Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Yağmurluk mu Gore-tex mont mu?

Motovento
    REKLAM ALANI
    polemos - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki Versys 650 ABS (2013)
    Gore-tex montların Fiyatları Pahalı da olsa kullanışlılık ve terlememek adına tavsiye eder misiniz? Artıları, eksileri nelerdir?

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Motosikleti
    Ktm Duke 250 Abs olacak inşallah.
    Artıları santimetrekaresinde 1,4 milyar adet gözenek içeren çok ince bir kumaştır. bu delikler o kadar ufaktır ki sıvı haldeki su zerreciği geçemez ama buhar molekülü rahatlıkla geçebilir. gore-tex malzemenin çalışma mantığı işte bu kadar basittir. Buda teri dışarı atmamıza yarıyor.

eksileri fiyatının yüksek olması.

Bütçen varsa tavsiye ederim kaliteli ürün.

Motosikleti
    motoin.de sitesinde bazen bedenime göre uygun fiyatlı ürünler denk geliyor. Genellikle şehir içinde kullanıyorum. Fakat aniden yağan yağmur, uzun yolda yağış ihtimaline karşı hazırlıksız yakalanmamak açısından mantıklı duruyor. Yağmurluğu giyip çıkarması zor gelebilir diye düşündüm. Mevcut montumun su ve rüzgar geçirmeyen astarı var. Gore-tex kadar işe yarar mı bilmiyorum tabi.

oyunageldim - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda Wave 110i
    Goretexte su alır,bu mevsim yağmurda ıslanmamak adına goretex bir elbise giyip pişik olmak yerine yazlık bir elbise giyip yağmurluğuda yanımda taşımak benim için daha mantıklı

Motosikleti
    Goretex su geçirmez oyunageldim bilmiyorum daha önce kullandın mı...

Motosikleti
    yamaha mt-25
    goretex kışlık mont kullandım. goretex sürtünmeye dirençli olan kumaşın altına kaplama olarak yapılıyor. yağmurda üstteki kumaş ıslanıp ağırlaşıyor.
    birde ıslak kumaşa rüzgar vurunca üşümeye başlıyorsunuz. montun üstüne goretex yağmurluk yada normal yağmurluk giymek şart. özellikle kışın

oyunageldim - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda Wave 110i
    Uzun bir yağmur altında kullanırsanız daha iyi anlarsın demek istediğimi
    Goretex montum var ama bunu ıslanmamak dışında daha çok üşümemek için kullanıyorum

İlk aldığınızda üzerinde bir malzeme kaplı zamanla özellik gittikçe kumaş su geçirmeye başlıyor

Şöyle düşünürseniz,yağmurlukların iç dikişlerinde dahi izolasyon için bant yapıştırılmış
    Yani naylon bile olsa dikişlerden su girebilirken goretexin geçirmeyeceği düşünülemez

Motosikleti
    Yaz mevsimi dışında kullanacağım. Gore-Tex tecrübe etmiş olanların bahsettiği gibi ağırlaşıp üşütüyorsa almanın pek anlamı yok sanırım.

Motosikleti
    yamaha mt-25

ben dane marka goretex aldım. geçen sene kışın ıyı ısıttı,mont içinde termal yelekte vardı

Motosikleti
    Zamanla yıkamanın etkisiyle kumaş özelliğini kaybedebilir goretex malzemeyi çok sık yıkamıyacaksın, gore-tex'in amacı ıslanmamak aynı zamanda terlememek normal yağmurluk havayi hiç bir şekilde geçirmiyeceğinden içinde terleyebilirsin daha çok sportif faaliyetler için gore-tex daha uygun terletmemesi açısından.

Syanur - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    DR-Zurna 400
    Goretex;

Narindir, hor kullanırsan, makineye atıp yıkarsan yıpranır ve 1ayda su geçirmeye başlar. Aksi taktirde uzun yıllar su ve rüzgarı dışardan geçirmez.

Nemi naylon gibi içerde hapsetmiyor, uzun sürede de olsa teri dışarı atarak kuru kalmanı sağlıyor.Ama çok terleyince aniden kurutmasını bekleme.

Dışardan yağmur ile birlikte rüzgarı da geçirmiyor. O yüzden pek yazlık bir ürün sayılmaz(hernekadar teri dışarı atıyor, nefes aldırıyor deselerde inanma, yazın için yeterli değil.) Genelde içlik şeklinde oluyorlar, takıp çıkartmaya üşenmezsen sorun yok tabi.

Hernekadar yağmuru geçirmese de ıslaklık hissini engelleyemiyor, ve üşütebiliyor. Kışlık montların içine iyi gidiyor, çünkü dış katman suyun ve rüzgarın çoğunu dışarda tutuyor ve içeri geçen kısım da goretexe takılıyor. Yani ince bir goretex mont ile soğuğa ve yağmura karşı çok beklentiye girme.

Genelde çok pahalıdır, gore adı geçtimi fiyat 1.5x oluyor...

Yağmurluk;
    İyi bir yağmurluk yağmurdan ve soğuktan(özellikle) iyi korur.

Giymesi-çıkarması-taşıması dert olabilir kişiye ve yağmurluğa göre.

Narin sayılır, Çam.makinesinde yıkamayınız. Düzgün kullansanız bile naylon olan bacak araları kendince yırtılabiliyor.(revit yağmurluğu 10 kere giymedim, bacak arasından gitti...)

Naylon tipli(piyasadakilerin %95'i) durduğunuz yerde bile terletme yapabiliyor, çünkü naylonla kaplanıyorsunuz.

Ucuzu ve pahalısı vardır, kalitesine göre değişir. Benim tavsiyem ya 15 tl ye uyduruk bişey al idarelik, yada uzun yolculuklara çıkıyorum diyorsan DIFI terra al.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    Piaggio Xevo 250
    Goretex mont teri nasıl dışarı atabilir çamaşır değil ki bu. Kışın yağmur geçirmez mont goretex olması şart değil, yazın da yazlık mont ihtiyaç halinde yağmurluk sele altında taşınır en pratik bu bence. Goretex eldiven bile 200₺ montlar da 1000₺dan başlar. Paranız varsa ok ama çok da şart değil bu havalarda fena terletir. File mont efil efil tavsiye ederim.

Motosikleti
    Goretex üzerinde görünmeeyecek kadar ufak gözenekler var o şekilde teri dışarı atıyor. Yani yağmurluk gibi değil hava alan kumaşı var.

Motosikleti
    Gore-tex olmayan yağmur geçirmez monttan kastınız yağmur ve rüzgar geçirmeyen astarı olan montlar mı?

Motosikleti
    Evet naylon

Motosikleti
    Yamaha MT 09 Tracer, SYM Fiddle II
    Kışın Hein Gericke tuareg mont kullanıyorum. Su geçirmiyor kesinlikle, oldukça fazla yağmur altında kaldım kesinlikle su almadı. Alt için revit alt yağmurluk kullanıyorum. İkisi beraber Voltron oluyor. yazın ise yağmurluk taşıyorum yanımda. Yağmur bastırırsa hemen giyiyorum. Tek sıkıntısı terletiyor tabii ki. Islanmaktan yine de daha iyi.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)