Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 123 ... SonuncuSonuncu

Güncel A2 Ehliyet Alma Süreçleri ve Ücretleri

Motovento
    REKLAM ALANI
    Seni unutmayacağız
    Nur içinde yat

Herkese merhaba. A2 Ehliyet ile ilgili güncel süreçleri, soru cevap şeklinde sizlere sunarak,konu hakkında bilgi edinmek isteyenler için bir rehber hazırlamaya çalıştım. Umarım ki faydalı olur.

Soru :A2 Sınıfı Ehliyet İçin Yaş Sınırı Nedir?

Cevap: A2 Sınıfı ehliyeti alma yaşı 17 dir.

2014 Yılı için 1997 yılında doğup, ay ve gününü dolduranlar başvurabilirler.

Soru : A2 Ehliyet almak istiyorum. Ne kadar masrafım olacak ?

Cevap:500 Tl Kurs Ücreti
    *Bu ücret şehirden şehire farklılık gösterebilir

50 TL Yazılı Sınav Harcı

50 TL Direksiyon Sınav Harcı

115.15 TL Ehliyet Harcı

108 TL Ehliyet Kart Ücreti

Soru: A2 Sınıfı ehliyet yazılı sınavında başarılı olanlar,direksiyon sınavına ne zaman girecekler ?

Cevap:Yazılı sınavdan başarılı olunduğu takdirde direksiyon sınavı yaklaşık 2-3 hafta sonra yapılır.

Soru: B Sınıfı ehliyete sahip olanlar A2 sınıfı ehliyet almak için ne kadar ücret ödeyecekler?

Cevap:
    450 TL Kurs Ücreti

50 TL Direksiyon Sınav Harcı

115.15 TL Ehliyet Harcı

108 TL Ehliyet Kart Ücreti.

Soru : A2 Sınıfı Ehliyet İçin Gerekli Belgeler Nelerdir ?

Cevap:
    -Nüfus cüzdanı fotokopisi
    -Daha önce alınmış başka bir sınıf sürücü belgeniz mevcut ise fotokopisi
    -Öğrenim belgesi (Aslı görülür, fotokopisi alınır.)
    -Vesikalık Fotoğraf
    -Sağlık raporu.
    -Banka Sınav harcı dekontu. Ziraat, Vakıf, Halkbank şubelerine yatırılabilir.

Soru:Başka bir sınıf sürücü belgesine sahibim. A2 Ehliyet için yazılı sınava tekrar girmem gerekiyor mu?

Cevap:Daha önce başka bir sınıf sürücü belgesine sahip olan adaylar A2 ehliyet için yazılı sınava girmez, sadece almak istedikleri ehliyet sınıfının direksiyon sınavına girerler.

Örneğin: B, C, D, E, F sınıfı ehliyeti olup A2 motosiklet ehliyeti almak için başvuranlar, sadece motosiklet direksiyon sınavına girmeleri yeterlidir.

Soru: A2 Ehliyeti almak için gerekli sınavlardan başarı sağladım,bundan sonra nasıl bir yol izlemeliyim?

Cevap:

Kursunuzdan alacağınız evraklar ile ilinizdeki,ilçenizdeki trafik şube müdürlüğünden randevu alınız.

Randevu almak için örnek;
    https://e-randevu.iem.gov.tr/randevu/

Ehliyet harç ücretlerini, Trafik büroya gitmeden bankaya yatırın

Halkbank'ın tüm şubelerine T.C Kimlik No, isim ve ehliyet sınıfı belirterek yatırmak mümkün.

Ayrıca Ehliyet kart ücreti işlemler bittiğinde Trafik Şube Müdürlüğüne makbuz karşılığı elden verilecektir.

Trafik şube müdürlüğüne gittiğinizde Nüfus Cüzdanı ile şayet varsa ehliyetinizin aslı yanınızda olmalıdır.

Dosyanızın içinde diğer eklerle birlikte ilave olarak 3 adet vesikalık resim almayı unutmayınız.
    (Resim dosyanızda mevcut olan vesikalık resim ile aynı olmalıdır.

Öğrenim belgesinin kurs tarafından onaylanmış fotokopisi dosyanızın içinde kalacaktır.

Ancak öğrenim belgenizin aslı ya da noter tasdikli (ıslak mühürlü) bir örneği yanınızda olsun.
    İstendiğinde ibraz edip geri alacaksınız.

Önemli Noktalar:
    1 yıl içinde trafik şubeden ehliyete dönüşmesi için başvurulmayan dosyalarda, sabıka kaydı ve sürücü sağlık raporunun süresi dolacağından eskisi atılmadan yenilerinin tedarik edilip dosyaya ilave edilmesi gereklidir.

Uğur AK

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    duykan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bajaj Pulsar 200NS
    her ayın 10 u başvuru son günü imiş..
    ben dün gittim kursa , belgeleri alamayacağım için diğer aya kaldı..
    haberiniz olsun..

izo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    S&T 250 R
    2 ay oldu belgeleri vereli halen direksiyon sinavina girecem kurs diyoki benlik bisey yok meb nin siraya koymasini bekliyoruz diyor ne kadar dogru acaba ?

Motosikleti
    Mh Drift 125>Rx3i Evo Abs
    bende 14 ünde kısmetse gircem sınava yazılı sınav kolay direksiyonda ne yapçaz bakalım

Motosikleti
    Honda CBR 125r
    1.hafta önce aldım, 24 mayısta sınava girdim. B ehliyet sahibiyim A2 eklettirdim Ücretler şöyle
    Sürücü Kursu: 350,00tl
    Sınav Harcı : 70,00tl
    Ehliyet Ücreti: 107,50tl
    Ehliyet Harcı : 115,00tl
    Toplam : 642,50tl
    Bu arada Ankara'da Ehliyet kağıdı sıkıntı yok Ertesi gün aldım ehliyetimi...

eek - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Tracer 9
    Çok saçma bir süreç var. Ben Sabah 6 akşam 6 şirket aracı ile dolaşıyorum, ve bugün başvuru esnasında ehliyetimi aldılar, cuma günü gel dediler. Ben ehliyetsiz ne yaparım dediğimde de dalga geçerek adımı ver dedi memur, sıradaki diye bağırdı sonra. Parmak izi için zaten başvururken saatlerce bekledim, bugün ehliyet kartı parasını ödemek için de aynı sıraya girmem gerektiğini söylediler, şaka sandım ama ciddi ciddi bekledim o sırayı. 11 sene önce aynı yerde beklerken bu kartlar ne zaman eve gelecek, sertifika belli adres belli needen bekliyorum diye düşünüyordum, hala daha değişen birşey olmamış ne yazık ki. Bir de internet randevusunda bahsedilenlerin çoğu yanlış, dosya gerekmiyormuş, B sınıfı çıktısı bahsedilen bankodan alınmıyor, sıra saatiniz de memurun elindeki iş ne zaman biterse o zaman geliyor.

Ben kursa 250, sınava 60, ehliyet kartı ve harcı için de 107.5 ve 115.1 TL ödedim.

B'ye A2 eklettim bu arada..

lawyer_16 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Xmax
    Türkiye'nin bozuk bürokrasi yapısı ve oturduğu yerden para kazanan memurları işte.. Ehliyet kartı yeni değişikliklerle eve gelecek. 2015 yılında köklü değişiklikler olacak. Bu arada Uğur Ak'ın anlattığı her şey doğru. Farklı illerde yoğunluğa ve disiplinsiz polis memurlarına göre ufak değişiklikler olabilir.

D e m i r - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Merhaba B için harç ücretinde yanlışlık olmalı, A2 ye göre daha pahalı yanlış hatırlamıyorsam geçen sene 300 civarıydı

buyrun harç ücret tarifesi

►Sertifika sınıfına göre Bankaya Trafik harcı (Banka İşlem Kodu: 9065)
    B=346,70 TL E: 578,20 TL A2: 115,10 TL

mtasdel60 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bajaj Pulsar Rs 200 2019
    B ehliyeti sınavına girmiş kazanmış sadece dosyaları alıp emniyete gitmesi gereken birisi için a2 almak nasıl oluyor? Yani ikisini bir arada çıkartsak avantaj, dezavantaj oluyor mu?

lawyer_16 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Xmax
    MTASDEL60: herhangi bir kursa dosyan ile müracaat edersen ehliyetin varmış gibi kabul edilir ve işlemler yapılır. iki dosya ile birlikte emniyete gidip tek ehliyet çıkartabilirsin. dezavantajın olmaz. avantajın ise tek bir kart ücreti ödersin yani 107 tl avantajın olur.

Seni unutmayacağız
    Nur içinde yat

Konuyu daha anlaşılabilir hale getirebilmek adına soru cevap şeklinde düzenlemeye çalıştım.Umarım böyle daha faydalı ve anlaşılır olmuştur.

Lawyer_16;Konu içerisindeki bilgi katkılarınızdan ötürü teşekkür ederim.

Alıntı D e m i r adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Merhaba B için harç ücretinde yanlışlık olmalı, A2 ye göre daha pahalı yanlış hatırlamıyorsam geçen sene 300 civarıydı

buyrun harç ücret tarifesi

►Sertifika sınıfına göre Bankaya Trafik harcı (Banka İşlem Kodu: 9065)
    B=346,70 TL E: 578,20 TL A2: 115,10 TL
    Evet dediğiniz gibi B sınıfı ehliyetin harç ücreti daha fazla. Ancak B sınıfı ya da farklı bir sınıf ehliyete sahip olan birisi A2 almak için tekrar A2 ehliyet için harç ödemek zorunda.

Alıntı mtasdel60 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    B ehliyeti sınavına girmiş kazanmış sadece dosyaları alıp emniyete gitmesi gereken birisi için a2 almak nasıl oluyor? Yani ikisini bir arada çıkartsak avantaj, dezavantaj oluyor mu?
    İkisini birlikte çıkarmanız tabi ki avantaj olacaktır. Dezavantaj sadece ödeyeceğiniz ücretin biraz daha fazla olmasıdır.

Bozüyüksporl - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    150 Mr Vulture
    Bende 19 Temmuz 97 doğumluyum.Kurs ücreti 500 diğerleri sabit zaten.Ağustos grubuna yazılırsın Eylülde yazılı sınav ekimde uygulamalı dediler bekliyoruz sabırla .

Motosikleti
    Bajaj Pulsar 200ns
    Bende bu yıl aldım ehliyeti B vardı A2 eklettim
    Kursa Herşey dahil 400 TL
    Bankaya 115 TL
    Emniyete ise 107,5 TL
    Kurslar sabıka kaydı sağlık raporudur sınavdan sonra evrak takip ücreti diye ekstradan ücretler isteyebiliyor veya size masraf çıkartabiliyorlar. Onun için kursta ücreti konuşurken dikkatli olmak gerekiyor.

Seni unutmayacağız
    Nur içinde yat

Alıntı atii adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bende bu yıl aldım ehliyeti B vardı A2 eklettim
    Kursa Herşey dahil 400 TL
    Bankaya 115 TL
    Emniyete ise 107,5 TL
    Kurslar sabıka kaydı sağlık raporudur sınavdan sonra evrak takip ücreti diye ekstradan ücretler isteyebiliyor veya size masraf çıkartabiliyorlar. Onun için kursta ücreti konuşurken dikkatli olmak gerekiyor.
    Evet bu konuda haklısınız. Sağlık Raporu Aile hekimlerinden alınabiliyor ücretsiz şekilde. Adli sicil kaydı(sabıka kaydı) E-devlet üzerinden ücretsiz alınabiliyor. Ayrıntılı Bilgi İçin Tıklayınız

Adventure58 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    haojue 135S
    Arkadaşlar Bir sorum olcak, Ben 3 ay önce E sınıfı ehliyet serfitikamı aldım ama hala harcın yatrmış değilim, Bayramdan sonra A2 için başvurucam ,
    Bildiğiniz üzere E sınıfı harç 690 TL A2 107 harçı var kısacası E sınıfının harcından kurtulmanın yolu varmı A2 alırken ehliyette yazarmı B E A2 diye

D e m i r - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı Adventure58 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Arkadaşlar Bir sorum olcak, Ben 3 ay önce E sınıfı ehliyet serfitikamı aldım ama hala harcın yatrmış değilim, Bayramdan sonra A2 için başvurucam ,
    Bildiğiniz üzere E sınıfı harç 690 TL A2 107 harçı var kısacası E sınıfının harcından kurtulmanın yolu varmı A2 alırken ehliyette yazarmı B E A2 diye
    HARÇTAN kurtulamazsınız, her sınıf ehliyet için harç alınmaktadır. Ancak kart parası dediğimiz 102 TL miydi? öyle bişey olması lazım onu iki defa değilde, bir sefer öder, bütün ehliyet sınıflarını gösterir ehliyetinizi alırsınız.
    hayırlı olsun
    Adventure58 bunu beğendi.

orcax - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ninja gitti - TDM900A - mt07 - crf250rally
    ARKADAŞLAR MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞINA YATIRILAN A2 SINAV HARCININ MİKTARI 50 TL DİR VE ZİRAAT BANKASI BANKAMATİKLERİNDEN TC NUMARANIZLA YATIRABİLİRSİNİZ. LÜTFEN SİZDEN DAHA FAZLA BİR MEBLA İSTENDİĞİNDE YATIRILMASI İSTENİLEN HESABA DİKKAT EDİN,CUNKU HARCLAR SADECE ZİRAAT BANKASINA YATMAKTA BU SINAV HARCLARI KURSLAR İÇİN CİDDİ GELİR KAPISI HALİNE GETİRİLMEKTE BİLGİLERİNİZE

Adventure58 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    haojue 135S
    Alıntı D e m i r adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    HARÇTAN kurtulamazsınız, her sınıf ehliyet için harç alınmaktadır. Ancak kart parası dediğimiz 102 TL miydi? öyle bişey olması lazım onu iki defa değilde, bir sefer öder, bütün ehliyet sınıflarını gösterir ehliyetinizi alırsınız.
    hayırlı olsun
    Teşekkürler.
    E sınıfının harç parasına A2 ehliyeti alıyorum harç hurç hepsi içinde. Vay bee.

Bende bugün sordum, B sınıfına a2 ekletmek için kurs 250lira istedi peşin. Toplamda 550 gibi bir rakam çıkıyor.

Crixa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha 1100 dragstar
    ısparta da kurs ücretleri

Kurs ücreti 100tl 150 tl arası
    Sınav Harcı : 70,00tl
    Ehliyet Ücreti: 107,50tl
    Ehliyet Harcı : 115,00tl
    Adventure58 bunu beğendi.

REKLAM ALANI
1. sayfa 123 ... SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)