Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Yurtdışından online olarak Revit siparişim

Motovento
    REKLAM ALANI
    gurcano - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda Forza NSS300A
    Yazlık mont ve pantolon almak için araştırırken genelde revit modelleri üzerinde karar kıldım. Sonra bir kaç aksesuar dükkanına baktım. Mont'ta airwave 2 modeli henüz Türkiye'ye gelmemişti. Pantolonda ise M beden küçük L beden ise uzun geliyordu.
    Bir maceraya kalkıp Almanya'dan online satış da yapan bir mağazadan (fc moto) sipariş verdim. Önceden biraz araştırdığımda %18 gümrük ödemem gerektiğini gördüm. 100 TLK de nakliye vardı. Sipariş ederken pantolonda L bedeni seçerken 3 farklı boy seçeneği olduğunu da fark ettim ki bu tam istediğim bir durumdu.
    Neyse uzatmayayım. 8 gün içinde ürünü PTT görevlisi kapıma getirdi, 200 TL gümrük ödemesini nakit olarak aldı. Sonuçta Mont ve Pantolon takım olarak bana gümrük ve Almanya nakliye dahil 1400 TL'ye gelmiş oldu. Aynı takımı Türkiye'den almaya kalksam, bir sürü siteye baktım, en az 1800 TL ödeyecektim.
    Bu durumda Türkiye'deki mağazalar mı yoksa ana toptancılar mı aşırı kar koyuyor anlamadım ama zarara giren biz oluyoruz.
    espresso, Lucien ve D e m i r bunu beğendiler.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Yurtdışından ben de çok kıyafet alırım şuana kadar hep memnun kaldım diyebilirim.
    murat 60 bunu beğendi.

murat 60 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    honda crf 250l rally
    hayırlı olsun beden konusunda sıkıntı oldumu nasıl bır yol ızlediniz gelenürün istediğiniz gibimi tam oturdumu üzerinize yurt dışı satışlarda tek korkum bu oyuzden güvenemiyorum bilgilendirirsen sevinirim

zekeriyaimam - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    simson
    Alıntı murat 60 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    hayırlı olsun beden konusunda sıkıntı oldumu nasıl bır yol ızlediniz gelenürün istediğiniz gibimi tam oturdumu üzerinize yurt dışı satışlarda tek korkum bu oyuzden güvenemiyorum bilgilendirirsen sevinirim
    Her markanın kendi ölçü tablosu var sitelerinde.Ayrıca revzilla video inceleme yaptıysa kalıp hakkında bilgi veriyor.Süpriz yaşama şansınız düşük.Ben deri tulum aldım tam oldu
    oialdemir bunu beğendi.

Motosikleti
    RS 660, Tuareg 660
    Yaptığın denklemde aşırı kar nerede?
    Bir mağaza 1400'e aldığı ürünü 1800'e satarsa batar arkadaşlar, ya da zar zor ayakta durur - maaşları düşük göstererek falan =)
    Ticaretle uğraşmadan bu denklemi kurmak zordur biliyorum, ama denkleme girip de satış yapan yerleri eleştireceksek, o zaman konuyu detaylı bir şekilde anlayıp öyle yapmak lazım.

Ha ben de Türkiye'deki fiyatlardan şikayet ediyorum ve yurtdışından çokça alışveriş yapıyorum evet. Ama yukarıdaki gibi bir tecrübeden yola çıkarak kimseyi aşırı kar yapıyor diye eleştirmek doğru değil.
    zekeriyaimam ve artemis99 bunu beğendiler.

-Black- - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Suzuki DL650 2014
    Alıntı killingroad adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Yaptığın denklemde aşırı kar nerede?
    Bir mağaza 1400'e aldığı ürünü 1800'e satarsa batar arkadaşlar, ya da zar zor ayakta durur - maaşları düşük göstererek falan =)
    Ticaretle uğraşmadan bu denklemi kurmak zordur biliyorum, ama denkleme girip de satış yapan yerleri eleştireceksek, o zaman konuyu detaylı bir şekilde anlayıp öyle yapmak lazım.

Ha ben de Türkiye'deki fiyatlardan şikayet ediyorum ve yurtdışından çokça alışveriş yapıyorum evet. Ama yukarıdaki gibi bir tecrübeden yola çıkarak kimseyi aşırı kar yapıyor diye eleştirmek doğru değil.
    Ufak bir mantık hatası var. (Ama sonuç değişmiyor tabii)
    Buradaki mağaza, fc moto'dan sipariş veripsatışa sunmuyor. Dolayısıyla 1400 'e alıp 1800'e satmıyor.

Ama şöyle bir şey oluyor.

Fc moto ile malın Türkiye distribütörü; ikisi de aynı fiyata alıyor. (1000 diyelim)
    Fc Moto 1400'e satıyor.
    Distribütör de perakende satıyor gibi toptan 1400'e satıyor. (Vadeli hesaplar, kur riski, vs) Tabii bir de nakliye, gümrük, depolama, personel,dağıtım, stoklama maliyeti vs.

Dist. den 1400'e alan mağaza da, 1800'e satıyor.

Detaylandırılabilir elbette ama kabaca durum budur.

---------- Mesajlar birleştirildi - 14:32 ---------- bir önceki mesaj zamanı 14:24 ----------

Gurcano

Sen bir mont alacaksın diye, dükkan o markanın belki 30 modelini bedenleri ile birlikte elinde tutuyor. (Üstelik; bu sadece bir marka) Değişik ihtiyaçlar, onlarca marka, ve onlarca model var.
    Bu sadece dükkan kısmı.
    Distribütörde bunları, bütün motor mağazalarına tedarik etmek üzere stokta tutuyor. Ayrıca uygun fiyat alabilmek ve maliyetleri düşürmek için belki 1 seferde 300.000 liralık alım yapıyor. (belki daha da fazla)
    Bir de dükkanlara vade ile veriyor.

Eeee tabii bunun bir karşılığı olmak zorunda.

Yoksa bu kadar uğraşacığıma, bütün parayı 3,20 iken Euro'ya bağlar, hiç bir riske girmeden 4,20 den satar, hiç de zahmete girmezdim.

(Ekonomik açıdan son örneğin faydası tartışılır.) Sadece "bunun bir karşılığı olmak zorunda" kısmını örneklemek için yazdım.)
    zekeriyaimam bunu beğendi.
    Sentis ad medullis!
    Dengeliyorum.com
    youtube.com/we2strom

Motosikleti
    RS 660, Tuareg 660
    Alıntı -Black- adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ufak bir mantık hatası var. (Ama sonuç değişmiyor tabii)
    Buradaki mağaza, fc moto'dan sipariş veripsatışa sunmuyor. Dolayısıyla 1400 'e alıp 1800'e satmıyor.

Ama şöyle bir şey oluyor.

Fc moto ile malın Türkiye distribütörü; ikisi de aynı fiyata alıyor. (1000 diyelim)
    Fc Moto 1400'e satıyor.
    Distribütör de perakende satıyor gibi toptan 1400'e satıyor. (Vadeli hesaplar, kur riski, vs) Tabii bir de nakliye, gümrük, depolama, personel,dağıtım, stoklama maliyeti vs.

Dist. den 1400'e alan mağaza da, 1800'e satıyor.

Detaylandırılabilir elbette ama kabaca durum budur.[COLOR="Silver"]
    Biliyorum fcmoto'dan sipariş etmediğini, en basit mantıkla arkadaş "ben 1400'e aldım, bu da 1400'e alsa 1800'e satsa" mantığı kurmuştur diyerek örneklemeyi buradan verdim, elimizde hazır 1400 fiyatı var diye yani.
    Şimdi ikisinin de aynı fiyata aldığını bilmiyoruz, Revit muhtemelen montu zontu İtalya'da üretmiyordur, muhtemelen Almanya'ya girişi daha düşük vergi ile olacaktır. fcmoto'nun üreticiyle anlaşması gereği buradaki distributor ile aynı fiyattan alıp almadığını da bilmiyoruz. Biraz da bu bilinmezlerden kaçarak fix görünen rakam olarak 1400'ü ele aldım, ama benim de söylediğim üzere haklısın zaten 1400'e almıyor, ve 1400'e almış olsa da batar zaten onu demek istedim. En son mağaza 1400'e alıp 1800'e satıyor dersen onu da sanmıyorum, çok zorlayıcı olacaktır.

FC de aradigim mont 390 eurodan 250ye dusmus. Yanliz beden yok orasi ayro beden gelirse takipteyim. Bu montu siparis versem gumrukte takilma durumu olurmu. Deri mont oldundan sikinti yasarmiyim.

rollcycle - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    R1250GS ADV
    Alıntı gurcano adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Yazlık mont ve pantolon almak için araştırırken genelde revit modelleri üzerinde karar kıldım. Sonra bir kaç aksesuar dükkanına baktım. Mont'ta airwave 2 modeli henüz Türkiye'ye gelmemişti. Pantolonda ise M beden küçük L beden ise uzun geliyordu.
    Bir maceraya kalkıp Almanya'dan online satış da yapan bir mağazadan (fc moto) sipariş verdim. Önceden biraz araştırdığımda %18 gümrük ödemem gerektiğini gördüm. 100 TLK de nakliye vardı. Sipariş ederken pantolonda L bedeni seçerken 3 farklı boy seçeneği olduğunu da fark ettim ki bu tam istediğim bir durumdu.
    Neyse uzatmayayım. 8 gün içinde ürünü PTT görevlisi kapıma getirdi, 200 TL gümrük ödemesini nakit olarak aldı. Sonuçta Mont ve Pantolon takım olarak bana gümrük ve Almanya nakliye dahil 1400 TL'ye gelmiş oldu. Aynı takımı Türkiye'den almaya kalksam, bir sürü siteye baktım, en az 1800 TL ödeyecektim.
    Bu durumda Türkiye'deki mağazalar mı yoksa ana toptancılar mı aşırı kar koyuyor anlamadım ama zarara giren biz oluyoruz.
    türkiyede olmayan ve satış fiyatı olmayan bir ürünün daha pahalıya geleceğini nerden anladınız ?

Motosikleti
    Honda Forza NSS300A
    Alıntı rollcycle adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    türkiyede olmayan ve satış fiyatı olmayan bir ürünün daha pahalıya geleceğini nerden anladınız ?
    Aynı ürünün airwave 1 serisi var çünkü, ben airwave 2 serisini aldım. Ben yeni serinin daha pahalı olacağını bile hesaba katmadım.

Bana kargo dahil 1400'e maloldu alışverişim. 100 TL kargo. Mağazalar toplu alım yapınca kargo maliyeti herhalde ürün başına 5 TL falan olur en fazla. Eh bide toptan alım indirimi ile mağaza maliyeti max 1200 TL diyelim. Yukarıda bir arkadaşın dediği gibi mağazaların ayakta durması için bunu %50 kar marjı ile en az 1800 TL'ye satması gerekiyorsa, yapılacak ticaret değil. Ama ben o kadar kar marjına ihtiyaç olacağını düşünmüyorum.

Motosikleti
    R1250GS ADV
    Alıntı gurcano adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Aynı ürünün airwave 1 serisi var çünkü, ben airwave 2 serisini aldım. Ben yeni serinin daha pahalı olacağını bile hesaba katmadım.

Bana kargo dahil 1400'e maloldu alışverişim. 100 TL kargo. Mağazalar toplu alım yapınca kargo maliyeti herhalde ürün başına 5 TL falan olur en fazla. Eh bide toptan alım indirimi ile mağaza maliyeti max 1200 TL diyelim. Yukarıda bir arkadaşın dediği gibi mağazaların ayakta durması için bunu %50 kar marjı ile en az 1800 TL'ye satması gerekiyorsa, yapılacak ticaret değil. Ama ben o kadar kar marjına ihtiyaç olacağını düşünmüyorum.
    ithalat bukadar kolay olsaydı keşke hepimiz çok daha rahat motosiklete binerdik.

Motosikleti
    Yamaha Xmax 250 Ironmax 2019
    Bireysel olarak size 1400'e mal olan şey ithalatçıya o fiyata gelmez. Gümrük komisyonu ardiye vs bir sürü masraf var. Yurtdışına döviz ödemesi yapmak bile masraflı, öyle kredi kartından sıfır komisyonla almıyorsunuz. Bankadan transfer yapın bakalım kaç Euro masraf alıyorlar. O yüzden işi ithalat ticaret olan firmaları öyle bir iki tane kıyafeti ucuza aldığınızı sanıp fazla kar ediyorlar diye eleştiremezsiniz. Kaldı ki aldığınız ürün burda yokmuş, gelince kaça satışa çıktığını da paylaşırsınız belki biz de siz de öğrenirsiniz.

aliexpressden bir mont aldım yanlışlıkla onayladım ve mont falan gelmedi 2-3 ay sonra çıktı geldi şaşırdım birazcık büyüktü ama hala kullanıyorum

1400 tl ödemişsiniz.pek farklı değil.işletme karını operasyon masraflarını görmezden gelemeyiz.

Motosikleti
    R1250GS ADV
    Alıntı artemis99 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bireysel olarak size 1400'e mal olan şey ithalatçıya o fiyata gelmez. Gümrük komisyonu ardiye vs bir sürü masraf var. Yurtdışına döviz ödemesi yapmak bile masraflı, öyle kredi kartından sıfır komisyonla almıyorsunuz. Bankadan transfer yapın bakalım kaç Euro masraf alıyorlar. O yüzden işi ithalat ticaret olan firmaları öyle bir iki tane kıyafeti ucuza aldığınızı sanıp fazla kar ediyorlar diye eleştiremezsiniz. Kaldı ki aldığınız ürün burda yokmuş, gelince kaça satışa çıktığını da paylaşırsınız belki biz de siz de öğrenirsiniz.
    yazık günah işte her satıcıya bok atılıyor. az sıyrılan herkes piyasada mal satan herkesi kazıkçı olarak görüyor.

Motosikleti
    Honda Forza NSS300A
    Bu yazılanlardan anladığım kadarı ile benim internet üzerinden online sipariş ile tek bir ürün için verdiğim kargo bedeli ve aradaki distribütöre rağmen 1400 TL'ye alabildiğim ürünü, Türkiye'ki motorsiklet aksesuarı satan firmalar ürün adedi ( ölçek ekonomisi), kargo avantajı ve doğrudan imalatçıdan temin etme imkanlarına rağmen daha pahalıya alabiliyorlar ve o yüzden daha pahalıya satıyorlar...

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)