Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

(2018) Çekme belgeli motosikleti trafiğe sokmak

Motovento
    REKLAM ALANI
    Mamba09 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Ducati Scrambler & Suzuki Vanvan
    Yıllardır kullanılmayan bebek gibi, ikinci sahibinden, 36 binde 2008 r1200gs ADV bulunca, hemen Ducati Multistradamı satıp GS’i almıştım. Fakat GS’in sahibi motosikleti yıllardır kullanmadığı için ve gereksiz vergi ödememek için motosikleti trafikten çekmişti. Ve bana da “çekme belgeli” olarak sattı motosikleti.

Çekme belgesi nedir? Örneğin motorunuz var, yurtdışına gideceksiniz motoru da satmak istemiyorsunuz. Trafikten çekiyorsunuz ve yıllarca kullanmadığınız araca vergi ödemiyorsunuz. Örneğin galerilerde bekleyen ferrarilerde genellikle çekme belgelidir. Çünkü yıllık vergileri 5-10 bin tl olabiliyor. Tabii böyle bi aracı trafikte kullanırken yakalarsanız da cezaları var.

Her neyse. Böyle bir motosiklet aldınız diyelim. Öncelikle trafiğe sokmanız kesinlikle yasak. Bilginiz olsun. “Yok eve goturuyom gomiserim, vallah binmiyom.” , “yok gomserim, halamin ogli öldü cenazeden geliyom” yemezler. Yapmayın.

Hemen trafiğe sokmak istiyorsanız;

1 - Sigorta

Hemen ruhsat bilgilerinizi sigortacınıza atın ve sigortanızı yaptırın.
    (Sigortacınızla tüm işlemlerin sonunda tekrar iletişim kuracaksınız. Numarasını kaydedin. )

Masraf : Ortalama 300-700 arası.

2- Muayene

Motosikletiniz için muayene randevusu alın ve muayene yaptırın. Muayeneye giderkende trafiğe çıkmanızın yasal olmadığını unutmayın.( Eğer trafiğe çıkarsanız, bir trafik kazası yaşanırsa ve tamamen haklı olsanız da, hiç bir hak iddaa edemez, üzerine ceza yer, karşı tarafın zararını ödemeniz gerekir. Bir insana falan çarpma ihtimalini söylemek bile istemiyorum. Çünkü yasalara göre sizin orda olmamanız gerekiyor. )

Muayeneden sonra mutlaka muayeneden geçtiğinize dair olan evrağı yanınızda bulundurun. Henüz işlemler bitmedi.

Masraf: Motosikletiniz kaç senedir trafiğe çıkmıyorsa o kadar gecikme ücreti alınıyor. 5 senedir trafiğe çıkmadıysa 5 senelik gecikme ücreti ödüyorsunuz.

Burdan gecikme ücreti hesaplayabilirsiniz. http://www.tuvturk.com.tr/gecikme-bedeli.aspx

Yani masrafınız gecikme ücreti + o muayene ücreti(2018 yılı motosiklet muayene masrafı 115 TL)
    3 - Noter

Ruhsat, kimlik ve muayene evrakıyla notere gidip motosikletinizi trafiğe sokmak istediğinizi belirtin. Gerekli evrakları imzalayın. Plaka basım belgesini alarak plaka bastırmaya şöförler odasına gidin.

Masraf : 138 TL Notere, + 25 tl plaka için Şöförler odasına.

4 - Sigorta Zeyil
    ruhsat değiştiği için, sigorta şirketinde güncelleme yapmanız gerekiyor. Sigortacınızla, motosiklet için verilen yeni ruhsat bilgilerini paylaşın ve zeyil etmesini isteyin. Bu işlemi mail yolu ile yaparsanız, ilerde çıkabilecek herhangi bir probleme karşı elinize belge edinmiş olursunuz.

Bu kadar. Güle güle kullanın motosikletinizi.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Motosikleti
    xmax 400 momo abs 2014 peugeot django 150
    Gs de kısrak gibi maşallah. Hayırlı olsun kazasız belasız. Bilgilendirme için teşekkür ederiz.

sey_47 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BWS 100
    Güzel bilgiler teşekkürler.
    Hayırlı olsun kazasız belasız. Taş değmesin tekere.

Çelişki'ye bak. Vergi vermeyelim diye, çekme belgesi alıyoruz, trafiğe çıkarmıyoruz aracı.

Sonra binmek istediğimizde; Vizesinin gecikme bedelini bize küteliyorl.
    ferhatkars ve Thesinner83 bunu beğendiler.

Motosikleti
    Alıntı sey_47 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Güzel bilgiler teşekkürler.
    Hayırlı olsun kazasız belasız. Taş değmesin tekere.

Çelişki'ye bak. Vergi vermeyelim diye, çekme belgesi alıyoruz, trafiğe çıkarmıyoruz aracı.

Sonra binmek istediğimizde; Vizesinin gecikme bedelini bize küteliyorl.
    Şaka gibi. Ciddi ciddi insan düşünüyor. Zaten kullanmamısım, niye gecikme ödüyorum ki? Türkiye gerçekleri.

Motosikleti
    xv250
    gecikme bedeli neyin anlamadım zaten traifkden çıkmamış mı motor çok garip

RideForLife. - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Dominar 400 UG
    Valla bu sıralar çekme belgeli bir motora kafayı takmıştım, bu konuyu görünce aklımdaki bütün sorular gitti. EYvallah verdiğin bilgiler için.
    Yeni motorun hayırlı uğurlu olsun, tekerine taş değmesin.

Moderatör Lucas - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Kazasiz belasiz keyifli rüzgarlar dileyelim o zaman biz de

Motosikleti
    Alıntı Lucas adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Kazasiz belasiz keyifli rüzgarlar dileyelim o zaman biz de
    Çok teşekkürler yanlis yere açmışım konuyu. Faydalı Bilgiler’e taşırsak daha iyi olur gibi.

Motosikleti
    2022 Suzuki V-Strom 650A
    Bilgiler için teşekkürler.

Çekme belgeli araçtan gecikme bedeli alınmasıyla ilgili aşağıdaki sayfada yazıyor: (bir genelge varmış, araştırmak lazım)
    http://www.tuvturk.com.tr/soru-ve-cevaplar.aspx

Forumdan Uzaklaştırıldı
    hayırlı olsun

teşekkürler

SuleymanE - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Tracer 900 / Xpulse 200 4v
    Gayet güzel ve bilgilendirici bir paylaşım olmuş, teşekkürler.

Bu arada yeni motorunuz da hayırlı olsun, iyi günlerde kullanın.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    WR 250 R
    Öncelikle hayırlı olsun kazasız belasız güzel günlerde kullanın.. Detaylı anlatım için teşekkürler.Bu gün bende çekme belgeli bi rtr150 aldım işime yarayacak bilgiler.

06Serhat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Suzuki Gsxr 600 K4
    Verdiginiz bilgiler için teşekkür ederim.

Motosikleti
    Alıntı Boldpilot adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Öncelikle hayırlı olsun kazasız belasız güzel günlerde kullanın.. Detaylı anlatım için teşekkürler.Bu gün bende çekme belgeli bi rtr150 aldım işime yarayacak bilgiler.
    Güle güle kullanın.

engin_deniz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    street triple rs
    Alıntı Mamba09 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Güle güle kullanın.
    birader niye milleti kandırıyosun. senin gs'in yokki artık. değiştir o motosiklet modelini profilden

fatihy1977 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki z 250 sl

çekme belgeli motor alımı mayıs 2020 güncel

herkese merhaba
    Mamba09 güzel yazmış bende bir iki bilgi ekleyip konuyu güncellemek isterim.
    Mayıs 2020

Çekme belgeli aldığım aracın (motorsiklet) bugün itibariyle plakasını çıkarttım. Sorun olmadı ,çok göz korkutucu değil kolay diyebilirim. ancak dikkat edilmesi gereken bazı noktalar var.

Hasar Kaydı

-Almak istediğiniz aracın plakası trafikten çekildiği için hasar sorgulamayı sadece şasi no ile yapabilirsiniz.
    hasar yazıp bir boşluk S(sivasın S si) bir boşluk şasi no yazarak 5664 e göndererek sorgulama yapabilirsiniz.
    Örn Hasar S ABC123456.

-Malum aracı noterden satış yapılıp üzerinize aldıktan sonra muayne yapılacak.Muayneye giderken mutlaka eski ruhsat ya da eski muayne evrakı yanınızda olsun.
    Bir de aracı üzerinize almadan aracın trafikten çekildiği tarih/son muayne arası tarihe göre bir gecikme bedeli oluyor.Bunu mutlaka önceden tüvtürk internet sitesinden hesaplayın ve satın almadan önce çıkan rakama göre alıcı ile ona göre pazarlık yapın eğer son muayne üzerinden 1 yıl gibi bir süre geçmemişse çok fark olmuyor.ancak araç 5 yıl ya da daha fazla süre beklediyse gecikme bedeli yüksek çıkıyor.o yüzden aracı almadan mutlaka kontrol edip satıcı ile ona göre anlaşın.

Aşağıda güncel ücretleri yazıyorum.Aracı muayneye mutlaka çekici/römork ile götürün plakasız /muaynesiz yakalanırsanız cezası çok ağır.

İlk satış noter ücreti normal satış ücreti:272,63 tl
    Muayne(gecikme bedeli hariç)174,64 tl
    Noter trafiğe sokma ve yeni ruhsat 206,85 tl
    yeni plaka 24 tl

herkese iyi sürüşler

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler