Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Motosiklet sektörünün gelişimi

Motovento
    REKLAM ALANI
    100 Oktan Moderatör (Komtan) Gürkan Anbarlı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Fazer

Alman Gottlieb Daimler tarafından 1885 yılında yapılan tahta motosiklet ile dünyada ilk defa benzinli motor motosiklet üzerinde kullanılmış oldu. Bu model Amerikalı Sylvester Howard Roper tarafından 1867 yılında geliştirilen buharlı motora sahip, kömürle çalışan 2 silindirlik motosikletinin günümüz teknolojisine ulaşmasında devir atlatan önemli bir icattır.

Nicolaus August Otto 'nun 1876 yılında geliştirdiği Otto Çevrimine Sahip içten yanmalı motorun üretilmesinden kısa bir süre sonra Daimler motoru motosiklete entegre ederek modern motosikletlerin ilk temelini atmış oldu.

Daimler ve Roper, ürettikleri motosiklet modelleri ile beraber ürettikleri otomobiller ilede sektöre hizmet vermiş önemli girişimcilerdi, dışarıdan bakılınca sadece 2 tekerlekli bir bisiklete benzinli bir motor entegre etmişlerdi belki ama bir devrin, tutkunun, kültürün, özgürlüğün doğmasına ve günümüze kadar gelmesini sağladılar.

1892 yılında 5 silindirli Millet, 1894 yılında bilinen ilk iki teker üretimi olan patentli Hildebrand & Wolfmueller Almanya 'da Doğdu. 1895 yılında Fransız DeDion-Buton firması motosiklet motoru üretimine başladı, bu motorun kopyası ile Metz firması 1898 yılında Orient-Aster olarak bilinen ilk Amerikan üretimi motosikleti çıkarttı. Indian ve Harley-Davidson firmaları da bu motorun teknolojisini kullandılar, DeDion-Buton motosiklet motoru günümüz modern motosiklet motorlarının atasıdır.

Daimler ve Roper her ne kadar motosikleti icad etmiş olsalarda kabiliyetlerini otomobil sektöründe göstererek yeni başarılara yelken açarlarken açtıkları motosiklet sektörü Excelsior, Indian, Pierce, Merkel, Schickel ve Thor gibi firmalarla hareketlenmeye başlamıştı. Elbette Amerika 'nın yükselişi efsanevi Indian ve Harley-Davidson firmaları ile oldu.

1900 'lü yıllara geçiş dönemlerinde genç mühendis ve yarış bisikleti üreticisi olan Oscar Hedstrom Pacer, George M. Hendee ile beraber Hendee firmasını kurdu, 1.75 bg gücünde ki, 25 mil/s hıza sahip Single markasını üreten firma, adını Indian olarak değiştirdi ve 1. Dünya Savaşı 'na kadar dünyanın en çok satan motosiklet modeli oldu.

1903 yılında 2 ve 3 hızlı şanzımanlarla desteklenmiş V-Twin motorlu araçlar üreten Indian firmasının birde rakibi doğuyordu. Aynı yıl 20 'li yaşlarda ki William Harley ve arkadaşları Arthur ile Walter Davidson kardeşler, Wisconsin eyaletinin Milwaukee semtinde bulunan evlerinin bahçesinde bulunan küçük bir barakaya Harley-Davidson firmasını kurdu.

grkan, 18.03.2006

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    fener1907 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Keeway KW250-H SUPERSHADOW
    paylaşımın için teşekkürler

vedo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    yamaha fz6
    motoru iyiki biraz geç almışım.. Bunları kullanamazdım yoksa
    Less is more...

vlad1462 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    var bişeyler
    tek tekere kalkamasalarda genede fena deiller,fuara gelirlermi acaba
    paylaşım için saol

Khutuck - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2.5 yıl akbil, sonra CuBuF150, şimdi Fazer, az KTM
    En üstteki kaç basıyor?

Kartal23 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Motorumu Sattım
    baba bunlarla sürtat yapınca nasıl durulur...
    merakkonusu

musti81 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Seyhan 125
    ayağınla
    yada küçükken yapardık arka tekere ayağını sıkıştırcan

Motosikleti
    Honda CBR 250R
    sonu nereye varicak acaba merak ediyorum
    Allah Hepinizi, Kazadan, Beladan Korusun!:salut: Çok hız yapmayın arkdaşlar, hareket felan hiç yapmayın.. dikkat edin... Ayhan Sözen: Motosiklet Hayranlarından birisiyim işte...:queen:
    İlgi alanım sportif motorlar üzerine

ya arkadaş lar motor tamiri hakında bilgi vercek arkadaş yokmuya ben bisiklet tamirsiyim ama şimdi motor zamanı ama motor tamirin den anlamıyom yokmu kafadar msn yusuf_aga_61@hotmail.com

Motosikleti
    MZ 125
    Allaha şükür şimdiki motosiklet böle deil zaten böle olsaysaydı ben motosiklet tukunu fln olmazdım

bart1969 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    fz6 fazer 2005/yamaha ybr 125 2004(satmaktan şu ar
    çok ciddi bir sorum olacak.acaba buharlı motora sahip motosikletten bahsediliyor.motor da tam sürücünün altında.acaba o alete kimse ısıdan binmeyi başardı mı ki?binenin resmen poposu pişer onun üstünde diye düşünüyorum.
    aynen kaynar çaydanlığı bacağınızın arasına alıp koşar hesap.cidden o şeye binebilen olmuşmudur?

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler