Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
3. sayfa BirinciBirinci 123

motosikletlerde EKSOZ MUAYENESİ !!!

Motovento
    REKLAM ALANI
    motodriftt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    KANUNİ WİNDY 125
    ben 2 ay önce muayneye girdim ayrı yeten bi eqzoz muaynesi sormadı ama eqzozda kaçak war diye hafif kusurlu geçdim yok eqzoz muaynesi falan

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Grhn - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Demir At
    04 Nisan 2009 Tarihli Resmi Gazete

Sayı: 27190

Çevre ve Orman Bakanlığından:

EGZOZ GAZI EMİSYONU KONTROLÜ YÖNETMELİĞİ

BİRİNCİ BÖLÜM

Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar

Amaç

MADDE 1 – (1) Bu Yönetmeliğin amacı, trafikte seyreden motorlu kara taşıtlarından kaynaklanan egzoz gazlarının neden olduğu hava kirliliğinden ve etkilerinden, canlıları ve çevreyi korumak amacıyla egzoz gazı kirleticilerinin azaltılmasını sağlamak ve ölçümler yaparak kontrol etmek üzere gerekli usul ve esasları belirlemektir.

Kapsam

MADDE 2 – (1) Bu Yönetmelik, Ek-1 de yer alan kategorilerde ve kamuya ait araçlar da dahil olmak üzere trafikte bulunan dört ve daha fazla tekerlekli yolcu ve yük taşımaya mahsus karayolu motorlu taşıtlarını kapsar.

(2) Bu Yönetmelik iş makineleri, tarım ve orman traktörleri, motosikletler ve mopedleri kapsamaz. Dayanak

MADDE 3 – (1) Bu Yönetmelik, 9/8/1983 tarihli ve 2872 sayılı Çevre Kanununun Ek 4 üncü maddesine ve 1/5/2003 tarihli ve 4856 sayılı Çevre ve Orman Bakanlığı Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanunun 9 uncu maddesine dayanılarak hazırlanmıştır.

...

Bu tarihten sonra değişiklik varsada bulamadım.
    leidenfrost bunu beğendi.
    Dumanla haberleşmeye son.
    Her yer DUMANSIZ HAVA SAHASI

allpower - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Hero xpulse 200
    arkadaşlar aynı dili konuşuyoruz ama yine de anlaşamıyoruz. egzozun gürültülü çalışmasının emisyonla ölçümüyle alakası yok. birisi gaz kirliliği birisi ses kirliliği.
    evet motosikletlerde emisyon yani zehirli gaz atığı ölçümü yok ama gürültü kirliliği ölçümü var demek istediğim egzoz rahatsız edici derecede ses çıkartıyorsa eğer muayeneden geçemezsiniz.

---------- Mesajlar birleştirildi - 17:51 ---------- bir önceki mesaj zamanı 17:42 ----------

814. maddeyi okuyun.

http://www.arac.muayenesi.com/muayen...rultu-yag.html

Ülkemizde motosikletler ve traktörler egzoz emisyon ölçümünden yani egzoz pulundan muaftırlar.Sadece ilk alındığından itibarenilk 3 yılın sonunda her iki yılda bir fenni araç muayenesi yaptırmak zorunludur.Fenni muayene için yeni açılan sadece motosikletlere hizmet veren Tüvturk Maslak Muayene istasyonunu tavsiye ediyorum.

Birkaçgün önce Motosikleti muayene yaptırdım. Yapılan muayene sonucu bir kusur bulunmadı. Ve muayenden geçtim. Egzoz test'i falan istenmedi. Egzoz tesi yasalar ile zorunlu olsaydı muayenede test istenirdi. Motosiklette egzoz testi yok. Ceza yazan polis olursa hemen ihbar edin. Ayrıca egzoz testi olmayan bir motosiklet'e ceza yazıldığında ödeme yapmadan ceza tutanağına itiraz edin. Yasadışı ceza'yı engelleyin

Motosikleti
    xmax 400 momo abs 2014 peugeot django 150
    Bence ilk konuyu açan arkadaş hayal mı desem rüya mı desem ne desem ,baya bir sallamış yani motosikleti bırak otobüse bile egsoz muayenesi sormuyorlar(motosikletlerde egsoz muayenesi yok).Neden?egsoz muayenesini yaptırmadan muayeneden geçemezsin. Saf saf konu açmışlar admin bey konuyu kilitlerse seviniriz....

tanermavi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Tracer 900
    7 yıllık hortlatma 😲

Robinson_C - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CB 125 R
    Şu an egsoz emisyon yaptırmaya gerek varmı yokmu arkadaşlar,

Evet muafmış,

https://www.tuvturk.com.tr/egzoz-gaz...uaft%C4%B1rlar.
    Herif Manyak Yüzünden Belli,

mavzer-i - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    hypermotard 796 / vulcan s / versys 650
    yok (on garagder)

REKLAM ALANI
3. sayfa BirinciBirinci 123

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler