeki HGS etiketinin bile okunabildiğini söylüyorlar, etiketi okuyamazsa plakayı görür, eşleşen HGS var diye ceza yazmaz.

İHTİYAR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SUZUKI GS-500 E
    Az kaldı az, ensemize ve totomuza chip takıp aldığımız nefesi sayacaklar.
    Sağmal inekler gibi kulağımıza küpe bile takabilirler, genetiği değiştirilmiş gıdalarla o gün aldığımız kalori kadarını emeğimizi sömürerek derhal geri almanın peşinde bu lanet sistem.
    Biz aklı selim kuzular ve danalar olarak başımızı yem torbasından çıkarmamalıyız, sadece çobanımızın sesine kulak vermeliyiz.
    Haydi hükümeti yıkalım yerine AVM yapalım.

GorkeM - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Dikiz aynası cama monteli otomobillerde bağlantı bölgesinin 5cm aşağısına, dikiz aynası tavandan monteli araçlarda 10cm aşağısına, kamyonlarda camın alt kısmından 5cm yukarısına yapıştırılması gerekiyormuş.

Yani tamamen nokta atışı yapmanız gerekiyor.
    Dikiz aynasına veya camın köşesine yapıştırılırsa okumayabiliyormuş.

Bu durumda motosiklette alnımıza yapıştıracağız.
    Motor üzerindeki dikilme açısını da hesaplamanız gerekiyor.
    Hgs'yi tam ortalamak da cabası.
    Touring motor sürücüleri biraz eğilmek zorunda kalabilir.
    Supersport, superbike sürücüleri hgsnin altından geçiyorlar ne yazık ki.
    Tam geçerken alnınızı işaret edip hafif gülümseyin yoksa okumuyormuş.

Muz cumhuriyetinin antik kuntik uygulamaları.
    Motosikletler (trafiğe çıkan yaygın bir araç) yeniden sallanmıyor.
    Forum Kuralları◄ ►Moto Aktuel◄ ►Türk Dil Kurumu
    Herkes düşüncelerinde yanılabilir. Ama aptallar bir türlü yanıldıklarını anlayamazlar. Cicero

MotorKafa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBF 1000 FA
    Eee milletin OGS cihazına verdiği onca para ne olacak ?
    HGS etiketiyle beraber depozitolarını da getirecekler mi eve ?
    Motosikletli Kaplumbağa...

crxforever - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ybr125 2008
    ne olursa olsun tüm paralı yollarda ve köprülerde en az bir nakit gişesi bulunmalı. tüketici haklarına göre kimse ihtiyacından fazla bir hizmeti veya ürünü almaya zorlanamaz. belki araç sürücüsü o köprüden veya yoldan bir kere geçecek. ne için geçmediği yolun parasını peşin ödemek zorunda ?
    yürekçe bunu beğendi.

izmir3535 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha tdm900
    demedi demeyin hgs de ileride kalkar yerini başka bir şey alır... milyonlarca satılıyor hesabını siz yapın ne paralar dönüyor bu işte...sahın milletiiiiiiiiiiiii
    merlin34 bunu beğendi.

Cgty - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kırmızı-Mavi-Beyaz
    Neden değişiyor yani sistem , neden kalkıyor ki ogs ?
    Birisi çıkıp devletin kâr amacı güden bir kuruluş olmadığını söylese ..
    "Sağlığında nice ehli hünerin,bir tutam tuz bile katmaz iken aşına,öldürüp evvel onu açlıktan, sonra bir türbe dikerler başına."

Reşit - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Daha yeni motora 40 lira verip ogs aldım. Geri de vereceklerini sanmıyorum. Vermeyeceklerse Allah belalarını versin. Vereceklerse de versin...
    viper17 bunu beğendi.

scooboy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha xj6N 2013
    yuhh diyorum artık. Gerçekten yuh. Dalgamı geçiyorlar bizle bunlar ya. Yeter artık.
    Çocuk oyuncağımı bu işler.

Kocaeli İl Temsilcisi piyanist_irf - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    kawasakı versys,honda wın-go
    Alıntı Reşit adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Daha yeni motora 40 lira verip ogs aldım. Geri de vereceklerini sanmıyorum. Vermeyeceklerse Allah belalarını versin. Vereceklerse de versin...

ogs nin çöp olacağını sanmam, aynı kgs gibi belirli bir zaman verilir ve sende o zaman içinde geçmeyeceğin otoyoldan geçersinki paran hibe olmasın
    | ▌▌| ▌▌▌| ▌▌| ▌▌▌| ▌▌| ▌▌▌|
    |_|_|_|_|_|_|_|_|_|_|_|_|_|_|_| http://www.irfmotor.com/

Samet Ağır - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    YAMAHA YZF 1000 thunderace ,NC 750 S
    boşver Reşit...
    sen onu bunu bırak ta bu sene balık avlama yarışması yapacakmıyız? yaparsak katılacakmısın onu söyle...

nasılsa kazanamam diye düşünme ama...
    Biliyorsan konuş,ibret alsınlar...
    Bilmiyorsan sus ki,seni ADAM sansınlar...

ormankebabi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki ER-6n
    Şimdi aklıma geldi, kaskın içine giren güneş vizörüne yapıştırsam (vizör iptal olacak!?) oradan okur mu ki Neyse ben köprüden geçene kadar HGS'nin de yerini yenisi alır

SonpoL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    -
    ahaah. Her türlü versin diyorsunuz yani . Katılıyorum.

Ben de yakın bir zaman önce ogs aldım. Açıkçası bana biraz yılan hikayesi gibi geliyor...
    Önce emniyet, sonra hareket...

Reşit - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı Samet Ağır adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    boşver Reşit...
    sen onu bunu bırak ta bu sene balık avlama yarışması yapacakmıyız? yaparsak katılacakmısın onu söyle...

nasılsa kazanamam diye düşünme ama...
    Samet abi 2 hafta önce ciddi bir operasyon geçirdim. Kısmetse 4 ay sonra aranızdayım. Zaten balık sezonu da başlıyor. Tabii ki katılacağım. Ama bu aralar iptalim

---------- Mesajlar birleştirildi - 22:11 ---------- bir önceki mesaj zamanı 22:09 ----------

Alıntı SonpoL adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    ahaah. Her türlü versin diyorsunuz yani . Katılıyorum.

Ben de yakın bir zaman önce ogs aldım. Açıkçası bana biraz yılan hikayesi gibi geliyor...
    Bana da yılan hikayesi gibi geliyor.

cousinecruis - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bmw R 1150 GS
    Hgs ile ogs bilestirilecek dedi bugün ulaştırma bakanı. Yani sürücüler şerit değiştirip trafik sıkışıklığı oluşturmayacak. Standart bir uygulama olarak, hgs de ogs de aynı gişeden geçebilecek. Tabiki medya yine bir yerlerinden anlamış ;)
    Evindeki muhabbet kuşunu, bebe şampuanı ile yıkayan insanlardan zarar gelmez

Permatiq59 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    KapÇık
    meeeeeee... meeeeeeeee... melemeye devam...

REKLAM ALANI
1. sayfa 123 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)