Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

22.10.2006 Adana MT İki Kale (Yılan Kale - Tumlu Kalesi) Gezisi

Motovento
    REKLAM ALANI
    Makine - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2015 Triumph Tiger Explorer
    Merhaba

Her pazar olduğu gibi gezi yapmayı planlamış ve ne zamandır aklımda olan Adana Kaleleri gezisini gerçekleştirmeyi düşünüyordum. Başlangı olarakta dağ kaleler zinciririn ilk kalesi olan Yılan Kaleden başlamaya karar verdim. Pazar sabahı her zaman olduğu gibi kulüp önüne gittim. Çünkü gezmeyi düşünen arkadaşlar varsa belki bana katılmak isteyebilirdi. Çukurova Motor'daki abimize slm verip kısa bir sohbet ettim. O sırada yeni motorcu bir arkadaşımız (Berker) ile tanışma fırsatım oldu. Kendisini geziye davet ettim. Seve seve kabul etti ve beraber düştük yola. İşte resimlerle gezi raporumuz.

Yılan Kale hakkında biraz bilgilenelim:
    Y ı l a n K a l e

Yılan Kale bazı literatürlerde Yılanlı Kale olarakta adlandırılmaktadır. Misis ile Ceyhan arasında, Adana'dan 33 km, Ceyhan'a 8km mesafede yer alan Yılan kale, Çukurova’nın Haçlı işgali döneminde 12. yüzyılda Ceyhan Nehri kenarında ki tepede kurulmuştur. Anadolu'dan gelip Gülek Boğazı yoluyla Adana, Misis, Pay as ve Antakya'dan geçen tarihi istila ve kervan yolunun üzerinde bulunan Yılan Kale, dağ kaleleri zincirinin ilk halkasıdır. Bulunduğu doğal kayalıkla bütünleşen sağlam surları, kale meydanına üç kapıdan sonra ulaşılabilmesi ve kapıları birbirine bağlıyan portatif merdivenler kullanılması nedeniyle çok zor fethedilmiş bir kale olarak biliniyor. 1352’den itibaren terk edilen kalenin adı Kovara’ymış. Ancak Evliya Çelebi 17. yüzyılda yörenin Şahmaran Efsanesi’nden esinlenerek kaleye Şahmaran adını vermiş, sonraları yapı Yılan kale adını almış. Evliya Çelebi, Ramazanoğulları kaleyi zaptettiklerinde, kale içindeki Ermeni papazlarının yılan sokmasından helak olduklarının, kalede boynuzlu ve ensesi tüylü yılanların da görüldüğünün söylendiğini anlatır. Bu söylence şimdi de devam etmektedir. Çevre sakinleri, kaleye çıkanlara yılan öyküleri anlatmaktadır. Dört cepheli olan kalenin çevresi 700 metredir. Çevreye hakim bir tepe üzerindeki kalenin 8 burcu var. Kaleye güney giriş kapısından giriliyor ve taş basamaklı merdivenlerle çıkılıyor.

Dik kaya ve patika yoldan kaleye tırmanış yarım saat sürüyor. Anavarza, Tumlu ve Kozan kalelerinin görüş alanı içinde yer alır. Bu dört kale birbiriyle mesajlaşarak düşman hareketlerini birbirlerine bildirirler ve bölge kontrolünü sağlarlardı.

Diğer Bilinen Adları: Kovara, Şahmeran Kalesi, Yılanlı Kale.

Derleme: H.A İNAN
    Maceramıza otobana girerek başladık. Sakin bir sürüşle Ceyhan çıkışından çıkıp Ceyhan'ı da gezip. Tekrar E-5 'e döndük. E-5'e çıkmadan önce fotoğrafta çekilmeyi unutmadık

Ceyhan'dan 8km Adana2ya doğru gittiğimizde Yılan Kale yoluna girdik. Motorlarımızı Yılan Kale turistik tesisine bıraktıktan sonra başladık kaleye tırmanmaya. Direkt bir yol yok. Kayaları basamak kullanarak çıkıyorsunuz. Gerçektende zor savaş yapılabilecek bir kale.

