Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 123 SonuncuSonuncu

motosikletlerde EKSOZ MUAYENESİ !!!

Motovento
    REKLAM ALANI
    aSuBaYaH - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    iki teker
    arkadaşlar,
    geçenlerde şirketimize ait motorlu kuryeyi polis çevirdi, doğal olarak evrakları tam olduğu için memura lakayıt davranmış. Polis eksoz muayenen yok demesi üzerine bizim motorcu gülmüş motosiklette olmaz demiş. Memur arkadaşımızda kanun maddesini okuyup 600.00 tl cezadan bahsedince kuryemiz yalvar yakar ruhsatını almış ve bana bildirdi. Trafik şube müdürlüğünde yaptığım araştırmada (polisin kullandığı motosiklette eksoz muayenesi vardı bizzat gördüm)araçlarda olduğu gibi aynen motosiklette eksoz muayenesi yaptırmak zorunda, bir çok memur konudan haberder olmadığı için bizleri çevirdiği zaman sormuyor. yakın zamanda konu bayağı dillendi ve memurlarda mutlaka bu olaya kulak vermey başlamışlardır. Benden sizlere tavsiye mutlaka yaz bu muayenelerinizi yaptırın.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    onur35 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    YAMAHA XT660X
    bu konu hakkında bilgisi olan var mı?
    ya da motorla başına buna benzer bir durum gelen...
    Kastino QM 50,Mondial 150 RF,Honda CBR 125R,Kawasaki KLR 650...

Levsy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    NX 400
    Motosikletlerde egzoz muayenesi yoktur. Arkadaş normal muayene ile karıştırmış olmalı.

By_StaR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda Nc700x
    bende yok diye biliyorum aslında
    PiaggioCiao 25cc>>Mobilette Enduro 50cc>>Peugeot Nİnja 52>>Peugeot Trekker 100cc>>Ledow Cxm 250cc>>Kawasaki Zx9>> Yamaha DraGStaR 650..
    "www.radyomoto.com"/MoToRCu CC'si BüYüK OLaN DeĞiL;GöNLü BüYüK OLaNDıR

Sinan Aksu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    DL1000-Nmax155
    Alıntı By_StaR adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    bende yok diye biliyorum aslında
    Bencede yok özer.
    Çünkü ölçüm cihazında motosiklet diye bi katagori yok.
    Ama yeni bi uygulamada olabilir.
    İç sesim dışardan duyulsa beni kurşuna dizersiniz..

Ben de tam tersine var diye biliyorum. Fakat yeni bir kanun bildiğim kadarıyla. Bir arkadaşım geçen aylarda yaptırdığı genel muayene sırasında egsoz muayenesini de yaptırmıştı. Hatta az bir miktar yüksek çıkmış ama geçer not almıştı. Benim muayene zamanım bu Kasım'da gelecek. O zaman görücez artık.

Gelişmiş ülkeler egsoz gazı emisyonları konusunda daha ciddi olmaya başladılar. Türkiye de bundan nasibini aldı (AB zoruyla olsa da).

Omicron - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Gitti Güzelim GSR
    bence de yok çünkü motoru tüv de muayeneye soktuğumda hiçbirşey sormadılar egsoz muayenesi ile ilgili ama ertesi gün arabamı soktuğumda ilk sordukları egsoz muayene kartı oldu. düz mantık yürüterek motorda egsoz muayenesi olmaz diyorum ben.
    saygılar.
    AKILLILAR DÖVÜŞMEDEN KAZANIR, cahiller kazanmak için dövüşür

Motosikleti
    DL1000-Nmax155
    Alıntı kench adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ben de tam tersine var diye biliyorum. Fakat yeni bir kanun bildiğim kadarıyla. Bir arkadaşım geçen aylarda yaptırdığı genel muayene sırasında egsoz muayenesini de yaptırmıştı. Hatta az bir miktar yüksek çıkmış ama geçer not almıştı. Benim muayene zamanım bu Kasım'da gelecek. O zaman görücez artık.

Gelişmiş ülkeler egsoz gazı emisyonları konusunda daha ciddi olmaya başladılar. Türkiye de bundan nasibini aldı (AB zoruyla olsa da).
    Benzin ve motorin için katkılar vardı yurt dışında. Egzoz testinden geçileceğine garanti veriyorlar. Kötü bir durum aslında. Testi geçmene rağmen bir sonraki depo ile mavi kürenin canına okumaya devam ediyorsun.

Dizel egzoz dumanında 15 ayrı kanserojen madde olduğunu da düşünürsek, jeneratörlere gelene kadar İstanbul'daki belediye otobüslerinin durumu asıl tehlikeyi oluşturuyor. Özellikle İkarus'lar korkunç kirletiyorlar havayı. İnsan bazen önünü göremiyor. Bir ara M.A.N.'larda baca vardı. Onlar da havanın içine ediyorlardı ama hiç olmaz ise yakınlarındaki canlıların soluma menzilinin nispeten dışına brakıyorlardı dumanlarını...

Enteresan valla. Sen ne zaman götürmüştün motorunu Omricon? Arkadaşım 1.5 ay önce falan götürmüştü ve egsozuna da bakıldı diye anlatmıştı. Kendisinde özel yapım full egsoz sistemi var, o yüzden ben özellikle sormuştum geçebildin mi diye. Hatta olay şöyle olmuş, muayene teknisyeni motoru 5000 devirde sabit tutmasını istemiş, ölçüm yapılmış, değerler biraz fazla çıkınca arkadaşım da gazı biraz fazla vermiştim ondandır diyerek geçmiş.

Ben de otomobilimi geçen hafta Sultanbeyli Tüvtürk'e götürdüm, egsoz muayene kartı ilk istenen şey. Ama egsoz gazına orada bakılmadı hatta ölçüm yeri kapalıydı. Özel serviste ölçtürerek gittim ben de. Motosikletlerde de aynı şekilde olacağını düşünmüştüm.

Aklıma şu geliyor. Bilindiği gibi EURO III standardı 2007 ve sonrasında üretilen ve AB ülkeleri ve Türkiye'de satışa sunulan tüm motosikletlerde aranan bir norm. Belki 2007 öncesi motosikletlerde muayene aranıp diğerlerinde nasıl olsa EURO III standardında diyerek bakılmıyor mu?

Motosikleti
    Gitti Güzelim GSR
    ancak şöyle de bir durum var o da inekler günde ortalama 100 ile 200 litre metan gazı çıkartmakta ve bu da dünyamıza çok büyük zarar vermekte. hatta bu olay ile ilgili link de aşağıda. geyik arttırılabilir yalnız bu dünyaya insanlardan çok inekler zarar veriyor.
    ilginç dimi.

http://www.tumgazeteler.com/?a=2140774

ben 2009 ağustos ayında götürmüştüm araçlarımı. şaka maka 1 yıl olmuş.

Alıntı SinanAksu adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Benzin ve motorin için katkılar vardı yurt dışında. Egzoz testinden geçileceğine garanti veriyorlar. Kötü bir durum aslında. Testi geçmene rağmen bir sonraki depo ile mavi kürenin canına okumaya devam ediyorsun.

Dizel egzoz dumanında 15 ayrı kanserojen madde olduğunu da düşünürsek, jeneratörlere gelene kadar İstanbul'daki belediye otobüslerinin durumu asıl tehlikeyi oluşturuyor. Özellikle İkarus'lar korkunç kirletiyorlar havayı. İnsan bazen önünü göremiyor. Bir ara M.A.N.'larda baca vardı. Onlar da havanın içine ediyorlardı ama hiç olmaz ise yakınlarındaki canlıların soluma menzilinin nispeten dışına brakıyorlardı dumanlarını...
    Muayeneden geçiren katkı maddeleri ha? Gerçekten haklısın. Dizel egsoz gazının içeriği hakkında çok bilgim yok fakat bir belediye otobüsü geçerken saldığı o rahatsız edici koku bir şeylerin yanlış olduğunu zaten hissettiriyor.

Motosikleti
    DL1000-Nmax155
    Alıntı kench adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Muayeneden geçiren katkı maddeleri ha? Gerçekten haklısın. Dizel egsoz gazının içeriği hakkında çok bilgim yok fakat bir belediye otobüsü geçerken saldığı o rahatsız edici koku bir şeylerin yanlış olduğunu zaten hissettiriyor.
    Bu yüzden nerede bir son durak görsem mümkün olduğunca yolumu değiştirmeye çalışıyorum. Çünkü en çok otobüs/dolmuş topluluğu son duraklarda oluyor

Alıntı Omicron adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    ancak şöyle de bir durum var o da inekler günde ortalama 100 ile 200 litre metan gazı çıkartmakta ve bu da dünyamıza çok büyük zarar vermekte. hatta bu olay ile ilgili link de aşağıda. geyik arttırılabilir yalnız bu dünyaya insanlardan çok inekler zarar veriyor.
    ilginç dimi.

http://www.tumgazeteler.com/?a=2140774

ben 2009 ağustos ayında götürmüştüm araçlarımı. şaka maka 1 yıl olmuş.
    Hahaha. İlginçmiş. Ama şaka bir yana son yüzyılda artan hava kirliliğinin faturasını ineklere çıkarmak yanlış olur. İnsanoğlu daha dünyada değilken de sığırlar vardı. Gezegen doğal yaşamın getirdiği zararlara karşı kendisini adapte etmiş, hava/su sirkülasyonunu bir dengeye oturtmuş durumdaydı. Fakat insanoğlu denen zararlı global enfeksiyon o kadar hızlı yayılıp gelişti ki gezegen artık bu denli hızla değişen ekolojik yapıya kendini adapte edemiyor.

Bu arada metan gazının yarattığı sera etkisi kötü çocuk diye lanse edilen karbondioksite oranla kat ve kat daha fazla. Şu anda soğuk kuzey ülkelerinde yılboyunca donmuş şekilde duran göllerin üzerindeki buz tabakası inceliyor. Ve bu tabakanın altı metan gazı ile dolu. Bu metan gazı atmosfere karışmaya başladığında küresel ısınma hızı çok daha fazla artacak, ısındıkça daha çok metan gazı çıkacak, ısınma gene daha hızla artacak. Yani bu kısır döngü ile küresel ısınma logaritmik bir artışla hızlanacak.

Aslında gezegene bir şey olduğu yok, en çok 1000 yılda atmosferi eski doğal dengesine sokar ki 1000 yıl kozmik süreçte göz kırpma süresi kadar kısadır. Fakat olan insanoğluna ve bu süreçte neslini tükettiğimiz diğer canlılara oluyor.

Motosikleti
    NX 400
    Arkadaşlar galiba konu doğru. Şimdi şu bilgilere ulaştım. Yeni olduğu söylenen yönetmeliğe göre muayeneye girecek taşıt sınıfları şöyle listelenmiş:

TAŞIT SINIFLARI :

1) Yolcu taşımak için kullanılan ve sürücü koltuğu haricinde 8’den fazla koltuğu olan motorlu taşıtlar,

2) Yük taşımak için kullanılan ve azami müsaade edilebilir ağırlığı 3500 kg’dan fazla olan motorlu taşıtlar,

3) Azami müsaade edilebilir ağırlığı 3500 kg’dan fazla olan römorklar ve yarı römorklar,

4) Taksiler ve ambulanslar

5) Normal olarak karayolunda yük taşımak için kullanılan ve azami müsaade edilebilir ağırlığı 3500 kg’dan az olan tarım ve orman traktörleri haricindeki en az dört tekerlekli motorlu ve motorsuz taşıtlar,

6) Yolcu taşımak için kullanılan ve sürücü koltuğu haricinde 8’den az koltuğu olan en az dört tekerlekli motorlu taşıtlar,

7) Traktörler,

8) Motosikletler, Motorlu Bisikletler,

1, 2, 3 ve 7 numarada yer alan taşıtlar ağır araçlar, 4, 5, 6 ve 8 numarada yer alan taşıtlar hafif araçlar sınıfına girer.

Egzoz Muayene Egzoz Emisyon ölçümü 2010 yılı ücreti: 22 TL (KDV Dahil)

Egzoz Emisyon ölçümünü süresinde yaptırmamanın cezası (2010 yılı için): 660 TL

Bu bilgiler http://www.arac.muayenesi.com sitesinde. Resmi kaynaktan bilgi bulamadım. Bir resmi kaynak bilgisine ulaşan burada paylaşırsa iyi olur.

Motosikleti
    Gitti Güzelim GSR
    o zaman ilk hedefimiz egsoz emilsiyon ölçüm merkezleri. 22 tl dururken 660 tl vermek pek akıllıca değil.

teşekkürler Levsy

Motosikleti
    NX 400
    Ama işin ilginç tarafı son dönemlerde genel muayeneye girmiş arkadaşlardan niye egzoz raporu istemediler

Motosikleti
    DL1000-Nmax155
    Alıntı Levsy adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ama işin ilginç tarafı son dönemlerde genel muayeneye girmiş arkadaşlardan niye egzoz raporu istemediler
    Uygulama belki yürürlüğe girmemiş olabilir.

Fakat birşey ekleyeceğim ; Farkındamısınız bilmiyorumda artık 600 cc'lik bi motosikletin aylık masrafı 1400-1600 cc'lik bi otomobilin masrafı ile eş değer olmaya başladı iyiden iyiye..

Motosikleti
    Gitti Güzelim GSR
    benim arabamın bandrolu yıllık 80 tl iken motorumun bandrolu yıllık 180 tl. şaşırtıcı.

ufuktan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki Zx10R
    6) Yolcu taşımak için kullanılan ve sürücü koltuğu haricinde 8’den az koltuğu olan en az dört tekerlekli motorlu taşıtlar,

* en az 4 tekerleği olan taşıtlar diyor ... ben ilk defa böyle bir şey duydum , ancak performans egsozu takılı olduğu için ceza yiyen arkadaşımda var !!!!

( fenni muayenede egsoz raporu istenmiyor ) ... sorun emisyonmu , sesmi ? yoksa sezon açıldığı için motosiklete ceza yazma isteği ve eğilimi mi var banamı öyle geldi ???

bunu şimdi tüv den aldım :
    Egzoz Emisyon Muayenesi Nasıl Yapılır/Yaptırılır - En Çok Merak Edilen Konular
    Egzoz Emisyon Muayenesi Nasıl Yaptırılır Egzoz Emisyon Yaptırılmamışsa Ceza Ücreti
    Egzoz Emisyon Muayene Periyotları Ölçüm Değeri Uygun Değilse Ceza Ücreti
    Egzoz Emisyon Muayene Ücretleri Egzoz Muayenesinin Araç Muayenesinde Önemi
    Egzoz Emisyon Muayene iStasyonları
    Egzoz Muayene Yaptırdınızmı? Muayene Sorgula

Egzoz Emisyon Muayene Periyotları

Hususi otomobiller
    İlk üç yaş sonunda ve devamında her iki yılda bir.

Resmi otomobiller
    İlk iki yaş sonunda ve devamında yılda bir.

Diğer motorlu taşıtlar
    İlk bir yaş sonunda ve devamında yılda bir.

Tarım ve orman traktörleri, motosikletler ve mopedler egzoz emisyon muayenesine tabi değildirler.

• Ocak 1980 tarihinden önce tescil edilmiş Dizel motorlu araçlardan egzoz emisyon ölçümü istenmez.

• Trafikte seyreden tüm motorlu araçlar, 10 yaşından sonra her yıl egzoz emisyon muayenesi yaptırmak zorundadır.

• Aracın trafiğe çıkışından sonraki muafiyet süresinin bitim tarihinden itibaren bir ay içerisinde, egzoz emisyon ölçümü yaptırılması zorunludur. Takip eden emisyon ölçümleri ise, aracın trafiğe çıkış tarihi esas alınarak uygulanır.

Kaynak: tuvturk.com.tr

Motosikleti
    DL1000-Nmax155
    Alıntı ufuktan adlı üyeden alıntı Mesajı göster

* en az 4 tekerleği olan taşıtlar diyor ... ben ilk defa böyle bir şey duydum
    O bahsi geçen araç bunlar ufuk abi.
    7 yolcu kapasiteli, şöförle birlikte 8 kişilik.

Uploaded with ImageShack.us

Bu arada resmi yüklerken yanlışlıkla hata yaptım, özür dilerim

REKLAM ALANI
1. sayfa 123 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler