Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

kimler kan verebilir?

Motovento
    REKLAM ALANI
    yt_servan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Triumph TİGER
    Kimler kan verebilir?

18 - 65 yaşları arasında olan her sağlıklı kişi kan verebilir.
    Sıklık:
    Yılda toplam 4 üniteyi geçmemek koşuluyla 3 ayda bir kan verilebilir. Acil durumlarda yılda bir kez
    olmak koşulu ile bu süre 52 güne indirilebilir.
    Vücut Ağırlığı:
    50 kg'ın üzerinde olan herkes kan bağışı yapabilir.
    Miktar:
    Bağışlanan kan standart olarak 450 mL'dir. İnsan vücudunda toplam 5000-6000 mL kan olduğu düşünülürse, bu miktar, toplam kan hacminin sadece % 7,5-9' u kadardır. Kan bağışını takiben, eksilen sıvı hacmi, damar dışındaki sıvının, damar içine geçmesiyle saatler içerisinde karşılanır. Hücrelerin yenilenmesi süreci ise, 2 ay kadardır. Düzenli aralıklarla yapılan kan bağışının sağlık açısından herhangi bir sakıncası olmadığı gibi, aksine bir çok yararı mevcuttur.
    Anemi:
    Kansızlık, kan bağışı için engeldir. Anemi tanısı, kan sayımı ile yapılmaktadır.
    Saklama:
    Kanın saklanma süresi, 35-42 gündür. Taze donmuş plazma ise 2 yıla kadar saklanabilir.
    Sterilite:
    Kan torbaları, tek kullanımlık ve steril olarak imal edilmektedir. Bu sebeple, kan bağışı sırasında donöre herhangi bir hastalık bulaştırılması söz konusu değildir.
    Yan Etki:
    Kan bağışının, kilo aldırma, zayıflatma, halsiz bırakma, kaşıntı ve bağımlılık gibi yan etkileri yoktur.
    İlaç Kullanımı:
    Almış olduğunuz ilaçlar, kanınıza geçmektedir. Bu ilaçlardan bazıları kan bağışı yapmaya engel teşkil eder. İdeali bağışlanan kanda biyolojik ve kimyasal olarak aktif hiçbir maddenin bulunmamasıdır. Bu nedenle kan bağışından önce, eğer sağlığınız açısından mecbur değilseniz,3 gün süre ile ilaç almayınız. Almak durumundaysanız, kan verip veremeyeceğinizi danışınız. Tegison (Sedef hastalığında kullanılan bir ilaç) kullananlar, ilacı kestikten 3 yıl sonra kan verebilir. Accutan veya benzeri retinoik asit türevi ilaçları kullananlar, ilacı bıraktıktan 4 hafta sonra gönüllü donör olabilir.
    Faktör konsantresi kullananlar, donör olamazlar.
    Tansiyon:
    Sistolik kan basıncı 180 mmHg'yı, diastolik kan basıncı ise, 100 mmHg'yı aşmamalıdır.
    Hastalıklar:
    Yine bazı hastalıklar da ilaçlar gibi kan bağışına sürekli veya belli bir dönem için engel oluşturmaktadır. Bu konuları kan vermeden önce sizi sorgulayan hekiminize danışınız.

son 3 günde 2 hastamı Rh faktörü negatif olan gruplardan kan bulamadığımız için kaybettik.

bizler sağlık çalışanları olarak elimizden gelenleri yaparken sizde taşın altına elinizi koyunuz.

kazasız günler
    Bekliyorum; öyle bir havada gel ki vazgeçmek mümkün olmasın

Kazasız Sürüşler Dilekle Olmaz Eğitimle Olur

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Forumdan Uzaklaştırıldı
    Kan vermekten büyük bir keyif alıyorum.Bugüne kadar kaç kez kan verdiğimi bilmiyorum ama sanki bir ibadeti bitirmiş gibi çıkıyorum kan verdiğim hastaneden ve kan merkezinden.
    Ara sıra tansiyon yüzünden almak istemiyorlar ,Tansiyonum 115-120/80-70 düzeyinden yukarı hiç çıkmadığı için tereddüt ediyorar
    Bazı özel hastanelerde tanımadığım kişilere kan verirken özellikle hasta yakınları ile görüşüp kan için herhangi bir ücret ödememelerini özellikle uyarıyorum
    Geçmişte bir anonsla gidip kan verdiğim halde hasta yakınlarından ücret alınmış ve bu da benim keyfimi kaçırmıştı..

askon - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    pıoneer 200cc 2007
    dilaver bılgılerın için sağol ama nedense kan vermede tereddüt yaşıyorum nedenını bılmıyorum vermek var ya işte ondanmıdır

alix35 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    sattım düğünden sonra bakıcam
    bende 1 defa verdim...onda da açlık ve halsizlikten bayıldım....biraz tedirgin oldum...ama yine lazım olursa veririm....
    başkasının ayıbını ört ki; bi başkası da senin ayıbını örtsün...

alkadras - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki Versys 650
    hocam sarılık hastalığıyla ilgili bilgi nedir.
    ben anneme kan vermek istediğimde çocukluğumda sarılık geçirdiğim için veremedim. almadılar..

canercamalan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    GT-250 ЯЯ
    daha önce hiç vermemiştim bu ilk olacak !
    ۞۞۞۞Drift Religion۞۞۞۞ GT 250RR

Motosikleti
    My Kawa..
    bugün bi arkadaşımızın eşi için korkut arkadaşımızla beraber kan verdik.. ameliyat için gerekliymiş.. Allah tüm hastalara acil şifalar versin..

bilgilendirmeler için teşekkür ederim dilaver..
    [B][COLOR="Blue"]Eskiden Piyasa nerde biz orada, Artık biz nerede piyasa orda..[/COLOR][/B]

[B][COLOR="Red"]Yüreklerde ünlem akıllarda soru işaretiyim anlayana çok anlamayana az gelirim..[/COLOR][/B]

Süper Moderatör (BBRR) Barış Şuşut - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    toplam 11 kere kan verdim

ufak bir hatırlatma dövme yaptıran veya piercing tatıran kişiler uygulamayı mütakip 6 ay içinde kan veremez.. konuyu açan arkadaş ya bunu bilmiyor yada atlamış
    [B][COLOR="DarkOliveGreen"]"İnanç, görünmeyene inanmaktır. Görünmeyene inanırsanız kimsenin göremediğini görürsünüz"[/COLOR][/B] [B]A. Şerif İZGÖREN[/B]

Motosikleti
    My Kawa..
    Alıntı BBRR adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    toplam 11 kere kan verdim

ufak bir hatırlatma dövme yaptıran veya piercing tatıran kişiler uygulamayı mütakip 6 ay içinde kan veremez
    ya o dövmeyi yaptırırken insanın canı yanmıyor mu? sticker gibi olanı var o daha makbul..
    [B][COLOR="Blue"]Eskiden Piyasa nerde biz orada, Artık biz nerede piyasa orda..[/COLOR][/B]

[B][COLOR="Red"]Yüreklerde ünlem akıllarda soru işaretiyim anlayana çok anlamayana az gelirim..[/COLOR][/B]

tuem - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    50 kg altı olanlar kan veremezler mi yani
    'ExTReMa'

Motosikleti
    pıoneer 200cc 2007
    arkadaşlar konu gayet faydalı ama lütfen rica edıyorum klavyenızın tuşlarına basmaktan üşenmeyıp iki kelime daha fazla yazın anlam ve manası değişmesin

tövbe tövbe benıl ilk defa verıcem yok ben verdım hopppp ne oluyoruz
    zormu ben ilk defa kan verdım yazmak

---------- Mesaj ekleme zamanı: 15:03 PM ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 15:02 PM ----------

Alıntı alix35 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    bende 1 defa verdim...onda da açlık ve halsizlikten bayıldım....biraz tedirgin oldum...ama yine lazım olursa veririm....

Alıntı askon adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    arkadaşlar konu gayet faydalı ama lütfen rica edıyorum klavyenızın tuşlarına basmaktan üşenmeyıp iki kelime daha fazla yazın anlam ve manası değişmesintövbe tövbe benıl ilk defa verıcem yok ben verdım hopppp ne oluyoruz
    zormu ben ilk defa kan verdım yazmak[COLOR="Silver"]

:
    Benim için mi yazdın bilmiyorum ama ben sadece 1-2 kilo altında olmak bile kan vermek için engel olur mu bunu öğrenmek istedim
    'ExTReMa'

cihan_34_ist - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CBR 600 F
    Bu Başlığın Altına Acil Lazım olan B (+) Positive Kan lazımsa Hemen Verebilirim...
    Ilerlediginiz yolda hic bir zorlukla karsilasmiyorsaniz,bilinki o yol asla sizi dogruya ulastirmaz... heybetini gizli tut gidişin ölümü korkutuyor...

hanedan12 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    3 kez kan verdim . son kan verişimden sonra 6 ay geçti
    zaman geçmişti iyi olur böyle bir etkinlik.
    Kangren olmuş tüm kollara adanmıştır.
    Eğer bir yıl sonrasını düşünüyorsan, bir tohum ek. Eğer on yıl sonrasını düşünüyorsan, bir ağaç ek. Eğer yüz yıl sonrasını düşünüyorsan, insanları eğit.

Motosikleti
    pıoneer 200cc 2007
    Alıntı tuem adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Benim için mi yazdın bilmiyorum ama ben sadece 1-2 kilo altında olmak bile kan vermek için engel olur mu bunu öğrenmek istedim
    yok kardeşim senın için değil tabi genel olarak işte şeytan dürtüyor ama yani kelımelerın anlam kazanması için mana ekleyen kelımeleri niçin pas gecıyoruz bunu anlatmak istedım bir yukardan mesajlara göz gezdır

yok kardeşim senın için değil tabi genel olarak işte şeytan dürtüyor ama yani kelımelerın anlam kazanması için mana ekleyen kelımeleri niçin pas gecıyoruz bunu anlatmak istedım bir yukardan mesajlara göz gezdır
    Peki abi anladım ben yanlış anlaşılsaydım üzülürdüm ondan dedim
    'ExTReMa'

OGLUMVE BEN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    var bi yeşil fıstık
    inş bayramdan sonra yarın bize lazım olucakmış gibi hissedicem kendimi
    cerrahi sana teşekkür ederim bana hayatımın süprizini yaptın:

yt_servan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Triumph TİGER
    dilaver bılgılerın için sağol ama nedense kan vermede tereddüt yaşıyorum nedenını bılmıyorum vermek var ya işte ondanmıdır
    aslında bu korkuyu yenmenin en güzel noktası kan vereceğiniz sırada başka düşünceler içine girmeniz

Alıntı savaskayan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Kan vermekten büyük bir keyif alıyorum.Bugüne kadar kaç kez kan verdiğimi bilmiyorum ama sanki bir ibadeti bitirmiş gibi çıkıyorum kan verdiğim hastaneden ve kan merkezinden.
    Ara sıra tansiyon yüzünden almak istemiyorlar ,Tansiyonum 115-120/80-70 düzeyinden yukarı hiç çıkmadığı için tereddüt ediyorar
    Bazı özel hastanelerde tanımadığım kişilere kan verirken özellikle hasta yakınları ile görüşüp kan için herhangi bir ücret ödememelerini özellikle uyarıyorum
    Geçmişte bir anonsla gidip kan verdiğim halde hasta yakınlarından ücret alınmış ve bu da benim keyfimi kaçırmıştı..
    kan verme öncesi yapılan muayene sizin sağlığınız için önem arz etmektedir. bizim için öncelik donör (kan bağısında bulunan kişi) sağlığı sonrasında hasta sağlığıdır.
    para konusuna gelince olayı daha da açarsanız daha açıklayıcı bilgi verebilirim

Alıntı alix35 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    kan verme işlemi sonrasında insan bedeni halsiz düşer. ve bazı delikanlılar bana birşey olmaz mantığı ile günlük hayata en kısa sürede dönmeye çalışır. eğer böyle bir hareket sergilediyseniz bir dahaki kan verme işlemi sonrasında en az 15 dk uzanmanız bayılmanızı %80 oranında engelleyecektir. unutulmaması gereken diğer bir noktada kan verme işlemi sonrasında mutlaka sıvı tüketimine özen gösterilmelidir. özellikle tavsiye edilen vişne veya portakal suyudur. ama bunları da bulamıyorsanız şaşal su içerisine 4-5 kesme şeker atmanızda yeterli olacaktır. buna rağmen bayılmalar devam ederse en yakın sağlık merkezine başvurmanızı öneririm.

Alıntı alkadras adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    hocam sarılık hastalığıyla ilgili bilgi nedir.
    ben anneme kan vermek istediğimde çocukluğumda sarılık geçirdiğim için veremedim. almadılar..

sarılık konusunda daha detaylı bilgiyi ilerleyen günlerde açtığım topiç paylaşırım

Alıntı canercamalan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    daha önce hiç vermemiştim bu ilk olacak !

Alıntı KyCd adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    bugün bi arkadaşımızın eşi için korkut arkadaşımızla beraber kan verdik.. ameliyat için gerekliymiş.. Allah tüm hastalara acil şifalar versin..

bilgilendirmeler için teşekkür ederim dilaver..

Alıntı tuem adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    50 kg altı olanlar kan veremezler mi yani
    malesef ki 50 kg altında iseniz kan veremezsiniz. bizim için önemli olan donör sağlığıdır.
    Bekliyorum; öyle bir havada gel ki vazgeçmek mümkün olmasın

Kazasız Sürüşler Dilekle Olmaz Eğitimle Olur

ümmet perkitan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    bajaj boxer 150
    benim bu konuda sıkıntım var dilaver kardeşim,sebebi son 2 yılda kaçkere ihtiyaç sahiplerine kan vermeye gittiysem kan veremedim,denemeden sonra
    kan veremezsin diye hep yolladılar beni,gerekçe olarakta senin kan değerin düşük dediler,çareside mercimek yemeği veya nohut gibi yemekler önerdiler,bende bol bol yiyorum hala bi gelişme yok bakalım nasıl olcak.
    -geç gitmek HİÇ GİTMEMEKTEN iyidir-
    www.perkitan.com
    BİRKISIM İNSANLARA KIZIP TÜM İNSANLARA DÜŞMAN OLMAYA DEĞMEZ BUHAYAT

alix35 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    sattım düğünden sonra bakıcam
    arkadaşlar konu gayet faydalı ama lütfen rica edıyorum klavyenızın tuşlarına basmaktan üşenmeyıp iki kelime daha fazla yazın anlam ve manası değişmesin

tövbe tövbe benıl ilk defa verıcem yok ben verdım hopppp ne oluyoruz
    zormu ben ilk defa kan verdım yazmak

---------- Mesaj ekleme zamanı: 15:03 PM ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 15:02 PM ----------

Yyanlış birşey mi yazdım anlayamadım....

yt_servan
    kan verme işlemi sonrasında insan bedeni halsiz düşer. ve bazı delikanlılar bana birşey olmaz mantığı ile günlük hayata en kısa sürede dönmeye çalışır. eğer böyle bir hareket sergilediyseniz bir dahaki kan verme işlemi sonrasında en az 15 dk uzanmanız bayılmanızı %80 oranında engelleyecektir. unutulmaması gereken diğer bir noktada kan verme işlemi sonrasında mutlaka sıvı tüketimine özen gösterilmelidir. özellikle tavsiye edilen vişne veya portakal suyudur. ama bunları da bulamıyorsanız şaşal su içerisine 4-5 kesme şeker atmanızda yeterli olacaktır. buna rağmen bayılmalar devam ederse en yakın sağlık merkezine başvurmanızı öneririm.

aynen dedeğiniz gibi oldu...teşekkürler bilgileriniz için....
    başkasının ayıbını ört ki; bi başkası da senin ayıbını örtsün...

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler