Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
4. sayfa BirinciBirinci ... 2345 SonuncuSonuncu

Motosiklet sürücülerinin en çok yaptığı hata

Motovento
    REKLAM ALANI
    mete_han - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Melmeket Uşak/Manisa.2020 NC 750 X DCT/2015 CBF150
    Alıntı Murat.K. adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    sağ tarafımdan geçmek için sürekli hamle yapıyor ama geçemiyor. Sağ tarafımda emniyet şeridi vs yok o yüzden yol vermeyi düşünmedim.

köprüyü az çok hepimiz biliriz ve bahse konu detayı anlamlandıramadım kafamda...yani senden yol isteyen bir motorcu seni neden bu kadar kızdırmış olabilir ki...tamam emniyet şeridi yok biliyorum ama motorcu o arayı buluyor sen şeridi ortaladığın sürece ne motorun aracına nede aracının motora bir tehlikesi yok...

bence böyle yaparak motorcuyu streslendirip hata yapmasına vesile olabilirsin...yolunda giden binlerce aracı düşündükce ve bunlara dokunmadan devam edebilme refleksini kazanmış birine senin yaptığın bu aşırı duyarlılık bence motorcu ruhuna kimliğine yakışmadı...doğu anladım değil mi...

1.köprüden bahsediyoruz...ve sen yolu ortalamayıp sağa daha fazla yanaşıp motorcunun geçmesine müsaade etmiyorsun...sence bu hayatın olağan akışı kuralına aykırı mı değil mi...tamam kurallar gereği araya dereye girmek yasak ve suç..her daim tehlikeli..keşke hepimiz diğer motorlu araclar gibi arac ve nizami şerit takibi yapsak ama bunu yapmıyoruz...bu özeleştiri..her türlü riski alıyoruz...ama seni katil edebilecek konu keşke daha elle tutulur net birşey olsaydı...bu başlığı açmana değecek birşey olsaydı...bir kasksız motorcuyu kask takmaya ikna etseydin..

ya da ne bileyim daha hayırlı birşey olsaydı...ama (muhtemelen) emniyet şeridi olmayan ama sağda epey bir boşluk olan yolda en sağa yanaşıp yol vermemek bir hüner değil...

ben arkandaki motorcu olsam inat etmem madem sağı kapattın soldan devam etmeyi tercih ederdim..onun seni sıkıştırmasınıda anlamıyorum..nedne ısrar etti...

bence diğer araclar gibi neden yapmıyorsun gardaşım deyip tipik bayan sürücüdür bu la deyip soldan devam edebilirdi...motorsu her daim paranoya halinde olmalıdır...öndeki aracın fantastik ani frenlerine bile hazırlıklı olmalıdır...ben hep öyle yapıyorum...Kainatın bana düşman olabileceğini varsayarak olası meteor düşmesini bile hesaplamak zorunda hissediyorum kendimi..herkes herşeyi her hareketi yapabilir diyorum...görünmezim diyorum...ben yokmuşum gibi davrananbilir bu atrafik diyorum...hep dikkat pür dikkat...

verdiğin mesaj hassasiyet güzel eyvallah ama yaptığın şeyi ya sen anlatamadın ya ben anlamadım...

---------- Mesajlar birleştirildi - 23:23 ---------- bir önceki mesaj zamanı 23:16 ----------

size yemin ediyorum 2 ve 3.sayfadaki tartışmaları mesajımı yazdıktan sonra farkettim...genelde başı okurum ve sonu okurum...burada bir benmi ahmağım neden olaya farklı açıdna bakıyorum diyecekken gerekli cevapların verildiğini farkettim...kimseyi savunmuyorum ama yalnız olmadığımı bilmek güzel...demek ki doğru bildiğin şeyden şaşmayacaksın...son olarak aracında ailen varsa bu tarz atraksiyonlara hiç girmemelisin...bu şimdi aklıma geldi..aileni neden riske atıyorsun...adam ya psikopatsa...aracın içinde ailem var usta ne olur bıçak saplamamı diyeceksin ya da ateş etmemi diyeceksin veya her neyse işte...yani ailenin yanında dayak yeme ve bunu onların izlemesine olanak sağlama çok büyük bir hatadır...asıl risk budur...bir motorcuya yol vermemekten daha büyük bir risk de aileni istemeden de olsa bu tatsız olayların ortasında bırakabilme ihtimalidir...lütfen böyle şeyleri yalnızken yap...yani kedinin fareyle oynadığı gibi hayatın akışına müdahale etme..diğer yüzbünlerce arac gibi yolu ortala ve sağından veya solundan hangi (afbuyur) dallama geçecekse bırak geçsin...

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Motosikleti
    Honda cbr 250r
    Tutmayın küçük enişteyi...

Ilk mesajınızda 'makas atma veya sollama imkanının olmadığı' bir yoldan bahsetmişsiniz.sonra ki bir mesajda makas=sollama anlamına gelen şeyler yazmışsın tutarlı ol. Bizim motosikletlerde R vites yok neyseki.

Böyle basit meseleyi çok fazla ve gereksiz büyütmüşsünüz yol verin geçsin geçebiliyorsa.bi şeyiniz eksilmez aksine bu tür önemsiz meselelerin başınıza iş açması engellenmiş olur. Bir başka deyişle hem siz rahat edersiniz hem motorcu kardeşim.

Çelik jopla inme konusuna gelince öyle hemen atlamayın arabadan çeker vururlar böyle bir durumda vuran kişi de meşru müdafaadan ceza almaz. Yasal Savunma (TCK 25/1):Bir kimsenin, kendisinin veya bir başkasının herhangi bir hakkına (can, mal, ırz) yönelen bir saldırıyı ortadan kaldırmak amacıyla, saldırıyı def etmek amacıyla, saldırı ile orantılı biçimde, saldırı sürerken, saldırıya verdiği karşılıktır.

Meşru müdafaa bir hukuka uygunluk sebebidir. Yani, meşru müdafaada bulunan bir kimsenin eylemi hukuka aykırı dahi olsa (saldırana uygun ve orantılı şekilde karşılık vererek saldırganı yaralama/etkisiz hale getirme) meşru müdafaada bulunan kimseye ceza verilemez.
    Meşru müdafaa durumunda eğer savunma sınırı mazur görülebilecek bir heyecan, korku veya telaştan ileri gelmişse, meşru müdafaada bulunan kişiye ceza verilemez. (TCK 27/son).

Izmire yolunuz düşerse cbr 250lere dikkat edin. Babam ruhsatlı tabancasını yanına almadan ekmek almaya bile gitmez ama siz Çelik jopla arabadan inmeden o tabancayı görme şansınız yok. Bana gelirsek,size göre çok gencim 1.83 boyunda yapılı biriyim. Kendimi savunmayı gayet iyi bilirim. Öyle 'kasıtlı' yol vermeyip sağa çek triplerine girerseniz aynen sağa çekip saygıyla selamlarım, tek kafaya bakar. Bu mesajı da öyle tehdit olsun kendimi öveyim diye de yazmadım ülkemizde benim gibi birçok delikanlı var. Size tavsiyem çok zıplamayın çocuğunuz var verin yolu geçelim.
    mete_han, Bune, krmzhr ve 1 diğerleri bunu beğendiler..

Taner YILMAZ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Sırasıyla: Hyo GT250R, YAMAHA R1, HONDA 1000 RR,
    Benim anladığım (yanlışta anlamış olabilirim.)
    Makas atarak trafikte ilerlemeyi seven birisi kendisi yapamadığı için
    trafikte kolay yol alabilecek motosikleti kıskanmış ve yol vermek istememiş.

Maalesef toplumumuzun en büyük sorunu budur.
    Fesatız arkadaş. Kendimizin yapamadığı birşeyi başkası yapmayı kalkarsa engellemekte üstümüze yoktur.
    Siyah&Beyaz bunu beğendi.

Motosikleti
    Honda cbr 250r
    Ahahahaah Murat K kızmış özelden numara falan vermeye kalkmış aslanım, resmen aranıyor.tutmayın küçük enişteyi
    Ön tekersin çok şekersin Murat

Not:kanıt mevcut
    tuna_tour, yasdal ve VESPERA bunu beğendiler.

okan kartal - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    sym joyraide 200
    murat bey, atalarımızın bir tavsiyesi vardır,'' sinirliyken karar verme ve konuşma''

muhtemelen siz olayın sıcaklığıyla bu konuyu açtınız.bu yazıyı henüz sakinleşmemişken yazdınız.
    zira yazdıklarınız büyük ölçüde DOĞRU, ancak USLUBUNUZ YANLIŞ.
    yazdıklarınız '' TAVSİYE '' niteliğinde değilde '' HADDİNİZİ BİLİN '' tadında olmuş.
    sizin niyetinizin bu olmadığına eminim ancak okuyan insana bu iyi niyetinizi pek yansıtamamışsınız.

sağlıcakla kalın
    Sokollu, Siyah&Beyaz ve VESPERA bunu beğendiler.

Motosikleti
    Honda cbr 250r
    Alıntı okan kartal adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    murat bey, atalarımızın bir tavsiyesi vardır,'' sinirliyken karar verme ve konuşma''

muhtemelen siz olayın sıcaklığıyla bu konuyu açtınız.bu yazıyı henüz sakinleşmemişken yazdınız.
    yazdıklarınız '' TAVSİYE '' niteliğinde değilde '' HADDİNİZİ BİLİN '' tadında olmuş.
    sizin niyetinizin bu olmadığına eminim ancak okuyan insana bu iyi niyetinizi pek yansıtamamışsınız.
    sağlıcakla kalın
    Bana attığı özel mesajda arkadaşın niyeti gayet açık ama yapacak bişey yok hangi biriyle uğraşacaksın
    okan kartal bunu beğendi.

Motosikleti
    Yamaha Dragstar 650 ve Honda Shadow 600
    Alıntı KaanD adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bana attığı özel mesajda arkadaşın niyeti gayet açık ama yapacak bişey yok hangi biriyle uğraşacaksın

Açık tehdidiniz karşısında telefon numaramı ilettim. Sizler tehdit savurur iken babamın Silahı var haaaa yazarken normal mi oluyor

Laflarımı evirip çevirmeyi bitirdiniz şimdi de farklı yollara başvuruyorsunuz

Yapılan yorumlarının birazcığı bile HAKLI olsun Kalkıp özür dileyeceğim ben hata Yaptım diyeceğim ama konuyu farklı yerlerinizden yorumluyorsunuz elden ne gelir

Biride kalkmış eşimin yanımda ağzıma şaplak atılmasından bahsetmiş kendisine de numaramı gönderdim.

Merak eden başka arkadaşlarda varsa numaramı istemekten çekinmesin. Önce olayı bir kezde sözlü anlatırım sonra halen ağzıma şaplak atmak niyetinde ise fırsat tanırım.

Yorum yapmak ile edepsizlik yapmak arasında fark var. Okumayı anlamayı beceremeyen edepsizlik yoluna gitmiş. Bütün yazdıklarımı okuyun bir daha gelin halen anlamadıysanız arayın ben anlatayım.

Sokollu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı okan kartal adlı üyeden alıntı Mesajı göster

sağlıcakla kalın
    Arkadaşa katılıyorum. Olayı özetlemiş

Hayatımda hiç otomobil kullanmadım. Ama hiç gidip de bir adamın dibine girip, korna selektör yaparak taciz etmedim. Hele ki sıkışık trafikte.

Motosiklet 30cm.den geçebilir diye, araç sürücüsü 30.cm'lik mesafe bırakacak kadar yol vermek zorunda değil. Sıkışık trafikte korna selektör ara gaz üçlüsüyle kendine ambulans muamelesi yapılmasını beklemek bencilce. Bas kornaya bir kez, baktın yol vermiyor, yön değiştir ya da bekle. İki şeritte motorcunun geçeceği 3 tane ara var. Motosikletin pratik bir taşıma aracı olduğu gerçek, ama b*kunu çıkarıyoruz bazen.

Bu arada forumda ne kadar atarlı,giderli arkadaş varmış

myagdi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda FES 250 Foresight; CBF 150, NC750S
    En sinir olduğum 4 teker sürücüsü davranışı...

Yahu akşam saati köprü trafiği diyorsun, belli ki duruyorsun gidemiyorsun. Azıcık sola yanaş adam geçip gitsin. Ne kaybedersin?

Sen 3 şeritli yolda trafik tikaninca biraz öne geçmek için şerit aralarını hiç mi zorlamiyorsun?

Bu nasıl insanlık, çelik copla saldırmak hayalleri falan... inşallah karsilasmayiz, kazara yanından geçerken aynana dokunsak arabanla çarpıp öldürür, hatta inip cesedi falan tekmelersin sen.

Allah hepimizi senin gibilerden korusun.

Sado39 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Ktm Adventure & Ktm Duke
    İnşallah bir gün sen ve ya senin gibi jop erkekleri sağlam bir taşa denk gelir de çoluğunun çocuğunun önünde nasıl perişan oluyor görürüz. O zaman yeni bir başlık açarsınız. Ben de keyifle okurum.
    KaanD ve VESPERA bunu beğendiler.

rs_guven - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2011 Salcano Wolf
    Alıntı Sado39 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    İnşallah bir gün sen ve ya senin gibi jop erkekleri sağlam bir taşa denk gelir de çoluğunun çocuğunun önünde nasıl perişan oluyor görürüz. O zaman yeni bir başlık açarsınız. Ben de keyifle okurum.
    Senin joplu anın geldi aklıma. Allah kimseye yaşatmasın.
    Konu nerelere varmış. Herkes de dövüşçü maşallah. Tek dayak yiyen benim herhalde.
    İyilikten kimseye zarar gelmez. Bırakın vurmayı, kırmayı. Hoşgörmeye çalışın.
    Siyah&Beyaz ve VESPERA bunu beğendiler.

Taner YILMAZ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Sırasıyla: Hyo GT250R, YAMAHA R1, HONDA 1000 RR,
    Geçen gün arkadaş sormuştu "fındık kabuğunu doldurmayan olaylar yüzünden kavga çıkar mı?" diye.

Bu konuyu göstereyim de görsün çıkarmıymış çıkmazmıymış )
    Siyah&Beyaz bunu beğendi.

aadrenalin16 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2014 cbr 600 rr
    Alıntı celikat adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    sorumuzu soralım başlık sahibine,

sende de motor olduğuna göre sıkışık trafikte arabaların arkasında trafiğin açılmasını mı bekliyorsun yoksa aralardan kendine yol açarak ilerlemeye mi çalışıyorsun?

birde çelik jop filan dedin, bir gün olurda beyaz bir busa görürsen ve dalaşmaya kalkarsan bil ki onda da muşta olma ihtimali var.
    belkıde belınde sılah demı dostum?.bırıncı kopru yolunda butun motorcular sag serıdı kullnıır bunu herkes bılır.sanırım konu sahıbı trafıkte beklemekten sıkılmış,gıs akademiden egıtım alçağına gore motosıklet hayatındakı tecrübede ortada.
    delı kadirr ulennn

Motosikleti
    Honda cbr 250r
    Alıntı Murat.K. adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Açık tehdidiniz karşısında telefon numaramı ilettim. Sizler tehdit savurur iken babamın Silahı var haaaa yazarken normal mi oluyor

Laflarımı evirip çevirmeyi bitirdiniz şimdi de farklı yollara başvuruyorsunuz

Yapılan yorumlarının birazcığı bile HAKLI olsun Kalkıp özür dileyeceğim ben hata Yaptım diyeceğim ama konuyu farklı yerlerinizden yorumluyorsunuz elden ne gelir

Biride kalkmış eşimin yanımda ağzıma şaplak atılmasından bahsetmiş kendisine de numaramı gönderdim.

Merak eden başka arkadaşlarda varsa numaramı istemekten çekinmesin. Önce olayı bir kezde sözlü anlatırım sonra halen ağzıma şaplak atmak niyetinde ise fırsat tanırım.

Yorum yapmak ile edepsizlik yapmak arasında fark var. Okumayı anlamayı beceremeyen edepsizlik yoluna gitmiş. Bütün yazdıklarımı okuyun bir daha gelin halen anlamadıysanız arayın ben anlatayım.
    'Babamın silahı var haaa' demedim. Öyle her şeye Çelik jopum var diye atlamayın diye sizden terslerinin de olabileceğini hatırlattım.

Motorcu yanıma gelse niye yol vermiyosun dese Çelik jopla iniceksin hıy... Ne edebinden bahsediyorsun

Motosikleti
    BMW F 750 GS
    Geçen hafta fuardaydım, ilk defa İstanbul'da motosiklet kullandım. Öncesinde bir başka başlık altında İstanbul'da yaşayan bazı arkadaşlarla orada da sağdan gitmeyeceğimi, bildiğim şekilde orta şeritten veya sağ şeritte sol tekerlek hizasında, yol müsaitse de iki şerit arasında ama kesinlikle en sağın dibine girmeden süreceğimi söylemiştim. Arkadaşların yapamazsın demelerine rağmen hayatımda gördüğüm en sıkışık trafikte bu şekilde sürdüm. Yenikapı'dan fuara giden yolda sorun yoktu ama dönüşte karıştırınca arkada Aksaray yönünden gelmek zorunda kaldık. Bu şekilde sürüş yapınca çok hızlı ilerleyemedim, çok takıldım ama kimseden küfür yemedim, kimse üzerime kırmadı, çekilmemi istemedi. Sadece bir yerde şerit çizgisinin ısrarla üzerine geçip arayı kapatan bir densizle biraz bağırıştık o kadar. Hatta ilk Wing Chun uygulamamı bu arkadaş üzerinde yapacaktım ama kısmet olmadı. Neyse, yol boyunca bir sürü motorcu arkadaşla karşılaştık. Bazı tespitlerimi izninizle yazmak istiyorum. Bir kere İstanbul'da motor kullananlar risk algılarını tamamen yitirmiş durumdalar. Yaptıkları sağdan veya aralardan geçişler hem gereksiz derecede hızlı, hem de saygısızca. Bu sürüş tarzınızla, sağdan ilerisinin kapalı olduğunu ve 10 metre sonra tekrar sola geçeceğinizi bile bile 5 -6 motor arkaya dalışlar yaparak otomobil sürücülerinden saygı görmeniz mümkün değil. Otomobil sürücülerinin birbirinin üzerine çıktığı bir ortamda bunu yaparsanız maalesef bu memleketteki motorcu algısını düzeltmemiz mümkün olmaz. Üstelik bahsettiğim kişilerin çoğu kasklı montlu, 250 cc ve üzeri motoru olan kişiler. Hele bir tane apaçi gördüm ki, o trafikte tam gaz, sürekli sağa sola kıvrılıp araçları teğet geçerek gidiyordu, motorcu olmama rağmen içimde adama karşı nefret oluştu. Birilerine vursa ve orada çıkıp onu bir güzel dövseler, oturur zevkle izlerdim. İstanbul'un birbirine plansızca bağlanmış berbat yolları yüzünden bu oluyor anlıyorum ama bu şekilde motor sürülmez arkadaşlar. Sizi izlerken ben utandım vallahi..
    emc2 ve VESPERA bunu beğendiler.

yasdal - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Triumph 1200 Jawa Classic /1971 ve E-bike sukutır
    Görülüyor ki arkadaşa tamam sen haklısın biz bütün forum mal mışız demeden konu kapanmayacak. Zira her cümleye bir cevabı var maşallah. Tartışma şekli kimi hatırlattı bilin

---------- Mesajlar birleştirildi - 09:55 ---------- bir önceki mesaj zamanı 09:33 ----------

Bu arada;

Konu farklı mecralara gitti diye söylüyorum; solun solundan veya sağın sağından giderken trafikten %10-15 süratli gittiğimizi söylemiştik. Tam duran trafikte emniyet şeridi varsa 50, yoksa 30 u geçmem. Bu arada arkamda biriken kurye veya apaçi cenahından acelesi olan arkadaşlar arada bir sıkıştırır. Yol verilebilecek gibiyse veririm, yok sıkışık bi alansa hiç sallamam 30-40 gitmeye devam ederim. Onun kafasındaki risk algısıyla benimki tutmayabilir. O istediği hızda gidebilir tabi ama bu benim de o riske ortak olmamı gerektirmez. Yani maganda magandadır. Motorcu da olsa, araba da kullansa. Bir iki kez yol verme imkanım olmayan yerde silme geçip el kol hareketi yapan zıpır arkadaşlara denk geldim. Sinirleniyoruz tabi ister istemez. Ama kendisine hayrı olmayan adamı durdurup eğitmeye ne benim vaktim var, ne de faydası olacağını sanıyorum. O yüzden sağdan soldan giden herkese apaçi demeden önce bi düşünmek lazım.
    KaanD, Siyah&Beyaz, celikat ve 2 diğerleri bunu beğendiler..

Siyah&Beyaz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda Cbr 250
    Ben de hem araba hem motor kullaniyorum. Motorla Kopru gecerken en sagdaki boslugu kullanmanin risklerini biliyorum ancak arabalarin arkasinda sirada beklemenin veya serit aralarini kullanmanin risklerini de iyi biliyorum. Serit aralarini kullanmak en risklisi cunku ayna kullanma aliskanligi cogu araba surucusunde yok. Arabanin arkasinda beklemek belki en berbati, arkadan duramayan oldugunda tosttaki kasar olursunuz. Biraz kaza videolarini seyretmekte fayda var. Koprudeki en sag bosluk ise neredeyse her zaman yeterli gecis boslugu var. Tabii ani hareketlere karsi temkinli olmak ve yavas surmek kosuluyla. Bosluk birakmayan hangi araba surucusune rahatsizlik vermeden bir kez korna calsam sagolsunlar sola yanasip aciyorlar. Hatta cogu aynasindan gorup cok onceden aciyor. Cunku arabalarin kopru uzerinde solunda da epey genislik var. Ben araba kullandigim zaman bunun farkinda oldugum icin koridoru her zaman cokca aciyorum. Ama ozellikle motor kullanmadan bunu dusunebilen araba suruculerine de helal olsun diyor ve buyuk saygi duyuyorum.

Nikkfurie - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW R1200GS / Piaggio Medley / Peugeot Tweet
    murat k sen trafikteki ben bekliyorum motorcuda beklesin diyen psikolojisi bozuk otomobil kullanıcılarından birisin..

o motorcu 150 tane arabanın yanından o bahsettiğin şeritden geçip gelmiş sana takılmış,yapman gereken şerit içinde 10 cm sola geçmek..

ama yoook sen kağnı gibi gidiyorsun ya motorcuda aynısını yaşasın trafikde beklesin..
    VESPERA bunu beğendi.

celikat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Hayabusa
    beyler geçtiğimiz aylarda bir video yayınlanmıştı haber sitelerinde. 19-20 yaşlarında birisi üzerinde şort mayo ile binanın damına çıkıyor, orada bir takım hareketler yaptıktan sonra balıklama aşağı atlıyordu. meğerse bonzai içmiş.

bence murat.k.'da da böyle bir durum söz konusu.
    KaanD bunu beğendi.

Onurhan D - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konu nerelere varmış, az sakin olun hiç gerek yok böyle şeylere.

REKLAM ALANI
4. sayfa BirinciBirinci ... 2345 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)