1. Giriş kapısı görülmekte.

İlk Giriş kapısında ben.

Başlangıç surları üzerindeyken. Arkada görülen manzara muhteşem.

2. Giriş kapısı.

3. Giriş Kapısı ve iç Kale görülmekte. Muazzam bir yapı.

Güney - Batı taraftaki surlardan ova manzarası.

Kuzey - Batı tarafı

Güney - Batı kule duvarı

Berker görülmekte

Surların arkasından Ceyhan nehri.

Kale içerisinde zamanla bitki türlerinde gelişmeler olmuş. Kale içinde ceviz ağacından, palamuta kadar değişik türlerde ağaç ve maki bitki örtüsüne ratlamak mümkün.

Güney üst duvarındaki bir pencere

3. Giriş kapısının kale içinden görünüşü

Kale içindeki mahzenler, odalar.

Odanın diğer taraftan resmi

Bu da başka bir oda.

Kale'nin Kuzey - Batı surları

Aynı surun iç tarafı

Berker ova manzarasıyla görülmekte.

Bu kısımın altında oda var. Ancak girişini bulamadık. Herhangi bir kapı yok ama üstteki havalandırma bacasından aşağıda odayı görebiliyorsunuz.

Batı taraftaki tepe görülmekte.

Kalenin kuzey duvarı

Kuzey taraftan bir oda

Odanın penceresi ve havalandırma bacası görülmekte.

Kale içinde yaygın olan bir bitki.

Doğudaki ova

Emin olmamakla beraber Kale içindeki kilise kalıntısı olduğunu düşündüğüm yapı.

Güney surları ve Ceyhan nehri. Kalenin giriş surlarının üstünden çektik. Manzara muhteşem.

Giriş kulelerinden Doğu kulesi.

Batı taraftaki giriş kulesinde bizler. Bu arada bize daha sonra katılan Ertuğrul'da karemize dahil oluyor.

Giriş kapısının Batı kulesine çıktığımız merdiven. İnerken resmedelim dedik.

Giriş kapısının Batı kulesinin içi.

Biraz önce üstünde resim çekildiğimiz Batı taraftaki kule.

3. Giriş kapısının üstten görünüşü.

Sonunda Yılan Kale'yi gezmeyi bitirdik ve Yılan Kale'den de görülebilen Tumlu Kale'sine gitmek için yola koyulduk. Yalnız daha önce hazırlık yapmadığım için tam bir keşif gezisi olacaktı ve herkes herşeye hazırlıklıydı. Netekim beklediğimiz gibi oldu ve tarla yollarından Tumlu Kalesi'ni hedef yaparak yol bulup vardık. İşte tarla yollarından manzaralarımız.

Mavi Şimşek tarla yollarında.

İşte Tumlu Kalesi.

Tumlu (Dumlu) Kalesi

Ceyhan'a 17 km uzaklıkta olan İmamoğlu ilçesine giderken Sağkaya beldesinden önce bulunan Dumlu Köyü'nün sınırları içindedir.Dumlu köyü ismini Dumlu kalesinden almıştır. 4km batısında Soysallı köyü bulunur. Fiziksel olarak Yılan kalesini andırır. İlgisizlikten dolayı tahirip olmuştur. Dumlu Kalesi hem Asur, hem Pers, hem de Romalılarca kullanılmıştır.

Kale önünde resim çekiliyoruz. Bu arada köyün delikanlısı Ferhat bize yardıma geliyor. Ferhat dilsiz bir kardeşimiz. Ancak biz kendisiyle sohbet ettik. Sağolsun bize rehberliğide iyiyiydi. Kaleye çıkmak istiyoruz ancak Kalenin direkt girişi malesef çok sarp bir kaya tırmanışı gerektiriyordu ve yorulduğumuz için başka bir zamana ertelemeye karar verdik. Ferhat yukarıda yılanların çok olduğunu söyledi. Bize inandırıcı geldi çünkü kaleye çıkarken yanımızdan yaklaşık 50cm uzunluğunda bir Boz yılan yavrusu akıp gitti. Muhteşem bir görüntüsü vardı ama resmini çekmeme fırsat vermedi.

Kale dibinden çevre manzaraları.

Her gezi raporumuzda bir canlı resmi koyar sizlerle paylaşırdık. Bu gezimizde de bir kablumbağa çiftiyle karşılaştık. Üreme mevsimi olduğundan bu çiftimizi fazla rahatsız etmeden resmini çektik. İçte mutlu kaplumbağa çiftimiz.

Bakın bakalım motorlarımızı görebilecekmisiniz?

Bu kaleyide gezdikten sonra Adana'ya doğru temiz havalı köy yolundan E-5'e çıktık ve otobanı takip edip evlerimize vardık.

Adana'nın kale ve tarihi ören yerleri gezilerimiz sürecek ve bunları inşallah sizlerle paylaşıcam.

Görüşmek üzere.
    "Bir insanın bildiğini zannettiği bir şeyi öğrenmesi imkansızdır." (Epiktetos)

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    belo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    MONDİAL DRİFT L
    harika bir gezi ellerinize sağlık gezilerinizin devamını diliyorum

bur-k@ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    cbr 125 pert oldu :(
    güzel gezi olmuş devamını bekleriz
    yanlız bişi soracam geziye sonradan katılan arkadaş biraz kısa yada siz iki kişi cok fazla irisiniz
    ÖĞRENMEDEN,ÇALIŞMADAN,YORULMADAN,RAHAT YAŞAMANIN YOLLARINI ARAMAYI ALIŞKANLIK HALİNE GETİREN MİLLETLER;ÖNCE HAYSİYETLERİNİ, SONRA HÜRRİYETLERİNİ,SONRA İSTİKLALLERİNİ,KAYBETMEYE MAHKUMDURLAR. K.ATATÜRK

Motosikleti
    @belo teşekkürler.

@bur-k Teşekkürler. Evet Ertuğrul kısa boylu bir arkadaşımız ama yüreği sağlam, dürüst ve iyi motor süren bir kardeşimdir. Burdan kendisine saygılarımı sunuyorum.

enis89 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    .................
    orada manzaranın önünde bide taşlık dag gibi yerde duran makine degilmi yahu
    altındaki notor suzuki v-strom 650 mi?(cod adı mavi şimşek)

Motosikleti
    @enis89 Evet Suzuki DL650 V-Strom

motorlu avukat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Suzuki GSR600
    Orada olmayı çok istedim ama olmadı . Beraber planladığımız bu geziye katılamamak beni çok üzdü . Gezinin arefe gününe rastlaması tüm planlarımızı alt üst etti . Bir de ben nöbetçiydim Hasan Abi . Kaplumbağaları iyi yakalamışsınız , muhtemelen Ertuğrul onları eve götürmeyi istemiştir aynen Karagölde dağ farelerini götürmek istediği gibi . Bundan sonra aranızdayım abi . Görüşmek üzere...

eroldayı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yoktur
    üstad çok güzel bi gezi olmuş paylaşımın için teşekkürler
    SADAKAT NEDİR BİLMEM KİMSENİN GÖLGESİNDEN GEÇİNMEM HİÇ KİMSEYEDE EYVALLAHIM YOKTUR BU CANI ALLAH VERDİ ANCAK ALLAH ALIR EMİR OLUNDUĞUNDA VAKTİ GELDİĞİNDE KOŞA KOŞA GİTMEK NASİP OLUR İNŞAALLAH

mete_han - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Melmeket Uşak/Manisa.2020 NC 750 X DCT/2015 CBF150
    Motorlarınızı çekerek (527 açıdan) siteye koymayıp Tarihi güzellikleri paylaştığınız için teşekkür ederim Makinecim...selamlar olsun Adanaya...
    Gerçekler acıdır/Metehandro acıtır//Pinokyo/BMX/Star103/Cobra105/Dt125/İnnova125/Lıberty200/Ybr125/CBF150/PCX/Activa/Inazuma/NC700S/750S/750 X/750SDCT
    (1992/2020) Köftestar&Pandastar&Banstar

deer_152 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    gercekten güzel olmus sabah moto aktüelde görmüstüm resmi ama hiç bir acıklama yoktu burda resimleri gördüm ve güzel bir anlatım olmus adanaya yolumuz düstügünde görmemiz gereken yerler cok olucak sanırım
    emegine saglik

fazer600 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    o bir kamyon vstrom 650 dl
    gusel gezı olmustur ınsallah hasan abı berker senı fazla zorlamamıstr ınsallah:D bewkew napew

yargıç - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBR 600 F5
    Hasan güzel bir gezi olmuş. Zaten sen bizlere iyi klavuzluk yapıyorsun ve güzel cennet mekanlara götürüyorsun. Sayende çok güzel yerler gördük çok teşekkürler. Darısı diğer gezilere olsun diyelim....
    Yolların yargıcı ...

Motosikleti
    @yargıç Sağolasın Harun. Daha güzel gezilere hep beraber imza atacağız inşallah.

Görüşmek üzere.

JaNTi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha D'elight
    Çok güsel bi gezi olmuş,arefe gününe denk gelmesi katılımı azaltmış.Umarım daha sonra hepberaber gideriz.Bu arada kapLumbagaLar çok sHeker
    Born To Be wild,Live to Ride...

Moderatör Ergin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    hasan abi yine fırsatı kaçırmamışsın güneşin kendini gösterdiği şu son günlerde tarihi yerleri gezmişsin ellerine sağlık
    YÜRÜYEN BİR APTAL OTURAN İKİ AKILLIDAN DAHA ÇOK YOL ALIR

Motosikleti
    @teror Sağolasın Ergin'im. Yakında bol et'li salatalı gezilerde görüşmek ümidiyle

Görüşmek üzere.

ultraukala - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CBR600RR06
    Motorlarınıza sağlık...Süper bir gezi olmuş...Hem oraları gezmiş kadar oluyoruz hem bilgi ediniyoruz sağolasınız...
    AKIN FİDAN

ZEytUN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    1973 LAMBORGINI
    kardesim yine dokturmussun resimleri ve siirsel anlatımını ayaklarına dılıne saglik yahu sen her gıttıgın gezıde beni buoyle ucuruyosun alacagın olsun emiii..... saka saka sayende gıdemedıgımız goremedıgımız yerlerı goruyor bılgılenıyoruz zaten adana MT camıasında senın ustune gezı yapan adam gormedım tanımıyorum oldugunu ıdda eden varsa yayımlasın raporlarını verelım hakkını ehueuh

gelecekde bırgun gelecek ve bende kendı motrumla bu gezılere katılacam bıgun ınsallah...
    ALLAH FREN TAKIMLARINIZA ZEVAL VERMESIN
    ZEytUN KiSS

ümmet perkitan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    bajaj boxer 150
    hasan seyahatinize imrendim bir daha oraya geldiğimde bana oraları gezdirirseniz çok sevinirim,izmirdn selam.
    -geç gitmek HİÇ GİTMEMEKTEN iyidir-
    www.perkitan.com
    BİRKISIM İNSANLARA KIZIP TÜM İNSANLARA DÜŞMAN OLMAYA DEĞMEZ BUHAYAT

airman - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    VFR 1200X C/T
    gezi süper anlatım ve foto harika emeğinize saglık.Anavarza,karatepe,kastabala(hieropolis) ve andırın-göksun arasındaki kalelere yapılacak organizasyonda rehberlik ve evsahipliği yapabilirim.selamlar
    THICKHEADED MAN DOESN'T WEAR HELMET

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler