Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Lütfen çok acill yardım!!!

Motovento
    REKLAM ALANI

Beyler ben bir tane 2. el motorsiklet buldum. Çok temiz ama motor hakkındaki yazılarda rodaj hakkında konuşuluyordu.Yani rodaja iyi sokulmadıysa bu konuda sorun çıkarmı motorda. Birde rodaja nasıl sokuluyor bilgi verir misiniz?

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    levend84 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ......
    Alıntı mutlu1754 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Beyler ben bir tane 2. el motorsiklet buldum. Çok temiz ama motor hakkındaki yazılarda rodaj hakkında konuşuluyordu.Bu konuda sorun çıkarmı motorda. Birde rodaja nasıl sokuluyor bilgi verir misiniz?
    Kardeşim;

motorun markası modeli km'si nedir?yazmamıssın?

Rodaj demek sıfır km veya komple rektefiye olan silindir,krank,piston vs. motorun parçalarının birbirlerine alışması demektir,genelde 0km -2000/5000 km ye kadar dönemi vardır max 5000rpm devirde motoru üzmeden sakin ve tüm vites aralığında kullanmaktır.

rodajı kötü yapıldıysa yağ yakma/performans kaybı/piston,gömlekte kam milinde aşınmalar olur,kısacası sıkıntı yaşarsın

whitedeamon - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    MTT Y2K
    Off yazmaya üşendim yav.
    Rodaja iyi sokulmadıysa eşşek biner niteliğinde binildiyse çıkarır,Öyle binilmediyse ama yinede doğru rodaj yapılmadıysa motorun ömründen yemiş olursunuz.Motorun (tabi markadan markaya,modelden modele değişiklik gösterebilir)ilk 1000-1500 km'si rodaj zamanı sayılır.

Macit250 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Dragstar
    Abi birisi hızlandırılmış ingilizce kursu Karikatürünü koyabilirmi.

Okan Sinan Ocan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW K1200GT (Helga) BMW S1000XR M Sport
    Beyler ben bir tane 2. el motorsiklet buldum. Çok temiz ama motor hakkındaki yazılarda rodaj hakkında konuşuluyordu.Yani rodaja iyi sokulmadıysa bu konuda sorun çıkarmı motorda. Birde rodaja nasıl sokuluyor bilgi verir misiniz?
    Sevgili Mutlu,

Bir motorun rodajının nasıl yapıldığını tespit edebilmek çok zor. Ancak için ferah olsun günümüz motor üreticileri ( otomobil veya motorsiklet farketmez) ürünlerini neredeyse rodajı tamamlanmış şekilde satışa sunuyorlar. İlk kilometrelerdeki dikkatli kullanım ,genellikle üretim hatasından dolayı çıkabilecek arızaların motora kalıcı hasar vermeden farkedilebilmesi ve giderilebilmesi için basit bir prosedür. Hatta pekçok otomobil üreticisi için ilk yağ değişimi diye birşey kalmadı. İlk yağı bile rutin kilometresinde değiştiriyorlar.

Bence çok dert etme . Sesinde ve çalışmasında bir anormallik yok ise sorun olma ihitmali düşüktür.

Sevgilerimle
    levend84 ve Ultraviolet bunu beğendiler.

whitedeamon - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    MTT Y2K
    Alıntı oocan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Sevgili Mutlu,

Bir motorun rodajının nasıl yapıldığını tespit edebilmek çok zor. Ancak için ferah olsun günümüz motor üreticileri ( otomobil veya motorsiklet farketmez) ürünlerini neredeyse rodajı tamamlanmış şekilde satışa sunuyorlar. İlk kilometrelerdeki dikkatli kullanım ,genellikle üretim hatasından dolayı çıkabilecek arızaların motora kalıcı hasar vermeden farkedilebilmesi ve giderilebilmesi için basit bir prosedür. Hatta pekçok otomobil üreticisi için ilk yağ değişimi diye birşey kalmadı. İlk yağı bile rutin kilometresinde değiştiriyorlar.

Bence çok dert etme . Sesinde ve çalışmasında bir anormallik yok ise sorun olma ihitmali düşüktür.

Sevgilerimle
    Konu sahibi ben değilim ama teşekkür etme gereği duydum.
    Okan Sinan Ocan bunu beğendi.

Alıntı levend84 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Kardeşim;

motorun markası modeli km'si nedir?yazmamıssın?

Rodaj demek sıfır km veya komple rektefiye olan silindir,krank,piston vs. motorun parçalarının birbirlerine alışması demektir,genelde 0km -2000/5000 km ye kadar dönemi vardır max 5000rpm devirde motoru üzmeden sakin ve tüm vites aralığında kullanmaktır.

rodajı kötü yapıldıysa yağ yakma/performans kaybı/piston,gömlekte kam milinde aşınmalar olur,kısacası sıkıntı yaşarsın
    İlk başta cevabın için teşekkür ederim kuba kh 100 2015 model 4500 civarında km saygılarımla

---------- Mesajlar birleştirildi - 21:51 ---------- bir önceki mesaj zamanı 21:49 ----------

Alıntı whitedeamon adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Off yazmaya üşendim yav.
    Rodaja iyi sokulmadıysa eşşek biner niteliğinde binildiyse çıkarır,Öyle binilmediyse ama yinede doğru rodaj yapılmadıysa motorun ömründen yemiş olursunuz.Motorun (tabi markadan markaya,modelden modele değişiklik gösterebilir)ilk 1000-1500 km'si rodaj zamanı sayılır.
    Olsun yinede teşekkür ederim.

---------- Mesajlar birleştirildi - 21:52 ---------- bir önceki mesaj zamanı 21:51 ----------

Sevgili Mutlu,

Sevgilerimle
    En net cevabı siz vermişsiniz çok teşekkür ederim. Birde kuba kh 100 sizce nasıl bir motor 2. ELİNE EN FAZLA NE KADAR VERİLMELİ.

---------- Mesajlar birleştirildi - 21:53 ---------- bir önceki mesaj zamanı 21:52 ----------

Alıntı whitedeamon adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Konu sahibi ben değilim ama teşekkür etme gereği duydum.
    İyi cevap yazan birine saygı duyup teşekkür etme gereği duyduğunuz için sizi gönülden tebrik ederim.

levend84 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ......
    Sevgili Mutlu,

Sevgilerimle
    Hocam güzel bir şekilde yorumlamıssın eline sağlık olması gereken budur ,bu ileri teknlojiyi kullanarak üretim yapan firmalar belli Yamaha,honda,kawasaki,suzuki,sym,kymco ve diğer avrupalı ve hintli üreticilerdir.

ismini vermek istemiyorum zamanında x firmasında çalıştım motosiklet üreten daha doğrusu sadece şasi üretip çinden tedarik edilen 200-300usd lik alt motorları montaj yapan bir firmada,regulasyon,ve

tip onay testlerinden hiç bahsetmiyorum,malesef sizinde bahsettiğiniz bu teknolojinın yanından bile geçmiyor söz konusu japon ve diğer mühendislik anlamında üretim yapan firmalar malzeme kalitesi/analizi/prototip model vs.konularında ciddi ar-ge faaliyetleri var.

doğal olarak iç piyasadaki motosikletlere azamı derecede rodaj ve bakım konularında surprizlerle karşılaşmamak için ekstra ekstra dikkat etmemiz lazım.

Saygılarımla..

Levent KAÇAN

Mak.Müh.(Tasarım Uzmanı)

Okan Sinan Ocan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW K1200GT (Helga) BMW S1000XR M Sport

En net cevabı siz vermişsiniz çok teşekkür ederim. Birde kuba kh 100 sizce nasıl bir motor 2. ELİNE EN FAZLA NE KADAR VERİLMELİ.
    Prensip olarak motosiklet fiyatları konusunda yorum yapmıyorum.

Sevgilerimle
    DAHA GİDİLECEK ÇOK YOL ,ÖĞRENECEK ÇOK ŞEY VAR

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)