Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
2. sayfa BirinciBirinci 1234 ... SonuncuSonuncu

2015 Sıfır Motosiklet Plaka Ruhsat Masrafları

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    MT-25
    Anilar .. Ah ah .. plakami adamcağız ücretsiz cikartmisti bana hediyem olsun, kazasız belasız sur demisti ..

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    eek - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Tracer 9
    Bazı bayiler noter masrafını ortadan kaldırmak için işlemleri kendileri başlatıp imza aşamasında sizi çağırabiliyor (ben bu şekilde yaptım, sadece imza atmaya gittim). Ankara'da geçen sene sigorta hariç plaka ve ruhsat işlemleri için 250TL isteyen de vardı 600TL isteyen de..

Yeni motorsikletin vergi dairesine kaydı hakkında bilgisi olan var mı peki? Az önceki mesajda yazdığım gibi polis memuru vergi dairesine gitmen lazım dedi. Bayiden alınmış 0 motosiklet. İşlemleri kendim hallettim.

gama - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    TRACER 700
    Firma ismi vermiyim ... Scooter almaya niyetlendim.. ellerinde kalan 4-5 2014 model motoru 10.500TL ye veriyorlar, sigorta+ruhsat işlemleri için (noter hariç) 1000TL para istiyorlar
    çok değilmi diye sormum.. yaklaşık +- 500 tl diye biliyorum dedim.. bizim çalıştığımız aracı 1000tl ye yapıyor, o fiyata yapan varsa evrakları verelim ona yaptır dediler

HAZZILHAR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Suzuki Boulevard M109R B.O.S.S.
    Alıntı noob adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Yeni motorsikletin vergi dairesine kaydı hakkında bilgisi olan var mı peki? Az önceki mesajda yazdığım gibi polis memuru vergi dairesine gitmen lazım dedi. Bayiden alınmış 0 motosiklet. İşlemleri kendim hallettim.
    Evet gidip tescil ettirmeniz lazım. Faturanızın ve ruhsatınızın fotokopisi ile birkaç adet vesikalık fotoğraf ile gidin. Bu işlemin herhangi bir ücreti yok. Sadece trafik tescili olmazsa MTV sorguladığınızda kaydınız bulunamıyor ve MTV'yi yatırmadığınızdan üstüne faiz geliyor. Tescil işleminden hemen sonra internetten, bankanızın internet şubesinden veya vergi dairesinden MTV borcunuzu yatırmanız lazım. Bu arada vergi dairesine değil, NAKİL VASITALARI VERGİ DAİRESİ'ne gitmeniz lazım ve 16.30'da sistemleri kapanıyor. Aman bu adımı atlamayın.

MTV Sorgulama Ekranı

Dip Not: MotoRsiklet değil Motosiklet.
    noob bunu beğendi.
    Road never ends but life does. Ride to live, live to ride.

Alıntı HAZZILHAR adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Evet gidip tescil ettirmeniz lazım. Faturanızın ve ruhsatınızın fotokopisi ile birkaç adet vesikalık fotoğraf ile gidin. Bu işlemin herhangi bir ücreti yok. Sadece trafik tescili olmazsa MTV sorguladığınızda kaydınız bulunamıyor ve MTV'yi yatırmadığınızdan üstüne faiz geliyor. Tescil işleminden hemen sonra internetten, bankanızın internet şubesinden veya vergi dairesinden MTV borcunuzu yatırmanız lazım. Bu arada vergi dairesine değil, NAKİL VASITALARI VERGİ DAİRESİ'ne gitmeniz lazım ve 16.30'da sistemleri kapanıyor. Aman bu adımı atlamayın.

MTV Sorgulama Ekranı

Dip Not: MotoRsiklet değil Motosiklet.
    cevap ve düzeltme için teşekkürler

MTV ekranından bilgilerimi girince kaydım çıktı(Motosikletin bilgileri, benim bilgilerim vs). Her hangi bir borç görünmüyor. Yine de vergi dairesini ziyaret etmek gerekli mi acaba? İşten izin almalar, git-geller falan yoruyor açıkçası.

Düzeltme: Borç ekranında iki taksit de göründü ayrıca.

Motosikleti
    Yine de gidin ama siz gitmeden bayiyi bir arayın tescili yapıldı mı diye çünkü borcun gözükmesi lazım. Tescil işlemi tamamlandığı andan itibaren dönemsel borçlar çıkıyor ekranda. Onu da 15 gün içinde (yanlış hatırlıyorsam düzeltin) ödemezseniz faiz geliyor üstüne. Ben son motorumu aldığımda yoğunluktan 2 ay geç gittim ama neyseki 51 TL'lik vergi az miktarda olduğundan faizle 52 TL olmuş : ) Ama bu devlete ödediğim her kuruş şu anda haram. Bu arada 250 cc motorlar bu sene 56+56=112 TL ödüyor. Geçen sene 51+51=102 TL idi MTV. Her sene artıyor anasını satayım. Biz de ya seve seve ya seve seve diyerek ödüyoruz.

Merhaba, üstte düzeltmeye yazmıştım. Borç bölümünü şimdi farkettim 56 tl'lik iki ödeme görünüyor. İlk dönemin vadesi 04/04/2015 olarak görünüyor. İkincisi 31/07/2015.

Motosikleti
    O zaman tescil işlemini bayi yapmış demektir. Siz yine de emin olmak için motoru aldığınız bayiden durumun teyidini isteyin. Hayırlı olsun.
    noob bunu beğendi.

Motosikleti
    TRACER 700
    Merhaba, üstte düzeltmeye yazmıştım. Borç bölümünü şimdi farkettim 56 tl'lik iki ödeme görünüyor. İlk dönemin vadesi 04/04/2015 olarak görünüyor. İkincisi 31/07/2015.
    Sayın noob yaptığınız işlemleri temin ettiğiniz evrakları nereye nasıl başvurduğunuzu sırasıyla paylaşırsanız inanın çok kişi muamelecilere ( fahiş fiyat isteyenler )para kaptırmaktan kurtulacaktır..
    Uğur Han

bu kdar detaylı yazamam ama bende sigorta hariç 200 küsur bi miktara yaptırmıştım ybr'm için

Alıntı gama adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Sayın noob yaptığınız işlemleri temin ettiğiniz evrakları nereye nasıl başvurduğunuzu sırasıyla paylaşırsanız inanın çok kişi muamelecilere ( fahiş fiyat isteyenler )para kaptırmaktan kurtulacaktır..
    Merhaba,

Yaptığım işlemler ilk mesajdakilerle aynı. Tekrar özetlemek gerekirse;

1- Bayi kendisi ile ilgili olan tüm evrakları size bir zarfa koyup veriyor zaten.
    2- https://e-randevu.iem.gov.tr/randevu/Default.aspx adresinden randevu alıyorsunuz. (Randevu aldıktan sonra gelen ekranda fişin çıktısını alıyorsunuz.)
    3- Randevuya gitmeden önce bir acente vasıtasıyla zorunlu trafik sigortası yaptırıyorsunuz. Poliçeniz hemen veriliyor. Poliçenizi bayinin verdiği evrakların arasına koyuyorsunuz.
    4- Evraklarınız ile Emniyet Müdürlüğü yakınlarındaki bir yardımcı büro'ya gidip 20-30 TL'ye EK-1 belgeleri ve dosya alıp aldığınız belgeleri doldurtuyorsunuz. (Belge ve dosyayı şoförler odasından kendiniz 2-3 tl'ye alabilirsiniz ama doldurması bilgisayar veya daktilo ile olmalı. O yüzden 20TL verilir diye düşünüyorum.)
    5- Ayrıca gittiğiniz yardımcı büroda her belgenin ve kimliğinizin kopyasını çektirin. Bürodaki kişi belge ve fotokopileri tasnif edip, dosyaya koyup size veriyor.
    6- Dosyanız ve randevu fişiniz ile randevuya giriyorsunuz ve burada 178,50 TL ödüyorsunuz. Size şu saatte gelip ruhsatınızı alın diyorlar.
    7- Ayrıca yukarıdaki adımda parayı verdikten sonra plaka almanız için bir kağıt veriyorlar. Üstünde plakanız yazılı. Şoförler odasına gidip 13 TL verip plakanızı bastırıyorsunuz. Hemen veriyorlar plakayı. (Erken gidin plaka için, ben ordayken plaka bitti diye alımı durdurdular öğlen gibi.)
    8- Zamanı gelince gidip emniyetten ruhsat ve belgelerinizi alıyorsunuz.
    9- Benim takıldığım son nokta vergi olayı ve detayları yukarıda. Sanırım vergi dairesi ile işim kalmadı ama sonra netleşecek bu.
    10- Ayrıca plakanız çıkınca sigorta acentenizi arayıp benim plakam bu oldu diye kendilerine bildiriyorsunuz.

Son olarak plakayı motora takmak var. Bir de garantiyi başlatmak için ruhsat gerekli dedi sanırım bayi. Benim bayide işim var biraz hala bu işlemler için. Bunları yaptırıp öyle teslim alacağım motoru.
    gama, anilcanmutlu, MotorcuMetos ve 2 diğerleri bunu beğendiler..

Motosikleti
    TRACER 700
    Merhaba,

Yaptığım işlemler ilk mesajdakilerle aynı. Tekrar özetlemek gerekirse;

1- Bayi kendisi ile ilgili olan tüm evrakları size bir zarfa koyup veriyor zaten.
    2- https://e-randevu.iem.gov.tr/randevu/Default.aspx adresinden randevu alıyorsunuz. (Randevu aldıktan sonra gelen ekranda fişin çıktısını alıyorsunuz.)
    3- Randevuya gitmeden önce bir acente vasıtasıyla zorunlu trafik sigortası yaptırıyorsunuz. Poliçeniz hemen veriliyor. Poliçenizi bayinin verdiği evrakların arasına koyuyorsunuz.
    4- Evraklarınız ile Emniyet Müdürlüğü yakınlarındaki bir yardımcı büro'ya gidip 20-30 TL'ye EK-1 belgeleri ve dosya alıp aldığınız belgeleri doldurtuyorsunuz. (Belge ve dosyayı şoförler odasından kendiniz 2-3 tl'ye alabilirsiniz ama doldurması bilgisayar veya daktilo ile olmalı. O yüzden 20TL verilir diye düşünüyorum.)
    5- Ayrıca gittiğiniz yardımcı büroda her belgenin ve kimliğinizin kopyasını çektirin. Bürodaki kişi belge ve fotokopileri tasnif edip, dosyaya koyup size veriyor.
    6- Dosyanız ve randevu fişiniz ile randevuya giriyorsunuz ve burada 178,50 TL ödüyorsunuz. Size şu saatte gelip ruhsatınızı alın diyorlar.
    7- Ayrıca yukarıdaki adımda parayı verdikten sonra plaka almanız için bir kağıt veriyorlar. Üstünde plakanız yazılı. Şoförler odasına gidip 13 TL verip plakanızı bastırıyorsunuz. Hemen veriyorlar plakayı. (Erken gidin plaka için, ben ordayken plaka bitti diye alımı durdurdular öğlen gibi.)
    8- Zamanı gelince gidip emniyetten ruhsat ve belgelerinizi alıyorsunuz.
    9- Benim takıldığım son nokta vergi olayı ve detayları yukarıda. Sanırım vergi dairesi ile işim kalmadı ama sonra netleşecek bu.
    10- Ayrıca plakanız çıkınca sigorta acentenizi arayıp benim plakam bu oldu diye kendilerine bildiriyorsunuz.

Son olarak plakayı motora takmak var. Bir de garantiyi başlatmak için ruhsat gerekli dedi sanırım bayi. Benim bayide işim var biraz hala bu işlemler için. Bunları yaptırıp öyle teslim alacağım motoru.
    Şimdiden hayırlı uğurlu olsun motorunuz.. kısmetse bende haftaya PCX 150 alıyorum... (VFR 800 den sonra biraz yavaşlayalım bakalım )
    Uğur Han

TEMBEL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Mondial 150 mg
    yaş 21, yer Bursa. mondial 150mg 2014
    zorunlu trafik sigortası 200tl (3 taksit)
    plaka 15tl
    ek1 20tl
    170 lira civarı emniyete verdim.

RuzgarSA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki ER6F
    İşlemleri bugün hallettim. Evrak işlerini 20 TL'ye emniyet yanındaki bir dükkanda yaptırdım. Plaka'yı ise Avcılardaki şoförler odasında hallettim. Plaka da 13 TL tuttu.

---------- Mesajlar birleştirildi - 09:56 ---------- bir önceki mesaj zamanı 23:06 ----------

Arkadaşlar bugün ruhsatı da teslim aldım fakat memur tarafından vergi dairesine gidip kayıt yaptırmam gerektiği söylendi. Bu adımı hiç bir yerde duymamıştım. BU konu hakkında bilgisi olan var mı? Belirli bir süresi var mıdır bu kayıt işinin?
    Her hangi bir süre şartı yok vergi dairesine kayıt yaptırmak şart, şöyle ki motorun mtv zamanı geldiğinde yada trafik cezası yediği zaman banka yada herhangi bir sistem tarafından görülmüyor. Yani en kısa zamanda size en yakın vergi dairesine ruhsatınızla giderek beş dakikada bu işlemi yaptırabiliyorsunuz.

Alıntı gama adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Şimdiden hayırlı uğurlu olsun motorunuz.. kısmetse bende haftaya PCX 150 alıyorum... (VFR 800 den sonra biraz yavaşlayalım bakalım )
    Teşekkürler. Benim de gönlüm PCX'e çok gitti ama Pulsar aldım. Fuarda o kadar scooter'a oturdum hiçbiri PCX gibi hissettirmedi doğrusu. Güzel alet.

Alıntı RuzgarSA adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Her hangi bir süre şartı yok vergi dairesine kayıt yaptırmak şart, şöyle ki motorun mtv zamanı geldiğinde yada trafik cezası yediği zaman banka yada herhangi bir sistem tarafından görülmüyor. Yani en kısa zamanda size en yakın vergi dairesine ruhsatınızla giderek beş dakikada bu işlemi yaptırabiliyorsunuz.
    Yukarda yazmıştım. MTV sorgusunda kaydım görünüyor. Bayiye de sordum bugün. MTV'de kaydın çıktıysa gitme dedi vergi dairesine. Uyarınız ve bilgilendirmeniz için yine de teşekkürler tabi.
    gama bunu beğendi.

arkadaşlar birşey sormak istiyorum. bu işlemler için gitmemiz gereken emniyet müdürlüğü, nufüsa kayıtlı olduğumuz ilçenin emniyet müdürlüğü olmak zorunda mı ? yoksa herhangi bir ilçe emniyet müdürlüğü yapar mı ? sıfır motosiklet için

linkinpark20 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha XJ6
    Bu konu bana çok yardımcı oldu.

Pazartesi günü işlemleri kendim yaptım. Bayi MTV dahil 700 TL gibi bir rakam istemişti. Ben 178,5 emniyete, 15 TL ek-1 belgesine verdim. Daha sonra 16 TL de plaka basımı için şoförler odasına verdim. Sigorta da 208 TL tuttu. Toplamda 417,5 TL'ye halletmiş oldum. Sadece vergisini ödemek kaldı. İşlemleri mutlaka kendiniz yapın derim ben de yoğun çalışıyorum ama yarım gün izin aldım çok da keyif aldım işlemleri yaparken.

Motosikleti
    Falcon Freedom 250 -> Honda CB250R -> Honda NC750x
    Sıfır motosikletler için EK-1 belgesi artık gerekli değil diyorlar. Teyit edebilecek arkadaş var mı ? Ona göre alacağımda.

Motosikleti
    Cbr 250 - 2015
    Honda CBR 250R – 2015 model için 16 Mart 2015 tarihndeki işlemler şöyle;

Trafik Tescil Masrafları 178.5 TL

Trafik Sigortası 211 TL

Ek-1 Dosyası hazırlatmak (Takipçilerden) 30 TL

Plaka Basımı 17.5 TL

İlk aldığınız benzin (benim ki 10,7Lt aldı) 47,8 TL

Sıfır KM masrafı 2015 yılı için, İzmir – Buca Otokent‘te düzenlenen işlemlerde 437 TL (Benzin dahil 540,8TL) ye tüm işlemlerini bitiyor!

REKLAM ALANI
2. sayfa BirinciBirinci 1234 ... SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler