Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
2. sayfa BirinciBirinci 12

kimler kan verebilir?

Motovento
    REKLAM ALANI
    Akileos - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    kaçkez kan verdiğimi hatırlamıyorum..ama gencelmiş gibi oluyorum...bir de trombosit verdim 2 kere tam 1,5 saat kadar makinede takılı kalıyorsun...biraz yoruyor adamı..
    AYNI DİLİ KONUŞANLAR DEĞİL,AYNI DUYGULARI PAYLAŞANLAR ANLAŞIR

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    yt_servan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Triumph TİGER
    Alıntı ümmet perkitan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    benim bu konuda sıkıntım var dilaver kardeşim,sebebi son 2 yılda kaçkere ihtiyaç sahiplerine kan vermeye gittiysem kan veremedim,denemeden sonra
    kan veremezsin diye hep yolladılar beni,gerekçe olarakta senin kan değerin düşük dediler,çareside mercimek yemeği veya nohut gibi yemekler önerdiler,bende bol bol yiyorum hala bi gelişme yok bakalım nasıl olcak.
    ümmet abi kan değerlerin buna rağmen düzelmiyorsa o zaman tıbbi tedavi ve beslenmeyi bir arada yapman gerekecek. ama bunlar tabiki afaki konuşmalar. kan değerlerinin sayısal olarak kaç olduğunu bilmek daha doğru yorum yapmamı sağlar.

unutmadan kan değeriniz yeterli değil kan veremezsiniz lafı sizin kansız olduğunuz anlamına gelmez
    Bekliyorum; öyle bir havada gel ki vazgeçmek mümkün olmasın

Kazasız Sürüşler Dilekle Olmaz Eğitimle Olur

snaken - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    mondial zc
    kan vermek güzeldir yılda 4 kere mümkünse
    OTOBÜSCÜ DEYİLİZKİ HOSTESİMİZ OLSUN

ugur volkan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    600+150=750 CBF
    Çoğu kez bende kan vermişimdir.Zaten kan lazım oldumu beni hemen buluyorlar bende büyük keyif alıyorum tabi baş dönmesi ve halsizliği saymazsak.

kan merkezi

merhaba arkadaşlar.....motorcu nete yeni üye oldum ve ilk karşılaştığım kan vermenin önemini içeren msjları görmek oldu. bu duyarlı davranışınızı görmek beni mutlu etti..bende bir kan merkezinde çalışan sağlık personeli olarak bağış sıkıntısının zorluğunu çekiyoruz....özellikle rh(-)negatif olan kan gruplarında........bağış yapan yada yapmak isteyen herkese teşekkürler....................

askon - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    pıoneer 200cc 2007
    dilaver kardeşim doktor benım karıya kansızsın demiş helal olsun doktora benım karının kansız karı olduğunu anlamış bu durum da benım ne yapmam lazım bıginize ihtiyacım var acaba değiştırmem mi gerek

Motosikleti
    :((
    Alıntı yt_servan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Kimler kan verebilir?

18 - 65 yaşları arasında olan her sağlıklı kişi kan verebilir.
    Sıklık:
    Yılda toplam 4 üniteyi geçmemek koşuluyla 3 ayda bir kan verilebilir. Acil durumlarda yılda bir kez
    olmak koşulu ile bu süre 52 güne indirilebilir.
    Vücut Ağırlığı:
    50 kg'ın üzerinde olan herkes kan bağışı yapabilir.
    Miktar:
    Bağışlanan kan standart olarak 450 mL'dir. İnsan vücudunda toplam 5000-6000 mL kan olduğu düşünülürse, bu miktar, toplam kan hacminin sadece % 7,5-9' u kadardır. Kan bağışını takiben, eksilen sıvı hacmi, damar dışındaki sıvının, damar içine geçmesiyle saatler içerisinde karşılanır. Hücrelerin yenilenmesi süreci ise, 2 ay kadardır. Düzenli aralıklarla yapılan kan bağışının sağlık açısından herhangi bir sakıncası olmadığı gibi, aksine bir çok yararı mevcuttur.
    Anemi:
    Kansızlık, kan bağışı için engeldir. Anemi tanısı, kan sayımı ile yapılmaktadır.
    Saklama:
    Kanın saklanma süresi, 35-42 gündür. Taze donmuş plazma ise 2 yıla kadar saklanabilir.
    Sterilite:
    Kan torbaları, tek kullanımlık ve steril olarak imal edilmektedir. Bu sebeple, kan bağışı sırasında donöre herhangi bir hastalık bulaştırılması söz konusu değildir.
    Yan Etki:
    Kan bağışının, kilo aldırma, zayıflatma, halsiz bırakma, kaşıntı ve bağımlılık gibi yan etkileri yoktur.
    İlaç Kullanımı:
    Almış olduğunuz ilaçlar, kanınıza geçmektedir. Bu ilaçlardan bazıları kan bağışı yapmaya engel teşkil eder. İdeali bağışlanan kanda biyolojik ve kimyasal olarak aktif hiçbir maddenin bulunmamasıdır. Bu nedenle kan bağışından önce, eğer sağlığınız açısından mecbur değilseniz,3 gün süre ile ilaç almayınız. Almak durumundaysanız, kan verip veremeyeceğinizi danışınız. Tegison (Sedef hastalığında kullanılan bir ilaç) kullananlar, ilacı kestikten 3 yıl sonra kan verebilir. Accutan veya benzeri retinoik asit türevi ilaçları kullananlar, ilacı bıraktıktan 4 hafta sonra gönüllü donör olabilir.
    Faktör konsantresi kullananlar, donör olamazlar.
    Tansiyon:
    Sistolik kan basıncı 180 mmHg'yı, diastolik kan basıncı ise, 100 mmHg'yı aşmamalıdır.
    Hastalıklar:
    Yine bazı hastalıklar da ilaçlar gibi kan bağışına sürekli veya belli bir dönem için engel oluşturmaktadır. Bu konuları kan vermeden önce sizi sorgulayan hekiminize danışınız.

son 3 günde 2 hastamı Rh faktörü negatif olan gruplardan kan bulamadığımız için kaybettik.

bizler sağlık çalışanları olarak elimizden gelenleri yaparken sizde taşın altına elinizi koyunuz.

kazasız günler
    benimki negatifti keşke haberim olsaydı :((

askon - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    pıoneer 200cc 2007
    bu konuyu bir gün daha günceell yapalım yararı olur

Motosikleti
    Var

Kan verme olaylari...

Bu konuyu son kan arayan arkadasin sayfasinda yazacaktim ama sayfayi kirletmemek icin yeni topic actim. özür..
    Böyle bir konu acildiysada silinsin..

Burada böyle kan arama durumu yok. Almanyada..
    Ama ben Yunanistandan bahsedicem..
    Onlar bile bunu basarmis bizde neden olmasin diyor insan..
    Gecende yunan bir arkadasla konusuyoruz.
    Konu nasilsa bu kan verme olayina geldi..
    Onlardada bu kan verme olayi varmis..
    Ama bizdeki gibi degil.
    bizde mesela xy kani araniyorsa veren kisininde xy kani olmasi gerek.
    Yunanistanda böyle degilmis.
    2 litre kanmi gerek. Birisini buluyorsunuz yada kendiniz veriyorsunuz.
    Kan gurubunuz hic önemli degil. Yeterki alinan kadar kan verin.
    Onlar depodan hastaya uyan kani buluyorlar sonra... Sizin verdiginiz kanda depoya..
    Böyle birsey neden türkiyede yok????

< iLk@yy > - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    '01 CBR600F4i(2011-?) / '07 Burgman400(2018-?)
    aslında bizdede bu şekilde oluyor benim bildiğim tabi bu konuda dilaver abi daha açıklayıcı bir şekilde yazıcaktır buraya
    tek farkı depodan çıkanla giren kanın aynı olması gerekiyor sanırım

yanlışım yoktur umarım varsada çıkar meydana
    Hayat çok küçük bir olasılık ile gerçektir...
    Bunu size kanıtlayabilirim !

Motosikleti
    Var
    Alıntı < iLk@yy > adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    aslında bizdede bu şekilde oluyor benim bildiğim tabi bu konuda dilaver abi daha açıklayıcı bir şekilde yazıcaktır buraya
    tek farkı depodan çıkanla giren kanın aynı olması gerekiyor sanırım

yanlışım yoktur umarım varsada çıkar meydana
    iyide ozaman neden xy kani araniyor deniyor..
    2 litre kana ihtiyacim var denmiyor.. ab bilmemne kan araniyor deniyor hep.
    sen yanlissin sanirim ilkay..

Bak yazmissin kendin.. Depodan cikanla giren kanin ayni olmasi gerekiyor.. Bu onlarda yok iste..
    Litre önemli sadece..

Akileos - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    kardeş zaten senin verdiğin kan direkt olarak hastaya verilmiyor..bizdede ole ...sadece ameliyat esnasında aynı kan lazım sıcak kan dedikleri ozman direk senden alınan kan hastaya naklediliyo...

bu konuda sen hatalısın..yanlış biliyorsun yani....
    AYNI DİLİ KONUŞANLAR DEĞİL,AYNI DUYGULARI PAYLAŞANLAR ANLAŞIR

yt_servan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Triumph TİGER
    hastanız için herhangibir grup kana ihtiyaç duymanız durumunda kızılay veya hastanelerin kan merkezlerinden 2 yolla kan teminine gidebilirsiniz. birincisi kan bağışında bulunmak (kan bağışı sırasında bağışladığınız kanın hangi grup olduğu önemli değildir.), ikincisi ise kan satın almak.

hasta yakınlarını kan bağışı konusunda zorlayamazsınız. bu sebepten ötürü devlet 2 yol sunmuştur. paranız varsa satın alırsınız. yoksa kan bağışında bulunarak belli bir indirim üzerinden satın alırsınız. aslında sizde kanınızı kan merkezine satarsınız ve aradaki farkı nakit ödersiniz. fakat sonuç itibari ile az yada çok cebinizden para çıktığı için kanı satın aldığınızı sanarsınız.

diğer bir uygulama; gönüllü kan bağışçısı iseniz, kendiniz ve 1. derece yakınlarınız için kızılaydan ücretsiz kan alabilirsiniz. buda kızılayın gönüllü bağışçılarına vefa borcu olarak değerlendirilir.

gelelim XY (+-) kan aranıyor ilanlarına.

türk insanı zor duruma düşmedikçe kan bağışını pek sevmez. vakti zamanında kanımı başkasına satmam zihniyeti üreten bir ileri zekalı türkün sözleri şehir hurafesi gibi ortalıkta dolanmış ve insanları gönüllü kan bağışından soğutmuştur. yeterince gönüllü bağışçı olmayınca mevcut stoklarınız erir. heleki Türküye gibi kavgayı, silahı, tehlikeli ve dikkatsiz araç sürmeyi ve hastalıkları önemsemiyen bir toplumda kan ihtiyacı hat safhalardadır. bu ihtiyacı karşılayacak bilinçli insan düzeyi ise malesef yok denecek kadar azdır. kızılay elinde bulunan mevcut kan stoklarının %70-80 askeri kışlalardan toplanan kan ürünleridir.

Kan arıyan kişilerin bir çoğu kan merkezlerinde yaşadıkları zorluklar karşısında kendileri de kan bağışında bulunmakta, fakat hastaları iyileştiklerinde ise pek umursamamaktadırlar. bu güne kadar ki deneyimlerime dayanarak söyleyebilirim ki kan ve kan ürünleri arayanların %70 daha önce hiç kan bağışında bulunmamış kişilerdir.

yaklaşık 6 ay gibi bir süredir. işlerin boyutu değişmeye başladı. Devlet kan ve kan ürünlerine ihtiyaç duyan hasta yakınlarının zor duruma düşmemesi için farklı bir politika seçmiş ve hasta yakınından ziyade hastanın yatmış olduğu özel ya da devlet hastanelerini kan bulmaları konusunda görevlendirmiştir. başta güzel gibi görünen bu uygulama bazı sıkıntılatı da beraberinde getirmiştir.
    Artık hasta yakınları kan ve kan ürünlerini bulma konusunda bir çaba sarf etmemektedirler. fakat kanın ne kadar zor bulunan bir ürün olduğunu unutmuşlar ve kan bağışı oranları azalmıştır.

Dolayısı ile mevcut stoklar tükenme noktasına gelmiştir. %70-80 olan askeri personelin bağış oranları %90-95 oranlara çıkmış, gönüllü bağışçı oranında ciddi bir azalma söz konusu olmuştur.

Kşisel fikrim: daha birşey görmedik, yakında her saat başı kan ihtiyacı anonsları duyarsanız şaşırmayın
    Bekliyorum; öyle bir havada gel ki vazgeçmek mümkün olmasın

Kazasız Sürüşler Dilekle Olmaz Eğitimle Olur

darkeagle - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ev maltepe İstanbul yaşadığı yer: Şimdilik Dünyanın her yeri
    Motosikleti
    Goldwing
    yt-servana ek olarakta şu dönemde kan sıkıntısı hat safhaya ulaşmıştır. Ramazan ayında donör(bağışçı) sayısında düşme olmuş ama ihtiyaç artmıştır.
    Dilin söylediği veya kalemin yazdığı bütün üzücü kelimelerin içinde en üzücüsü şudur,KEŞKE"

Motosikleti
    Mondial 125 ZN
    Alıntı KyCd adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    ya o dövmeyi yaptırırken insanın canı yanmıyor mu? sticker gibi olanı var o daha makbul..
    ben 3 kere dövme yaptırdım tabiki canın acıyor ama o da çok abartı bi acı değil zaten ilk 3-5 dk içinde o ufak acıya alışıyosun.
    Love mods hate racism

özcan1980 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    KLE 500
    Güzel konulara değinmişsiniz arkadaşlar. Ben de 2003 yılından beri yılda 1 kere veriyordum.( Düzenli olarak değil de lazım olan olduğunda direk zıplıyordum. Hem böylece ücretsiz olarak kan tahlilimi de yaptırmış oluyorum.) Geçen Şubat ve Mart ayında geçirdiğim ameliyatlardan sonra veremedim bir daha.İlaçlarım yeni bitti. Şubat ayından itibaren Kızılay'a donör olarak kaydımı da yaptıracağım inşallah. Bunu meslek olarak görüp para karşılığında KANINI SATAN insanları da kınıyorum.
    Doğduğunda Sen Ağlarken Herkes Gülüyordu.
    Öyle Bir Hayat Yaşa ki; Öldüğünde Herkes
    Ağlarken Sen Gülüyor Ol !

REKLAM ALANI
2. sayfa BirinciBirinci 12

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler