Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 123 ... SonuncuSonuncu

Zincir Bakımı [Temizlik ve Yağlama]

Motovento
    REKLAM ALANI
    Süper Moderatör Olcay Avşar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda NC 750X
    Motosiklet zincirleri özenli bakım ister, hem uzun ömürlü olmaları hemde kopma kırılma gibi süprizlerle karşılaşmamak için 250-300 km de bir yağlanmalı ve yeteri kadar kirlendiği ve yağ tabakasının kalınlaştığı (zamanla kir ve toz toplar) görüldüğü zamanda temizlenmelidir.

İyi bir bakım ile zincir ömrünü iki katına çıkarmak bile mümkün.

Önce temizlikden başlayalım;

Zincir temziliği için en iyi madde gazyağıdır, bir çok üretici zaten kullanım kılavuzunda "zincirinizi kerosen ile temizleyin" der. Kerosen bildiğimiz Gazyağıdır. Kerosen bulacağım diye uğraşmayın, gerçi günümüzde büyük şehirlerde gazyağı bulmakda kolay değildir. (Yazının sonunda İstanbul için nereden gazyağı temin edebileceğinizi yazdım)

Temizlik için çoğu kişi (özellikle tamirhaneler) mazot ve benzin kullansalarda bu yanlıştır, mazot ve benzin yağlı bölgeler için iyi bir temizleyicidir fakat yüksek çözücülükleri nedeni ile zincire özellikle O-Ringlere zarar verirler. Asla bu iş için benzin ve mazot kullanmayın, gazyağı bulma imkanınız yoksa kaliteli bir bulaşık sabununu suya karıştırarak sabunlu su ve fırça ile temizleyebilirsiniz. Zor olsada aslında en sağlıklı yöntem sabunlu sudur, ama hem O-Ring ve zincire zarar vermediği için hemde kolay temizlik sağladığı için biz gazyağını rahatlıkla kullanabiliriz. Ki zaten üreticilerde bunu tavsiye ediyorlar.

Ne Lazım?

Bize lazım olan şeyler ; Gazyağı, Küçük bir Fırça, Küçük Bir Kap ve eğer yerimiz müsait değil ise pisliğin yere akmaması için Bir Leğen.

Motorumuzun orta sehpası varsa orta sehpaya, yoksa arka tekeri kaldıran arka sehpaya, o da yoksa benim gibi takoz üstüne alıyoruz
    Gazyağını küçük kabımıza biraz doldurup (fırçayı batırabileceğimiz kadar) başlıyoruz zincirimizi temizlemeye, zincir yağdan arınıp parladıkca keyifleniyoruz tabi Bu arada gazyağımızı azar azar dökersek elimizdeki gazyağının hepsi birden kirletmemiş oluruz. Kullanacağımız fırça yüksek ihtimalle kalitesiz yada eski olacağı için kopan kılların zincir arasına girmemesinede dikkat edelim, dikkat edeceğimiz diğer bir nokta ise kirlenen gazyağımızı çevreye zarar verecek şekilde boşaltmamaktır.

Temizlenen zincirimizi suyla yıkayıp duruladıktan sonra kuruması için ya bekleyeceğiz yada elle müdahele edip kurutacağız.

Yağlama :

Yağlamaya geçmeden önce dikkat etmemiz gereken şey lastiği ve cantıda aynı anda yağlamamaktır. Bunun içinde bir karton yada gazete kağıdından yardım alabiliriz.

Yağlamaya hazır ve temizlenmiş zincirimiz :

Zincir yağlamak için en ideal ve kolay bulunur olan Castrol Chain Wax'ı tercih ettim, sizde heryerde kolayca bulabilir ve kullanabilirsiniz. Hediyesi 15-17 YTL.

Bir yandan tekerleği çevirip zincirin tur atmasını sağlayıp diğer yandanda zinciri bu sprey ile güzelce yağlıyoruz.

Şöyle bir hal alıyor :

yağlama işlemi bittikten sonra dişlideki ve etrafa sıçrayan fazla yağı temizlemeliyiz.

Zinciri yağladıktan sonra donup gerekli yerlere yapışması için 1-2 saat (mevsime göre) beklemeliyiz. Eğer yağlamadan sonra hemen hareket edersek zincirdeki yağ etrafa sıçrayacaktır.

Zinciri yağlarken karton yada gazete kullanmaz isek cantımız şu görüntüyü alır :

Gerçi onuda gazyağı ile temizlemek mümkün ama ne gerek var.
    Cantın temizlendikten sonraki hali:

/////////////////////////////////

Merak edenler için gazyağını nereden temin ettiğimi de yazayım, haftalardır bütün İstanbul ' u alt üst tmeme her önüme çıkan benzinciye sormama , bütün biziklet ve motosiklet forumlarını aramama rağmengazyağını nereden temin edeceğimi bulamamıştım. Tek öğrendiğim gazyağını Petrol Ofisinin ürettiğiydi, bende petrol ofisinin internet adresinden istasyon telefonlarını bulup civarımdaki bütün istesyonları aradım ama yok yok. En son bir PO istasyonunu aradığımda bana ancak olsa olsa "sanayi mahallesindeki eski PO istasyonunda" bulabileceğimi söyledi. Bende kalktım gittim, o da ne neredeyse çıkmaz sokak diyebileceğim bir yerde çok eski bir istasyon. Pompaların sayaçları bile manuel eski tiplerden ve harabe. Ama gazyağı vardı çok şükür, hemde benzin verir gibi pompadan basıyorlardı götürdüğünüz kaba

Nerede olduğuna gelince; 4. Levent ten Sanayi Mahallesine giriyorsunuz ve aşağı doğru iniyorsunuz. Yolun sonlarına doğru bir meydan var ve tam ortada büyük bir cami, yol burda çatallaşıyor. Siz sağdan aşşağı inmeye devam ediyorsunuz ve yolun sonuna doğru sağda dediğim istasyonu görecekseniz.
    Anadolu yakası için tavsiyem eski ve ücra köşede kalmış benzin istasyonlarına bakmalarıdır.

Kazasız günler...

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Incredible - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Üzgünüm ama yok!
    emeğine sağlık kardeşim...
    Yaşasın motosiklet kardeşliği. Sevelim, sevilelim, bu dünya kimseye kalmaz. Anneciğim, kardeşim ve gt250R sizleri ölene dek seveceğim... __No Women, Yes Vodka...
    Hayallerinizin peşinden gidin. Gitmiyorsanız, gidenlere mâni olmayın.

AKREPAHMET - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Bilgiler Için çok Saol.
    Ahmet KÖSE
    05544016341

Süper Moderatör (BBRR) Barış Şuşut - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Faydalı bir bilgi ...faydalananlar çıkacaktır elbet...ayrıca gezyağı yoldan bota üzerine sıçrayan katranıda çok rahat çıkartır... temiz bir pamuklu kumaş yardımı ile gazyağıyla kaskınızıda ovalar yine temiz bir bezle kaskı iyice silerseniz kaskınızın ilk alındığı günki gibi parladığını göreceksiniz ...
    burakragaa bunu beğendi.
    [B][COLOR="DarkOliveGreen"]"İnanç, görünmeyene inanmaktır. Görünmeyene inanırsanız kimsenin göremediğini görürsünüz"[/COLOR][/B] [B]A. Şerif İZGÖREN[/B]

LesPaul - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    -Ducati Monster 696
    olcay abi verdiğin bilgi için teşekkürler.
    bir iki sorum olacak:
    1- gaz yağı bulamazsak, yağ çözücü spreyler varmış. bu çözücü spreylerin adını markasını bilen var mıdır? WD40 da çözücü olarak kullanılır diye duydum, doğrumudur?
    2- gaz yağı ile temizledikten sonra su ile yıkamak doğru mudur? çünkü benim bildiğim su metale kısa süreli olsa bile temas ettiğinde görünmeyen bir korozyon tabakası oluşur ve kuruyup uçmasına rağmen içten içe korozyon devam eder. bunu da merak ediyorum.
    cause suicide is painless / It brings on many changes / And I can take or leave it if I please, /
    and you can do the same thing if you please

İHTİYAR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SUZUKI GS-500 E
    Eyong sağolasın.bilgileri hatırlattığın için.
    En önemlisi de çevre kirliliğine karşı uyarılar da bulunmanız.!!!!!

Bir ilave de benden.Gazyağı bulamazsanız terebentin de kullanabiliriniz(soft bir üründür hatta boyalı yüzeyler de bile güvenle kullanabilirsiniz,zift sıçramalarında)Tüm boya hırdavat satan yerlerde bulunabilir.

Temizlikte ise SÜPRİZ bir araç.!!!!!!
    Gaz yağı veya terebentini eski camsil vb kutuya koyup derinlemesine temizlik sağlayabilirsiniz.
    Boya tabancanız ve kompresörünüz varsa o da olur.
    Veya bu da mobil çözüm.
    http://www.motosiklet.net/forum/show...ahaneniz+olsun
    kalendermtr bunu beğendi.
    Haydi hükümeti yıkalım yerine AVM yapalım.

kervan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    cbr125r
    bilgiler icin tesekkür ederim. bende su temizleyici spreyler hakkında bilgi istiyorum. bilgisi olanlar yazarsa sevinirim.

tkalfaoglu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda NC750S DCT
    Evet WD40 KULLANABILIRSINIZ. O-Ring li zincirler dahil hepsi WD40 ile temizlik yapabilir..
    ---
    Honda NC750S..... Honda VFR 2008... Hyosung GT250R

Motosikleti
    SUZUKI GS-500 E
    Ben de diyorum ki.
    Zincirlerinizi sprey yöntemi ile eski boş bir cam sil kutusuna koyacağınız,Gazyağı,karozen,terebentin,neft,deterj anlı su veya mutfak tipi yağ sökücü ile temizlerseniz ucuza mal edersiniz

LesPaul - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    -Ducati Monster 696
    boyacılarda terebentin ve neft kolaylıkla bulunabilen bişey anladığım kadarıyla.
    ikisini karıştırıp dediğiniz gibi cam spreyi kutusuna koysak yağı söker mi?
    cause suicide is painless / It brings on many changes / And I can take or leave it if I please, /
    and you can do the same thing if you please

Motosikleti
    SUZUKI GS-500 E
    Karıştırmadan,sadaece birisini bile kullanabilirsiniz.
    Eyong unda dediği gibi,benzin,motorin,sentetik veya selulozik tiner,trikloretilen,karbontetraklorür,heksan, poliviniletilen vb solventler zincirlerinizin (varsa)O ringlerini yani bakla burçları arasında ki kauçuk,toz vb contalarınının kimyasal yapısını bozup erken yaşlanmasına neden olup zincirinizin ömrünü kısaltan sebeplerdendir.
    Yani amaç uzun ömürlü,sağlıklı bir zincire ve dişlilere sahip olmaksa gereken koruyucu bakımları yapmaktan geçiyor.
    Korumamız gereken ise toz,kum,kimyasal moleküller ve aşındırıcı minerallerdir.
    Bunları zincirimizden ne sıklıkla uzaklaştırırsak O derece başarılı olur ve sağlıklı uzun kilometreler yaparız.

Süper Moderatör (BBRR) Barış Şuşut - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    zincire uygun bakımın nasıl yapacağı gayet iyi anlatılmış ..terebentin de aynı işi görür...zincirine güzel bakan arkadaşların hem dişlileri hemde zincirleri uzun ömürlü olacaktır..
    [B][COLOR="DarkOliveGreen"]"İnanç, görünmeyene inanmaktır. Görünmeyene inanırsanız kimsenin göremediğini görürsünüz"[/COLOR][/B] [B]A. Şerif İZGÖREN[/B]

gaz yağını anadolu yakasında arayanlar için;
    ben kartal da sahildeki iett duraklarının arkasındaki shell istasyonunda buldum.
    litresi 2 ~ 3 lira civarıydı,,,

Motosikleti
    zongshen gy200 cross
    faydalı bilgiler paylaştığın için sağol...

Motosikleti
    2007 Honda CBF 150
    Emegİne Saglik Bende KÜÇÜk Bİr Kagit ParÇasina Not Aldim.zİncİrİ Yaglayacagimda Yardimci Olacak.yaglayandada Senİ Hatirlayacagim
    Saygilar
    2bin7 HONDA CBF 150 (34 EN 6186) İSTANBUL- AVCILAR

crazy_dragger - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    seyhan 125-artık yokk :(( ama yesyeni bi tane alıcamm :)
    paylasım icin cok saolun..fakat bunu sizce ne sıklıkla uygulamalıyız bunu da soylerseniz cok sevinirim ...iyi forumlar herkese kazasız belasız gunler...aty

slmlar,

zincir temizliginde "balata spreyi" olarak bilinen derinlemesine temizlik saglayan urunlerden kullanmaya ne dersiniz? Her turlu yagi aninda sokup goturen bu sprey acayip bir temizlik sagliyor ancak butun yagi yok ettigi icin zincir kupkuru kaliyor, hemen ardindan yaglamak ssart. en azindan bisiklette ben oyle yapiyorum, motorda da aynisini yapabilir miyiz?

tkalfaoglu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda NC750S DCT
    Alıntı levo_redkid adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    slmlar,
    zincir temizliginde "balata spreyi" olarak bilinen derinlemesine temizlik saglayan urunlerden kullanmaya ne dersiniz?
    Yegane endişe: Zincirin O-Ring (lastik contalı) cinsten ise, o sprey kauçuğa zarar verebilir.. Hem ayrıca zincir temizleyici spreyler var, balata spreyi yerine onu alsanız?
    -turgut
    ---
    Honda NC750S..... Honda VFR 2008... Hyosung GT250R

worldwideweb - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Paylaşım gerçekten çok güzel, zincir yağlamayıda öğrendim

dreamdark - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ben genelde "Castrol Chain Cleaner" zincir temizleme spreyi kullanıyorum bu iş için.

Ama bugün, zincirin iç tarafında kalan tabakada bazı yerlerde nokta nokta oluşan pas vs. sökmek için, yumuşak bir beze WD-40 sıkarak (fazla ıslatmadan-yüzeysel) onunla temizledim zincirimi. Sonrada WD-40' ı kuru bir bezle iyice sildikten sonra, Zincir Spreyi ile yağladım zincirimi.

Sanırım sakıncası olmamıştır bu şekilde de?

REKLAM ALANI
1. sayfa 123 ... SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 3 kullanıcı var. (0 üye ve 3 misafir)

Bu Konudaki Etiketler