Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Mont Seçimi Yapamıyorum, Tavsiyeye İhtiyacım Var

Motovento
    REKLAM ALANI

Öncelikle hepinize merhaba. Ankara'da yaşıyorum, günlük yaklaşık 40-50km yolculuk yapıyorum (4 mevsim boyunca) ve R25 kullanıyorum. Mont seçimi hakkında tavsiye/görüşlerinize ihtiyacım var. İstediğim mont aslında herkesin de istediği gibi yazın pişmemek kışın da donmamak Ancak en başında deri mi tekstil mi karar veremiyorum. Herkes farklı bir şey söylüyor,kimi deriyle kışın donarsın, yazın yanarsın kimi de konforlu bir şekilde devam edersin diyor. Yaklaşık 5-6 ay boyunca Ankara ayazında/kışında kuryelik yaptım. Bize verilen astarsız montun içine 2 adet kalın yün kazak, polar hırka ve üzerine montu giyince gram soğuk almıyordum. Alacağım montu yazlık olarak alıp kışın bu şekilde kullanmak mantıklı mı ? Yazlık ve kışlık olarak ayrı ayrı montlar mı almalıyım yoksa dört mevsim mont alarak yazın içerisindeki astarı çıkartıp pişmeden yola devam edebilir miyim? 2000 liralık bütçem var ve kafam çok karışık. Aklım bir alpinestars andes drystar v2'ye bir de alpinestars celer'a gidiyor ancak drystar'ın yazın ne kadar serin tutacağını kestiremiyorum. Tavsiye ve görüşlerinize açığım. Şimdiden teşekkür ederim.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    joshua - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki KLX 250 (2016) KLR 650 (2006)
    rahat etmek için 3 mevsim ve yazlık olarak iki ayrı mont almak lazım, her gün sürüş yapan biri değilim, bir deri, bir yazlık, bir de üç mevsim olmak üzere üç ayrı mont kullanıyorum.

Motosikleti
    MT-07
    Alıntı joshua adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    rahat etmek için 3 mevsim ve yazlık olarak iki ayrı mont almak lazım, her gün sürüş yapan biri değilim, bir deri, bir yazlık, bir de üç mevsim olmak üzere üç ayrı mont kullanıyorum.
    3mevsimlik mont yazı değil kış mevsimini karşılamaz. Koşun kullanacaksanız kışlık mont alın denir. Benim montum 3mevsimlik ve kışın donmamı hiçbir şekilde engellemiyor. Üstüne yağmurdan da direk etkileniyor. Yazın ise 4 mevsimlikler gibi hava pencereleri var die sürülebilir deniyor.

cıbılduck - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Monster 696
    Şimdi icinde astarlı olan bir ceket al, kışa doğru paranı toparlayıp bi tane de kışlık al derim.

bajajpulsar2 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CygnusL(2015)-NS200(2015)-MT25(2020)
    öncelikle tam istediğin gibi kullanabileceğin hem yazın kullanımda hiç terletmeyip çok iyi hava akımı sağlayacak, hem de kışın kullanımda hiç su geçirmeyip kuru tutacak bir ceket yok, olacağını da sanmıyorum. dolayısıyla yaz ve kış için ayrı ayrı iki ceket alman gerekicek.
    tavsiyem biraz daha bekleyip yazlık bir ceket alıp kış gelene kadar da kışlık ceket parası biriktirip bir tane de kışlık ceket alman. ayrıca bu sayede tek bir ceketi sürekli kullanacağına iki ceket ile daha uzun yıllar kullanım sağlayabilirsin.

joshua - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki KLX 250 (2016) KLR 650 (2006)
    Alıntı Angrypower adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    3mevsimlik mont yazı değil kış mevsimini karşılamaz. Koşun kullanacaksanız kışlık mont alın denir. Benim montum 3mevsimlik ve kışın donmamı hiçbir şekilde engellemiyor. Üstüne yağmurdan da direk etkileniyor. Yazın ise 4 mevsimlikler gibi hava pencereleri var die sürülebilir deniyor.
    ben gayet memnunum sıfırın altındaki havalarda dahi kullandım montumu, üç mevsimlik montu yazın kullanamazsın yanarsın, içliğiyle birlikte kışın, içliğini söküp sonbahar ve ilkbaharda kullanabilirsin, yazın da yazlık mont kullanıyorum, herhangi bir sorun yaşamadım.

yigozya - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SUZUKİ Gsx250r
    4 mevsimliğin astarı çıkarıp yazın kullanma işi hikaye aman diyim dikkat et cayır cayır yakıyor
    espresso bunu beğendi.
    Eve geç varmak hiç varamamaktan iyidir..

Motosikleti
    Gv250 2016
    Bence de en mantıklısı 3 ayrı mont.. Biraz da bütçe meselesi tabii ki. Ancak kışlık mont sadece kışın kullanılır

Motosikleti
    MT-07
    Alıntı joshua adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    ben gayet memnunum sıfırın altındaki havalarda dahi kullandım montumu, üç mevsimlik montu yazın kullanamazsın yanarsın, içliğiyle birlikte kışın, içliğini söküp sonbahar ve ilkbaharda kullanabilirsin, yazın da yazlık mont kullanıyorum, herhangi bir sorun yaşamadım.
    O tamamen bünye meselesi. Ben decathlon wedze100 içlik, prohel 8080 ve prohel8181 aynı anda giyip, richa urban II montumda içkili dahim giyiyorum. Sonuç olarak içim ürperiyor. Kendime gelemiyorum desem yeridir. 3mevsimlik mont herkes için 3mevsim sıcaklık sağlamıyor.

Motosikleti
    Yamaha MT-25
    Alıntı TheyDontKnow adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Öncelikle hepinize merhaba. Ankara'da yaşıyorum, günlük yaklaşık 40-50km yolculuk yapıyorum (4 mevsim boyunca) ve R25 kullanıyorum. Mont seçimi hakkında tavsiye/görüşlerinize ihtiyacım var. İstediğim mont aslında herkesin de istediği gibi yazın pişmemek kışın da donmamak Ancak en başında deri mi tekstil mi karar veremiyorum. Herkes farklı bir şey söylüyor,kimi deriyle kışın donarsın, yazın yanarsın kimi de konforlu bir şekilde devam edersin diyor. Yaklaşık 5-6 ay boyunca Ankara ayazında/kışında kuryelik yaptım. Bize verilen astarsız montun içine 2 adet kalın yün kazak, polar hırka ve üzerine montu giyince gram soğuk almıyordum. Alacağım montu yazlık olarak alıp kışın bu şekilde kullanmak mantıklı mı ? Yazlık ve kışlık olarak ayrı ayrı montlar mı almalıyım yoksa dört mevsim mont alarak yazın içerisindeki astarı çıkartıp pişmeden yola devam edebilir miyim? 2000 liralık bütçem var ve kafam çok karışık. Aklım bir alpinestars andes drystar v2'ye bir de alpinestars celer'a gidiyor ancak drystar'ın yazın ne kadar serin tutacağını kestiremiyorum. Tavsiye ve görüşlerinize açığım. Şimdiden teşekkür ederim.
    Gel hocam sen de bendensin. Anlatayım;

Öncelikle deri mont alma. Yazın ayrı pişirir, kışın ayrı dondurur. Hiçbir şekilde yağmur-çamur kullanışlılığı yok. Temizlemeye veremezsin, elde yıkayamazsın. Deriyi aklından çıkart.

Senin montun Richa Airstream.

Kışın en içte termal içliği kesinlikle soğuk geçirmez. Soğuğu unut. Bir kat üstünde yağmur-rüzgar geçirmez bir katman var. Rüzgarı unut. En dışı tekstil mont. Fileleri var. YAzın efil efil. Ben yaz kış kullandığımdan yazın yazlık mont alayım diye Revit Tarmac Air aldım. Yok arkadaş yandım. Piştim. Tekrar Richa'yı yazın da giymeye başladım.

Ama yağmurda giyeceksen, bir yağmurluk almalısın. Tamam ara katman su geçirmiyor ama, en dış filelerden içeri su girer. Ayrıca binlerce lira verip bu işin duayenleri markalardan mont alıyorsun, sırt koruması yok. Arkadaş kim neden bunları tercih ediyor o zaman? Tamam ilaveten 600-700 lira verip ekstra alabiliyorsun ama ne gerek var düdüklenmeye. Richa'da da D3O korumalar var.

Richa Airstream.
    “Bir delil ile 40 alimi yendim; ama 40 delil ile bir cahili yenemedim.” Mevlana

Motosikleti
    honda cb500f
    Richa yi kislik tavsiye etmis arkadas o olabilir.
    Yazlikra istysn 2. El sahibindende var montlar revit gt air oneririm. Yaz aksami usuysn o kadar serin fileli.

Bi onerim daha olacak sana kisin altina giyilecek pratik bir pantlon al. Ben lbc yamdan fermuarli pantolununu kullaniyrm onu onerrim giymesi basit.

Yoksa ilerliyen yillarda o ankara sogunda romatizma falan olabilirsin. Bu sıkıntilari yasayanlar var hafife alma bu uyarimi

Motosikleti
    motolux
    yazlık fileli montlar sabah ve akşam serininde üşütürmü acaba. bende mont düşünüyorum, kışın kullanmam motoru. ilk bahardan sonbahara kadar kullanırım.

Merdo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    ben de baya araştırdım. baya da bir kaynak kullanici yorumu da okudum. 4 mevsim isini yapabilen montlar zaten pahali ve genellikle enduro ceketler oluyor.
    sehir ici kullanim icin biraz abarti kaliyor bana gore. bu isi ucundan yapan en sehirli ceket revit tornado 2 bence. 3 katmanli bir ceket. en dis katman fileli. yalniz soyle bir durum da var. bu katmanlar giydigin bedeni de bozuyor. yani sana tam olan ceketi almak koruma icin daha iyi ama katmanlari cikardikca ceket bol gelmeye basliyor. o sebeple bence istanbul, izmir, antalya gibi havalar icin yazin fileli(mesh) bir ceket almak. geri kalan mevsimler icin de iki katmanli bir ceket almak veya dainese hydra flux veya revit torque gibi gibi iki katmanli mesh bir ceket alip kis icin de saf kislik bir ceket almak. ben tercihimi dainese hydra fluxtan kullandim, tornado 2 veya 3 bulabilseydim ikinci elde temiz olan onu alirdim gerci. hydra flux icin suanda memnunum icliksiz giyince yaz aksami hafif usuttu bile diyebilirim. kis ve bahar baslangici icin ilerleyen donemde bir mont alabilirim.
    yani kisaca onerilen iki farkli ceket almak. 3 ceketi ben biraz abarti buluyorum eğer kurye degilseniz veya ekstrem sartlarda motor surmuyorsaniz.zor bir karar, turkiye'de de alternatif urunleri bulmak genelde zor. o sebeple deri ceketlerin bakim vs. islerinden uzak durmak, fizibıl bir cozum icin mesh bir 3 mevsim + kislik ceket almak bana mantikli gelmisti.

Burakbekar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Suzuki GSX 250 R
    Tek mont alacaksan ben Alpinestars Sp-X aldım. Yarı deri yarı tekstil. Çıkabilen astarı da var.

Motosikleti
    Revival 50cc - Nmax 125 cc
    Başlık bana uygun olduğu için buraya yazdım ,motoru alma kararım 1 saat sürdü ,mont için iki haftadır karar veremedim. Nmax için 4 mevsimlik uzun mu kısa mı mont tercih etmeliyim. Venom Eclipse nasıldır yoksa kısa model seçip Forte GT veya Prosev Malibu mu almalıyım. 2 hafta geçti kararsızım. Help me.

Uzunda
    Venom Eclipse Beyaz Kırmızı
    Prosev 7150 Siyah Yeşil
    4riders alfons

Kısada
    Prosev malibu Siyah Yeşil
    Forte GT Sİyah
    4riders Gama

Ne önerirsiniz ? Kışın karakışta binmiyorum bahar ayları ve yazın bineceğim. Scooter için kısa mont biraz komik değilmi sonuçta yarış yapmayacağız uzun daha mantıklı olmaz mı ne dersiniz.

Teşekkürler

Kocaeli İl Temsilcisi Ezio41 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2016 Yamaha XJ6 Diversion F ABS
    Alıntı yusuf_1977 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Başlık bana uygun olduğu için buraya yazdım ,motoru alma kararım 1 saat sürdü ,mont için iki haftadır karar veremedim. Nmax için 4 mevsimlik uzun mu kısa mı mont tercih etmeliyim. Venom Eclipse nasıldır yoksa kısa model seçip Forte GT veya Prosev Malibu mu almalıyım. 2 hafta geçti kararsızım. Help me.

Uzunda
    Venom Eclipse Beyaz Kırmızı
    Prosev 7150 Siyah Yeşil
    4riders alfons

Kısada
    Prosev malibu Siyah Yeşil
    Forte GT Sİyah
    4riders Gama

Ne önerirsiniz ? Kışın karakışta binmiyorum bahar ayları ve yazın bineceğim. Scooter için kısa mont biraz komik değilmi sonuçta yarış yapmayacağız uzun daha mantıklı olmaz mı ne dersiniz.

Teşekkürler
    4 mevsimlik montları yaz aylarında kullanamazsınız. At gibi terletir sizi. Yazın ayrı kullanmak için fileli yazlık mont alınması gerekiyor.
    Honda CBF 150 < Kawasaki Z 250 SL < Yamaha MT-25 < Yamaha XJ6 Diversion F

Motosikleti
    Revival 50cc - Nmax 125 cc
    Alıntı Ezio41 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    4 mevsimlik montları yaz aylarında kullanamazsınız. At gibi terletir sizi. Yazın ayrı kullanmak için fileli yazlık mont alınması gerekiyor.
    Evet onu söylemeyi unuttum yazın iyice sıcaklarda yazlık mont alacağım ancak şimdi bir tane 4 mevsim istiyorum.

Motosikleti
    NC750X
    Alıntı Ezio41 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    hocam ne aldınız?

Kocaeli İl Temsilcisi Ezio41 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2016 Yamaha XJ6 Diversion F ABS
    Alıntı cgokhana adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    hocam ne aldınız?
    Hocam bende Revit'in Air modeli var 2014 yıllarında almıştım. Hala onu kullanıyorum yazlık olarak.
    Honda CBF 150 < Kawasaki Z 250 SL < Yamaha MT-25 < Yamaha XJ6 Diversion F

Motosikleti
    Yamaha MT-25
    Naaptin abi montu? O kadar yazdık çizdik, emek verdik anlattık
    “Bir delil ile 40 alimi yendim; ama 40 delil ile bir cahili yenemedim.” Mevlana

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler