Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Yöreye özgü Fındıklı Evleri gezisi-Muhteşem mimari yapılar ve manzaralar

Motovento
    REKLAM ALANI
    fusuy364 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Bu seferki gezimizi kültürel bir gezi olarak planladık ve Fındıklının yukarı köylerinde oralara özgü 150-200 senelik mimari yapıları fotoğrafladık.çay bahçeleriyle beraber güzel kareler yakaladık.sonrasında ise daha da yukarılara çıktık ve küçük pikniğimizi yaparak geri döndük.
    iyi seyirler.

karakovan
    Cesaret insanı zafere, kararsızlık tehlikeye, korkaklık da ölüme götürür.Yavuz Sultan Selim
    Cesaret on kısımdır, biri korkmamak, dokuzu dikkat ve ihtiyattır. Hz.Ali

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    söztürk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    güzel gezi olmuş
    inş devamıda olur

Şeyh Şamil - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yusuf kardeşim, yine birbirinden güzel ve kartpostallık fotoğraflar çekmişsin.

Bu arada ilk defa görenler veya bilmeyenler için ufak bir ekleme yapayım..

Altta görülen yapının ismi serender'dir.. Burada mısır ve diğer hububatlar,

kışlık erzaklar saklanır. Yapının doğal havalandırması mevcut olup, fare,haşere

yabani hayvanların ulaşamaması için ahşap direklerin üzerine taş yerleştirilmektedir..

Ne insanlar gördüm üzerinde elbise yok..Ne elbiseler gördüm içinde insan yok..

Alıntı söztürk adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    güzel gezi olmuş
    inş devamıda olur
    teşekkürler. benim geziler devamlı oluyor zaten eski gezilerime bakabilirisiniz.

---------- Mesaj ekleme zamanı: 23:07 ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 23:05 ----------

Alıntı Şeyh Şamil adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Yusuf kardeşim, yine birbirinden güzel ve kartpostallık fotoğraflar çekmişsin.

Altta görülen yapının ismi serender'dir.. Burada mısır ve diğer hububatlar,

kışlık erzaklar saklanır. Yapının doğal havalandırması mevcut olup, fare,haşere

yabani hayvanların ulaşamaması için ahşap direklerin üzerine taş yerleştirilmektedir..

Bilgilendirme için teşekkürler. Serenderin ismini yazmayı unutmuşum. ama siz ayrıntılı bilgi vermişsiniz,güzel olmuş. saygılar
    Cesaret insanı zafere, kararsızlık tehlikeye, korkaklık da ölüme götürür.Yavuz Sultan Selim

motoseyyah - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    cbf 500
    İşte yine FUSUY dan güzel bir gezi ve paylaşım . Sayende zaman zaman Karadeniz özlemini gideriyoruz.Teşekkürler..
    '' Baki kalan bu kubbede bir hoş sada imiş ''

Alıntı motoseyyah adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    İşte yine FUSUY dan güzel bir gezi ve paylaşım . Sayende zaman zaman Karadeniz özlemini gideriyoruz.Teşekkürler..
    Teşekkürler güzel yorumunuz için.

Yusuf kardeş, eline, deklanşörüne, tekerleğine sağlık.
    İnan çok makbule geçiyor bu paylaşımlar.
    Ne kadar güzel yer bu karadeniz yahu...

Allah kazasız belasız nice geziler nasip etsin
    Bilgi paylaştıkça çoğalır.
    "Bir insanın neye güldüğü zekasını, nasıl güldüğü ahlakını gösterir."

Tekerinize, elinize sağlık, fındıklı evlerini bir de objektifinden görmek iyi geldi.

Restarasyonu turizm bakanlığınca yapılmış ve yapılacak birçok tarihi ev var. Sadece 2 tanesinde oturuluyor.Zamanında bu evlerde 10-15 aile kalabiliyormuş. Maalesef köyde son nesiller kalamamış.Büyük şehirlere göç etmek zorunda kalmışlar. 300 yıllık olanları vercut diye biliyorum. Kapı sayılarıyla ünlüdür 100'ün üzerinde kapı sayısı mevcut.

1. bölüm Yeşilin Gücü ismiye gösterildi ama link tuhaf.
    http://www.trt.net.tr/trtbelgesel/Aj...ay.asp?bid=402

GorkeM - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Çok güzel gerçekten hayran kalmamak elde değil...
    Forum Kuralları◄ ►Moto Aktuel◄ ►Türk Dil Kurumu
    Herkes düşüncelerinde yanılabilir. Ama aptallar bir türlü yanıldıklarını anlayamazlar. Cicero

tomass - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha SR500, Vespa Sprint 150S
    Güzel gezi olmuş ellerine sağlık.
    Ben de ilk defa fındıklının bir köyünde görmüştüm bu evlerden, çok ilginç bir mimari ve yapımı da baya emek istiyor gibi görünüyordu.

regal - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    bmw650gs kawasaki er6 n
    harika bir gezi yabmışın tebrikler yiyecek gezisi değil kültürel olmuş gezi bundan sonraki paylaşımlarınıda beklerim daima tebrikler güzel gezi olmuş
    05428381357 mustafa minyas kahraman maraş merkez şimdiye kadar motor geçmişi +++ mobilet +mz 150cc++150cccelik coper +250cc regal rabtor+vf750c honda magna++er6 n++125cckymco++er5++şimidlik suziki bandit650s ve 150cckmt çelik sport

lamos - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    KTM 640 ADV
    Emeğinize sağlık paylaşım için teşekürler...

Alıntı AydoganX adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Yusuf kardeş, eline, deklanşörüne, tekerleğine sağlık.
    İnan çok makbule geçiyor bu paylaşımlar.
    Ne kadar güzel yer bu karadeniz yahu...

Allah kazasız belasız nice geziler nasip etsin
    amin. çok sağolun. bu duayla daha nice böyle güzel geziler paylaşırım inşallah.

---------- Mesaj ekleme zamanı: 19:22 ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 19:19 ----------

Alıntı motorhocası adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Tekerinize, elinize sağlık, fındıklı evlerini bir de objektifinden görmek iyi geldi.

Restarasyonu turizm bakanlığınca yapılmış ve yapılacak birçok tarihi ev var. Sadece 2 tanesinde oturuluyor.Zamanında bu evlerde 10-15 aile kalabiliyormuş. Maalesef köyde son nesiller kalamamış.Büyük şehirlere göç etmek zorunda kalmışlar. 300 yıllık olanları vercut diye biliyorum. Kapı sayılarıyla ünlüdür 100'ün üzerinde kapı sayısı mevcut.

1. bölüm Yeşilin Gücü ismiye gösterildi ama link tuhaf.
    http://www.trt.net.tr/trtbelgesel/Aj...ay.asp?bid=402
    evet bazıları çok eskiydi. onlar büyük ihtimal 300 senelik felan. ama restore olanlar da bayağı fazla. 10 tanesinin koruma altına alındığını söylediler orada. içerisindeki odalardan bahsettiler,hayran kalmamak elde değil. büyüklüğü dediğiniz gibi.
    ben de trt de bi belgesel seyretmiştim Fındıklı evleri diye. oradan aklımda kalmıştı zaten buralar.
    teşekkürler

---------- Mesaj ekleme zamanı: 19:24 ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 19:22 ----------

Alıntı GorkeM adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Çok güzel gerçekten hayran kalmamak elde değil...
    teşekkürler yorumunuz için. evet biz de çok hayran kaldık.daha önce oraya gitmiştik ama makinemiz yanımızda yoktu. bu sefer sırf fotoğraflamak için gittik.

---------- Mesaj ekleme zamanı: 19:26 ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 19:24 ----------

Alıntı tomass adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Güzel gezi olmuş ellerine sağlık.
    Ben de ilk defa fındıklının bir köyünde görmüştüm bu evlerden, çok ilginç bir mimari ve yapımı da baya emek istiyor gibi görünüyordu.
    zaten biz de Fındıklının yukarı köylerine çıktık. oralarda var. evet bayağı emek isteyen yapıtlar.
    teşekkürler

---------- Mesaj ekleme zamanı: 19:30 ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 19:26 ----------

Alıntı regal adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    harika bir gezi yabmışın tebrikler yiyecek gezisi değil kültürel olmuş gezi bundan sonraki paylaşımlarınıda beklerim daima tebrikler güzel gezi olmuş
    teşekkürler. evet sadece fotoğraf çekmek, bu güzellikleri görüp bi nebze olsun düşünmek için gittik. yiyecek olarak sadece kek ve meyve suyu götürdük. hava durumu iyi oldukça ve motorumuz performansını devam ettirdiği ve Allah da sağlık ve yaşam verdiği sürece gezmeye devam edeceğiz. daha önceden de bir çok gezi paylaştım burada. bakabilirsiniz.

---------- Mesaj ekleme zamanı: 19:33 ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 19:30 ----------

Alıntı lamos adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Emeğinize sağlık paylaşım için teşekürler...
    teşekkürler.

Çok güzel evler, tekerine sağlık..

Mersin İl Temsilcisi yürekçe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Bende sığar iki cihan, ben bu cihana sığmazam
    Motosikleti
    Cân ile hem cahan, dehr ile hem zaman
    güzel resimler. ancak, evler hakkında biraz daha açıklamalarda bulunsayduın, o dış kaplamaların özelliği nedir vs diye, eminim daha faydalı olurdunuz
    KALMAK KADAR ESKİ, GİTMEK KADAR YENİ OLMAYANDIR ÖZLEMEK!
    BEDDUALARI DENEDİM, HİÇ BİR İŞE YARAMIYOR!!!
    KEŞKE, KÜFÜRLERE DE DUADAKİ GİBİ, "AMİN" BENZERİ BİR ŞEY DİYEBİLSEK....

Gökhan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    F 650 GS
    Tebrikler yusuf yine iyi gezmişsin. Bu arada Fındıklı'da böyle evler nerde vardı yahu. Burunmuzun dibinde ama gördügümüz yok

Şu lastikleri hallediyim saglam bi gezi yapalım

timoti - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Hyosung GV250 idi, Honda VT750 oldu
    Paylaşım için teşekkür ediyorum. Çok ilginç bir mimariymiş.
    En umutsuz köle, köle olduğunu bilmeyendir.

cakalaz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBR1000RR "2017
    Beni de çağıraydınız ya

Kopardık
    Ya KASK TaK ; Ya ÖL

extrem_015 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    EŞŞİZ TR'DE TEK CBR600F PC35 4 CİĞERLİ EŞEK ARISI
    paylaşımın için teşekkürler, güzel gezi olmuş

Alıntı yürekçe adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    güzel resimler. ancak, evler hakkında biraz daha açıklamalarda bulunsayduın, o dış kaplamaların özelliği nedir vs diye, eminim daha faydalı olurdunuz
    evet ya. hiç aklıma gelmedi ayrıntılı bilgi vermek. orada birkaç kişiyle muhabbet ettik ama bunları aktarmadım. internetten baktım ve evler hakkında güzel bilgiler buldum.işte ayrıntılı bilgiler:

"Yöreye özgü meskenlerin en güzel Örneklerini özellikle köylerde yer alan ahşap-karkas evler oluşturur . Bu evler iki katlı olup zemin kat ahır, birinci kat ise esas yaşama alanı olarak kullanılmaktadır. Yapı sistemi göz dolmalı ahşap-karkastır ve ağırlıklı olarak ahşap ve taş malzeme kullanılmıştır. Bu meskenlerin örtü malzemesi kiremittir. Saçaklar ise debren saçak olarak inşa edilmiştir . Pencereler sürgülü pencere tipindedİr ve bu pencerelerin dışa açılan çift yönlü tahta kapaklan vardır. Göz dolmalı ahşap-karkas bu evler hem dış görünüşü hem de iç plan itibariyle birbirleriyle hemen hemen aynı özelliği taşırlar . Tuvalet ve banyo bu evlerin çoğunda çıkıntı şeklindedir . Bu tip evlerde genellikle günümüzde giriş işlemini gören, taşlık denilen bölümden ev içerisinde esas yaşama alanı olan ve hayat olarak adlandırılan bölüme girilir. Evin diğer bölümlerindeki odalar; Aşağı oda, Köşe oda, Yukarı oda, Karanlık oda, Köşk oda Mabeyin (evin büyüklerinin yattığı oda) büyük oda, iç hayat gibi isimlerle isimlendirilir. Geçmişte ataerkil aile yaşamının daha yaygın olması bu meskenlerin çok odalı olmasına sebep olmuştur.
    Bu evlerin pencere yükseklikleri ortalama 1.50 m olup genişlikleri ise 90 cm kadardır. Ahşap elemanlarla oluşturulmuş olan gözler arasında küçük oranda boyut farkları olmasına rağmen bu boyutlar standart sayılabilir.
    Fiziksel çevre özellikleri, Fındıklı göz dolmalı ahşap-karkas konutların biçimlenmesinde önemli etkenlerden biri olmuştur. Yörenin eğimli bir araziye sahip olması, bu evlerin önden bakıldığında tek katlı arkadan bakıldığında ise iki katlı bir ev görünümünü ortaya çıkarmıştır. Yörede nemli ve ılıman bir iklimin hâkim oluşu ve bu evlerin yapıldığı dönemlerde maddi imkânların iyi olmaması yaygın olarak bulunan ahşap ve taş malzemenin kullanımını zorunlu kılmıştır. Bu ahşap ve taş malzeme maddi külfeti azaltmıştır. Aynca yöre halkı tarafından bu evlerin yapımında kullanılan taşm, nemi betona göre daha az çektiği, bu yüzden de bu evlerde yaşamanın yörede yaygın olan romatizmal hastalıklara yakalananlar için bir tercih nedeni olduğu akla gelmektedir. Yine bu evler yazın betonarme evlere göre daha serin, kışın ise daha sıcak olur. Bu durum ise meskenin yapı malzemesiyle alakalıdır."

Teşekkürler.

---------- Mesaj ekleme zamanı: 23:39 ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 23:37 ----------

Alıntı HasanSabbah adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Çok güzel evler, tekerine sağlık..
    teşekkürler

---------- Mesaj ekleme zamanı: 23:42 ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 23:39 ----------

Alıntı ELINT adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Tebrikler yusuf yine iyi gezmişsin. Bu arada Fındıklı'da böyle evler nerde vardı yahu. Burunmuzun dibinde ama gördügümüz yok

Şu lastikleri hallediyim saglam bi gezi yapalım
    fındıklı çıkışındaki dereden hemen sağa yukarı çıkmaya başlıyosun.evler Aslandere köyüne doğru sağlı sollu şekilde yoldan hemen göze çarpıyor.

iyi bir gezi ayarlayalım ama ara tatile gireceğiz. erken gitmezsem yapalım bişeyler.

---------- Mesaj ekleme zamanı: 23:44 ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 23:42 ----------

Alıntı timoti adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Paylaşım için teşekkür ediyorum. Çok ilginç bir mimariymiş.
    evet çok ilginç,orjinal mimari. teşekkürler hemşerim.

---------- Mesaj ekleme zamanı: 23:46 ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 23:44 ----------

Alıntı cakalaz adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Beni de çağıraydınız ya

Kopardık
    ne kopması Doğan. sen tur bindirirdin bize kaç kez.

---------- Mesaj ekleme zamanı: 23:48 ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 23:46 ----------

Alıntı extrem_015 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    paylaşımın için teşekkürler, güzel gezi olmuş
    teşekkürler.

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)