Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Trafik denetlemesinde hangi belgeler kontrol edilir?

Motovento
    REKLAM ALANI
    someone - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motorsikletler trafik kontrolü esnasında çevrildiklerinde hangi belgeleri sunmakla mükelleftirler ve bu belgelerde kontrolü yapılanlar nelerdir? (Ruhsat Cüzdanında bulunması gerekli evraklar)
    Benim bildiklerim;
    1- Motorlu araç trafik belgesi,
    2- Sigorta ve pulu,
    3- Motorlu Taşıtlar Belgesi,
    4- Sürücü Belgesi
    Bunun dışında Egzos pulu isteniyor mu?

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    babaçi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Comet
    Alıntı someone adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Motorsikletler trafik kontrolü esnasında çevrildiklerinde hangi belgeleri sunmakla mükelleftirler ve bu belgelerde kontrolü yapılanlar nelerdir? (Ruhsat Cüzdanında bulunması gerekli evraklar)
    Benim bildiklerim;
    2- Sigorta ve pulu,
    4- Sürücü Belgesi

İstenmiyor
    Ne irfandır veren ahlâka yükseklik nede vicdandır, Fazilet hissi insanlarda, Allah korkusundandır

szr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Ybr125
    3 ünü(ehliyet,ruhsat,trafik sigorta) biliyorumda bi madde daha var o ne olaki ; ticari araçlar için gereken K1,K2 tarzı belgeler mi?

alp_tunay - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    cbf1000-cygnus
    Alıntı someone adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Benim bildiklerim;
    2- Sigorta ve pulu,
    4- Sürücü Belgesi
    ruhsat ve ehliyet...Bir de sigorta...
    T Ü R K İ Y E. . . .T Ü R K L E R İ N D İ R

N E ... M U T L U... T Ü R K Ü M... D İ Y E N E

aSuBaYaH - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    iki teker
    arkadaşlar MOTOSİKLETLERDE EKSOZ MUAYENESİ OLMAK ZORUNDA !!! bilmeyenler öğrensin. cezası 600.00 tl haberiniz olsun.
    mehmetenis bunu beğendi.

Motosikleti
    Comet
    Alıntı aSuBaYaH adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    arkadaşlar MOTOSİKLETLERDE EKSOZ MUAYENESİ OLMAK ZORUNDA !!! bilmeyenler öğrensin. cezası 600.00 tl haberiniz olsun.
    2 defa muayeneye girdim,biri tuvtürk'te

10'larca kez çevirmeye tabi tutuldum.

Bahsi bile geçmedi
    Ne irfandır veren ahlâka yükseklik nede vicdandır, Fazilet hissi insanlarda, Allah korkusundandır

Motosikleti
    Stunt Apache RTR Artık Yok....
    aracın muaynesinede bakıyor yoksa bağlıyor vergisine bakar yoksa bağlar
    [B]Bahadır Şenonar[/B] [COLOR="Red"]A rh(+)[/COLOR]
    [B]Sözcüklerin gücünü anlamadan insanların gücünü anlayamazsınız.[/B] :bounce:

alp_tunay - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    cbf1000-cygnus
    25 senedir motor sahibiyim... Ne böyle bişey duydum ne de bu şekilde ceza yedim...

Kimse sormadı bile... Muayenede bile istemiyorlar ki?....

Nerden çıkardın anlamadım?...
    T Ü R K İ Y E. . . .T Ü R K L E R İ N D İ R

N E ... M U T L U... T Ü R K Ü M... D İ Y E N E

diver1069 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    cbf 250
    Benim bildigim kadari ile motorlara eksoz muayenesi gerekmiyor.

Bunu arabamin eksoz muayenesi geldigini fark ettigimde ayni zamanda Honda motor (ve araba) bayii olan Izmir'deki bir bayiiye arayip sordum, onlar da gerek yok dedi.

Yine de belli olmaz. Polisin biri eksoz muayenen yapilmamis diye ceza yazabilir. Istedigin kadar ya ben sorduydum de

Motosikleti
    as t1
    benim bildiğim
    ilk önce ehliyet varmı diyorlar sonra ruhsatı istiyorlar muaynesi varmı yokmu ona bakıyorlar zorunlu trafik sigortası varmı birde aracı sorguluyorlar herhangi bişeye karışmışmı bukadar vergi borcu vardiye bağlıyorlarmı bilmiyorum egsoz muaynesi duymadım araç muaynesi zaten heryerini kapsamıyormu
    Akıllı insanlar yeni fikirleri tartışırlar. Normal insanlar sonuçları tartışırlar. Küçük insanlarsa başka insanları tartışırlar. :bounce:

alonso - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    sym fiddle
    normalde egzos emisyon pulu istenmez motosikletlerde

onur35 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    YAMAHA XT660X
    böyle bir ceza var ve yiyen birisinide bizzat gördüm haşırt 600tlkart 24 tl,pulu 24tl =48 tl vererek 600tl cezayı başınızdan def edin bakmıyorlar demeyin denk gelirsiniz belinizi büker valla az para değil!bu devlet o kadar havadan sudan para alıyor ki cepleri doldu taştı ama hala aç gözlüler bu koşullarda yakın gelecekte bu ülkede yaşayamıyacağız
    mehmetenis bunu beğendi.
    Kastino QM 50,Mondial 150 RF,Honda CBR 125R,Kawasaki KLR 650...

Motosikleti
    gt250comet
    ben arabanın muayenesi yaptırmaya gittiğimde kimse benden egzos emilsiyon pulu istemedi? muaneden geçti, cezaya kalmışmıyızdır? Bilgisi olupta yardımcı olan arkadaşa şimdiden teşekkürlerimi sunuyorum

aSuBaYaH - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    iki teker
    arkadaşlar,
    geçen başımıza geldi kuryelerimizden resmiyette var ama memurların tüv türkün ün haberi yok, Trafik şube müdürlüğünden öğrendim

---------- Mesaj ekleme zamanı: 18:36 ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 18:33 ----------

Alıntı fthinky adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    ben arabanın muayenesi yaptırmaya gittiğimde kimse benden egzos emilsiyon pulu istemedi? muaneden geçti, cezaya kalmışmıyızdır? Bilgisi olupta yardımcı olan arkadaşa şimdiden teşekkürlerimi sunuyorum
    muayenede sormaya bilirler, ama resmi olarak yaptırmanız gerekiyor.
    ceza çıkacağını sanmıyorum.

ufuktan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki Zx10R
    Kapsam
    Madde 2 - Bu yönetmelik halen trafikte bulunan dört ve daha fazla tekerlekli yolcu ve yük taşımaya mahsus iş makineleri,tarım ve orman traktörleri,motosikletler ve mopedler hariç karayolu motorlu taşıtlarını kapsar.

Egzoz gazı emisyon ölçümü yaptırma periyotları

Madde 6 — Taşıtlar, bu Yönetmeliğin (Ek-1)’inde belirtilen sınıflar esas alınmak kaydıyla cinslerine, kullanılma amaç ve şekillerine uygun olarak aşağıda belirtilen periyotlarda egzoz emisyon ölçümüne tabi tutulur:

a) Hususi otomobiller ilk üç yaş sonunda ve devamında her iki yılda bir.

b) Resmi otomobiller ilk iki yaş sonunda ve devamında yılda bir.

c) Diğer motorlu taşıtlar ilk bir yaş sonunda ve devamında yılda bir.

d) Trafikte seyreden tüm motorlu taşıtlar on yaş sonunda yılda bir.

Taşıtın trafiğe çıkışından sonraki muafiyet süresinin bitim tarihinden itibaren bir ay içerisinde egzoz gazı emisyon ölçümü yaptırılması zorunludur. Takip eden emisyon ölçümleri ise taşıtın trafiğe çıkış tarihi esas alınarak uygulanır
    mehmetenis bunu beğendi.

Motosikleti
    Comet
    arkadaşlar,
    geçen başımıza geldi kuryelerimizden resmiyette var ama memurların tüv türkün ün haberi yok, Trafik şube müdürlüğünden öğrendim

---------- Mesaj ekleme zamanı: 18:36 ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 18:33 ----------

muayenede sormaya bilirler, ama resmi olarak yaptırmanız gerekiyor.
    ceza çıkacağını sanmıyorum.
    ustam şu kanunu numarasıyla yada tam şekliyle bizimle paylaşabilirmisin? varsa bizde bilelim

Alıntı ufuktan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Kapsam
    Madde 2 - Bu yönetmelik halen trafikte bulunan dört ve daha fazla tekerlekli yolcu ve yük taşımaya mahsus iş makineleri,tarım ve orman traktörleri,motosikletler ve mopedler hariç karayolu motorlu taşıtlarını kapsar.

Egzoz gazı emisyon ölçümü yaptırma periyotları

Madde 6 — Taşıtlar, bu Yönetmeliğin (Ek-1)’inde belirtilen sınıflar esas alınmak kaydıyla cinslerine, kullanılma amaç ve şekillerine uygun olarak aşağıda belirtilen periyotlarda egzoz emisyon ölçümüne tabi tutulur:

a) Hususi otomobiller ilk üç yaş sonunda ve devamında her iki yılda bir.

b) Resmi otomobiller ilk iki yaş sonunda ve devamında yılda bir.

c) Diğer motorlu taşıtlar ilk bir yaş sonunda ve devamında yılda bir.

d) Trafikte seyreden tüm motorlu taşıtlar on yaş sonunda yılda bir.

Taşıtın trafiğe çıkışından sonraki muafiyet süresinin bitim tarihinden itibaren bir ay içerisinde egzoz gazı emisyon ölçümü yaptırılması zorunludur. Takip eden emisyon ölçümleri ise taşıtın trafiğe çıkış tarihi esas alınarak uygulanır
    buradan anladığım kadarıyla motosiklet ve mopedler kapsam dışında yanlışmı anlamışım
    mehmetenis bunu beğendi.

ufuktan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki Zx10R
    babaçi doğru anladın motosikletler kapsam dışı

** şunu da belirteyim hiç bir polisin size egsoz sesi yüzünden ceza yazma lüksü yok .... o egsozlar yurda girmiş ve satılıyor, devlet vergisini alıyor , motosikletiniz muayeneden geçmiş .... buna rağmen polis cezada ısrar ediyorsa sesin neye göre yüksek olduğunu sorun

- polisin elinde desibel ölçen bir cihaz olmadığına göre size ceza yazmaya hakkı yok

'' radar olayında bile ben hız sınırını geçmedim deseniz radar aracı ayağınıza kadar gelip kamera kayıtlarını size gösteriyor ''

yani ispatlamak zorundalar, yani göreceli bir durum için ceza yazamazlar !!!

tabi kimse abartıp graww graww egsoz sesine boğmasın ortalığı .....

Seni unutmayacağız
    Nur içinde yat

Motosikleti
    Salcano 150-T4

Egzoz

İlgili Kanun ve maddesi:

4 Nisan 2009 CUMARTESİ

Resmî Gazete

Sayı : 27190

YÖNETMELİK

Çevre ve Orman Bakanlığından:

EGZOZ GAZI EMİSYONU KONTROLÜ YÖNETMELİĞİ

BİRİNCİ BÖLÜM

Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar

Amaç

MADDE 1 – (1) Bu Yönetmeliğin amacı, trafikte seyreden motorlu kara taşıtlarından kaynaklanan egzoz gazlarının neden olduğu hava kirliliğinden ve etkilerinden, canlıları ve çevreyi korumak amacıyla egzoz gazı kirleticilerinin azaltılmasını sağlamak ve ölçümler yaparak kontrol etmek üzere gerekli usul ve esasları belirlemektir.

Kapsam

MADDE 2 – (1) Bu Yönetmelik, Ek-1 de yer alan kategorilerde ve kamuya ait araçlar da dahil olmak üzere trafikte bulunan dört ve daha fazla tekerlekli yolcu ve yük taşımaya mahsus karayolu motorlu taşıtlarını kapsar.

(2) Bu Yönetmelik iş makineleri, tarım ve orman traktörleri, motosikletler ve mopedleri kapsamaz.

Egzoz muayenesine tabi araçların 1.1.2010 tarihine kadar hafif kusur kabul edilen egzoz muayenesi bu tarihten sonra ağır kusur olarak değerlendirilip uygun emisyon değerlerinde olmadığı görülen araçlar muayeneden geçemiyecekler.
    mehmetenis bunu beğendi.

Motosikleti
    SkyGo SG200GY - Cheeta 150 T3
    Benide çevirdiler bir kaç kere

Sordukları

1.EHLİYET
    2.RUHSAT
    3.SİGORTA

VerGiyi sormadılar yani
    Kimsenin yanında vergi temiz kagıdını taşıdıgını sanmıyorm?
    mehmetenis bunu beğendi.
    [COLOR="Red"]SkyGO SG 200 GY
    Cheeta 150 -T3[/COLOR]

blt_59 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    motorsuz :(
    ben gittim yaptırmaya 250 cc üzerine yapılıyo sana gerek yok dediler eyv dedim ertesi günde muayeneye soktum bahsi bile olmadı..
    mehmetenis bunu beğendi.
    eger kask takmıyorsan koruyacak bir şeyin yok demektir

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler