Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Yeni Ehliyet Sistemi ve Kapsamı Hakkında Temel Bilgiler

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    Yamaha Mt-07
    Mevcut Ehliyetinde A2 yazan suruculerin ehliyetlerini degistirmesi gerekiyor mu? Gerekiyorsa ne zamana kadar? Yarin obur gun polis cevirirse A2 gorurse ceza yazmasin

Bu dedigim ornekte A ehliyeti kapasitesindeki surucu icin.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Uğur abi şimdi ben 02.02.2000 doğumluyum A1 ehliyeti alabilir miyim? Biliyorum açıklamasını yapmışsın yaş doldurmanın ama net bi cevap duymak istiyorum artık

Çok teşekkür ederim

sağlıkçıı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    KUBA fighter 50
    abi selam aleyküm . 04.05.1998 doğumluyum . 14 mayısta sınav var ve yetişmek istiyorum . 4 mayıstan daha önce ehliyet kursuna kayıt yaptırabilir miyim ? ya da 5 mayısta kayıt olsam 14 mayıs sınavına yetişebilir miyim ?

arkadaşlar merhaba,

35 yaşındayım, b sınıfı sürücü ehliyetim var ve motosiklet ehliyeti almak istiyorum.

aktif bisiklet kullanıcısıyım ama daha önce hiç motosiklet kullanmadım
    motosikletler hakkında da hiç bir bilgim yok.

yaşım tutuyor ve bir daha uğraşmamak için direkt a sınıfı ehliyet almak istiyorum.
    ama eğitimde ve sınavda buna göre motosiklet kullandıracaklarından çok da emin olamadım acaba hiç tecrübem olmadığı için zor gelir mi diye..

tavsiyeniz nedir? hiç motosiklet kullanmayan biri direkt olarak a sınıfı eğitimine ve sınavına girmeli mi?

kurslardan biri ile telefonda konuştum.. a sınıfı yerine a2'yi tercih etmem gerektiğini söylediler. a sınıfında kullanacağım motosiklet ağır ve çok hızlı olacağından epey zorlanabileceğimden bahsettiler.

uğur bey teşekkürler,

peki daha önce hiç motosiklet kullanmayan biri için yüksek cc'li bir motorla eğitim ve sınav sizce uygun olur mu, zor olmaz mı?

iki kurs ile konuştum birisinden çok fikir alamadım
    diğerinde bilgili bir eğitmene bağladılar.

eğitmen a kursuna da gidebileceğimi ama bu kursa gidersem kullanmak ve sınava girmek zorunda olduğum motorun çok güçlü, çabuk hızlanan ve de ağır bir alet olduğunu bu yüzden zorlanabileceğimi söyledi. a kursuna gelmen işimize gelir çünkü ücreti daha yüksek ama ben daha önce motosiklet kullanmayana a sınıfını önermem dedi.

kurslardan biri a sınıfına 1000tl a2 sınıfına 700tl
    diğeri a sınıfına 1300tl a2 sınıfına 900tl civarı istiyor.

Yenileme yapmak icin saglık raporu biometrik fotograf kan grubu bilgisi denmiş.Tekrar saglık raporumu alacaz ugrasıcaz? 15TL verip degistirme cok kolay olmayacak gibi.Yenileyenler tecrubelerini paylasabilirmi

zanaatkar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Öncelikle herkese merhaba, 4 sene önce üye olmuşum lakin ilk mesajımı şimdi yazmak nasip oluyor, neden üye olupta yazmamışım o da ayrı bir mesele.

Acaba B ehliyetim ile elektrikli motorların hepsini kullanabilir miyim? Resmi gazetedeki şu maddelere göre kullanabileceğimi düşünüyorum ama bir türlü kafamdaki soru işaretleri kaybolmuyor.

http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2015/04/20150417-3.htm

Motorlu bisiklet (Moped): Azami hızı saatte 45 kilometreyi, içten yanmalı motorlu ise silindir hacmi 50 santimetreküpü, elektrik motorlu ise azami sürekli nominal güç çıkışı 4 kilovatı geçmeyen iki veya üç tekerlekli taşıtlar ile aynı özelliklere sahip net ağırlığı 350 kilogramı aşmayan dört tekerlekli L1, L2 ve L6 sınıfı motorlu taşıtlardır. Elektrik ile çalışanların net ağırlıklarının hesaplanmasında batarya ağırlıkları dikkate alınmaz.

M sınıfı sürücü belgesi iki, üç ve dört tekerlekli motorlu bisikletleri (moped) kullanacaklara verilir.

yigit35 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha mt25
    internette soyle birsey buldum yeni yasa ile b sinifi ehliyeti olablar m sinifi surucu belgesi dahil oldugu icin m sinifi ehliyetin kullanabildigi gucteki elektrikli bisikletleri kullanabilecekler.

zanaatkar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı yigit35 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    http://i.hizliresim.com/BP4zXv.png internette soyle birsey buldum yeni yasa ile b sinifi ehliyeti olablar m sinifi surucu belgesi dahil oldugu icin m sinifi ehliyetin kullanabildigi gucteki elektrikli bisikletleri kullanabilecekler.
    Aynen bende bu şekilde olduğunu düşünüyorum ama nedense şimdiye kadar bu şekilde bir görsele/bilgiye rastlamamıştım. 2000 watt'lık bir elektrikli motoru B ile kullanabilirim o halde.

Motosikleti
    Artık Yok...
    bir şey duydum eski ehliyet yenilendikden sonra misal 2016 da yeni ehliyeti aldık ve 2026 da sona ericek .. 2026 de tekrar yenilemek için tekrardan direksiyon ve yazılı sınava giricekmişiz bu konuda bir bilgisi duyumu olan varmı bana acayip saçma geldi..

o zaman niye ehliyet alıyoruzki bukadar yoruyoruz kendimizi para veriyoruz zaman harcıyoruz emek harcıyoruz.. ben zaten son 10 yılda toplasan 5-6 defa çevirmeye ya girdim ya girmedim.. biraz daha dikkatli sürer ehliyetsiz sürerim o zaman ..

Eğer denildiği gibiyse tekrar direksiyona gir tekrar yazılı sınava gir.. sıfırdan ehliyet alıyormuş muamelesi yap..

yigit35 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha mt25
    Alıntı logaritma adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    bir şey duydum eski ehliyet yenilendikden sonra misal 2016 da yeni ehliyeti aldık ve 2026 da sona ericek .. 2026 de tekrar yenilemek için tekrardan direksiyon ve yazılı sınava giricekmişiz bu konuda bir bilgisi duyumu olan varmı bana acayip saçma geldi..

o zaman niye ehliyet alıyoruzki bukadar yoruyoruz kendimizi para veriyoruz zaman harcıyoruz emek harcıyoruz.. ben zaten son 10 yılda toplasan 5-6 defa çevirmeye ya girdim ya girmedim.. biraz daha dikkatli sürer ehliyetsiz sürerim o zaman ..

Eğer denildiği gibiyse tekrar direksiyona gir tekrar yazılı sınava gir.. sıfırdan ehliyet alıyormuş muamelesi yap..
    Yok 10 sene sonra tekrar saglik raporu alip saglikliysan ehliyeti yebiletiyosun bir daha direksiyon sinavina girmene falan gerek yok.

Motosikleti
    Artık Yok...
    Alıntı yigit35 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Yok 10 sene sonra tekrar saglik raporu alip saglikliysan ehliyeti yebiletiyosun bir daha direksiyon sinavina girmene falan gerek yok.
    Bende öyle düşündüm banada acayip saçma geldi.

tam gün çalışıyorum sabah 7 de işe gidiyorum akşam 6-7 ancak eve geliyorum.. birde işin gücün yok tekrardan direksiyona gir tekrardan sınava gir. elin ayağın yerinde sağlığın düzgünse zaten girip geçdiğin sınavlardan tekrar tekrar girmenin mantığı nedirki saçmalık ötesi ..

hem vakit israfı hem para israfı bu işler için gene bin tl ye yakın para gider herhalde.. o zaman milletin %90 ı ehliyetsiz gezer ne uğraşıcak sınavla tekrar tekrar direksiyonlar.. tekrar tekrar..

Motosikleti
    Honda Cb500f & SYM Joymax Z+
    Bu hafta ilk defa ehliyet çıkarmak için randevum var ama nereye gitmem gerektiğini tam bilmiyorum.
    Kadıköy'den çıkartacağım ama "Trafik Tescil Büro Amirliği"ne mi gideceğim, yoksa "Kadıköy İlçe Emniyet Müdürlüğü"ne mi?
    Şuraya göre ikisi ayrı yerlerde: http://www.istanbul.pol.tr/kadikoy/Sayfalar/birimlerimiz.aspx
    Randevu da saatli olduğu için yanlış yere gitmek istemiyorum. Doğrusu hangisidir?

Motosikleti
    Honda Cb500f & SYM Joymax Z+
    Alıntı pea adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bu hafta ilk defa ehliyet çıkarmak için randevum var ama nereye gitmem gerektiğini tam bilmiyorum.
    Kadıköy'den çıkartacağım ama "Trafik Tescil Büro Amirliği"ne mi gideceğim, yoksa "Kadıköy İlçe Emniyet Müdürlüğü"ne mi?
    Şuraya göre ikisi ayrı yerlerde: http://www.istanbul.pol.tr/kadikoy/Sayfalar/birimlerimiz.aspx
    Randevu da saatli olduğu için yanlış yere gitmek istemiyorum. Doğrusu hangisidir?
    Moda'daki yerdeymiş, Caferağa mahallesi Kuşdili sokak doğru adres yani. Ama nedense biyometrik fotoğrafımın kağıt kalitesi düşükmüş de, tarayıcı görmüyormuş da, yeni fotoğraf çektirmem lazımmış. Yandaki muameleciye 4 fotoğraf için 25TL bayılmak zorunda kaldım. Memur doğru mu söyledi, muameleciyle anlaşmaları mı var bilemiyorum.

MeNGuC - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    KYMCO SÜPER 8 Kara Şimşek :)
    Alıntı pea adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Moda'daki yerdeymiş, Caferağa mahallesi Kuşdili sokak doğru adres yani. Ama nedense biyometrik fotoğrafımın kağıt kalitesi düşükmüş de, tarayıcı görmüyormuş da, yeni fotoğraf çektirmem lazımmış. Yandaki muameleciye 4 fotoğraf için 25TL bayılmak zorunda kaldım. Memur doğru mu söyledi, muameleciyle anlaşmaları mı var bilemiyorum.
    ben 24 tanesini 25 tl byometrik çektirdim istanbulda ve sonra çıkan fotoyu emniyet tirafikte sordum hocam byometrik resim nasıl güzel dedi kursa resimleri verdim tabi ehliyeti alırken laga luga yapsa cevabım hazır soluğu emniyet müdürünün yanında alırım

Hubalahubhub - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Caponord 1200 adv
    Alıntı logaritma adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bende öyle düşündüm banada acayip saçma geldi.

tam gün çalışıyorum sabah 7 de işe gidiyorum akşam 6-7 ancak eve geliyorum.. birde işin gücün yok tekrardan direksiyona gir tekrardan sınava gir. elin ayağın yerinde sağlığın düzgünse zaten girip geçdiğin sınavlardan tekrar tekrar girmenin mantığı nedirki saçmalık ötesi ..

hem vakit israfı hem para israfı bu işler için gene bin tl ye yakın para gider herhalde.. o zaman milletin %90 ı ehliyetsiz gezer ne uğraşıcak sınavla tekrar tekrar direksiyonlar.. tekrar tekrar..
    Yanlış bilgilendirmişler sizi, sadece sağlık raporu(şuan için durum böyle) yenileme için yeterli olmaktadır.
    Bildiginizi okumayin, okudugunuzu bilin.

Arkadaşlar benim yeni yasaya uygun olan A2 ehliyetim var yani 35 kw'lık olan. 150cc ufak bir motor kullanıyorum. Mt 07 yada Xj6'ya geçicem yaklaşık 4 ay sonra.

Desteklemediği için çevirme olunca motoru bağlarlarmı? yada cezası varmıdır? cezası uygunsa riski göze alıcam.

SolidSnake - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Selam, anlamadığım küçük bir nokta var. mayıs 1993 doğumluyum dolayısıyla 24 yaşını 1 yıl sonra bitiricem. dolayısıyla şimdi alacağım ehliyet a2, ama almak istediğim motor vulcan 900. silindir hacmi 900 olmasına karşın 36 kw, a2 ehliyet için 35 kw gibi bir sınır var.

şimdi bu 1 kw başıma bela açar mı?
    ve kanuna göre 35 kw'yi geçmeyen motorlar kaç cc olusa olsun kullanılabiliyor mu? yani kw uygun olsa da cc sınırlaması var mı? teşekkürler.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler